Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

dragan_mig31 wrote:Освен ако не си метро и 60цм не веруем дека се удобни.Секој ден идам на работа со овие аутобуси и поглупо решење не сум видел.
Какви се во однос на бучност и особено ме интересира како се синхронизирани моторот и автоматскиот менувач?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Bobby »

IgorMKD wrote:
dragan_mig31 wrote:Освен ако не си метро и 60цм не веруем дека се удобни.Секој ден идам на работа со овие аутобуси и поглупо решење не сум видел.
Какви се во однос на бучност и особено ме интересира како се синхронизирани моторот и автоматскиот менувач?
Ќутливи се во тој однос, срамежливи ко учениче од прво одделение :D
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by dragan_mig31 »

Потивки се од украинските.Од надвор убаво изгелдаат али унутра се ужас.Потесен коридор за поминување и стоење не верувам да има у некој друг аутобус.Не ме собира.Прееска се возев у двокатна 7ца и претесно е.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by alvarhanso »

IgorMKD wrote:Но, мора да се признае, интересни се, дадоа една нова димензија на Скопје.
Абе... нова димензија ќе дадеа и MB Citaro. Тој промотивниот дупли што го донесе Трифун беше SF.
Бел, со црни стакла скоро до доле.... речиси и да не се слуша кога вози. За мерак.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

alvarhanso wrote:
IgorMKD wrote:Но, мора да се признае, интересни се, дадоа една нова димензија на Скопје.
Абе... нова димензија ќе дадеа и MB Citaro. Тој промотивниот дупли што го донесе Трифун беше SF.
Бел, со црни стакла скоро до доле.... речиси и да не се слуша кога вози. За мерак.
Ама тоа беше Mercedes ако добро се сеќавам.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by alvarhanso »

Yup, Mercedes Benz. :wink:
http://www.mercedes-benz.de/content/ger ... ecial.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Михаил
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 23 Oct 2011, 17:58
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Михаил »

dragan_mig31 wrote:Освен ако не си метро и 60цм не веруем дека се удобни.Секој ден идам на работа со овие аутобуси и поглупо решење не сум видел.
Повисок сум, имам околу 175см и не ми прави никаков проблем да ја наведнам главата за 10 секунди додека да дојдам до празното место за седење :lol: Сигурно знаеш дека стоењето на горниот кат е забрането?
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by dragan_mig31 »

ја сум висок 186цм и имам 95 кила.Едвај ме собира доле а горе да не прајме муабет.Да не го спомнам и менталитетот на народов тука кој би убил за да дојде до место за седење.А ја како поштен младич и човек увек станувам на постари така да во 90% од возењава стојам.Старите саноси од пред 35 години се 100 пати боље решење него овие двокатниве.Па у приватнине аутобуси се осеќам 20 пути боље и поудобно него у двокатниве.Уместо да набавеа 200 нископодни направија обратно.Е сеа иди вози се у вторник и петок.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Зоран »

dragan_mig31 wrote:ја сум висок 186цм и имам 95 кила.Едвај ме собира доле а горе да не прајме муабет.Да не го спомнам и менталитетот на народов тука кој би убил за да дојде до место за седење.А ја како поштен младич и човек увек станувам на постари така да во 90% од возењава стојам.Старите саноси од пред 35 години се 100 пати боље решење него овие двокатниве.Па у приватнине аутобуси се осеќам 20 пути боље и поудобно него у двокатниве.Уместо да набавеа 200 нископодни направија обратно.Е сеа иди вози се у вторник и петок.

Како има е на тие со 110 како мене !!!!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by dragan_mig31 »

Зоран wrote:
dragan_mig31 wrote:ја сум висок 186цм и имам 95 кила.Едвај ме собира доле а горе да не прајме муабет.Да не го спомнам и менталитетот на народов тука кој би убил за да дојде до место за седење.А ја како поштен младич и човек увек станувам на постари така да во 90% од возењава стојам.Старите саноси од пред 35 години се 100 пати боље решење него овие двокатниве.Па у приватнине аутобуси се осеќам 20 пути боље и поудобно него у двокатниве.Уместо да набавеа 200 нископодни направија обратно.Е сеа иди вози се у вторник и петок.

Како има е на тие со 110 како мене !!!!

Можеш да замислиш Зоки :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Bobby »

dragan_mig31 wrote:
Зоран wrote:
dragan_mig31 wrote:ја сум висок 186цм и имам 95 кила.Едвај ме собира доле а горе да не прајме муабет.Да не го спомнам и менталитетот на народов тука кој би убил за да дојде до место за седење.А ја како поштен младич и човек увек станувам на постари така да во 90% од возењава стојам.Старите саноси од пред 35 години се 100 пати боље решење него овие двокатниве.Па у приватнине аутобуси се осеќам 20 пути боље и поудобно него у двокатниве.Уместо да набавеа 200 нископодни направија обратно.Е сеа иди вози се у вторник и петок.

Како има е на тие со 110 како мене !!!!

Можеш да замислиш Зоки :D

Море на форумов се тешкаши. :D
Дечки не се жалете се тоа е капитал. :)
П.С. Не сум ни јас поарен.

Иначе, вторник и петок се ужас во ЈСП, навистина сето тоа нема смисла...
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by alvarhanso »

Пристигна првиот мини автобус за јавниот градски превоз во Скопје

Скопје, 13 ноември 2011 (МИА) - Пристигна првиот од вкупно 16 мини автобуси кои се наменети за јавниот градски превоз во Скопје, соопшти Министерството за транспорт и врски.

На автобусот му се вршат детални технички испитувања со цел да се утврди дали ги исполнува потребните технички спецификации кои се утврдени со тендерската документација и дали е во согласност со барањата за хомологација кои произлегуваат од Правилникот за одобрување на нови приклучни возила, системи, составни делови и самостојни единици наменети за таквите возила. По добивање на соодветното одобрение за хомологација од страна Бирото за метрологија, се очекува останатите 15 мини автобуси да бидат испорачани до средината на декември годинава.

Прозиводител на новите мини автобуси за Скопје е компанијата „Zhengzhoy Yutong Group Co.Ltd“ која бше избрана за најповолен понудувач по спроведената постапка за јавна набавка.

„Zhengzhoy Yutong Group Co.Ltd“ е мултииндустриска групација која делува во областа на производство на автобуси и резервни делови за возила. Групацијата е основана во 1963 година, а претставува најголема и технички најнапредна база за производство на големи и средни автобуси во светот чиј обем на продажба е рангиран на второто место зад „Мерцедес Бенц“. Во своето производство Yutong брои голем број различни производи.

Набавката на 16 мини автобуси претставува дел од проектот за обновување на возниот парк на јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Проектот вклучува набавка на 200 двокатни автобуси, 17 отворени двокатни автобуси, 80 нископодни автобуси и 16 мини автобуси. Со оваа донација од Владата на Република Македонија за градот Скопје, целосно се обновува возниот парк на ЈСП „Скопје“, со што се овозможува поеколошки, поквалитетен и поудобен превоз за граѓаните на градот Скопје. паг/13:46
http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId= ... 1&pmId=504" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Gun Girl
Падобранец
Падобранец
Posts: 14
Joined: 18 Aug 2011, 00:34
Location: Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Gun Girl »

dragan_mig31 wrote:ја сум висок 186цм и имам 95 кила.Едвај ме собира доле а горе да не прајме муабет.Да не го спомнам и менталитетот на народов тука кој би убил за да дојде до место за седење.А ја како поштен младич и човек увек станувам на постари така да во 90% од возењава стојам.Старите саноси од пред 35 години се 100 пати боље решење него овие двокатниве.Па у приватнине аутобуси се осеќам 20 пути боље и поудобно него у двокатниве.Уместо да набавеа 200 нископодни направија обратно.Е сеа иди вози се у вторник и петок.
dragan_mig31 ако не друже ти чекај стар автобус да дојде,тие што се 35 години стари што се подобро решение,ако не дојде таков чекај приватен,барем сега е демократија можеш да бираш
Суштината на сознавањето не е во тоа дали ја губиме играта/битката, туку како ја губиме, што спознаваме со тоа, на што не научил поразот и како тоа не менува. Да губиш, на одереден начин значи да добиваш.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by dragan_mig31 »

И да знаеш дека чекам стари :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5629
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Столе Маф »

sprema prijavenata kilaza na clenovite na maf najdobro e da si kupime po eden velosiped
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by karamba »

stojce wrote:sprema prijavenata kilaza na clenovite na maf najdobro e da si kupime po eden velosiped
Ич не ти е лоша идеата :)
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5629
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Столе Маф »

samo ne znam dali velosipedite treba da bidat na tri trkala :)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by alvarhanso »

stojce wrote:sprema prijavenata kilaza na clenovite na maf najdobro e da si kupime po eden velosiped
Се прифаќа. :)
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Зоран »

Jas si odam pesh.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Skopjeair »

Image

Да бидеме во чекор со нашата заедничка љубов, АВИЈАЦИЈА!
I fly BELL 206 when I am sober!
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests