Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

alvarhanso wrote:Штета што и новиве ги изналепија со реклами... јасно ми е дека ЈСП е загубар па им треба паричка, но сте ги виделе ли како изгледаат MAN-овите со извадени фолии?
Adios црвена боја и боја воопшто.
МАН-ови? Да не мислиш на Санос С215?

http://www.trekearth.com/gallery/Europe ... 220982.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33414
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by alvarhanso »

Оние последните лиценцни MAN-ови што ги правеше Санос.

Image

edit: Е тие. Од истото место ја извадив сликата. :D
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Зоран »

alvarhanso wrote:Оние последните лиценцни MAN-ови што ги правеше Санос.

Image

edit: Е тие. Од истото место ја извадив сликата. :D
Со многу турски делови во нив.

Требаше да извеземе 800 такви во Стамбол ,ама дилот беше ужасно лош по нас па по извезени 350 рокна фабриката.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33414
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by alvarhanso »

Зоран wrote:Требаше да извеземе 800 такви во Стамбол ,ама дилот беше ужасно лош по нас па по извезени 350 рокна фабриката.
Овде има доста слики од турските Саноси. Интересно, не сум знаел за овој дил.
http://www.magazinulasim.com/showthread ... 855&page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Зоран »

како младоста така и староста има свој предности.
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Bobby »

alvarhanso wrote:Штета што и новиве ги изналепија со реклами... јасно ми е дека ЈСП е загубар па им треба паричка, но сте ги виделе ли како изгледаат MAN-овите со извадени фолии?
Adios црвена боја и боја воопшто.
Абе ЈСП, ако има волја и независност, чесност, непартизираност во работењето воопшто нема да е загубар. Смешно е, навистина.

Инаку, автобусите со извадени фолии изгелдаат као авионите во Викторвил, Мохаве и слични гробишта на авиони. Како никогаш да не се измиени.
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
User avatar
Христијан
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 2749
Joined: 16 Sep 2009, 23:14
Location: Република Македонија
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Христијан »

Ајде за арно за убаво.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/ ... kon-skopje" onclick="window.open(this.href);return false;
The only easy day, was yesterday!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

alvarhanso wrote:
Зоран wrote:Требаше да извеземе 800 такви во Стамбол ,ама дилот беше ужасно лош по нас па по извезени 350 рокна фабриката.
Овде има доста слики од турските Саноси. Интересно, не сум знаел за овој дил.
http://www.magazinulasim.com/showthread ... 855&page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Многу лошо изгледаат турскиве автобуси :? Инаку, во минатото (екс-Ју) наш ФАС има извезувано многу автобуси и во Полска.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33414
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by alvarhanso »

Тргнаа наваму 68 комада.

Двокатните автобуси „пловат“ кон Скопје (видео)
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/ ... kon-skopje" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Дали ви се читливи црвените LED дисплеи на двокатниот автобус? Жолтите на украинските ми се некако подобри/поконтрастни.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14214
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by karamba »

alvarhanso wrote:Тргнаа наваму 68 комада.

Двокатните автобуси „пловат“ кон Скопје (видео)
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/ ... kon-skopje" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Дали ви се читливи црвените LED дисплеи на двокатниот автобус? Жолтите на украинските ми се некако подобри/поконтрастни.
Многу се полоши црвените дисплеи Алвар,забелешкава ти е на место,поготово мака имаат постарите.Дали дека основата(автобусот ) е црвен или самата боја на дисплејот е таква(посветла,полита црвена) па прави проблем,засега дека само на 15ка вози па не беше проблем,ама од есенва ќе се помачат малце луѓево :?
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14214
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by karamba »

Да им остајме некој двокатен на кинезиве за сликање :D
http://www.vest.com.mk/?ItemID=D01AB7A1 ... A19D63B6EA" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

Него, забележувам кај голем дел од украинските автобуси дека на дното од задната лева ивица на шасијата (делот кај моторот зад задните тркала) има присуство на масло и прљавштина која обично се појавува кога се мешаат масло/нафта и прашина. Знае ли некој што е причинител на ова бидејќи претпоставувам дека се работи за последица од течење на масло или нафта (или комбинација од двете)? Ме чуди што автобусите се ептен нови за да кај голем дел од нив се појавува оваа одвратна слика. Можно ли е да се работи за некој "стандарден" проблем или се е резултат на лошо оддржување и манипулирање со возилата од страна на ЈСП т.е. замастување на автобусите при дополна со гориво или замена на масло/филтри/црева?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14214
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by karamba »

IgorMKD wrote:Него, забележувам кај голем дел од украинските автобуси дека на дното од задната лева ивица на шасијата (делот кај моторот зад задните тркала) има присуство на масло и прљавштина која обично се појавува кога се мешаат масло/нафта и прашина. Знае ли некој што е причинител на ова бидејќи претпоставувам дека се работи за последица од течење на масло или нафта (или комбинација од двете)? Ме чуди што автобусите се ептен нови за да кај голем дел од нив се појавува оваа одвратна слика. Можно ли е да се работи за некој "стандарден" проблем или се е резултат на лошо оддржување и манипулирање со возилата од страна на ЈСП т.е. замастување на автобусите при дополна со гориво или замена на масло/филтри/црева?
Ххмм,имам приметено и јас :? могуче ли е нешто да е со климата поврзано(претпоставувам) од тука да кондензира-истекува водата па ради тоа што е претежно влажно тоа место да *лепи* на него прашина и да делува така,не знам мајку му нагаѓам али стварно е рано да се деси таква ситуација ти што опишуваш.Имам еден братучед механичар у градски ќе прашам баш..
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

karamba wrote:
IgorMKD wrote:Него, забележувам кај голем дел од украинските автобуси дека на дното од задната лева ивица на шасијата (делот кај моторот зад задните тркала) има присуство на масло и прљавштина која обично се појавува кога се мешаат масло/нафта и прашина. Знае ли некој што е причинител на ова бидејќи претпоставувам дека се работи за последица од течење на масло или нафта (или комбинација од двете)? Ме чуди што автобусите се ептен нови за да кај голем дел од нив се појавува оваа одвратна слика. Можно ли е да се работи за некој "стандарден" проблем или се е резултат на лошо оддржување и манипулирање со возилата од страна на ЈСП т.е. замастување на автобусите при дополна со гориво или замена на масло/филтри/црева?
Ххмм,имам приметено и јас :? могуче ли е нешто да е со климата поврзано(претпоставувам) од тука да кондензира-истекува водата па ради тоа што е претежно влажно тоа место да *лепи* на него прашина и да делува така,не знам мајку му нагаѓам али стварно е рано да се деси таква ситуација ти што опишуваш.Имам еден братучед механичар у градски ќе прашам баш..
Обавезно да прашаш... Многу ме иритира сликава. Сега а видам ЛАЗ низ град само во тој дел загледувам. Страшно одвратно ме нервира сликата. Ако не е нешто страшно, барем нека ги перат со топол млаз под притисок и малку "сјај".
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33414
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by alvarhanso »

Чим и јас го имам приметено истото значи стварно упаѓа у очи. :)
Сепак мислам дека е до невнимание при менување на масло (или сипање нафта, ако се става на истото место).... не ми се верува уште сега да протекуваат.

.......

Украинците по втор пат доцнат со испораката на автобусите

Наместо 84 автобуси, по скопските улици возат само 48. Транспорт и врски веќе осми ден и' пресметува пенали на „Лаз“

Украинската компанија „Лаз“ по втор пат го прекрши договорот тежок 11 милиони евра за производство на 84 нископодни автобуси за градскиот превоз во Скопје. По скопските улици во сообраќај се 48 нископодни автобуси иако Министерството за транспорт и врски и произведувачот се договорија до 31 јули да се реализира целата зделка. Но, Украинците и овој пат не го испочитуваа договорот, па така веќе осми ден од Министерството им пресметуваат пенали во висина од 0,1 отсто од сумата на неиспорачаните автобуси, вкупно за 36 возила. Со оваа испорака, всушност, требаше да се реализира целата зделка. Автобусите, пак, што возат низ Скопје стасаа во неколку наврати, а компанијата прв пат не беше дисциплинирана лани, непосредно пред Нова година до кога требаше да биде испорачана првата пратка од 15 возила. И во тој случај надлежните најавија санкции за компанијата исти како и овој пат. Автобусите тогаш доцнеа речиси два месеца.

Во случајов се шпекулира дури и дека „Лаз“ воопшто нема да ги произведе договорените четири зглобни возила, а надлежните немаат сознанија кога воопшто ќе биде испорачана последната тура единечни автобуси. Од ресорното министерство се оптимисти и веруваат дека компанијата, сепак, ќе го реализира договореното до крајот на месецов. Од Транспорт и од ЈСП Скопје се надеваат дека „Лаз“ ќе се дисциплинира, ќе го сработи договореното за градскиот превоз во Скопје иако, наводно, периодов фабриката е пребукирана со работа. Се зборува дека Украинците не можеле да стасаат со нашата нарачката оти приоритет им било производство на 1.000 автобуси што им ги нарачала државата за потребите на Европското првенство во фудбал, на кое в година Украина ќе биде домаќин.

Со колкави и какви се санкции ќе се соочи „Лаз“, официјална пресметка засега се' уште не постои. Инаку, Министерството за транспорт плаќањето на возилата го врши по секоја реализирана испорака. (Дс.Т.)
http://www.utrinski.com.mk/default.asp? ... A250505C27" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33414
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by alvarhanso »

Се запали Лазовец, патниците избегаа

Страотни и горки моменти доживеале вчера патниците на еден од новите украински автобуси, кога од возилото одеднаш почнале да излегуваат огнени пламени, во делот кај моторот.
Дефектот се случил на Бит-пазар, при што автобусот запрел, а патниците во паника почнале да излегуваат од Лазовецот.
Директорот на јавното сообраќајно претпријатие, Мишо Николов, истакна дека автобусот едноставно прегреал и оти нема повредени патници, како ни штета на возилото.

Уште од самиот почеток новите украински автобуси кои почнаа да сообраќаат на скопските улици ги бие малер. Јавноста беше изненадена од неквалитетната изработка поради што се појави ‘рѓа на каросеријата во делот каде што се тркалата, неколкуте судари за кус период и најновото прегревање на моторот што предизвика мало опожарување на возилото. Останува да видиме дали другите Лазовци ќе ги издржат африканските лета во Скопје и голготата по вжештениот асфалт.
http://www.plusinfo.mk/vest/10979/Se-za ... te-izbegaa" onclick="window.open(this.href);return false;
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9675
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Bobo »

Покрај летово ке треба и зимата да ја издржат :D
Ready to take photos!
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Canemakedonski »

Да бараме ѕиври за автобус :mrgreen:
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

karamba wrote:
IgorMKD wrote:Него, забележувам кај голем дел од украинските автобуси дека на дното од задната лева ивица на шасијата (делот кај моторот зад задните тркала) има присуство на масло и прљавштина која обично се појавува кога се мешаат масло/нафта и прашина. Знае ли некој што е причинител на ова бидејќи претпоставувам дека се работи за последица од течење на масло или нафта (или комбинација од двете)? Ме чуди што автобусите се ептен нови за да кај голем дел од нив се појавува оваа одвратна слика. Можно ли е да се работи за некој "стандарден" проблем или се е резултат на лошо оддржување и манипулирање со возилата од страна на ЈСП т.е. замастување на автобусите при дополна со гориво или замена на масло/филтри/црева?
Ххмм,имам приметено и јас :? могуче ли е нешто да е со климата поврзано(претпоставувам) од тука да кондензира-истекува водата па ради тоа што е претежно влажно тоа место да *лепи* на него прашина и да делува така,не знам мајку му нагаѓам али стварно е рано да се деси таква ситуација ти што опишуваш.Имам еден братучед механичар у градски ќе прашам баш..
Денес "снимав" еден ЛАЗ на семафор и приметив дека цревото на климата е лоцирано во задниот лев дел од автобусот на самиот спој на бочната и задната страна. Па така, ми се чини дека она прљавштина на левата страна не ќе да е од климата... Или можеби грешам? Инаку, приметив дека под моторот има некаква црна хоризонтална плоча (веројатно заштитна за моторот) која кај повеќе автобуси плива во масло!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
peggio
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 415
Joined: 07 Feb 2010, 00:59
Location: Skopje
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by peggio »

http://www.plusinfo.mk/vest/10979/Se-za ... te-izbegaa

Се запали Лазовец, патниците избегаа

Страотни и горки моменти доживеале вчера патниците на еден од новите украински автобуси, кога од возилото одеднаш почнале да излегуваат огнени пламени, во делот кај моторот.
Дефектот се случил на Бит-пазар, при што автобусот запрел, а патниците во паника почнале да излегуваат од Лазовецот.
Директорот на јавното сообраќајно претпријатие, Мишо Николов, истакна дека автобусот едноставно прегреал и оти нема повредени патници, како ни штета на возилото.

Уште од самиот почеток новите украински автобуси кои почнаа да сообраќаат на скопските улици ги бие малер. Јавноста беше изненадена од неквалитетната изработка поради што се појави ‘рѓа на каросеријата во делот каде што се тркалата, неколкуте судари за кус период и најновото прегревање на моторот што предизвика мало опожарување на возилото. Останува да видиме дали другите Лазовци ќе ги издржат африканските лета во Скопје и голготата по вжештениот асфалт.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests