Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby brynner » 09 Oct 2011, 21:28

Денес претпладне, двоспратна 5ка, горе:

Image

Image

Image

Клима ни под разно, кондензација до даске, а празнините беа повеќекратни, не само овие од фотките.

Нит‘ ние сме луѓе (море, говеда!), нит‘ нив ги бива за одржавање возен парк. :glava_vo_zid:
I am not afraid of crashing, my secret is... just before we hit the ground, I jump as high as I can.
— Bill Cosby
brynner
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 2542
Joined: 21 Jun 2007, 13:25

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby KVARK » 09 Oct 2011, 21:56

Нели требаше да има камери во ова новиве автобуси? Сегде во светот има говеда, ама има и стап!
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby Bobo » 09 Oct 2011, 22:19

нит‘ нив ги бива за одржавање возен парк.


Не е до нив друже..искрајно не ми се ни коментира на темава ... :|
Never Drive Faster Than Your Guardian Angel Can Fly!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 7985
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby IgorMKD » 09 Oct 2011, 22:56

Околу протекувањето на автобусите... Кога бев помал памтам една приказна која не знам кој ми ја кажа... Имено, наш ФАС "11 Октомври" добива нарачка за одредена количина Санос С415 од една арапска земја (јас се сеќавам дека ми беше спомната Саудијска Арабија)... Се работи за модификација на иницијалната 415-ка која во арапска изведба имаше карактеристична модификација над шофершајбната во вид на инфо-пано (да не должам погледнете ја илустрацијата под овој текст). И нашиве во ФАС ги направиле автобусите и со брод ги пратиле до крајниот корисник. Но при приемот се случил скандал кога претставници на купувачот донеле противпожарни возила и распукале со вода врз автобусите... Резултат, сите автобуси прокиснале и целата пратка била одбиена од купувачот по што била вратена назад во Македонија. Подоцна тие автобуси беа распродадени по СФР Југославија. Колку паметам, мал бев, муабетот беше дека нашиве сметајќи дека автобусиве ќе возат во тропски услови решиле да заштедат на елементите кои овозможуваат квалитетна заштита во услови на посилни дождови... Резултатот, ако ми е приказнава на место, беше класичен дебакл во пакет со загуба на углед и бизнис.

Image

Патем, кога сме кај кинескиве автобуси, дали сте приметиле дека кај некои од автобусите (јас забележав на два различни автобуси) има многу банална грешка во името на возилото... Имено, наместо CITY MASTER се среќава CITY MSATER padobranec
Lako je tudjim kurcem koprive mlatit.
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15266
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby Skopjeair » 09 Oct 2011, 23:11

Има и на некои пишува Gity MASTER
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3180
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby IgorMKD » 09 Oct 2011, 23:14

Skopjeair wrote:Има и на некои пишува Gity MASTER


Озбилен?
Lako je tudjim kurcem koprive mlatit.
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15266
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby Skopjeair » 09 Oct 2011, 23:19

Да бе, пред некој ден случајно се најдовме позади еден автобус и баш се смеевме на ова ...
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3180
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby IgorMKD » 09 Oct 2011, 23:26

IgorMKD wrote:Околу протекувањето на автобусите... Кога бев помал памтам една приказна која не знам кој ми ја кажа... Имено, наш ФАС "11 Октомври" добива нарачка за одредена количина Санос С415 од една арапска земја (јас се сеќавам дека ми беше спомната Саудијска Арабија)... Се работи за модификација на иницијалната 415-ка која во арапска изведба имаше карактеристична модификација над шофершајбната во вид на инфо-пано (да не должам погледнете ја илустрацијата под овој текст). И нашиве во ФАС ги направиле автобусите и со брод ги пратиле до крајниот корисник. Но при приемот се случил скандал кога претставници на купувачот донеле противпожарни возила и распукале со вода врз автобусите... Резултат, сите автобуси прокиснале и целата пратка била одбиена од купувачот по што била вратена назад во Македонија. Подоцна тие автобуси беа распродадени по СФР Југославија. Колку паметам, мал бев, муабетот беше дека нашиве сметајќи дека автобусиве ќе возат во тропски услови решиле да заштедат на елементите кои овозможуваат квалитетна заштита во услови на посилни дождови... Резултатот, ако ми е приказнава на место, беше класичен дебакл во пакет со загуба на углед и бизнис.

Image

Патем, кога сме кај кинескиве автобуси, дали сте приметиле дека кај некои од автобусите (јас забележав на два различни автобуси) има многу банална грешка во името на возилото... Имено, наместо CITY MASTER се среќава CITY MSATER padobranec


Инаку, малку барав по нет и најдов дека наши 415ки стварно завршиле во Саудиска Арабија. На форумот autobusi.net најдов детаљи и слики (јеее!). Таму дечките кои се разбираат во автобуси како ние во воздухоплови нудат фото галерија од споменатите автобуси кои биле произведени во 1987 година за потребите на превоз на аџии... Се наведува дека автобусите биле опремени за пустински услови со резервоари за вода, клима систем, подвижен кров (кабрио автобус)... Да не должам, погледнете ги фотките кои сепак потврдуваат дека наши автобуси се протнале и во Саудиска Арабија во малку поинаква изведба он онаа за која јас знаев (на сликите доле го нема инфо-паното).

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Lako je tudjim kurcem koprive mlatit.
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15266
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby dragan_mig31 » 09 Oct 2011, 23:54

Јаооо кој вентилатор го има у аутобусиве,закон :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 20630
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby Avijaticar » 10 Oct 2011, 00:48

Skopjeair wrote:Има и на некои пишува Gity MASTER


Е не ми се верува хахаха :lol:
Avijaticar
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 417
Joined: 08 Aug 2007, 00:21

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby Trpkovski Vladimir » 10 Oct 2011, 07:25

IgorMKD wrote:
Image


Еееее Игор, да знаеш колку сум се возел со ваков на релација Тетово-Скопје. :) :)
Не беше проблем што пропуштаа вода во патничкиот простор, туку што истата ја пропуштаа во меѓупросторот помеѓу стаклата (имаа дупли стакла на прозорите) и тие се замаглуваа.
Инаку мислам дека беа предвидени за некоја северна земја, бидејќи имаа подобра изолација и седиштата им беа направени од подебело платно. Милина беа за возење во зима, до душа ништо не се гледаше надвор (ако така ти се погоди), ама не и дека не знаев како изгледа патот Тетово-Скопје од порано. :mrgreen: :mrgreen:
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5525
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby apo_bullseye » 10 Oct 2011, 09:48

brynner wrote:Денес претпладне, двоспратна 5ка, горе:

Клима ни под разно, кондензација до даске, а празнините беа повеќекратни, не само овие од фотките.

Нит‘ ние сме луѓе (море, говеда!), нит‘ нив ги бива за одржавање возен парк. :glava_vo_zid:


До луѓето што се возат е. Минатата недела се возев во двокатна двојка горе е страшно, седиштата со маркер лом, горе тие од вентилацијата сите испокршени, ѓубре итн. Џабе и камери и се, кога стока се вози во нив, а не луѓе.
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby Bobo » 10 Oct 2011, 09:54

Avijaticar wrote:
Skopjeair wrote:Има и на некои пишува Gity MASTER


Е не ми се верува хахаха :lol:


Да да и ја бев сведок на Gity :D Кој знае ако ни остават еден ден да анализираме некој кинески автобус што се мани ке му најдеме
Never Drive Faster Than Your Guardian Angel Can Fly!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 7985
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby alvarhanso » 10 Oct 2011, 12:26

А тек за една година како ќе изгледаат. Ова со двокатниве е ДЕБЕЛА утка... али сме го праеле муабетот.
Ќе беше подобро да се земе поголема количина од украинскиве + одредена количина дупли. Вака... сиромавиот два пати плаќа.

P.S. Прееска видов една двокатна 7-ка со убаво чукнат ќош од страната на шоферот. Гледам дека кај украинскиве целиот преден дел доле може да се смени бидејќи е со нитни... кај кинезиве тешко богами, само пеглање, китирање... :evil:

P.P.S. Тоа дека овде живеат животни а не луѓе ни е исто така познато... наместо разно разни кампањи по медиумиве за не знам ти што, далеку ќе си поминеме поевтино доколку ја опремиме полицијава со дрвени мотки од метро ипол ко пакистански џандари, па удри мавај по тоа копитата. Ни камери ни бутур... и на нив ќе им го најдат крајот.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 23968
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby apo_bullseye » 10 Oct 2011, 12:37

alvarhanso wrote:А тек за една година како ќе изгледаат. Ова со двокатниве е ДЕБЕЛА утка... али сме го праеле муабетот.
Ќе беше подобро да се земе поголема количина од украинскиве + одредена количина дупли. Вака... сиромавиот два пати плаќа.

P.S. Прееска видов една двокатна 7-ка со убаво чукнат ќош од страната на шоферот. Гледам дека кај украинскиве целиот преден дел доле може да се смени бидејќи е со нитни... кај кинезиве тешко богами, само пеглање, китирање... :evil:

P.P.S. Тоа дека овде живеат животни а не луѓе ни е исто така познато... наместо разно разни кампањи по медиумиве за не знам ти што, далеку ќе си поминеме поевтино доколку ја опремиме полицијава со дрвени мотки од метро ипол ко пакистански џандари, па удри мавај по тоа копитата. Ни камери ни бутур... и на нив ќе им го најдат крајот.


Абе кинескиве мене лично поквалитетни ми личат него ли украинските. И боље амортизери имаат. Автобусите се ОК, во споредба со старите се бомбона. Проблем се луѓето кои се возат во нив и немаат ни "к" од култура и основно цивилизациско понашање.
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby IgorMKD » 10 Oct 2011, 14:20

И мене завршната изведба на Yutong ми се чини далеку подобра од онаа на Laz.
Lako je tudjim kurcem koprive mlatit.
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15266
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby Skopjeair » 10 Oct 2011, 15:18

IgorMKD wrote:И мене завршната изведба на Yutong ми се чини далеку подобра од онаа на Laz.


Можеби, ама квалитетот на материјали е подобар во автобусите на Laz ...
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3180
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby Bobby » 10 Oct 2011, 15:58

Камерите што ги има во кинеските, не се за снимање, немаат таква можност, туку
само за мониторинг од возачот за тоа кој чека на врата и колку е полн автобусот горе.
Не се користат за снимање, така да или директно некој да се фати на дело или ништо.

А дека сме нецивилизирани, не мора да пишувате, си знаеме. Со нашава „култура“ ништо не сме заслужиле.
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby IgorMKD » 12 Oct 2011, 17:21

Инвентивност!
Lako je tudjim kurcem koprive mlatit.
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15266
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Postby IgorMKD » 17 Oct 2011, 20:26

Сашко Коцев за украинските и кинеските автобуси... И за уште некои македонцки работи :mrgreen:Lako je tudjim kurcem koprive mlatit.
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15266
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

PreviousNext

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests