How to survive a bombing at 33.000 feet

Овде може да пишувате се што ве интересира за стјуардесите и стјуардите.
Forum dedicated for cabin crew and their duties.
Post Reply
User avatar
Tanja
Едриличар
Едриличар
Posts: 221
Joined: 21 Nov 2007, 16:13
Contact:

How to survive a bombing at 33.000 feet

Post by Tanja »

Vcera bas go razgleduvav dokumentot : 'Udesi jugoslovenskih aviona nisu slucajni' i me zaintrigira podatokot za stjuardesata Vesna Vulovic, koja preziveala pad od 10.160 metri, vo moment koga ekplodirala bombata postavena na nejziniot let. ke vi ostavam link, za onie koi sakaat da procitaat poveke, napraveno e intervju so nea vo 2001 gos. vsusnost taa e zapisana i vo Ginisovata kniga na rekordi. jas sum od pomladata generacija i se dosega nemav slusanto za ovoj nastan.

http://www.avsec.com/interviews/vesna-vulovic.htm
User avatar
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 23:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON
Contact:

Re: How to survive a bombing at 33.000 feet

Post by BORG »

Tanja wrote:Vcera bas go razgleduvav dokumentot : 'Udesi jugoslovenskih aviona nisu slucajni' i me zaintrigira podatokot za stjuardesata Vesna Vulovic, koja preziveala pad od 10.160 metri, vo moment koga ekplodirala bombata postavena na nejziniot let. ke vi ostavam link, za onie koi sakaat da procitaat poveke, napraveno e intervju so nea vo 2001 gos. vsusnost taa e zapisana i vo Ginisovata kniga na rekordi. jas sum od pomladata generacija i se dosega nemav slusanto za ovoj nastan.

http://www.avsec.com/interviews/vesna-vulovic.htm
Cao tanja, za tetkicava imase i specijalna emisija na diskaveri kanalot.Ovoj slucaj e mnogu poznat vo avijacijata zatoa sto go ima preziveano padot na avionot poradi toa sto se naogala vo opasot na avionot i poradi toa sto vremeto bilo epten ladno, pa pomognalo pri povredite.

Image

Ono što je interesantno je da 22-godišnja stjuardesa nije čak ni bila predviđena za taj let, bila je zamenjena sa drugom stjuardesom koja se takođe zvala Vesna.

pozdrav
User avatar
Tanja
Едриличар
Едриличар
Posts: 221
Joined: 21 Nov 2007, 16:13
Contact:

Post by Tanja »

Ej bas toa me zacudi. ako go procitas intervjuto, ke vidis deka ne se naogala vo opaskata na vionot, naprotiv, vo sredinata. toa go izjavil germanecot koj se nasol prv na mestoto na nesrekata i vsusnost ja spasil. druga vazna rabota bila toa sto imala mnogu nizok pritisok, pa se onesvestila vo momentot koga nastanala eksplozijata, taka sto ne i otkazalo srceto. znaci, kako sto rekov prethodno, ne znaev za ova nesto taka sto istrazuvav malku poveke da vidam sto se slucilo.
User avatar
SkyBird
Падобранец
Падобранец
Posts: 92
Joined: 08 Apr 2007, 23:57
Location: YSSY
Contact:

Post by SkyBird »

Kolku sto znam i jas , i kako sto imam citano , ona sedela pri krajot na avionot (opaskata) . Vo credinata site bile "pupunec".

e sega i den denes enogma e ostanato kako e seto nastanato , ama se pretpostavuva deka bob bila postavena od "komsiite" , .... i tako dajle

kako sto kazaa imase mnogu ubava emaisija za neze , pa tetkata e i vlezena vo ginesovata kniga na rekrdi za najgolem "skok" od visocina.
---The Pilot Can Land Only One Airplane, But I Can Land Thousands---
--Sometimes long haul just isn’t long enough for me --
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest