Воен или цивилен???

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Post by igor_mk »

Абе не е лошо и воен пилот али според мене доколку би имал шанси да избирам би одбрал цивилен пилот затоа што би сакал да уживам во летот.
User avatar
FROGFOOT
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 366
Joined: 29 Sep 2006, 13:42
Location: Skopje, Makedonija
Contact:

Post by FROGFOOT »

Vo ovaa zemja nema nikakvi voeni tajni od 1990 pa navamu. Golemiot brat se gleda i se slusa.
User avatar
niniste
Падобранец
Падобранец
Posts: 2
Joined: 04 Jan 2007, 21:13
Location: Skopje
Contact:

Post by niniste »

hmm.

aj prvo pozdrav od mene!

Zavrsuvam IFR vo srbija i za skoro ke mozam da kazam deka ke bidam profesionalen pilot so zavrsen IFR!

Inace dragane!
Ko 1. Pilot civilen ne e istoko i shofer na 2'ka!
2. I sam znaes kolku samo vreme mi trebase da ti objasnam samo za komandnite paneli a kamoli kako mi e mene sto treba site od ednas da gi gledam, da mislam na bezbednst, da slusam radio vrska, i zgora seda mislam koja stujardesa posle da ja prasam nesto! ;)

Pozdrav
NiNiStE
User avatar
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4113
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Post by Airbus »

Voen se razbira...Po moznost na nekoja ruska mashina ....Najgolema zelba na MiG-25 ili 31 :D
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
wezbem
Едриличар
Едриличар
Posts: 216
Joined: 17 Dec 2007, 01:45
Contact:

Post by wezbem »

Пилоти Ај нека ми Појасни некој Ако знае Кој Ке Биде Задолжен да пилотира со новите 3 авиони за Гаснење пожар што Треба да Се набават Годинава За Дирекцијата за Заштита и Спасување Цивилни Или Воени Пилоти..!?Поздрав
User avatar
Ikar
Падобранец
Падобранец
Posts: 109
Joined: 24 Mar 2007, 14:27
Location: Skopje
Contact:

Post by Ikar »

Кој и да ги лета ќе мора да има големо летачко искуство и уште денес мора да одат на обука за да до лето бидат подготвени за дејствување.
Прашање е денес колку такви пилоти има во Македонија а да немаат никаков ангажман.
User avatar
wezbem
Едриличар
Едриличар
Posts: 216
Joined: 17 Dec 2007, 01:45
Contact:

Post by wezbem »

Ахам Значи така е.Па секако треба некоја нова дообука тука неме Само Летање со наведен курс има маневри ова она кога и каде да се испусшти водата Така да се сложувам со тебе дека нее едноставно летањето со овие нови Авиони ако пристигнат..После да не биде Имаме авиони а да немаме пилоти обучени па да увезуваме и пилоти :) затоа да се обучат пред време ако Нема обучени зошто никој неможе да предвиди што ке се случува со пожарите ова зешко лето ..!
User avatar
Helihopter
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 539
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Воен или цивилен???

Post by Helihopter »

Воен . Mil Mi-24 , F-16 , MiG-29 , F22 Raptor итн.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9120
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Воен или цивилен???

Post by Bobo »

Helihopter wrote:Воен . Mil Mi-24 , F-16 , MiG-29 , F22 Raptor итн.

Сакаш на нашите 29ки или на 16ките да леташ?
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest