Како да се стане цивилен пилот?

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.
фосил
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 02 Mar 2010, 23:18
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by фосил »

Skopjeair wrote: 2. Кај нас највеќе можеш да се обучиш на ниво на Спортска Дозвола ППЛ
3. Не се моментално признаени, иако се на ниво на ЈАА стандард
4. ППЛ ти е некаде 8500 евра
5.6. Доволно е да читаш на форум тука за почеток да бидеш известен за случувањата

Втор дел:

1. Во зависност од времето имаш повеќе опции. Дел во МКД па да завршиш таму, или цела во странство
Фала :)
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by EDRILICAR »

7000 eur ppl :)
User avatar
VOSTOK
Падобранец
Падобранец
Posts: 5
Joined: 07 May 2013, 09:14
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by VOSTOK »

Здраво, читав на темава , јас сакам сега да знаам , дали во оваа обука (академија во друг случај) треба познавање на англиски јазик ?
Да напоменам , доколку се учи во МК е ова......
И колку (временски) трае оваа обука ?
А за цената мислам дека имаше пишано на темава , се движи некаде 8000-9000 EUR.
User avatar
MISFIT
Падобранец
Падобранец
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 12:28
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by MISFIT »

Здраво, нов сум на форумов и гледам дека има интересни теми и дискусии. Особено ме интересира оваа. Јас сум средношколец, сега завршувам четврта година, и разгледувам опции за како да станал комерцијален пилот. Имам можност да одам на факултет во Словенија, поточно машински, на смер леталство(по чие завршување се добива ATPL). Трошоците на факултетот ги плаќа Република Словенија, освен во овој случај, седми семестер е практичен дел(Три години учиш, четвртата година леташ и завршуваш дипломска) кој мора сам да си го финансираш. Практичниот дел се оджува во Адриа, и немам точни информации за цената, малку е подобра ситуацијата, бидејки се плаќаат само летовите и инструкторот, цела теорија ќе ја имаш научено до тогаш.

Какви информации имате за начини да се спонзорира практичниот дел(Пример да ги завршам трите години, колкави се шансите да добијам поддршка од некоја авиокомпанија за практичниот дел)?
Или па некој друг начин авиокомпанијата да ти ја обезбеди обуката? Пример Wizzair како вработувале македонски пилоти пред некоја година?
И каква обука се добива на Центарот за обука на пилоти, поточно каква дозвола се добива, и што е потребно за да се влезе?
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by Skopjeair »

Едно време имаше Емирати програм за спонзорство не сега е само за нивни државјани. Во моментов сите стипендии обично се за граѓани од земјата каде што е авиокомпанија. Во Центарот за обука на пилоти е строго школа за војска и полиција. Добиваш интерни дозволи.

За Словенија не знам првпат слушам, меѓутоа колку е да не плакаш за теорија тоа ти е најефтиниот дел
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
MISFIT
Падобранец
Падобранец
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 12:28
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by MISFIT »

Skopjeair wrote:Во Центарот за обука на пилоти е строго школа за војска и полиција. Добиваш интерни дозволи.
Претпоставував, но имам прочитано дека може со релативно лесен писмен тест да се добие CPL, ама тоа за во странство, незнам тука какое, нешто слично е или?

А во каква состојба е авиокомпанијата Адриа денеска?
User avatar
zdravkin2000
Едриличар
Едриличар
Posts: 229
Joined: 02 Dec 2007, 20:00
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by zdravkin2000 »

Адриа е во финансиска криза словенците се спремаат со години да ја продадат а за тоа ти со го сакаш ти требаат според сегашните цени најмалку 50000 еврача не се надевај дека некој ќе те финансира освен што вика Скопјеаир ако си граѓанин на емиратите или сега за сега само некои големи авио компании или држави го имаат тој програм а и тие се малку, скоро сите школи се приватни и работат строго за кеш без државни финансии.
User avatar
MISFIT
Падобранец
Падобранец
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 12:28
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by MISFIT »

А постои ли некој начин кај нас од воена академија(ако има таков смер) или од Центар за обука на пилоти, да се продолжи ви приватниот сектор?
Што се бара за во регионална авиокомпанија? CPL+ME+IR+MCC, или задолжително е ATPL? И колку часови лет одприлика?
Да знам дали воопшто да се запишувам на машинскиот факултет, или да си терам друг факултет/смер, а за некоја година PPL да земам полесно да ми биде на душата... :se_predavam:

П.С. Ако пробам што повисоки оцени да добијам на смерот леталство, би имал поголеми шански за спонзорство?
User avatar
zdravkin2000
Едриличар
Едриличар
Posts: 229
Joined: 02 Dec 2007, 20:00
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by zdravkin2000 »

Се со треба да направиш е да имаш многу пари , добро здравје и желба да станеш цивилен пилот друго нема да се упишеш на факултет ти е само одличен плус во животот други работи нема сега за сега така да учи и штеди многуууууу пари.
User avatar
MISFIT
Падобранец
Падобранец
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 12:28
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by MISFIT »

Здравје имам, желба имам повеќе од доволно, да заштедам доволно пари е невозможно. Јас сакам да отидам на машински факултет во Словенија(кадешто државата го плаќа факултетот), на смер леталство, но нема да го дипломирам ако не го поминам практичниот дел, кој морам сам да го финансирам, што значи не е плус, туку џабе потрошени 3 години учење во странство. Сакам да ги истоштам сите други опции пред да се решам да одам во друг правец во животот(Иако пак би полагал за PPL за 2-3 години.). За на факултетот можам да добијам стипендија(поточно за престојот во Сло.), буквално единствениот трошок ми се летовите, подобра понуда амин...
Имам уште краток период да се одлучам дали да ризикувам да одам на факс(со надеж за спонзор) кој не е гарантирано дека ќе го завршам, или да одам во друг правец и да се претвори во неостварен сон...
User avatar
Obedineta Makedonija
Падобранец
Падобранец
Posts: 58
Joined: 06 Feb 2012, 01:23
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by Obedineta Makedonija »

Бујрум.... :)

https://wizzair.com/en-GB/about_us/news/wizzen310" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
MISFIT
Падобранец
Падобранец
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 12:28
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by MISFIT »

Одлично, кај го најде :D

Само ова: "Wizz Air will provide a job guarantee (subject to achieving proficiency) upon successful completion of training thus assisting the trainees to access the required funding for the program."-Не сум сигурен што сакале да кажат со assist, претпоставувам пак би постоеле некои трошоци од свој џеб, само финтата е колкави се?
User avatar
MISFIT
Падобранец
Падобранец
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 12:28
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by MISFIT »

Cadet Pilot Program била за неискусни пилоти(300 часа лет), а не за некој без искуство... А и баш ме зачуди како би им се исплатело да беше од 0 до ATPL+A320 Type Rating, а на овој начин само ATPL и Type Rating ти обезбедуваат, но затоа првите 15 месеци плата 650 евра. Вака им се исплати, ама мене не ми одговара :se_predavam:
User avatar
MISFIT
Падобранец
Падобранец
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 12:28
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by MISFIT »

Јебига, има ли во златнава Македонија некој начин да се добие дозвола со реални трошоци? Освен Центар за обука на пилоти? А би било убаво и да каже некој ако знае што е потребно за да се влезе во ЦОП.
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by EDRILICAR »

kaj i da baras nema da pomines bez 50000 eur toa e PPL,CPL,FRZ ATPL,IR, ME, ME/IR i ke ti trebat plus 5000 eur za MCC/JOC...na kraj ke izlezes so okolu 350 saati TT
User avatar
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 20:32
Contact:

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Post by Марко СВ.Н. »

http://www.wizzaircadetprogram.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest