Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
brynner

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by brynner »

Денес претпладне, двоспратна 5ка, горе:

Image

Image

Image

Клима ни под разно, кондензација до даске, а празнините беа повеќекратни, не само овие од фотките.

Нит‘ ние сме луѓе (море, говеда!), нит‘ нив ги бива за одржавање возен парк. :glava_vo_zid:
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by KVARK »

Нели требаше да има камери во ова новиве автобуси? Сегде во светот има говеда, ама има и стап!
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Bobo »

нит‘ нив ги бива за одржавање возен парк.
Не е до нив друже..искрајно не ми се ни коментира на темава ... :|
Ready to take photos!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

Околу протекувањето на автобусите... Кога бев помал памтам една приказна која не знам кој ми ја кажа... Имено, наш ФАС "11 Октомври" добива нарачка за одредена количина Санос С415 од една арапска земја (јас се сеќавам дека ми беше спомната Саудијска Арабија)... Се работи за модификација на иницијалната 415-ка која во арапска изведба имаше карактеристична модификација над шофершајбната во вид на инфо-пано (да не должам погледнете ја илустрацијата под овој текст). И нашиве во ФАС ги направиле автобусите и со брод ги пратиле до крајниот корисник. Но при приемот се случил скандал кога претставници на купувачот донеле противпожарни возила и распукале со вода врз автобусите... Резултат, сите автобуси прокиснале и целата пратка била одбиена од купувачот по што била вратена назад во Македонија. Подоцна тие автобуси беа распродадени по СФР Југославија. Колку паметам, мал бев, муабетот беше дека нашиве сметајќи дека автобусиве ќе возат во тропски услови решиле да заштедат на елементите кои овозможуваат квалитетна заштита во услови на посилни дождови... Резултатот, ако ми е приказнава на место, беше класичен дебакл во пакет со загуба на углед и бизнис.

Image

Патем, кога сме кај кинескиве автобуси, дали сте приметиле дека кај некои од автобусите (јас забележав на два различни автобуси) има многу банална грешка во името на возилото... Имено, наместо CITY MASTER се среќава CITY MSATER padobranec
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Skopjeair »

Има и на некои пишува Gity MASTER
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

Skopjeair wrote:Има и на некои пишува Gity MASTER
Озбилен?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Skopjeair »

Да бе, пред некој ден случајно се најдовме позади еден автобус и баш се смеевме на ова ...
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

IgorMKD wrote:Околу протекувањето на автобусите... Кога бев помал памтам една приказна која не знам кој ми ја кажа... Имено, наш ФАС "11 Октомври" добива нарачка за одредена количина Санос С415 од една арапска земја (јас се сеќавам дека ми беше спомната Саудијска Арабија)... Се работи за модификација на иницијалната 415-ка која во арапска изведба имаше карактеристична модификација над шофершајбната во вид на инфо-пано (да не должам погледнете ја илустрацијата под овој текст). И нашиве во ФАС ги направиле автобусите и со брод ги пратиле до крајниот корисник. Но при приемот се случил скандал кога претставници на купувачот донеле противпожарни возила и распукале со вода врз автобусите... Резултат, сите автобуси прокиснале и целата пратка била одбиена од купувачот по што била вратена назад во Македонија. Подоцна тие автобуси беа распродадени по СФР Југославија. Колку паметам, мал бев, муабетот беше дека нашиве сметајќи дека автобусиве ќе возат во тропски услови решиле да заштедат на елементите кои овозможуваат квалитетна заштита во услови на посилни дождови... Резултатот, ако ми е приказнава на место, беше класичен дебакл во пакет со загуба на углед и бизнис.

Image

Патем, кога сме кај кинескиве автобуси, дали сте приметиле дека кај некои од автобусите (јас забележав на два различни автобуси) има многу банална грешка во името на возилото... Имено, наместо CITY MASTER се среќава CITY MSATER padobranec
Инаку, малку барав по нет и најдов дека наши 415ки стварно завршиле во Саудиска Арабија. На форумот autobusi.net најдов детаљи и слики (јеее!). Таму дечките кои се разбираат во автобуси како ние во воздухоплови нудат фото галерија од споменатите автобуси кои биле произведени во 1987 година за потребите на превоз на аџии... Се наведува дека автобусите биле опремени за пустински услови со резервоари за вода, клима систем, подвижен кров (кабрио автобус)... Да не должам, погледнете ги фотките кои сепак потврдуваат дека наши автобуси се протнале и во Саудиска Арабија во малку поинаква изведба он онаа за која јас знаев (на сликите доле го нема инфо-паното).

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35396
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by dragan_mig31 »

Јаооо кој вентилатор го има у аутобусиве,закон :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Avijaticar
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1870
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Avijaticar »

Skopjeair wrote:Има и на некои пишува Gity MASTER
Е не ми се верува хахаха :lol:
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6092
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Trpkovski Vladimir »

IgorMKD wrote:
Image
Еееее Игор, да знаеш колку сум се возел со ваков на релација Тетово-Скопје. :) :)
Не беше проблем што пропуштаа вода во патничкиот простор, туку што истата ја пропуштаа во меѓупросторот помеѓу стаклата (имаа дупли стакла на прозорите) и тие се замаглуваа.
Инаку мислам дека беа предвидени за некоја северна земја, бидејќи имаа подобра изолација и седиштата им беа направени од подебело платно. Милина беа за возење во зима, до душа ништо не се гледаше надвор (ако така ти се погоди), ама не и дека не знаев како изгледа патот Тетово-Скопје од порано. :mrgreen: :mrgreen:
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by apo_bullseye »

brynner wrote:Денес претпладне, двоспратна 5ка, горе:

Клима ни под разно, кондензација до даске, а празнините беа повеќекратни, не само овие од фотките.

Нит‘ ние сме луѓе (море, говеда!), нит‘ нив ги бива за одржавање возен парк. :glava_vo_zid:
До луѓето што се возат е. Минатата недела се возев во двокатна двојка горе е страшно, седиштата со маркер лом, горе тие од вентилацијата сите испокршени, ѓубре итн. Џабе и камери и се, кога стока се вози во нив, а не луѓе.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Bobo »

Avijaticar wrote:
Skopjeair wrote:Има и на некои пишува Gity MASTER
Е не ми се верува хахаха :lol:
Да да и ја бев сведок на Gity :D Кој знае ако ни остават еден ден да анализираме некој кинески автобус што се мани ке му најдеме
Ready to take photos!
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33308
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by alvarhanso »

А тек за една година како ќе изгледаат. Ова со двокатниве е ДЕБЕЛА утка... али сме го праеле муабетот.
Ќе беше подобро да се земе поголема количина од украинскиве + одредена количина дупли. Вака... сиромавиот два пати плаќа.

P.S. Прееска видов една двокатна 7-ка со убаво чукнат ќош од страната на шоферот. Гледам дека кај украинскиве целиот преден дел доле може да се смени бидејќи е со нитни... кај кинезиве тешко богами, само пеглање, китирање... :evil:

P.P.S. Тоа дека овде живеат животни а не луѓе ни е исто така познато... наместо разно разни кампањи по медиумиве за не знам ти што, далеку ќе си поминеме поевтино доколку ја опремиме полицијава со дрвени мотки од метро ипол ко пакистански џандари, па удри мавај по тоа копитата. Ни камери ни бутур... и на нив ќе им го најдат крајот.
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by apo_bullseye »

alvarhanso wrote:А тек за една година како ќе изгледаат. Ова со двокатниве е ДЕБЕЛА утка... али сме го праеле муабетот.
Ќе беше подобро да се земе поголема количина од украинскиве + одредена количина дупли. Вака... сиромавиот два пати плаќа.

P.S. Прееска видов една двокатна 7-ка со убаво чукнат ќош од страната на шоферот. Гледам дека кај украинскиве целиот преден дел доле може да се смени бидејќи е со нитни... кај кинезиве тешко богами, само пеглање, китирање... :evil:

P.P.S. Тоа дека овде живеат животни а не луѓе ни е исто така познато... наместо разно разни кампањи по медиумиве за не знам ти што, далеку ќе си поминеме поевтино доколку ја опремиме полицијава со дрвени мотки од метро ипол ко пакистански џандари, па удри мавај по тоа копитата. Ни камери ни бутур... и на нив ќе им го најдат крајот.
Абе кинескиве мене лично поквалитетни ми личат него ли украинските. И боље амортизери имаат. Автобусите се ОК, во споредба со старите се бомбона. Проблем се луѓето кои се возат во нив и немаат ни "к" од култура и основно цивилизациско понашање.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

И мене завршната изведба на Yutong ми се чини далеку подобра од онаа на Laz.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Skopjeair »

IgorMKD wrote:И мене завршната изведба на Yutong ми се чини далеку подобра од онаа на Laz.
Можеби, ама квалитетот на материјали е подобар во автобусите на Laz ...
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by Bobby »

Камерите што ги има во кинеските, не се за снимање, немаат таква можност, туку
само за мониторинг од возачот за тоа кој чека на врата и колку е полн автобусот горе.
Не се користат за снимање, така да или директно некој да се фати на дело или ништо.

А дека сме нецивилизирани, не мора да пишувате, си знаеме. Со нашава „култура“ ништо не сме заслужиле.
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

Инвентивност!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Околу новите автобуси на ЈСП Скопје...

Post by IgorMKD »

Сашко Коцев за украинските и кинеските автобуси... И за уште некои македонцки работи :mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=u5Qbrc7NPok" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=SSPnPk6uIWo" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests