Обука и опрема

За љубителите на лесните авиони,падобранството,едрилиците и ултралесните летала.
For the fans of the light aircraft, paragliders, private flying and sailplanes.
Post Reply
User avatar
miki_mak
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 28 Apr 2008, 17:46
Location: S K O P J E
Contact:

Обука и опрема

Post by miki_mak »

Pozdrav do site clenovi na forumor .Jas stotuku se zacleniv vo forumot i sum golem ljubitel na ovoj sport.Bi sakal nekoj od clenovite da mi odgovori na nekolku prasanja,me interesira i bi sakal da mi preporacate nekoi od paraglajding klubovite vo skopje,bi sakal da znam kolku cini obukata za letanje i kolku cini osnovnta oprema za letanje na primer glajder vez...........pozdrav.
A D R E N A L I N
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Обука и опрема

Post by Flug »

miki_mak wrote:Pozdrav do site clenovi na forumor .Jas stotuku se zacleniv vo forumot i sum golem ljubitel na ovoj sport.Bi sakal nekoj od clenovite da mi odgovori na nekolku prasanja,me interesira i bi sakal da mi preporacate nekoi od paraglajding klubovite vo skopje,bi sakal da znam kolku cini obukata za letanje i kolku cini osnovnta oprema za letanje na primer glajder vez...........pozdrav.


Zdravo iden letac
Jas sum paraglajderist. Pred tri godini letav mnogu aktivno, dva pati sekoja nedela vo godinata. Pocnav na 17 godini, ama zaradi fakultetot morav da se povlecam malku od letanjeto. Ucev paraglajding vo klub za lesni letala "Delta klub" vo Prilep. Mozam da recam deka sum zadovolen od obukata sto ja dobiv tamu. Stranata na klubot e www.deltaparagliding.com.mk. Za vo Prilep mozam da ti go preporacam toj klub, toj zadovoluva nekakvi standardi. Za vo Skopje ne znam koj bi bil dobar, moze da e "Vertigo", za drug klub vo Sk nemam slusnato. Imam moja licna oprema koja malku po malku ja prodavam, posto nemam vreme da letam. Kupiv paraglajder na staro za 500 Evra marka Gradient model Orion (Onyx) za do 95 kg, so 3 gurtni, 24 metri kvadratni, super se upravuvase vo vozduh, se preporodiv koga letav so nego. Kupiv vez za 315 Evra marka Ava Sport model Sprinter za do 200 Kg so celicni karabineri, siroki gurtni i extra zastita. Kupiv kaciga originalna Charly Insider so extra zastita i navlaka od jaglerodni vlakna za 120 Evra. Kupiv rezerven padobran od Ava Sport za 250 evra. Kombinezon za 5000 denari. Cizmi koga ke kupuvas da baras cizmi koi se tvrdi i vizoki, nad gluzdovite, zatoa sto samo takvi visoki cizmi ke ti go stitat gluzdot. Kombinezon e kupuvanje zaradi moda, a i koga kombinezon se kupuva koga ke naprednes vo letanjeto. Za obuka plativ 100 Evra vo "Delta klub", ama toa bese pred 4 godini. Mislam deka i sega e ista cenata. Za vo SK ne znam bas koj bi bil dobar klub, ama mislam deka toa bi bil "Vertigo". Inaku za instruktoirte vo MKD ne mozam da kazam deka se nekoi strucno osposobeni lica, nemaat tehnicka visoka naobrazba za da mozat da gi objasnat kompetentno pojavite vo paraglajdingot. Instruktorite vo MKD se najcesto iskusni piloti koi letaat 15 20 godini pa zaradi toa se cuvstvuvaat sposobni da poducuvaat drugi. Situacijata vo paraglajdingot vo MKD e "Da mu umri kozata na komsijata", sekoj se cuvstvuva zagrozen od drugiot paraglajderist. Ima laici, ima itreci, ima kvalitetni instruktori. Najcesti se laicite i itrecite, pomalku se kvalitetnite instruktori. Ima i instruktori koi obucuvaat ucenici samo za da se reci deka obucile, samo zaradi toa sto i drugite obucuvale i tie instruktori obucuvaat po princip "ako prezivee idniot pilot vo vozduh ke bide nesto od nego, ako ne tolku od nego". Obukata sto ja sproveduvaat takvite instruktori e slednava - ucenikot leta paralelno so instruktorot i odvoeno od nego vo skoro site uslovi. Toa e gresno i mnogu opasno poducuvanje paraglajding. Ima i instruktori koi velat vakvi bizarni raboti:"Jas ne mu objasnuvam na ucenikot raboti ako toj sam ne prasa za niv". Moe mislenje e deka toa ti e sovrsen recept za da ubies nekoj na letanje. Ne e bas svetla rabotata vo makedonskiot paraglajding, pred se zatoa sto nema "vistinski lugje". Za da bides letac treba da bides covek pred se. Jas se nadevav deka pilotite vo paraglajding se obrazovani, fer, kompetentni, kooperativni, kako sto treba da bide pilot. Ama nema bas takvi lugje, mnogu porazlicni bea, skoro site sto gi zapoznav. Retki bea tie vistinskite piloti, ama sepak gi ima. Mi se cini deka toa se dolzi na faktot sto paraglajdingot e nacin na koj golem broj lugje mozat da letnat, pa zatoa sekakov narod doagja da leta i vo toj narod ima sekakvi.
Obukata se sostoi od zapoznavanje so opremata, objasnuvanje kako raboti, pokazuvanje na osnovnite startovi (preden/zaden), prvi kratki letovi, rabota na zemja, priprema za kratki letovi, teoretski predavanja (casovi), priprema za visinski letovi, priprema za edrenje na padina, priprema za edrenje na termika, bezbednosen kurs. Toa e vo kratki crti obukata. Mojata oficijalna obuka traese 4-5 meseci, iako za seto vreme dodeka letas ucis mnogu raboti. Posle oficijalnata obuka ucis za da polagas za dozvola. Dozvolata ti dava moznsot da se natprevaruvas i da sletuvas na aerodromi. Jas bev stasan taman za polaganje za dozvola, ama morav da se povlecam zaradi fakultetot. Na pocetok dobivas oprema od klubot se dodeka ne si kupis tvoja. Tvoja oprema e najdobro da si kupis koga ke ti zavrsi oficijalnata obuka. Ako kupis oprema dodeka trae oficijalnata obuka, ke ja tormozis mnogu opremata, mnogu polesno ke mozes da ja ostetis vo sporedba so slucajot koga ke si kupis oprema koga ke ti zavrsi oficijalnata obuka. Ako instruktorot e zainteresiran da ti posveti vreme za da ucis, da napreduvas, togas dobar e toj instruktor. Ama najcesto instruktorite vo MKD najgolem del od tajnite ljubomorno si gi cuvaat samo za sebe, nekako se cuvstvuvaat zagrozeni ako otkrijat mnogu od tajnite. Zaradi toa treba sam da ucis najgolem del od vremeto i sam da se vlozuvas vo paraglajdingot. Toa e toa.
Pozdrav i Fly at god speed
User avatar
PaToRcE
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 07 May 2008, 04:51
Location: skopje
Contact:

demet

Post by PaToRcE »

abe i jas se skinav barajki instruktor za obuka i edvaj najdov nekolku od niv ama edni vikaat deka esen e vreme za obuka drugi prolet nekade april maj ama nekako nikako da se organizira celata stvar :). Ama ipak so puna nadez deka ipak ke se desi i toa :).

Pozdrav
stoznam neznam mislam :)
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: demet

Post by Flug »

PaToRcE wrote:abe i jas se skinav barajki instruktor za obuka i edvaj najdov nekolku od niv ama edni vikaat deka esen e vreme za obuka drugi prolet nekade april maj ama nekako nikako da se organizira celata stvar :). Ama ipak so puna nadez deka ipak ke se desi i toa :).

Pozdrav

Esen e vreme za da se organizira celata rabota. Vo esen e pomirna atmosferata, so pomalku turbulencii. Pomalku turbulencii ti znaci pomalku kolapsi, pomirno letanje, pogolemo zadovolstvo, pomirna dusa, pogolema samodoverba na pocetok. Letanje vo prolet ti znaci vsusnost "30 godisen paraglajderist se urna na Vodno kaj bunkerite." Tie sto ti rekle deka e podobro vo prolet da se uci paraglajding, go imaat receno toa samo zaradi toa sto vo prolet edinstveno e dobro toa sto vremeto e potoplo i ne moraat da trpat poladno vreme kako vo esen. No vo prolet atmosferata e za nikade za letanje.
User avatar
SAZDO
Падобранец
Падобранец
Posts: 192
Joined: 17 Oct 2006, 00:03
Location: SKOPJE
Contact:

Post by SAZDO »

Prvo komentar za site ovie raboti .
1-Instruktorite vo MK imaat dozvoli izdadeni od Vozduhoplovnite vlasti i ne obucuva nikoj bez dozvola i skola momceto koe se obucuvalo vo Delata Klub od prilep ne znam kakvo iskustvo imalo ili sto ocekuvalo od obukata za 100 evra no Delta se top profesionalci , imas uste sto gi znam sto obucuvaat toa se Extrema Skopje TAPA ja vodi obukata no momentalno e vo SWISS i naj verojatno ke ostane tamu zasto tamu raboti kako instruktor ,Drugiot ti e Smile 070650080 Vertigo ti e Antrax i klubot mu se vika Heli XC a telefonot mu e 071270080 najposle ovde gi imas site klubovi malku po seriozni http://www.vfm.org.mk/klubovi.html cetvrt ti e Mende od Bukefalt i site ovie se seriozni no dobivas za kolku pari tolku muzika nemozes da ocekuvas nekoj za 100 eur da raboti so tebe dve godini ili 4 meseci moze da te nauci da poletas i posle normalno ako se vleces so niv po brda ke naucis finti od druzbata koga ima druzba nikoj ne krie finti kako se leta a baska za profi preleti ne treba samo da ucis nego i treba da si roden za toa , i normalno ti e za tie 100 eur ke bides bezbeden ako slusas so te ucat i ako ne ti tekne da otides sam na Vodno i da poletas a pritoa ne ti e nisto cudno sto vo Sabota samo ti si na brdoto a drugite se idioti i si sedat vo kafic ,znaci e ednostavno za 100-150 eur ke te naucat da ne se ubies dodeka se druzis so niv posle ke si kupis oprema i ke pocnes da se vleces po brda samo so niv nikako sam a ko ke mozes sam ke go pocustvuvas toa ne se sekiraj .
Take care about your speed-without of speed your dead men ,my boy!!!
User avatar
Red
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 311
Joined: 21 Aug 2007, 17:44
Location: Прилеп

Post by Red »

Izvinete za latinicata...

Na sajtot na Vozduholovnata Federacija ima dva kluba od Prilep so mnogu slichni iminja("paraglajding klub - DELTA" i "klub za ultra lesni letala - DELTA CLUB") pa me interesira tochno za koj klub napishavte deka se "top profesionalci"?
Pred nekolku meseci iskontaktirav so DELTA CLUB, so insruktorot Zlatko potochno, i obukata koshta 200 evra so oprema na klubot. I samiot reche deka esen e najdobro vreme za letanje.
I ushte neshto... :)
Znae nekoj kolku se plakja carina za paraglajder? Da rechime, da se donesi od Amerika? Mozhi da se izvedi takva rabota? I ako ne celosna, togash koj del od opremata mozhi da se dovlechka? :D
No good deed goes unpunished.
User avatar
SAZDO
Падобранец
Падобранец
Posts: 192
Joined: 17 Oct 2006, 00:03
Location: SKOPJE
Contact:

Post by SAZDO »

So ke ti od Amerika oprema za paraglajder fati da ucis da letas prvo toa ke ti objasnat ne se sekiraj evropa ti e puna so tie proizvoditeli zaso vo USA nikoj ne leta Paraglajderi od evropa carina nema samo DDV 18% ,inaku dvata kluba od prilep se spoia i taka da sega imas eden klub mislam deka sega se rebrendiraa vo Delat Brend klub so glaven sponzor neko jne znam koj i toa 200 eur znaci pocnalo pamet da im doagja toa e malku pari druze za tolku maltretiranje so pocetnik
Take care about your speed-without of speed your dead men ,my boy!!!
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Post by Flug »

SAZDO wrote:Prvo komentar za site ovie raboti .
...no Delta se top profesionalci ...



Sazdo, za koja Delta mislese? Od Zlatko ili od Mile Delta klubot? Oddalecen sum podolgo vreme od paraglajding i od mojot maticen instruktor posto imam mnogu obvrski, ama ne veruvam deka Zlatko i Mile bi se spoile vo eden klub kako sto pisa ti, posto ne se mirisaat bas eden so drug dolgi godini.

Za obuka od 100 Evra ne ocekuvav da dobijam "ogromni brda i dolini", tuku ocekuvav odreden skromen profesionalizam. Takov profesionalizam i dobiv od mojot instruktor. Ama za drugite (ne za site) instruktori vo paraglajding ne mozam da recam deka rabotat profesionalno, toa e javna tajna. Bez razlika na cenata, profesionalizmot treba da se zacuva. Se znae deka vnimanieto, informaciite sto ke ti gi dade, vremeto sto ke ti go posveti za da mozes da letas, poducuvanjeto, fintite itn itn se direktno i pravoproporcionalno vrzani so cenata.


P.S.: Vo idnina koga ke pisuvas mislenje, te molam ubavo oformi gi recenicite pred da gi napises, za da mozeme da ti gi razbereme. Bez navreda.
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

P.S.: Vo idnina koga ke pisuvas mislenje, te molam ubavo oformi gi recenicite pred da gi napises, za da mozeme da ti gi razbereme. Bez navreda.
Нема шанси тоа!!! Две години се трудам да го доведам во ред, ама тешко. хехе :lol:
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Red
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 311
Joined: 21 Aug 2007, 17:44
Location: Прилеп

Post by Red »

Sazdo,

Deka treba prvo da odam na obuka, toa go znam... :D Muabeto mi beshe, dali ima nekoj iskustvo so kupuvanje paraglajder od stranstvo i kako odat tie raboti t.e dali e dozvoleno vo avion da se prenesuva takva rabota, kolku koshta i sl. Btw, teshko deka vo Amerika ne se leta so paraglajder :)
Mislam deka za istite pari sho ovde bi gi vlozhil za oprema, tamu sigurno bi zel neshto podobro. E sega ostavam na nekoj so iskustvo da napishi i sovetuva.
No good deed goes unpunished.
User avatar
SAZDO
Падобранец
Падобранец
Posts: 192
Joined: 17 Oct 2006, 00:03
Location: SKOPJE
Contact:

Post by SAZDO »

Za spojuvanjeto jas cuv deka finansiski interes gi spoil taka baral sponzorot i se spoile , za profesionalizmot site se isti samo muabetite se razlicni normalno ko ke otides vo eden klub na obuka tamu da ti vikaat deka tie drugite se kreteni i za toa ne se sekiraj do sega ne sum videl instruktor da ubie ucenik osven vo prilep na toj zanadrot koga mu sitnaa paraglajder so vrfci od konduri ,namesto da go zapalat paraglajderot i se sjeba toa barem vo drugite klubovi ne sum go videl ova e na kratko za Profesionalizmot za koj sakas da kazes deka e nekade podobar a nekade polos kaj drugive instruktori ne deka ne se krsele noze i kicmi ali se e toa od svoja glava ali nikad ne dozvolile da se sjebe nekoj radi oprema , i use nesto tukasnite instruktori ne prodale na ucenik Masini so koj ne e vo red da si igraat ucenici a toa se slucuva po drugite klubovi posebno po provincija .

Aj sea za USA paraglajderi :
Site paraglajderi se sijat po evropa i toa istocna zasto kinezite use ne gi izmislile
Vo usa ne letaat mnog nisto so pocinja so para zaso ne ide napred a drzavata im e golema duri ni edrilicarstvoto ne im e do tolku razvieno.
Za niv se so e para-motor-glider-palne i UL ne e interesno.
I nema da najdes dobar paraglider vo USA sigurno idi nauci da letas vo bilo koj klub i tie ke te naucat se i od kade da kupis zaso sekoj klub si raboti so odreden brend i si ima kompatibilni delovi ,konci i dr a baska si imaat sema za nosenje navaka naracki i tn a za ovoa se ceka nekoj period.
I nemoj sam da kupuvas oprema nikako moras da zemes direktno mislenje od instruktorot sto ke te obucava za da ne kupis masina so ke te ubie sine.
Nema igranje so raboti so letaat ako taka licat
Take care about your speed-without of speed your dead men ,my boy!!!
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Post by Flug »

Red wrote: I ushte neshto... :)
Znae nekoj kolku se plakja carina za paraglajder? Da rechime, da se donesi od Amerika? Mozhi da se izvedi takva rabota? I ako ne celosna, togash koj del od opremata mozhi da se dovlechka? :D

A ti da si zemis eden FreeX od germansko proizvodstvo? Mi lici deka sakas da imas kvaliteten glajder. Vo Grcija imas najblisku dileri za FreeX. Isto i vo Bugarija. Od kaj i da se odlucis, segde ne se friendly raspolozeni kon MKD :twisted: . FreeX se edni od najskapite, ama i zatoa se kvalitetno izraboteni. Isto e dobar Gradient, gi imam probano dvete marki. Gradient glajderite se od Ukraina i mnogu se user friendly, malku se poeftini od FreeX, ama malku.
User avatar
Red
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 311
Joined: 21 Aug 2007, 17:44
Location: Прилеп

Post by Red »

Flug wrote:A ti da si zemis eden FreeX od germansko proizvodstvo? Mi lici deka sakas da imas kvaliteten glajder. Vo Grcija imas najblisku dileri za FreeX. Isto i vo Bugarija. Od kaj i da se odlucis, segde ne se friendly raspolozeni kon MKD :twisted: . FreeX se edni od najskapite, ama i zatoa se kvalitetno izraboteni. Isto e dobar Gradient, gi imam probano dvete marki. Gradient glajderite se od Ukraina i mnogu se user friendly, malku se poeftini od FreeX, ama malku.
Grcija voopshto ne e vo igra, a so bugarkovcite mozhi da se praj biznis :lol: Kako i da e, nema da zemam glajder se dodeka ne ja pominam obukata. Taman na esen se vrakjam vo mk i se nadevam fakultet nema da me zdupi pak godinava. Inache, nema nekoj del od opremata sho mozhi da se zemi od USA? Accessories ili neshto slichno... :lol: Kaciga mozhda...
No good deed goes unpunished.
User avatar
stamenco
Падобранец
Падобранец
Posts: 11
Joined: 26 Aug 2008, 14:51
Location: Tikvesko nekade
Contact:

Re:obuka

Post by stamenco »

ZDRAVO

Jas sum isto eden od mnogute sonuvaci da stanam letac zatoa bi ve ezamolil za pomos-ako ima nekoj dobar instruktor da mi go preporacate
User avatar
Miksi
Едриличар
Едриличар
Posts: 254
Joined: 13 Jul 2007, 08:22
Location: Skopje
Contact:

Post by Miksi »

Абе дечки идни летачишта... Незнам дали воопшто сте контактирале со некој што веќе лета но ако беше така ќе знаевте дека клубовите во македонија што се дилери на параглајдерска опрема имаат такви добри цени што уствари коа би знаеле америте би купувале од тука. За истата опрема шо би ја купил тука у странство треба да се отресеш батка дебело. Е сеа за обука... Контактирајте го Антракс 071270080 или Љубе 070350776 клубот се вика Хели ХЦ.
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Post by Flug »

Taka e Miksi, vo MKD opremata e bagatela, se prodava po simbolicni ceni.
User avatar
PaToRcE
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 07 May 2008, 04:51
Location: skopje
Contact:

obuka - nemoguce !!!

Post by PaToRcE »

nemoguce :)
stoznam neznam mislam :)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests