Пилоти се замуабетиле и ја одминале пистата

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.
Post Reply
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Пилоти се замуабетиле и ја одминале пистата

Post by Scylla »

Двајца пилоти од компанијата Нортвест Ерлајнс, задлабочени во својот разговор, не ја оствариле навреме радио врската со контролата на летање поради што ја одминале пистата на аеродромот во Минеаполис.

Својата грешка ја увиделе дури еден час подоцна откако морале да ја повторат целата постапка за слетување. Авионот бил успешно приземјен, а патниците не сфатиле дека станува збор за пилотска грешка. Во инцидентот никој не бил повреден.

Според официјалните лица на аеродромот во Минеаполис пилотите се занеле во разговорот за својата професија, поради што го изгубиле чувство за локацијата на која се наоѓаат.

Истражителите не ја исклучуваат можноста грешката да настанала и поради замор, бидејќи пилотите не знаеле дека ја одминале пистата се додека стјуардесата не ги известила за тоа.

Авионот ербас А320 летал од Сан Диего до Минеаполис и превезувал 144 патници и пет челнови на екипажот.

A1
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest