1.28.2009 Red bull - Натпревар во хартиени модели

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

1.28.2009 Red bull - Натпревар во хартиени модели

Postby igor_mk » 22 Jan 2009, 18:32

1.28.2009 во 15:00 сала Фоца - Red bull натпревар во хартиени модедли !!!!!
Категории :
- Најдолг прелет
- Најдолга дестинација
- Акро :D

http://www.redbullpaperwings.com/?cmd=cmdCountry&iId=851&iCountryId=83

Пријавувувајте се и се гледаме на напреварот :twisted: Поздрав !
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Postby igor_mk » 22 Jan 2009, 19:49

Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Postby guitardemon666 » 27 Jan 2009, 12:43

Аj cè е во ред, ама кој дебил го напишал текстот на латиница алал му вера. Инаку ова е јако, Red Bull ти дава крииилја!
guitardemon666
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 12
Joined: 03 Oct 2008, 20:09

Postby igor_mk » 27 Jan 2009, 14:48

Да погодам . Најдолг лет и најдолг прелет ???
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Postby igor_mk » 27 Jan 2009, 15:19

Па сигурно има право на неколку не официјали пробни летови за да се види како лета авиончето и доколку се потребни корекции да се корегира .
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Postby avijacijamk » 27 Jan 2009, 16:44

Мене само што ми се јави некој и ме викна да одам таму во униформа... Јебига во униформа нема пиење алкохол.... лош пример било тоа... изгледа ќе мора да пијам цеден портокал :( или можда RED BULL?????
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby igor_mk » 28 Jan 2009, 23:08

И ? Беше некој денска таму да ни каже што се слчувало некоја фотка можда ???
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Postby avijacijamk » 29 Jan 2009, 11:26

Бев судија, хахаха, беше интересно и ќарив гајба Red Bull... :)
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby Tanja » 29 Jan 2009, 12:30

ПРВПАТ ВО СКОПЈЕ
Летај, летај авионче
Авијатичари од сите генерации вчера во салата "Форца" покажуваа вештини на летање на хартиени авиони, како дел од светскиот натпревар во летање на книжни авиони "Ред бул хартиени крилја". Околу 60-ина учесници од се натпреваруваа во три квал

Авијатичари од сите генерации вчера во салата "Форца" покажуваа вештини на летање на хартиени авиони, како дел од светскиот натпревар во летање на книжни авиони "Ред бул хартиени крилја". Околу 60-ина учесници од се натпреваруваа во три квалификациони турнири - најдолг лет, најдолга дестинација и најдобра финта во воздух. Пред почетокот на натпреварот организаторите им поделија на учесниците специјална хартија за да ги направат авионите. Им беше дозволено само да ја виткаат хартијата за да направат авион, забрането беше сечење, лепење и слично. Натпреварот во летање хартиени авиони особено ги заинтересира децата што беа дојдени во огромен број и со радост ги следеа летовите. Шестмина, по двајца од сите категории од пријавените, ќе учествуваат во регионалното финале кое ќе се одржи во март во Белград, во кое ќе учествуваат уште шест градови од регионот. Жирито, составено од тројца членови, ќе одлучува само во категоријата за најдобар трик со хартиен авион. Победниците од регионалното финале ќе се натпреваруваат за големата Ред бул хартиени крилја награда во април во Стразбур.
Светскиот рекорд во најдолг лет е 63,19 метри, а вчера во "Форца" најдолгиот лет беше околу 30 метри. Вчерашниот натпревар за првпат се одржа во Македонија, а беше дел од Светскиот натпревар во хартиени крилја кој првпат се одржа лани. Годинава ќе биде неговото второ издание, на кое за учество се пријавиле 85 земји.
(И. И.)
Tanja
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 221
Joined: 21 Nov 2007, 16:13

Postby MaKoM » 31 Jan 2009, 00:23

avijacijamk wrote:Бев судија, хахаха, беше интересно и ќарив гајба Red Bull... :)


Хе го поткупиле судијата . :lol:
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4638
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby avijacijamk » 01 Feb 2009, 12:51

Тоа не е точно!!! Барав поткуп, ама немаа толку пари!!! хахаха
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia


Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 4 guests

cron