Моите модели и видеа

За љубителите со дебели нерви и креативност во обликувањето на овие прекрасни модели.
For the creative fans with patience who build these magnificent models.
Post Reply
User avatar
zajo
Едриличар
Едриличар
Posts: 233
Joined: 09 Jan 2009, 10:20
Location: Skopje
Contact:

Моите модели и видеа

Post by zajo »

Precision Aerobatics Addiction ARF.
http://www.youtube.com/watch?v=2jder4bu2uU
Stenkovec
http://www.youtube.com/watch?v=Y9bnPmImf_s
Mavrovo
Precision Aerobatics http://www.precisionaerobatics.com/home.php
se Avstralianska firma sto proizveduva akrobatski modeli so odlicna preciznost i prepoznatliv stil, najcesto elektro.Addiction zosto tolku bil dobar sto stvaral zavisnost.Stvarno odlicen model full3d "the ground is the limit".
Great Planes Venus ll http://www.greatplanes.com/airplanes/gpma1027.html so Saito125 4takten te,site saito motori se 4stroke.
http://www.youtube.com/watch?v=ec1jAwTLpjw Mavrovo.
za zal nemam podobra snimka(aj slednava sezona)
Odlicen model za F3A akrobacii ama ne e za profesionalno natprevararuvanje,dosta lesen za letanje a gi pravi site vozmozni akrobacii osven 3d.
Pocnav pred 6 godini so sky hero od groupner,posle imav Y500 pylon racing srusen na parcinja,posle Extra300s 160santima crash,mala edrilica sam ja napraviv za padinsko zbrcena.
Sega osven ovie dva inan 3m edrilica i Yak54 180santma od QQaircruft, firmata na QQ Somenzini zvezda vo rc akro letanje ama mislam deka propadna.Imase test flight proslata godina so motor saito180gk ama ke go smenam so 30cc benzinski bidejki nema gorivo vo ovaa posledna dupka na planetava.
Sostojbata vo modelarstvoto vo Makedonija posebno Skopje e KATASTOFALNA!!!!!!! Jas sum spremen da mu pomognam na bilo koj zainteresiran za RC modelarstvo vo bilo koj pogled.
Kontakt nedanpanovski@yahoo.com nedanzajo skype 023237954.
Pozdrav,poveke videa i sliki vo idnina.
ne e toa toj kamen Sizife
User avatar
zajo
Едриличар
Едриличар
Posts: 233
Joined: 09 Jan 2009, 10:20
Location: Skopje
Contact:

Post by zajo »

Inace ne sum padobranec,neznam od kaj toa ispadna???
ne e toa toj kamen Sizife
User avatar
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 18:42
Contact:

Post by Mad Scientist »

zajo wrote:Inace ne sum padobranec,neznam od kaj toa ispadna???
Тоа е само форум ранк, падобранец како најниско суштество во ланецот на исхраната на МАФ :)
[color=blue]No good deed remains unpunished.[/color]

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
[b][i][color=red]Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор[/b][/i][/color]
User avatar
gige
Падобранец
Падобранец
Posts: 116
Joined: 07 Mar 2008, 19:18
Location: kavadarci
Contact:

Post by gige »

zdravo.milo mi e so nekoj se zanimava so nekakovo modelarstvo ,gi izgledav klipcinjata i super se.Kajnas (kavadarci)se letaat modeli motorni isto taka i F3J edrilici natprevaruvacki.Skoro sekade u drzavata e zamreno seto ova za zal.Milo mi je sto ima nekoj sto saka da leta modeli pa zatoa stoime na raspolaganje i nie za pomos i za nekakova sorabotka.Rabotime poveke naptrevaruvacki modeli a imame i za relaksacija.Dosta od modelite se na rasprodazba i imame i dosta motori novi isto za prodavanje.eden od niv e benzinski(bezoloven) 32 kubni santimetri.Isto taka izrabotuvame raketi za natprevari ako e nekoj zainteresiran od kompozitni materijali
User avatar
z3dcf
Падобранец
Падобранец
Posts: 60
Joined: 11 Sep 2006, 23:15
Contact:

Post by z3dcf »

Zdravo, zainteresiran sum za rc modeli. Kade moze da se nabavi nekoj prosecen model za dobra cena. Sto oprema ke mi treba i kolku bi toa kostalo? Pozdrav
User avatar
zajo
Едриличар
Едриличар
Posts: 233
Joined: 09 Jan 2009, 10:20
Location: Skopje
Contact:

Post by zajo »

http://www.hobbyhot.com/electric-rc-plane-c-243.html
Piper i sky link od tie nekoj od ovoj sait.Kako prvo ustvari ELEKTRIC i nisto drugo.Trener,cesna, piper nesto takvo.
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0093p?&C=AAP
Eden od najgolemite sajtovi za modeli ama ke mora preku eden mnogu ok decko da plakame.Nema veze znaci biraj isklucivo electric vidi sto ti se sviga pa ke pravime muabet.Da se razbereme:posto pocnuvas ke se na se ke te fati od 350 do 500e minimum toa e.
http://rcfly4um.org/index.php?board=18.0 srpski sait kade sto moze na staro da se najdat modeli pa da se snaogas za prevoz.
http://shop.lindinger.at/index.php?cPat ... =4a&page=2
lindinger isto odlicen sait bez problem za naracuvanje.
Znaci nikako ne se odlucuvaj sam,vidi sto ke ti fati oko.Ne ja gledaj cenata na modelot,toa e samo konstrukcija ARF allmoust ready to fly,toa ti treba a osven toa ke ti treba:Stanica2.4gh 4kanalna minimum,serva 4minimum,motor,speade controler,propeler,upek,lipo baterija i mozda uste nesto ne sum siguren aaa da i obavezno polnac za lipo i balanser.Racunaj ako modelot e 100e minimum uste250- 300e za sve ke treba i toa optimisticki gledano.
Znaci odberi bilo sto pa za setup znaci koi serva,motor itd ke vidime.
Slobodno kontaktiraj me ze bilo sto i toa se samo pari da se razbereme.Jas do sega sum potrosil nad 4000e minimum za modelarstvo i voopsto ne mi e krivo(najdobro vozmozno potroseni pari) :wink:
ne e toa toj kamen Sizife
User avatar
z3dcf
Падобранец
Падобранец
Posts: 60
Joined: 11 Sep 2006, 23:15
Contact:

Post by z3dcf »

fala na linkovi. ke razgledam pa ke iskontaktirame. Bas dobro sto ima nekoj sto leta modeli i od koj moze da se nauci nesto
User avatar
gige
Падобранец
Падобранец
Posts: 116
Joined: 07 Mar 2008, 19:18
Location: kavadarci
Contact:

Post by gige »

jas imam za prodazba motorni i edrilici radio upravuvani
keoi se koristeni a nekoi se skoro novi ne letani alio site se vo dobra sostojba.imam i radiostanici za prodazva novi i malce koristeni iso taka so odlicna sostojba obuka imas besplatna normalno .denovive ke stavam sliki od se so e na rasprodazba
POZDRAV
User avatar
dace
Падобранец
Падобранец
Posts: 1
Joined: 25 Feb 2010, 18:38
Contact:

Re: Moite Modeli + videa

Post by dace »

jas sum od kumanovo imav kupeno vo slovenija rc avionce so 2 elektro motori krenese so pomos na tie motori bes stabilizatori .me interesira sega avionceto e skrseno gi imam 2 elektromotora i dalinskoto dali mozam da najdam druga maketia i da gi vgradam vo nea i ako moza kade da najdam ako znae nekoj ili saka da mi pomogne neka poveli pozdrav
User avatar
zajo
Едриличар
Едриличар
Posts: 233
Joined: 09 Jan 2009, 10:20
Location: Skopje
Contact:

Post by zajo »

Ako e so dva motori bes komandi toa vrska nema iskreno.I jas imav takvo i nisto od toa nebiva,nitu taa stanica mozes da ja iskoristis nitu tie motorcinja posto ne se kvalitetni.Pocni kako sto treba od pocetok.
Pozdrav
ne e toa toj kamen Sizife
User avatar
Дарко Д
Падобранец
Падобранец
Posts: 198
Joined: 27 Jan 2010, 13:14
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Post by Дарко Д »

http://www.bananahobby.com/1783.html zajo dali ova e dobar model go merkam ama neznamdali da go kupam ako moze nekoj sovet?
User avatar
zajo
Едриличар
Едриличар
Posts: 233
Joined: 09 Jan 2009, 10:20
Location: Skopje
Contact:

Post by zajo »

Modelceto e super.
E sega,stanicata e tapa,servata tapa,motorceto e ok da receme nema veze ama za taa para sto sakas?Sakam da kazam deka mnogu malce-ic od komponentite nema da mozat da se iskoristat za nekoe po ozbilno modelce za vo idnina ama pak ti se isplati. Problemi:batrijata ja polnis, ides na aerodrom, eden let i tolku.Nama sansi da cekas 5saati da se polni.Znaci ke mora da kupis univerzalen polnac za baterii so lipo balanser i toa ne stedi mnogu.Ke te kosta okulu 100 200usd i ili lipo ili isti vakvi baterii bar uste dve obavezno a polnacot ke go koristis vo idnina.Plus ke ti treba baterija za reciver ili upek za da koristis ista baterija za motor i reciver.Isto taka neznam dali stanicata doaga so baterii?Dobro avionce vo sekoj slucaj za tie pari toa ti e.
NE PROBUVAJ DA GO LETAS SAM!!!
i ne e neunistivo....
ne e toa toj kamen Sizife
User avatar
davce99
Падобранец
Падобранец
Posts: 41
Joined: 30 Mar 2010, 13:45
Contact:

prashanje

Post by davce99 »

Zdravo na site, druze zajo jas sum mnogu taze vo hobivo ama blagodarenie na eden unishten BELT CPv2 nauchiv se za helikopteri i za avioni zboram samo za elektrichni od benziski poima nemam pa duri sea sum profi vo sklapanje na T-REX 450 SE v2 taka da ako nekoj ima problem bujrum, od letanje sum tapa se ushte, ama ke bide, e sea sakam da preminam malku na avioni "dosta mi beshe od helikopteri" :) sakav da te prasham dali e ok ovoa malo micro avionche za pocetnik kako mene http://www.rc-modelmania.com/it/modelli ... f-parkzone koe e BNF i vo rok od nedela dena mi pristiga Spektrum DX6i taka da ke bide kompatibilno so avioncevo i daj pomognete da najdam nekoj dobar simulator imam kupeno kabli i se za da mozam da go koristam na pc, samo iskreno ne mi se plakja skapi simulatori ako nekoj ima da iskopira nekoe cd ke mu bidam mnogu blagodaren :)

Pozdrav i mnogu mi e drago shto ima vo mk profesionalci kako Zajo extra se videata
***Belt CP v2*** ***clone na T-REX 450 SE V2*** ***Blade MCX S300 BNF*** ***Cessna 182 EPO 141 BL***
User avatar
zajo
Едриличар
Едриличар
Posts: 233
Joined: 09 Jan 2009, 10:20
Location: Skopje
Contact:

Post by zajo »

Zdravo davce.Imam slusnato za toa avionce ama ne go preporacuvam.Odlicno e za iskusni piloti sto sakaat malku da se zezaat ama ne i za pocetnici vo pilotiranje.
http://www.throttlestore.com/planes/beg ... px?lang=EN
Znaci vo paket dobivame bukvalno SVE! Preporacuvam barem uste edna baterija plus.
Drugar go poraca i go fati 250e sose sve:patarina,carina, ddv itn.Jes da stanicata ne rabotese pa ja popravifme i sve na nego e ckart ama za prv model...Samo stanica kvalitetna kosta 250-300e.Mojata kosta 650e ama jas cel zivot planiram da letam.Prosla nedela jas mu pravev test flight i na mirno vreme leta SUPER!!!!!
Ne e najlesen za sletuvanje ama jas sum tuka :wink:
Ova vazi za site sto sakaat da pocnat so modelarstvo.
Pozdrav
ne e toa toj kamen Sizife
User avatar
davce99
Падобранец
Падобранец
Posts: 41
Joined: 30 Mar 2010, 13:45
Contact:

Thanks

Post by davce99 »

Druze fala na odgovor, nazalost vekje e narachan maliov :) ama ke te barame za pomosh i plus kaj mene u Zelezara ke se ucham ima visoka treva i golemo prostranstvo se nadevam deka nema da go iskrsham :) gledav na dosta videa na youtube za maliov im pagja i na beton gajle nema jas ne planiram na beton :) imam dosta treva kaj mene :)


Pozdrav!!!
***Belt CP v2*** ***clone na T-REX 450 SE V2*** ***Blade MCX S300 BNF*** ***Cessna 182 EPO 141 BL***
User avatar
zajo
Едриличар
Едриличар
Posts: 233
Joined: 09 Jan 2009, 10:20
Location: Skopje
Contact:

Post by zajo »

Izvini sto nebev na forumov nekoe vreme.Kazi so koja stanica ke leta?dobivas vo komplet ili imas nesto?Obavezno uste barem edna baterija poracaj i NE GO LETAJ SAM VO ZELEZARA!!! Kontaktiraj me koga ke stigne jas ke ti pomognam za prvite letovi na Stenkovec pa posle ke si vidis.
Rekov deka ne e za pocetnici zosto e warr bird:voenite avioni ne se pocetnicki,i bidejki e mal:malite avioni se poteski za letanje bidejki brzo reagiraat i ne se gledaat bas dobro.
Aj ke vidime pozdrav.
ne e toa toj kamen Sizife
User avatar
davce99
Падобранец
Падобранец
Posts: 41
Joined: 30 Mar 2010, 13:45
Contact:

Post by davce99 »

Mi pristiga Spektrum DX6i stanica mislam deka e kvalitetna ne e kako FUTABA ama vazi za dobro barem shto chitav po forumite, narachano mi e pred 15 dena ushte go cekam, abe daleku e Amerika :), nego dogovoreno koga ke bidam kompleten te baram za pomosh i da go letneme chudoto

Pozdrav
***Belt CP v2*** ***clone na T-REX 450 SE V2*** ***Blade MCX S300 BNF*** ***Cessna 182 EPO 141 BL***
User avatar
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 18:42
Contact:

Re: Моите модели и видеа

Post by Mad Scientist »

Јас конечно се решив и си го нарачав ова:
Cessna 182 EPO
Мислам дека е топ понуда.
[color=blue]No good deed remains unpunished.[/color]

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
[b][i][color=red]Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор[/b][/i][/color]
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Моите модели и видеа

Post by AlexGreat »

Друже линкот е шкарт,или нешто си додал случајно.. :?
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
zajo
Едриличар
Едриличар
Posts: 233
Joined: 09 Jan 2009, 10:20
Location: Skopje
Contact:

Re: Моите модели и видеа

Post by zajo »

Da linkot ne go biva.Gledam deka e od throttlestore ama neznaeme koj?
ne e toa toj kamen Sizife
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests