Балканот низ геополитичка призма

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Балканот низ геополитичка призма

Post by IgorMKD »

Заради првокација... Сепак треба од негде да се почне :lol:

Автономијата на Санџак е се поизвесна, тврди орвиот човек на ИВЗ на Србија

Сараево, 21 април 2011 (МИА) - Главниот муфтија на Исламската заедница во Србија Муамер Зукорлиќ им порача на своите сонародници во БиХ дека борбата која тој ја води во Санџак не е попуста, дека народот ги препознал сите подметнувања на „белградскиот режим“ и дека автономијата на Санџак е се поизвесна, а самите Бошњаци се посвесни.

Тој, зборувајќи на свеченоста по повод 20-годишнината од основањето на Здружението на граѓани од Санџак во Федерацијата БиХ, истакна дека Бошњаците во Санџак се како „мали орли“ кои во своето гнездо брзо растат и тоа им станува тесно, а потоа „одлетуваат во небесната шир и заземаат места поволни за живот“, како што се БиХ и сите земји на западна Европа, Австралија и Америка.

На свеченоста се обратија членот на Претседателството на БиХ Бакир Изетбеговиќ и реис ул улема на Исламската заедница во БиХ Мустафа Цериќ.

Изетбеговиќ изјави дека во изминатите 20 години бошњачкиот народ станал важен фактор во одлучувањата на Балканот, а санџачките Бошњаци потврдиле дека во секој историски предизвик вистински ја сакале и бранеле БиХ. гт/16:01

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId= ... 1&pmId=502" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by Зоран »

Ako ova se obistini ke si imame Zelena Transverzala.


Болдираното прочитајте го. :mrgreen:

И подсететесе на ЗОИ 1984 и како се викаше салата каде се изведуваа игрите.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by karamba »

Зоран wrote:Ako ova se obistini ke si imame Zelena Transverzala.


Болдираното прочитајте го. :mrgreen:

И подсететесе на ЗОИ 1984 и како се викаше салата каде се изведуваа игрите.
Ќе си имаме крастајци криви(зелени),ништо поише,каква зелена трансверзала,какви бакрачи,вакви убер тајни заговори за продор на исламот на балканот и преку него во европа се во најмала рака глупости смислени на северниот пол!Што ќе правиме сите ние во околината на иднава *трансверзала* ќе ја тампонираме ли?
Зоки не се обраќам кон тебе директно,него кон овој кретенски став кој упорно некој се труди да го пробутка,а мене лично ме вади од такт.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by kocov »

можи е желба на бошњаците во санџак за спојување со босна но треба да знаат дека евентулно пореметување на границите ке значи распад на босна .Но оваа е само желба европа и светот се уморени од војни во нивното двориште и некое тестирање на србија која се повеке се свртува кон русија ништо повеке нема менување на границите сепак треба да се се знае дека за косово русите се испазарија за чеченија во 1999 едните нема да помагат на србите другите на чеченците фер плај
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
brynner

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by brynner »

Луѓе, „тејк ит изи“ - годинава и следната екс-СФРЈ ќе врие од избори. За дневни поени нема да ме чуди ни ако најават коалиција со ванземаљци од Алфа Кентаур... :shock:
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by kocov »

brynner wrote:Луѓе, „тејк ит изи“ - годинава и следната екс-СФРЈ ќе врие од избори. За дневни поени нема да ме чуди ни ако најават коалиција со ванземаљци од Алфа Кентаур... :shock:
точен одговор се сложувам со тебе
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by dragan_mig31 »

Босанци се луѓе со огромна забуна за нивно потекло и идентитет.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by dragan_mig31 »

filipv wrote:
dragan_mig31 wrote:Босанци се луѓе со огромна забуна за нивно потекло и идентитет.
Aбе некои истото го викаат и за македонците. Да ги оставиме луѓето да си се самоопределат, а?
Историја и здрав разум друго зборат :) Али на крај краева нивна работа е како ќе се определат,мада тоа што имаат територијални претензии према соседни држави е многу лоша работа,али проклет балкан.Босанци и нивно потекло и идентитет никако неможе да се спореди со проблеомот кој го имаат Мкаедонците со околниве пацери кои без аргументи наметнуваат алтернативни поглед на историја во своја корист.Едно е потурчен Србин а друго е Македонец кој никад не бил ни бугар ни грк.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by dragan_mig31 »

Џабе ти објаснуваш филип кога све ти е погрешно конципирано.Според тебе постојат антички босанци така? :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by kocov »

историјата на босна е многу интересна од причина на тоа што како народ бошњаците имале свои средовековини кралства и па дури и своја црква или патеренска црква кој во основа била богомилска цркава .Имено оваа христијанско учење се водело од тоа дека свето што го живееме е направено од гаволот и дека треба да се чека второто доајгање на исус и со тоа да се спасиме потоа немале светци и биле нешто слично како протетстаните .
Е сега кога дошле турците овие патарените нагло преминуват во исламот и сега исто така во ислам преминуват и србите и хрватите во босна ,е сега мешајки си овие три исламизирани словенски народи во босна се добива еден нов народ кој после пајгањето на босна под австро унгарија како припадност си го зема исламот или едноставно мегу себе си викат муслимани што не е доволно за индититет бидејки муслиман е припадник на вера не на нација па така во тој период од 1945 до 1991 муслиманите го прифајкат терминот бошњаци што е правилен термин бидејки дел од муслиманите се по потекло од оние патаренски бошњаци во среден век .Сличан прикаска се труди да се пикни и во македонија со македонците муслимани каде сега упорно се турка идејата дека тие се нешто посебно или торбеши што тоа не точно кога точно се знае дека тие региони биле населени со македонско христијанско населеније кој во 17 у 18 век преминуват во ислам онаа што е интересно е тоа дека дел од богомилите во македонија преминуват во ислам кој биле македонци .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by IgorMKD »

@kocov
Забележувам значително подобрување во твоето писмено искажување и тоа многу ме радува. Сега малку поработи на составување на пократки реченици или на јасно сегментирање на речениците низ употреба на знакот запирка (,)... И обавезно, ама обавезно, пред да го стиснеш копчето submit секогаш прочитај што си напишал. Верувај ми, ова од лично искуство, низ систем на самокоректирање ќе постигнеш исклучително поквалитетни постови. Секогаш ставај се во улога на читател а не на пишувач на своите постови... И се ќе биде супер!

@All
Се извинувам за ова мое мудрување кое е со најдобра намера кон нашиот ценет член kocov.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by karamba »

Антички босанци хахахаа,еј не можам да се изнасмеам,оригинално.Мујо и Хасо се антички босанци гарант :P
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by kocov »

еве се трудам игор да пишам подобро но некако не ми оди но ке се трудам фала за искрената забелешка за мене
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by dragan_mig31 »

kocov wrote:еве се трудам игор да пишам подобро но некако не ми оди но ке се трудам фала за искрената забелешка за мене

како може да не ти иде? :D глеаш у тастатура и тоа е тоа :D само да ги научиш кое дугме која буква со подршка ја дава и тоа е тоа :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by Skopjeair »

filipv wrote:
dragan_mig31 wrote:Според тебе постојат антички босанци така? :D
ќе се убијам :-)

Па со пирамидите што ги најдоа, сигурно постојат Мујо Први и Мујо Втори, ама за Фататити уште не нашле докази! :)
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by kocov »

Pa tokmu so taa piramida se otvorija mnogu prasanja za istorijata na balkanot a odgovori za ovie prasanja ke treba da gi dade arhelogijata.A istata taa arhelogijata denes otkri dosta dokazi deka narodite na balkanot od sekogas zivele tuku kako dokaz mozat da se zemat karpestite tekstovi koj spored jazikot na koj se pisani e istiot jazik ili nekoj prethodnik na denesnite slovenski jazici na balkanot ,sto pokazuva deka slovenskite emigraci na pocetokot bila od jug kon sever pa potoa se vratile povtorno na jug.Ovaa mozam da go potkrepam so ruskata teorija za slovenite sprema koj slovenite dosle vo rusija od zad karpatite ,a za rusite zad karpatite se naojga balkanskiot poluostrov no vo 19 vek koga balkansite drzavi ja preveduvaja istorijata od rusija ne razmislija logicki tuku samo slepo go prepisaja tekstot za slovenite od rusija i taka nie dojdovem od zad karpatite .Isto taka ne e loso da se spomne deka za teorijata za naseluvanjeto na slovenite vo 6 vek se zasluzni i avstricite koj sakajki da se sirat na jug sprema balkanot ja sirata tezata deka balkanskite slovenski narodi dosle od istok i deka nemat istorisko pravo na balkansite zemji deka se dojdenci ovaa praktikata na doselenici sega silno ja upotrebuvat grcite sprema nas koj sekogas kako glavno orudije ja upotrebuvat tezata deka vie ste sloveni i deka ste dojdeni tuku vo 6 vek i nemate pravo na teritorija nesto slicno pravat i albancite koj isto taka ja podrzuvat ovaa teorija. Zaboravajki deka i grckiot narod i albanskiot narod deka imaat slovensko poteklo .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by Зоран »

Имаше еден новинар на МРТ тогашна , по потекло мијак.
Ја напиша книгата за Мијаците , каде токму ова го тврди но за жал ке треба да почепкам како се викаше.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by IgorMKD »

Стефановиќ: Не бегаме од можни разговори за поделба на Косово

Белград, 23 април 2011 (МИА) - Српскиот преговарачки тим не бега од можноста да се разговара за поделба на Косово, изјави шефот на српскиот тим во преговорите со Приштина Борко Стефановиќ.

- Ние сме слободни да разговараме за се и од мене никогаш нема да се слушне: Не, тоа е апсолутно неприфатливо и за тоа не може да се зборува, истакна Стефановиќ во интервју за велигденското издание на весникот „Блиц“.

Тој додаде дека и другата страна би требала да го прилагоди својот пристап кон изнаоѓање решение, а не „да бара наша потврда за нивната т.н. независност, бидејќи неа никогаш нема да ја добие“.

Стефановиќ смета дека прашањетро за статусот е во секоја од темите кои се отворени во преговорите, но дека „проблемот се појавува тогаш кога една од страните, најчесто приштинската, инсистира на тоа да дадеме потврда за нивното гледање на статусот“.

Од четвртата рунда преговори Стефановиќ очекува да не се отвораат нови теми, туку оние кои се започнати сукцесивно да се решаваат и затворат.

- Очекуваме и активна улога на ЕУ, особено кај точките каде нема приближување, нагласи шефот на српскиот преговарачки тим.

Стефановиќ и порача на албанската јавност на Косово, „каде што преовладува страв и мислење дека целиот овој процес е направен само поради Белград“, дека преговорите не се „никаков натпревар на кој некој треба да победи“. Тој најави дека во следниот период повеќе ќе престојува на Косово и ќе разговара со албанските претставници. гт/10:00

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId= ... 1&pmId=502" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by kocov »

Зоран wrote:Имаше еден новинар на МРТ тогашна , по потекло мијак.
Ја напиша книгата за Мијаците , каде токму ова го тврди но за жал ке треба да почепкам како се викаше.
Mislis na Petar Popopvski ako e toj avtor sto mislam ,toj imase napisano dosta za Makedoncite vo Zapadna Makedonija.
Osobeno za makedonskata pesna i predanjiata kade imase edno predanije kaj Mijacite za Aleksandar Makedonski.
Kade se pee kako vo Atina se krevata na bunt protiv vlasta na Aleksandar, i kako sto prodolzuva pesnata Aleksandar go sobral celiot maski svet vo svoeto kralstvo i zaminal da se bori vo Atina kade site luge na Atina gi porobil i gi prodal za robej,ovaa predanije e 90 procetni tocno.Bidejki Aleksandar Makedonski na visitina ja unistil Teba koj se krenale na bunt protiv nego i gi prodal lugeto na Teba kako robovi .A onaa sto tvrdi toj za Slovenite e deka nekoe pleme na Mijacite so ime Moskovajni se preselilo od denesna Albanija vo denesna Moskava ili Rusija od kade taa oblast se narekla Moskva e sega ne me drzite za zbor oti ne sum siguren koga ova Makedonsko pleme zaminalo vo Rusija kako sto pamtam Petar Popovski pisi nekade deka ovaa preselba od jug kon sever se slucila nekade vo antickiot period .Dodeka za teorite za preslebite na PraSlovenite od Balkanot sprema sever mozma da bi pisam no ako se imam interes na forumot za takva tema .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Балканот низ геоплитичка призма

Post by kocov »

IgorMKD wrote:Стефановиќ: Не бегаме од можни разговори за поделба на Косово

Белград, 23 април 2011 (МИА) - Српскиот преговарачки тим не бега од можноста да се разговара за поделба на Косово, изјави шефот на српскиот тим во преговорите со Приштина Борко Стефановиќ.

- Ние сме слободни да разговараме за се и од мене никогаш нема да се слушне: Не, тоа е апсолутно неприфатливо и за тоа не може да се зборува, истакна Стефановиќ во интервју за велигденското издание на весникот „Блиц“.

Тој додаде дека и другата страна би требала да го прилагоди својот пристап кон изнаоѓање решение, а не „да бара наша потврда за нивната т.н. независност, бидејќи неа никогаш нема да ја добие“.

Стефановиќ смета дека прашањетро за статусот е во секоја од темите кои се отворени во преговорите, но дека „проблемот се појавува тогаш кога една од страните, најчесто приштинската, инсистира на тоа да дадеме потврда за нивното гледање на статусот“.

Од четвртата рунда преговори Стефановиќ очекува да не се отвораат нови теми, туку оние кои се започнати сукцесивно да се решаваат и затворат.

- Очекуваме и активна улога на ЕУ, особено кај точките каде нема приближување, нагласи шефот на српскиот преговарачки тим.

Стефановиќ и порача на албанската јавност на Косово, „каде што преовладува страв и мислење дека целиот овој процес е направен само поради Белград“, дека преговорите не се „никаков натпревар на кој некој треба да победи“. Тој најави дека во следниот период повеќе ќе престојува на Косово и ќе разговара со албанските претставници. гт/10:00

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId= ... 1&pmId=502" onclick="window.open(this.href);return false;
Ke vidime kako ke odat rabotite ako Evropsakta Unijata zastani zad Srbija e mozna delba, no ne treba da se potcenat i SAD koj veke imaat svoja baza tamu i podelbata na Kosovo najmalce niv ke mu odi vo prilog. Normalno ako Srbija ponudi nekoj mesto za baza na Amerikancite vo Srbija ne gledam zosto da ne mozi da se desi delbata. No isto taka ne treba da se zaboravi deka vo severniot del na Kosovo imaa edno 16 miljardi toni na jaglen i to kvaliteten jaglen.
Kako primer za goleminata za tie rezervi ke go zemam rudnikot za jaglen Sufodol vo Bitola koj nekade od 1978 do kaj 2006 imase rezervi od 175 miloni toni sto bese dovolno za rek Bitola da raboti edno 30 godini bez problem e sega 16 milajrdi toni na jagelm mozite da zamislite samite za kolkava golema kolicina na kumur se raboti. Ili kazno grubo so ovoj kumur mozi komotno da rabotat edno 100 centrali kako rek Bitola so sila od 700 mw edno 30 tina godini.
Last edited by kocov on 23 Apr 2011, 17:30, edited 1 time in total.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 4 guests