Новинарска неинформираност/неписменост

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41788
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Iko »

Oh ne - ne go staviv radi toa...tuku radi klasifikacijata na F-16-kata kako "bombarder"...:lol: :glava_vo_zid:
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Canemakedonski »

Одамна поминаа осумдесетти и деведесетти години кога Милош Васиќ во НИН, Забавник и подоцна во Време пишуваше компетентно за теми од областа на вооружувањето, а Александар Павиќ и Ива Додиќ во Забавник за теми од воената авијација...
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by James »

Денешната вонредна седница на Советот на Општина Кисела Вода, беше започната со едно минутен молк, во чест на загинатата поранешна градоначалничка на општината Билјана Беличанец.
https://www.magazin.mk/" onclick="window.open(this.href);return false;утре-ден-на-жалост-во-кисела-вода-домо/

:glava_vo_zid: :glava_vo_zid:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29915
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by alvarhanso »

Денешната вонредна седница на Советот на Општина Кисела Вода, беше започната со едно минутен молк, во чест на загинатата поранешна градоначалничка на општината Билјана Беличанец.
Da fu*k!? И кој к*р ден на жалост... сама си одзела живот. :roll:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41788
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Iko »

Ova me podsetuva na onaa stara krilatica na slavniot Volter (parafrazirajkji ja onaa poznata antichka uzrechica "τὸν τεθνηκóτα μὴ κακολογεῖν" - iliti kaj nas poznata i kako "za mrtvite govori samo najdobro")...

"C'était un grand patriote, un humanitaire et un ami fidèle...à condition, bien sûr - qu'il soit vraiment mort..."


Iliti vo prevod, odprilika:

"Toj beshe golem patriot, humanist i veren prijatel...pod uslov, se razbira - da e navistina pochinat..."
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by James »

Se slagam i ja so drugarot Alvar, so seta duzna pocit, nek i e lesna zemjata i se, ali ova se teski gluposti.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23498
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by dragan_mig31 »

Den na zalost be :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41788
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Iko »

I toa pazi - "na nivo na opshtina Kisela Voda"...do Rampa samo mozhe da se pushta muzika, posle nea - nikako...:roll: :glava_vo_zid:
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by filipv »

Iko wrote:Oh ne - ne go staviv radi toa...tuku radi klasifikacijata na F-16-kata kako "bombarder"...:lol: :glava_vo_zid:
Од каде ли им таа идеја... :-)

Image
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41788
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Iko »

Nikoj - a najmalku pak jas - spomna vo pogled na konkretnata vest, deka F-16-set ne mozhe da ponese bombardersko vooruzhuvanje i da dejstvuva so istoto...megjutoa - FAKT e deka on NE e sistematiziran i deklariran kako "bombarder"...beshe, e, i kje ostane povekje-namenski lovec (koj da, megju ostanatoto - i te kako mozhe da izvrshuva taktichki udarni misii od bombarderski karakter)...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23498
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by dragan_mig31 »

Ne za dzabe nosi naznaka F ;) jes da toa odavna nema veze u USAF i US navy ali nema veze :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41788
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Iko »

F-117A beshe osobeno dobar lovec...:lol:
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23498
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by dragan_mig31 »

Ne kolku F-111 :P koj realno ima oboreno iracki miraz f1 :D jes da so manevriranje ali ipak se racuna ko kill :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by filipv »

Да, ирачкиот пилот одлучил да се натпреварува со компјутеризиран радарски систем за следење на тлото, а во дисциплината „лет на многу мала висина, со висока подзвучна брзина - ноќе“.

Ја направил НАЈОСНОВНАТА грешка во воздушна битка 1-на-1: тргнал да ја „напаѓа“ баш најјаката страна на противничкиот авион.

Тоа е исто ко против су-27 да влегуваш во борба со тесни пре-сталл вртења, или со F-15 во „енергетска“ битка на сочувување енергија, или со Raptor во битка „кој кого прв ќе види на радар“, или против „Тајфун“ да влагаш во вертикала. Јаките страни на противникот треба како знаеш и умееш да ги избегнуваш, но овој ирачанецов постапил токму обратно како што не треба. Оттаму и епилогот.
Last edited by filipv on 09 Apr 2019, 14:30, edited 1 time in total.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41788
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Iko »

So drugi zborovi i kratko objasneto...


...Arap...
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29915
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by alvarhanso »

Image

:bravo:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Canemakedonski »

Ја следиме сторијата да видиме дали ќе го прогласат за виновен за самоубиство :roll: :twisted: :mrgreen: :D :o
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8648
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Bobo »

Canemakedonski wrote:Ја следиме сторијата да видиме дали ќе го прогласат за виновен за самоубиство :roll: :twisted: :mrgreen: :D :o
Не ме чуди ништо веќе
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29915
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by alvarhanso »

Image
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6318
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Новинарска неинформираност/неписменост

Post by Zoran MAF »

alvarhanso wrote:Image

A uuu
koj pishuva ?
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 5 guests