КИНА царството на средната земја

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by karamba »

filipv wrote:„Се сеќавате на астероидот што као требаше да пројде близу земјата во септември? Eпа правевме нови пресметки на траекторијата и кажете драгичка.“ :-)
Hahaaaa idi bre druze :D ...begaj tamo zifti sve ne vikaj dvapati upm nek ide :)
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by James »

Kjuti me izduva i mene da guglam :) .
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by filipv »

https://apnews.com/29a02e76c719f75a1f4389bb9fa6075d" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by Iko »

Iskreno - ova voopshto ne e od sega...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by Iko »

https://www.globaltimes.cn/content/1192853.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by James »

https://www.theguardian.com/world/2020/ ... esearchers" onclick="window.open(this.href);return false;

Pazete sea denes kolku pati ke go vidite naslovov :)
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1972
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by Вељо »

Vekje go objavia nasive...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by James »

Image

Fap priboj :)

Ze zaebaam, DongFeng cekaat isporuka.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by karamba »

бреејј
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by James »

https://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKBN25V179" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by filipv »

Ова ме потсеќа на руското „напуштање на доларот“, што се објавува математички-редовно два пати годишно на спутник и рт.

"Dumping US treasures" што ги купилe кинеските банки, за реални пари е толку моронско-бизарна идеја, што очигледно, слично на она погоре, служи само за да се ложи неписмен електорат, што не ни знае што е тоа за што се збори.

Откако еднаш ќе ги продаде, на американските банки НЕ ИМ Е ГАЈЛЕ дали купувачот ќе ги продаде, задржи, или ќе ги запали, или што-веќе ќе им направи на хартиите од вредност.

Ако има заинтересирани, можам да се помачам да напишам кратко објаснување од пасус-два-три зошто е тоа така.
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by Zoran MAF »

Ако нешто мразам , мразам д асе надмудрувам.

Си слушнал за поим ““ ПАРИ од Хеликоптер““

1500 евра пласира Европската централна банка, исто и ФЕД само не се спомна цифра.
Цена на Злато обара рекорди ...

https://howmuch.net/articles/rise-and-fall-dollar" onclick="window.open(this.href);return false;

а да батали тоа спутник го пишува.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by filipv »

Првиот и вториот график ја прикажуваат инфлацијата, не знам што е тука спорно.

Мора мала инфлација за да расте економијата. Ако ја нема, тогаш има проблем, пошто ќе се намали задолжувањето (=ќе се успори економскиот раст пошто задолжувањето ќе стане поризично, па помалку ќе се креваат кредити = помалку ќе се инвестира)
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by Zoran MAF »

На средба кога ќе ја има ќе има за што да разговараме, јасен ти е поимот петро долар, резервна валута и се останато, попатно пресметај ја инфлацијата за 100 години.

Кога Топчидер (државната пеќатница на СФРЈ) печатеше пари без покритие имавме инфлација во СФРЈ.
Кога ФЕД штампа ко луд инфлација има во цел свет, (плаќаме сите), тоа ми е поентата..., попатно не тврдам дека САД ке прогласат не солветност...

корегирано, поздрав Карамба
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by filipv »

Zoran MAF wrote: Кога Топчидер (државната пеќатница на СФРЈ) печатеше пари без покритие имавме инфлација во СФРЈ.
Разликувај „инфлација“ од „хиперинфлација“. Тоа се две дибидус различни работи, што имаат различно потекло и различни последици. Штампањето на ФЕД не е без покритие, бидејќи тие пари влегуваат во економијата и се оплодуваат, т.е. се трошат за да работи економијата со профит. Не се трошат за исплата на пензии и плати за државните работници, ниту пак за да живуркаат државни фирми што работат со загуба.
Zoran MAF wrote:Кога ФЕД штампа ко луд инфлација има во цел свет, (плаќаме сите), тоа ми е поентата...,
Прво, не е точно дека ФЕД штампа ко луд. ФЕД прави многу, многу прецизни математики и прави екстремно вимателни „фини“ дозирање на инфлацијата, компензирајќи за „природните“ економски циклуси. Благодарение на тоа внимателно штампање, економските успони и падови се ублажени - економските бумови се помали, но и економските падови се помали отколку што би биле кога валутата би била врзана со нешто конкретно - како напр. злато. Тоа е целата поента на тнр. банкарство со делумни резерви (fractional reserve) - еден од најгенијалните изуми во историјата на цивилизацијата.

Второ, не плаќаме сите. Напротив, сите имаме ќар, бидејќи со стабилната „светска валута“ се обезбедува функционирање на светските економски текови дури и во услови на локални кризи, природни стихии итн. Ние, не-американците, сме ЧИСТ ЌАР од тоа, а ако некој плаќа - тоа се американските даночни обврзници... Што не е ни толку страшно, бидејќи Америка има У Б Е Д Л И В О наголеми даночни приходи во цел свет. Ни една земја, дури ни Кина, не собира НИ ПРИБЛИЖНО толку пари данок. Најдобар пример за тоа дека ние сите сме ќар од американските даночни обврзници е кризата во 2008, кога цехот го платија американците - со тоа што ги спасија поголемите банки, спречија каскаден ефект низ целата светска економија, од кој ќе го јадевме к*рот сите. Американските даночни обврзници буквално ни го спасија газот на сите.
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by Zoran MAF »

Бидејки и двајцата не сме економисти
сметам дека дебатава е вујче вози побрзо од Чиче/
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by Iko »

Nastrana shto na individualno nivo - da, ima zemji so daleku pogolem procent na udel na danoci vo BNP od SAD (vo SAD e nakaj 24-ri % - kako ilustrativen primer, nemash Skandinavska zemja kade e pod 50-set %, na chelo so Norveshka i nejzinite 58-sum %) - no vo pogled na stavki na godishno oddanochuvanje, teshko kje najdesh danochen obvrznik vo svetot koj plakja danok po tolku osnovi kako eden polnoletten drzhavjanin i so toa danochen obvrznik na SAD...samo na federalno nivo - sekoj Amerikanski danochen obvrznik plakja godishen danok po slednive "sojuzni" osnovi:

- danok na dohod;
- danok na kapitalna dobivka;
- danok na isplaten doprines (koj pokriva socijalno i zdravstveno osiguruvanje, penzijski fond, invalidited i detski dodatok - vkluchitelno i onoj najvisokiot vo SAD po ovoj osnov - detskiot dodatok na deca so obostrano pochinati roditeli, odnosno siraci);
- danok na zarabotka steknata po osnova na prodazhba;
- danok za ispolzuvanje na vrednosni dobra od opsht interes;
- danok za imot, vrednosti (dvizhni ili nedvizhni) i sredstva (fizichki ili elektronski) - steknati po osnov na nasledatvo ili dobieni kako podarok;
- danok na carina (se shto si kupil i uvezol od stranstvo);
- danok za sekakov tip na dozvola ili licenca koj ti ovozmozhuva steknuvanje na imot, vrednost ili zarabotka na sredstva;
- i konechno, danok na site administrativni dejanija...

Potoa - idat danocite na sekoja sojuzna drzhava na SAD (ne se site isti) - oddelno za svoite grafjani, a potoa na komunalno nivo idat i danocite od sekoja opshtina ili gradski srez kade si prijaven za zhiveenje...

Da, vo SAD mozhe dobro da se zaraboti i ubavo da se zhivee - ama prashaj gi Amerikancite dali toa kje go postignesh so legachenje...kup pari mozhe da steknesh - ali gazenceto Boga mi, dobro kje si go ispotish dodeka dojdesh do stadium kade po isplata na SE - mozhesh da kazhesh - mi ostana dovolno za lagoden zhivot so siot komfor...
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by Zoran MAF »

Исто и овде .
Може некој да легачи а да не е привилигирана КАСТА..(.административец.)/
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by filipv »

Iko wrote:Nastrana shto na individualno nivo - da, ima zemji so daleku pogolem procent na udel na danoci vo BNP od SAD
Јас не зборував за процент од БДП, туку за апсолутна сума.

Ако земат сите држав на светот да ги стават на куп парите што ги собрале од даноци, американскиот куп ќе биде најголемиот, со околу 3,5 билиони (анг. trillion) вкупно собрани пари од даноци. На второ место е Кина со околу 1,5 билиони (trillion). За споредба, германија собира околу 0,5 билиони (trillion) годишно.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: КИНА царството на средната земја

Post by filipv »

Неколку пати објаснувавме за американскиот долг, каков е всушност тоа долг и зашто суштински се разликува од, да речеме, грчкиот (или македонскиот) долг.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 15 guests