Камиони

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Камиони

Post by Зоран »

Сите ние сме меракли на техника воопшто така да за мене не е грев, да се продискутира и за камиони.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33504
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Камиони

Post by alvarhanso »

karamba wrote:.... инаку пред некое време не знам точно кога беше ама има бајаги од тогаш кога излезе Iveco Stralis-от го имаше на саем кај нас еден црвен влекач ако ви текнуе, кога се качив внатре и јас забегав, тогаш мислев идам ја у шофери па што сака нека биде, стварно за тој период беше екстра, внатре среден пиц пец да ти е мерак да возиш, денес има па еден куп такви да ти штукне памет, нормално кој е мераклија по камиони.
Одамна немам видено камиони по нашиве саеми... штета. Од тие во кои што сум влегол (рака на срце не сум се возел, a АРМ Iveco Eurotrakker и CL-75 не ги бројам)... највеќе ми се допаднала Scania-та, а богами и DAF-от ми оставил одличен впечаток. Тоа влекачите со maxi кабина имаат простор ко дневна соба, мераци. Не знам дали сум јалнаш... но пред некоја година пред влезот на некоја саемска манифестација.... не сум сигурен која, имаше изложено и еден Renault Magnum. Импресивна машина.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Камиони

Post by karamba »

alvarhanso wrote:
karamba wrote:.... инаку пред некое време не знам точно кога беше ама има бајаги од тогаш кога излезе Iveco Stralis-от го имаше на саем кај нас еден црвен влекач ако ви текнуе, кога се качив внатре и јас забегав, тогаш мислев идам ја у шофери па што сака нека биде, стварно за тој период беше екстра, внатре среден пиц пец да ти е мерак да возиш, денес има па еден куп такви да ти штукне памет, нормално кој е мераклија по камиони.
Одамна немам видено камиони по нашиве саеми... штета. Од тие во кои што сум влегол (рака на срце не сум се возел, a АРМ Iveco Eurotrakker и CL-75 не ги бројам)... највеќе ми се допаднала Scania-та, а богами и DAF-от ми оставил одличен впечаток. Тоа влекачите со maxi кабина имаат простор ко дневна соба, мераци. Не знам дали сум јалнаш... но пред некоја година пред влезот на некоја саемска манифестација.... не сум сигурен која, имаше изложено и еден Renault Magnum. Импресивна машина.
Еве една од *кокпитот* на еден Volvo FH16,ама вака па не ја бива нема постери од голи женски,не го личи вака како канцеларија е :P :P
User avatar
Valter
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3356
Joined: 18 Dec 2008, 19:03
Contact:

Re: Камиони

Post by Valter »

Ау па позади има место за 2 Бугарки брееј...
And on the 8th day, God created the Infantry-and Hell stood at attention!
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Камиони

Post by Makedon »

Image

My favorite Volvo :)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33504
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Камиони

Post by alvarhanso »

Makedon wrote:Image
Их, за овој да не ти бараат да си откупиш дворно место? Ц, ц, ц, ц....
User avatar
Valter
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3356
Joined: 18 Dec 2008, 19:03
Contact:

Re: Камиони

Post by Valter »

alvarhanso wrote:
Их, за овој да не ти бараат да си откупиш дворно место? Ц, ц, ц, ц....
Хахахахахах :D :D :bravo:
And on the 8th day, God created the Infantry-and Hell stood at attention!
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Камиони

Post by Makedon »

alvarhanso wrote:
Makedon wrote:Image
Их, за овој да не ти бараат да си откупиш дворно место? Ц, ц, ц, ц....

hahahaha komentar na mesto :)))))
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Камиони

Post by karamba »

Не сте саглам дечки жими све,са прснах од смјах,респекат :D :D :D ,бугарките се стјуардеси инаку нели Валтер :wink:
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9691
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Камиони

Post by Bobo »

Ауу кабинааааа...ова да ти е мерак да си камионџија,а не кај нас со кршовиве.Али ајде ке дојдат и кај нас(некад)
Ready to take photos!
User avatar
Valter
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3356
Joined: 18 Dec 2008, 19:03
Contact:

Re: Камиони

Post by Valter »

karamba wrote:бугарките се стјуардеси инаку нели Валтер :wink:
Да де за тоа се и тие држачите за кафе.Шоферот си е за возење и кога ке му досади или приспие,,Моља едно кафе,, и за тоа е стјуардесата. :D :D
And on the 8th day, God created the Infantry-and Hell stood at attention!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9691
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Камиони

Post by Bobo »

Сликава ме натера да побарам на Google какви кабини има..Па ова ти било РАЈ :vojnik_iznenaden:

Image
Image
Со паркет :lol:
Ready to take photos!
$h@doW m@n
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1240
Joined: 13 Feb 2009, 23:02
Location: Skopje

Re: Камиони

Post by $h@doW m@n »

Bobo wrote:Ауу кабинааааа...ова да ти е мерак да си камионџија,а не кај нас со кршовиве.Али ајде ке дојдат и кај нас(некад)
Зашто мислиш така :) кај нас има доста волва со слична кабина на сликата... само што се ФХ-13... ФХ-16ките се поскапи и со мнооогу појак мотор т.е. неисплатливи за нас :) конкретно, Волво ФХ-13 440коња мислам дека е топ избор за возило,доколку превезуваш нормална стока :) и најновиот модел на сканија, р440 :) е тоа е камион за сва времена :)
Господ простува и на терористи... А наша задача е да им организираме средба со него. ЕСЗ-ТИГАР
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33504
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Камиони

Post by alvarhanso »

Дали ви текнува со што камиони ги носеа тоа турбините за новата топлана во Скопје?
Ми се чини беше некоја специјализирана турска компанија за м'кнење специфични терети со голема тежина и габарит. Влекачите имаа по 4 оски.
Беа нешто налик ова... само Actros-и или MAN.

Image

Еве нeколку промо клипа за љубителите на Volvo машини. :)

http://www.youtube.com/watch?v=I6FBtkgGv7c" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=yg3Wb_BpDfA" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=F39zSVqD ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Камиони

Post by Makedon »

Shadow abe neli R i L na Scania e za leva i desna strana na volan ili jas sum greska!?
Kako i da e rekov i stojam na stavot deka Volvo za mene e kamion za sva vremena :)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33504
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Камиони

Post by alvarhanso »

Хм, најдов и некој клип од турскава компанија која го вршеше транспортот... Инаку станува збор за Anatolia Logistics.

http://www.youtube.com/watch?v=Ar2fuVnZ8c4" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=RvrsqBB9 ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=BZQfdtB8 ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=jORNlkDB ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=Z73lUWN6 ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Камиони

Post by karamba »

Ашколсун Алвар,браос за клиповиве не сум ги видел до сега,интересно. :bravo:
$h@doW m@n
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1240
Joined: 13 Feb 2009, 23:02
Location: Skopje

Re: Камиони

Post by $h@doW m@n »

Makedon wrote:Shadow abe neli R i L na Scania e za leva i desna strana na volan ili jas sum greska!?
Kako i da e rekov i stojam na stavot deka Volvo za mene e kamion za sva vremena :)
Грешка си :) порано имавме Сканија л124 440 :) тогаш бев мн мал,ама мислам беше Л124 :)
Господ простува и на терористи... А наша задача е да им организираме средба со него. ЕСЗ-ТИГАР
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45888
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Камиони

Post by Iko »

"Kumeeee....vidi shta voze ovi Shvedjani!?!"

:lol: :lol: :lol:


Of mori majchice mila....i nie i opkruzhuvanjevo sme.... :glava_vo_zid: :glava_vo_zid: :glava_vo_zid:
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Камиони

Post by IgorMKD »

filipv wrote:молам да се обрне внимание на следниов пациент

http://www.youtube.com/watch?v=uxB7D3vB1KA" onclick="window.open(this.href);return false;
Со стокава треба да се позанимава Интерпол и да му ебат матер и се до трето колено...
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests