На каде се движиме?

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
EUROINVEST
Едриличар
Едриличар
Posts: 251
Joined: 14 Apr 2010, 06:49
Contact:

На каде се движиме?

Post by EUROINVEST »

http://www.24online.mk/499223/indexed.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Македонските градови стануваат села, албанските села градови....

... Но за таквата ситуација проблемот треба да се бара исклучиво во самите Македонци.... Најчест изговор поради што наталитетот е така мал е лошиот животен стандард, што се разбира дека влијае но не е единствената и главна причина.

Со намалување на населението се соочуваат речиси сите економско развиени европски и светски земји, а најголем природен прираст имаат најсиромашните држави.

Всушност стандардот не е ништо подобар од пред 50 години кога во нашата земја се раѓале и до 50 илјади деца.

Главна причина поради која се намалува наталитетот е хедонизмот, поточно желбата за се поголеми провидни уживања во животот. Веќе одамна е заборавена скромноста,
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by MaKoM »

Пички, фати малку криза одма се продадоа , бугарски пасоши, ово оно, се иселија во Германија Италија ко таму да ги чекаат со сребрени послужавници ....се тоа треба да се стрела , одма...па се вракаат тука еднаш годишно и се чаталат..морееее на граница одма треба да платат по 1000 евра за зулумите што ке ги направат, додека се тука .
...shoveling shits up the hill...
User avatar
leopard
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2009, 11:47
Location: Skopje
Contact:

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by leopard »

Мирен докторе...мирен...ќе те врзам :D не оди така тоа бре кардаш..наши луѓе се :D
Напред към комунизма
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by Bobby »

MaKoM wrote:Пички, фати малку криза одма се продадоа , бугарски пасоши, ово оно, се иселија во Германија Италија ко таму да ги чекаат со сребрени послужавници ....се тоа треба да се стрела , одма...па се вракаат тука еднаш годишно и се чаталат..морееее на граница одма треба да платат по 1000 евра за зулумите што ке ги направат, додека се тука .
Жално, но вистинито. Се согласувам. Највеќе за пасошите. :glava_vo_zid:
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by AlexGreat »

Jas pa se soglasuvam deka HEDONIZMOT e kriv,nisto drugo.Ako si ti covek so karakter i dolgorocen plan (za normalen zivot) togas kaj i da si toa nema da te promeni..moze da promeni za godina-dve,bidejki kako sto rece euroinvest,toa e providno.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9129
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by Bobo »

Епа сите тие со бугарски пасоши еден ден ке се покаат.Секој пасош носи ПРАВА и ОБВРСКИ.Неможе да ги уживаш правата без да си ги исполниш обврските.Така да еден ден ке ги викнат да си плаќаат данок,да служат војска..се тоа за една пуста кола(најчест случај)
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by AlexGreat »

Bobo wrote:Епа сите тие со бугарски пасоши еден ден ке се покаат.Секој пасош носи ПРАВА и ОБВРСКИ.Неможе да ги уживаш правата без да си ги исполниш обврските.Така да еден ден ке ги викнат да си плаќаат данок,да служат војска..се тоа за една пуста кола(најчест случај)
Vistina!
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
brynner

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by brynner »

Предлагам да не мешаме „хедонизам“ со нешто што повеќе личи на „егоизам“, а можеби најмногу на „линија на помал отпор“.

Ниту сме први, ниту последни кои во вакви или слични услови сме се испоразделиле по исти или слични основи. Историските општествени преоди носат нестабилност, а главна задача да ја контролираат нестабилноста и да одржуваат стабилен општествен систем (согласно дадените околности) се токму оние кои се во идеална позиција да ја искористат таквата ситуација за лична корист, без оглед на последиците.

И токму тоа се случува - бездушно ја користат таа шанса. Одговорноста која им е дадена на избори служи само за пред медиуми, а последиците по политичкиот систем, националната економија, социјалната стабилност и (можда најбитно) националната гордост ги занемаруваат. Во такви услови не е чудно да се издвојат и такви кои МакоМ ги крсти „пи**и“, со сите особини и од неговиот и од останатите постови.

Иако и јас лично не можам да ги „сварам“ таквите, сепак - ај да не маваме по самарот. Сите сме свесни каде се наоѓа законската одговорност (онаа багра од кариеристи на државни функции, па и нивните опоненти - ова важи за сите 20 години уназад), а каде општествената („Секој народ ја заслужува власта која ја има“).
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by Bobby »

Предлагам да не мешаме „хедонизам“ со нешто што повеќе личи на „егоизам“, а можеби најмногу на „линија на помал отпор“.

Па и за егоизмот може да се каже дека е еден вид хедонизам. Или пак начин да се постигне хедонизмот. Како и да е, таа е нашата реалност.
Она што би додал а што е типично за нас
е големата НЕОДГОВОРНОСТ и ЛАКОМОСТ. Секој кој дојде на функција не внимава кои се негови одговорности и задачи ама пак, знае да внимава на сопствениот џеб. Не е напразно кажано, знам лични примери за лица кои теба да лежат во затвор ама златна книшка ги држи на функција. Книшката над законот!
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
User avatar
zafiro301
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1165
Joined: 13 Mar 2007, 20:50
Contact:

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by zafiro301 »

MaKoM wrote:Пички, фати малку криза одма се продадоа , бугарски пасоши, ово оно, се иселија во Германија Италија ко таму да ги чекаат со сребрени послужавници ....се тоа треба да се стрела , одма...па се вракаат тука еднаш годишно и се чаталат..морееее на граница одма треба да платат по 1000 евра за зулумите што ке ги направат, додека се тука .
Mene licno ne mi e cudno sto nekoj bega nadvor, osobeno za Germanija, Italija itn. Koj kur bara eden avioinzener, mikrobiolog, programer, itn. vo Makedonija??? Da sedam na biro i da gledam doma na Diskaveri kako "tamu nekade" pravat avioni ili da odam vo Germanija da zemam 20-60 EUR na saat za da ja rabotam rabotata od sonistata??? Da se vratam da rabotam vo kumanovska Iskra (kupena od Grk :glava_vo_zid: ) za 15000 denari na mesec za 10 saati na den??? Kako student zemav tolku vo Bugarija, rabotev od doma, odev na rabota vo samo vo petok! Istite muabeti gi imam praveno so majka mi 1000000 pati... Sekogas isto sranje - pa sto ne si dojdes doma, ke najdes rabota, ke dojde sega nekoj Turcin na aerodrom, bla bla bla, raduj se kurcu na pijane zene... Epa 5 godini vo Bugarija ne vadev pasos, pa za malku da go izedam nemien koga trebase da pocnam na A400M! Znaete li zasto??? Zatoa sto ne moze da imam "security clearance" kako makedonski gragjanin! Ne sme bile vo NATO i ne sme KLIENTI na EADS!! Na kogo mu e arno vo Makedonija neka si zivee tamu, ja brakjo picim za Deutchland, preku kur mi e od prokletiov Balkan... Juga ne im cinese, sega im e ubavo, sve patrioti, moj do moega... Auf Wiedersehen!!!!!!!!
Aerospace engineers build weapons, civil engineers build targets!
User avatar
Valter
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3356
Joined: 18 Dec 2008, 19:03
Contact:

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by Valter »

zafiro301 wrote:
Mene licno ne mi e cudno sto nekoj bega nadvor, osobeno za Germanija, Italija itn. Koj kur bara eden avioinzener, mikrobiolog, programer, itn. vo Makedonija??? Da sedam na biro i da gledam doma na Diskaveri kako "tamu nekade" pravat avioni ili da odam vo Germanija da zemam 20-60 EUR na saat za da ja rabotam rabotata od sonistata??? Da se vratam da rabotam vo kumanovska Iskra (kupena od Grk :glava_vo_zid: ) za 15000 denari na mesec za 10 saati na den??? Kako student zemav tolku vo Bugarija, rabotev od doma, odev na rabota vo samo vo petok! Istite muabeti gi imam praveno so majka mi 1000000 pati... Sekogas isto sranje - pa sto ne si dojdes doma, ke najdes rabota, ke dojde sega nekoj Turcin na aerodrom, bla bla bla, raduj se kurcu na pijane zene... Epa 5 godini vo Bugarija ne vadev pasos, pa za malku da go izedam nemien koga trebase da pocnam na A400M! Znaete li zasto??? Zatoa sto ne moze da imam "security clearance" kako makedonski gragjanin! Ne sme bile vo NATO i ne sme KLIENTI na EADS!! Na kogo mu e arno vo Makedonija neka si zivee tamu, ja brakjo picim za Deutchland, preku kur mi e od prokletiov Balkan... Juga ne im cinese, sega im e ubavo, sve patrioti, moj do moega... Auf Wiedersehen!!!!!!!!
:bravo: :bravo: :bravo: Потпис.
And on the 8th day, God created the Infantry-and Hell stood at attention!
User avatar
EUROINVEST
Едриличар
Едриличар
Posts: 251
Joined: 14 Apr 2010, 06:49
Contact:

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by EUROINVEST »

Ima edna bova opstina na sever od Prilep se vika Dolneni... im teknalo deka trebalo da se "decentralizirame" ... pa ajde soberi 10 tina sela i vo najgolemoto edna supa prepravija vo opstinska zgrada, zakaci zname i eteti nova opstina ... E taka i "opstina" Dolneni... Nejse to... drug mi e muabetot.. Ovaa opstina Dolneni ima spored popisot vo 2002 god okolku 13500 naselenie... 36% Mak , 27% Belokapci , 20 Turci i 18 % bosanci ... Pred 20 tina god ... istata opstina apsolutnoto mnozinstvo bea Makedonci ( mak pravoslavna crkva ) i MAKEDONCI MUSLIMANI ... ili Torbesi iako smetam deka e preterano pogresno vaka da se narekuvaat... Ona sto go napisav "NA KADE SE DVIZIME" se odnesuva na toa kako ja vodime politikata vnatre vo drzavata na nasiot natalitet kako i na nasata slabost so koja dozvoluvame da vo cisti etnicki sredini se vrsi propaganda i naselenieto ( Makedoncite muslinani ) preku nok poradi pritisocite na beloglavive nasi sosedi stanuvaat Albanci ... a vo istava opstina sto ja spomnuvam pak ke povtoram do "nekni" nemase ni 2 % albanci...

Pred nekolku dena slucajno vrtejki po oglasi na Najdirabota.com.mk .. gledam se baraat 10-15 uciteli za osnovni ucilista vo Dolneni (albanski paralelki ) Veke se primeni dobar broj na Albanci vo MVR vo PRilep ...

Ona sto sakam da go kazam e deka ( kolku i da zvuci naludnicavo ) SE RABOTI SMISLENO ... ORGANIZIRANO na ZAVZEMANJE NA TERITORIJA , kupuvanje na imoti , nivi , kuki, stanovi itn itn ...

Mnogu interesni ke bidat podatocite od popisot sto ke sledi vo April mesec ...

Ne znaam dali nekoj od vas ja ima sretnato edna statija bese mi cini vo Politika od Belgrad ili nekoj dr vesnik kade covek poranesen vraboten vo Srpskata obavestajna sluzba ukazuva na toa deka "uvozot" na Albanki vo Juzna Srbija i Makedonija ( najcesto po selata kaj sto selankite izlegoa i se mazea vo grad ) e smislen cekor za asimilacija...

Vo makedonija ima sigurno dobri 100.000 romi ... kojsto mn lesno bi stanale makedonci ako gi pratime na uciliste da ucat ( MAKEDONSKI ) ... a isto taka lesno bi stanale Albanci dokolku nie ne si turime antifriz vo mozokot ...posto zamrznat ni e ...
$h@doW m@n
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1240
Joined: 13 Feb 2009, 23:02
Location: Skopje

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by $h@doW m@n »

Мое мислење е дека сме тргнале кон непостоење на нашиот глупав народ... офца до офца,сите до еден се... дали плава,дали црвена,дали жолта... сеедно,сите се глупи :)
Господ простува и на терористи... А наша задача е да им организираме средба со него. ЕСЗ-ТИГАР
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by Зоран »

Сам што ќе си направи човек , никој не може да му направи........
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by AlexGreat »

Има многу да се дискутира на оваа тема..навистина.
За завземањето на територија,видоа дека не оди со пушка и го прават на најлегален начин,политика,купување имоти. Поубаво и полесно каде?
Ова е навистина жалосно и седиме и само гледаме како пропаѓаме..
Сите ние сме по малку криви,ама најмногу ни е политиката крива,која не се води совесно и со цел за зачувување на Македонскиот национален идентитет.

А на пописот,белокапци ке испаднат помалце од 25%. Но што ке биде со правата кои веќе ги добиле како толкаво малцинство(или како веќе сега се викаат)?-Ке останат исти..сигурно нема да се најде некој паметен да му ги скрати.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by Canemakedonski »

http://www.youtube.com/watch?v=AWtCittJyr0

И можам да додадам доста неодржуван пад со многу дупки.
brynner

Re: Na kade se dvizime ?!?

Post by brynner »

Canemakedonski wrote:http://www.youtube.com/watch?v=AWtCittJyr0

И можам да додадам доста неодржуван пад со многу дупки.
Немој, друже, греота за песната. Не заслужува...
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1450
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by Makedon »

Dodeka ovoj glup narod ne sfati deka vo drzavava Grujo i B.C. ne se bogovi i deka mnogu lesno mozat da bidat smeneti, nie ke si tapkame vo mesto i ke nazaduvame, a ke go krivime ovoj ili onoj deka e kriv za nasata situacija!!!!!
Slusam vesti od vreme na vreme i mi se place, luge nisto novo ne se slucuvaaaaaaa!!! Zaev ke jadel zivi luge, ke vrabotuval samo partiski luge, so 8 milioni evra kriminal zad nego ; Bucko so 3.5 milioni evra kriminal glumi zrtva i se nekoj neso mu mesti baska sea se zakanuva so krv po ulici ; B.C. ne go komentiram izlisno e veke ; Grujo te Grcka mu e kriva, te Brisel, te Vashington, te svetska recesija, a nikako da pogledne deka toj ministerski kadar mu e trul!!! Znaci nemame politicki potencijal, G.G. Stefan umesan vo kriminal otpaga Crkvata, nadez ni ostana uste Armijava da ja prezede vlasta i da ja vodi se dodeka nasava ni mila MAKEDONIJA ne se iscisti od kriminalov!!!
Admini mislam deka komentarov e na mesto i ne zasluzuva da bide izbrisan !!!
Veruvajte mi se gadi od celava situacija :S :S :S :S
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: На каде се движиме?

Post by Iko »

http://www.youtube.com/watch?v=gpeJQx-JncA" onclick="window.open(this.href);return false;

:twisted: :twisted: :twisted:
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: На каде се движиме?

Post by Зоран »

Побога батка па ова е повик на насилство !!!!
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 12 guests