Нуклеарни реактори

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by filipv »

Iko wrote:Kolku jas znam...kontinuumot prostor-vreme voopshto ne se narushuva dokolku teoriski objekt postigne brzina na svetlost....sprema Ajnshtajn vo toj sluchaj (ako se sekjavam ispravno) istiot objekt samo pravoproporcionalno go zgolemuva svojot volumen so sekoj nareden interval vo istiot kontinuum....e dodushe mozhe i da gresham...oddamna beshe koga chitav i uchev vakvi raboti....fizkata navistina ja sakam i pochituvam....no sepak sum samo laik.... :mrgreen:
Се зголемува масата. Големината во три димензии, всушност, се намалува (релативистичка контракција).

Но, исказот „тело што патува со брзина на светлината има бесконечна маса“ не сака да каже дека „кога телото ќе се забрза до брзината на светлината ќе стане бесконечно тешко“ туку само „едно тело не може да ја постигне брзината на светлината“.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42660
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Iko »

Taa odprilika i jas nekako go percepiram se toa (izuzev u sluchajot na "Millennium Falcon")...patem - koj nekforilski post...:lol:
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2006
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Вељо »

https://m.mkd.mk/svet/nauka-i-tehnologi ... -vo-svetot" onclick="window.open(this.href);return false;
4ta generacija nuklearni reaktori?
User avatar
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4414
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Airbus »

Сега за сега користиме фисија како процес, фузијата беше експериментална, и со многу краткотрајни проби.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2006
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Вељо »

http://fakti.org/gloria-mundi/americki- ... ni-reaktor" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Zoran MAF »

Airbus wrote:Сега за сега користиме фисија како процес, фузијата беше експериментална, и со многу краткотрајни проби.
Токамак16
постигна темепратура повисока од сонцето ама фали ГРАВИТАЦИЈА.

Фузија нема

Жешки теми се топат на форумов.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tokamak" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

овде подолу 4 тата состојба на материјата , честа во вселена на земјава само во ТВ пријемници,

https://prnt.sc/uw2999" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2006
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Вељо »

https://m.mkd.mk/svet/vesti/kina-uspesh ... once-video" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by filipv »

Да се надеваме дека некој наскоро ќе успее да направи фузиски реактор што ќе произведува повеќе енергија отколку што троши. Од втората светска војна па наваму, фузиски нето-произведувач на енергија е „светиот грал“ на енергетиката, но веќе 70-и-кусур години таков реактор се најавува за „во следните 20 години“.

Инаку, до сега на светов се изградени 54 токамак фузиски реактори, а од нив моментално активни се 26. Досега најголема јачина од овие „вештачки сонца“ е произведена со реакторот JET (Joint European Torus) во Оксфордшир, Британија - 7 мегаампери. Вториот и третиот токамак според јачина се во америка (со еден експериментира усашката војска, а другиот е на ем-ај-ти), секој од 5 MA. Во следните неколку години, францускиот реактор ITER ќе се обиде да ги надмине овие рекорди, со план да постигнат дваесетина MA. Викаат дека ако успеат во тоа, ќе знаат и да го направат првиот реактор што ќе произведе повеќе енергија од потрошената, т.е. првата рентабилна фузиска електрична централа. Најавата е за 2040, т.е. повторно 20 години од сега. :-)

Фузискиот реактор е теоретски конципиран во 1934 година во САД, од страна на физичарите Хартек и познатиот Ернест Радерфорд, кои воедно биле првите што извеле нуклеарна фузија со рудиментиран мини-забрзувач на честички. Најзначајниот практичен пробив е од 1950, кога советскиот научник Олег Лаврентиев опишал систем на електростатско заробување на плазмата што настанува при фузија. Првиот токамак, Т-1, е упален во СССР кон крајот на педесеттите (точниот датум и година се нејасни. Некои викаат 1958, а други викаат „не, тогаш беше првиот обид, ама не успеа, првото успешно палење беше 1960).
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2006
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Вељо »

https://m.mkd.mk/svet/vesti/bugarija-pa ... nadgraduva" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2006
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Вељо »

https://www.zerohedge.com/technology/ch ... 01-seconds" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Zoran MAF »

Ау ова течниов Модератор на метал какава кавга направи , Г дин Бобо уште сум ти љут што ги избриша постовите од 7 страници .

Него кога е сум раат ке викажам што му е мана?:?
Поздрав до Аирбус еден од ретките кој знае што се Изотопи и кој работел со нив.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by filipv »

Случајно налетав на интересен податок.

Најмоќниот парен генератор (турбина + генератор) на светов се вика „Арабела“ и е дизајниран од General Electric, во Њујоршкото дизајн-биро, со номинална моќност од речиси 2 ГИГАвати (две илјади мегавати).

Досега се склопени само 2 примероци од ова чудо, и двата во Кина, каде што се користат во двата блока на нуклеарната елкектроцентрала „Таишан“.

https://www.ge.com/steam-power/products ... r-arabelle
https://en.wikipedia.org/wiki/Taishan_N ... ower_Plant
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13752
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by karamba »

Kakva lamja e ova od 2GW masala
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: an-2, dragan_mig31 and 25 guests