Балканот низ геополитичка призма

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5665
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Столе Маф »

Да му ебам мамето мамино , помогна да се растури Југославија ,сега да ја доврши работата , ќе ја делел и Македонија , а да врати на Италија тоа морето , ќе му дозволи ли САД ?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45809
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Italija sama kje si go zeme koga za toa kje dojde vreme...:twisted:
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

AlexGreat wrote:Dodeka nekoj ne go demantira negovoto postoenje, ne bi kažal deka e fejk. .
Go demantiraa site, vklucitelno i Jansa.

Mene mi se sumnjiv recnikot i nacinot na koj so e pisuvan. Ko nekoja Paraskeva od opstinski komitet Postojanska Jama da go pisuela. Pazi imas izrazi kao "satisfy the condtions" , "hid the problems and eased them" , pa imas izrazi " unification of Albania and Kosovo" iliti "silent procedure"....use pa ko iskucan u notepad izgleda so sumnjiv selski watermark.

Znaci duri i da e non paper, ova e daleku od diplomatski recnik, posebno za komunikacija so seriozni institucii. Ovie muabeti se praat iza kuluari u mega zavien politicki recnik.

U naj, so znam, verovatno scenario ova go kucal nekoj ko onaa Persa so ja spomnav gore, pa stignalo do Jansa ili go pratile nekoi od ovie zabeganite ultradesnicari ko onoj madzarot "homofob" so go najdoa kako sisa kobasici u Brisel.

Ovie prasanja kje se resavaat, i ne vikam deka nekoj ne razmislja i na ovoj nacin, ali ednostavno i da se napraj nema da se napraj kao aj od utre cestito golema Srbija i Albanija, ti tuka ti ovde do tuka e tvoe ko so e plasticno preraskazano u tekstov.


Da sakase nekoj prav non paper da go pusti duri i ko proben balon, kje bese nekoja analiza od think tank koj e jasno orentiran prema nekoja opcija, i kade u 400 strani megju redovi, so izrazi kao mnogu verojatno, se cini neizbezno itn itn, kje se razgleduvase nekakva si opcija za resavanje na nacionalni pitanja.

No, ostavam prostor Jansa ko osatok na bedni cinovnici i stetocini so ovakov evtin glup poteg da napravi uste edna blamaza u forma na evtin populizam i nekava si komunikacija pomegju "desnite" partii, a so cel da svrtat vnimanie. Nema da im bide prvpat.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33417
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

James wrote:Mene mi se sumnjiv recnikot i nacinot na koj so e pisuvan. Ko nekoja Paraskeva od opstinski komitet Postojanska Jama da go pisuela. Pazi imas izrazi kao "satisfy the condtions" , "hid the problems and eased them" , pa imas izrazi " unification of Albania and Kosovo" iliti "silent procedure"....use pa ko iskucan u notepad izgleda so sumnjiv selski watermark.

Znaci duri i da e non paper, ova e daleku od diplomatski recnik, posebno za komunikacija so seriozni institucii. Ovie muabeti se praat iza kuluari u mega zavien politicki recnik.

Или пак го напишал Грујо у Пешта за да напипа пулс, нели имаше и некој пасус он да се врател у Меќедоништ Веруит? :)

Таман станува појасен и семкарскиот вокабулар.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Nisto cudno, toa e taa ekipata...

Nego taljo go popizduval malo veceras
https://mobile.twitter.com/Ilovehuntelm ... 7124988933" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

James wrote:
AlexGreat wrote:Dodeka nekoj ne go demantira negovoto postoenje, ne bi kažal deka e fejk. .
Go demantiraa site, vklucitelno i Jansa.

Mene mi se sumnjiv recnikot i nacinot na koj so e pisuvan. Ko nekoja Paraskeva od opstinski komitet Postojanska Jama da go pisuela. Pazi imas izrazi kao "satisfy the condtions" , "hid the problems and eased them" , pa imas izrazi " unification of Albania and Kosovo" iliti "silent procedure"....use pa ko iskucan u notepad izgleda so sumnjiv selski watermark.

Znaci duri i da e non paper, ova e daleku od diplomatski recnik, posebno za komunikacija so seriozni institucii. Ovie muabeti se praat iza kuluari u mega zavien politicki recnik.
Se soglasuvam vo ovoj del, no kojznae. No, lično smetam deka ova vo najgolem del e maslo na Orban odnosno Vučić. A im odi na mlin i na Kosovarite, da ne odam predaleku vo teorii na zagovor, no geopolitički sosema e i vo interes i na Rusite koi pokažuvaat kakvi papci ja vodat EU. "Vooči" rešavanjeto na "kosovskoto" prašanje ne gledam drug interes na nekoj koj bi predlagal vakvi radikalni rešenija vo momentov. Srbite (Vučić) kje se potrudi da pobara nekakva satisfakcija dokolku od nego bide pobarano da go priznae Kosovo.

Ova e samo moe lično mislenje. Bi sakal da čujam izdržani argumenti koi ne se na ovaa linija.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

U krajna linija Kosovo kje se deli, neminovno e toa, Bosna e neodrzliva i toa e fakt.

Da se ja pitam tie idei za nekakvi si "nacionalni" obedinuvanja mozat da se resat samo u obedineta Evropa, ne takva kakva sto e sega, nefunkcionalna birokratija, nego nesto nalik na SAD, drzavi u administrativna smisla sudovi, policija, nacionalna garda, pod kapa na federalni institucii i vojska so zaednicka nadvoresna politika.

* nacionalni mi e u navodnici posto realno vekje e sranje takvo razmisluvanje. Vreme e covestvovo da odjebe od tie raboti i da se koncentrira na mnogu pobitni raboti. Za pocetok ogormen akcent da se turi na obrazovanie i toa seriozen akcent so mnogu napor. So znam za pocetok edno generacija dve da ne ucat istorija poise da se stegne na matematika, fizika i nekoi mnogu pobitni temi od prirodni nauki.

Ali vlazni snista. Mada nikoj ne moze da mi zabrani bar decava da si gi vospitam u toj duh. It's a start...


Ps so se odnesuva do izdrzani argumenti, takvi e mnogu tesko da najdes u vreme koga imas epidemija na ovakvi kvazidesnicarski krompirski nepismenjakovici. Hence i ovakvi mega glupavi idei napisani u formava na navodniov non paper. Mislam samata pomisla da argumentira coek so vakvi magarinja e navreda za prosecno kolicestvo intelegencija.

Mislam eve samo pogledni, za prilicno idiotska teza so pripagja u vreminja od minatite vekovi, utepavme 2 strani i obrakjame paznja na Jansa. Da zeme coek na kloci da ne digne, namesto da se iznasmeeme na glupostive use pisueme za Jansa. Toa e taa matrica na koja opstojuvaat ovakvite ko nego.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

Uh... jeste. Evropskite federalisti (Spineli i Mone) sonuvale za takva obedineta Evropa. Altiero Spineli smetal deka toa treba da se sluči naprasno, odednaš, za da se eliminiraat vakvite sranja, dodeka Mone bil za etapen pristap. Idejata e blagorodna, no Evropa e ednostavno premnogu kompleksna i prebogata so istorija za taka lesno da gi snema državite-nacii. Iako, možebi dolgoročno se dvižime kon toa, sakale ili ne.

SAD se skroz druga prikazna. Vidi, aj vaka najlesno da rezimirame. Evropa e "plod" na sopstvenata dolga istorija. SAD se izgradeni vrz filozofija (sloboda, sloboden pazar, kapitalizam). Ona što ne privlekuva da odime (groto) vo SAD e tokmu taa filozofija i toj vospostaven sistem, izgraden bez prethodni kontaminacii (osven gragjanskata vojna, koja bila samo edna!). Kaj Evropa toa ne e taka.

Poentata mi beše deka nie kako zemja sme primorani so site sili da gi branime našite nacionalni i državni interesi. Bilo kakvo prekrojuvanje na granicite može da bide smrtna opasnost kon nas. Ni najmalce ne treba da se sočuvstvuvame so Srbite, so Bošnjacite, so Hrvatite, so Slovencite ili so bilo koj drug. NAŠIOT interes e najvažen, kraj priče. Edinstveno žalam što ne gledam tolku glasen i bučen otpor kon ovie, pa makar bile i obični špekulacii. Ko alergični da sme na ova treba da reagirame. Ostanative, neka si e*at majkata po možnost i so zadovolstvo kje go gledam toa. Na kraju krajeva, kje dodadam nešto u stil na: "koj k*r mu biznis na Trifun Kostovski be?!", pa koj e dužen da gi trpi niv da ja dokrčmuvaat Jugoslavija od posle 30 godini? Radi nivnite politiki i ovoj majmunov na avatar šo go iam, 200 i kusur iljadi izbeglici što promenija demografska slika na zemjava imame. Preku taseta be i od Kosovo i od Bosna i od Herceg-Bosna.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45809
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

"Koga sakam da se chujam so Rusija ili Kina - sovrsheno dobro znam koj broj da go zavrtam vo Moskva ili Bejdzing...megjutoa, i po sive ovie dolgi godini, den-deneshen ne mi e jasno koj broj treba da go zavrtam vo Brisel - za da se chujam so Evropa?!?"

- D-r. Henri Alfred Kisindzer
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33417
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

LGBT Roth e protiv novi prekrojuvanja.

https://twitter.com/MiRo_SPD/status/1382977026534084612" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

Sergej Lavrov: Nema prekrajanja granica, neprihvatljiva izjava Janše
Na zajedničkoj konferenciji za novinare poslije razgovora sa srbijanskim kolegom Nikolom Selakovićem, Lavrov je kazao da su ideja “velike Albanije” kao forma za rješenje kosovskog problema, kao i izjava slovenačkog premijera Janeza Janše da raspad Jugoslavije još nije završen, “neprihvatljive, veoma štetne, provokacione”.
https://ba.n1info.com/svijet/sergej-lav ... a-balkanu/" onclick="window.open(this.href);return false;
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Lavrov e star vuk, si go znae biznisot.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45809
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

https://www.rts.rs/page/stories/sr/stor ... ivade.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Od probite denovive:

http://www.youtube.com/watch?v=Qb0p1RZpLi8" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=bODmtGxpgjM" onclick="window.open(this.href);return false;

Na prvoto video navodno na 01:12 se slusha dejstvoto na najnovata borbena instalacija na BOV-16M "Miloš" - povekje-cevniot rotacionen mitralez M-134G "Minigun" (instalacija koja beshe najavena ushte vo 2016-ta)...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45809
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Patem, koga sme vekje kaj Srbite:

http://www.youtube.com/watch?v=hcQNSYo2 ... 1%98%D0%B5" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33417
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

Гледав денес на РТС вежбите на Орешац и Пасуљанске Ливаде... импресивно.
На втората не им се погоди времето, ептен лигаво со дожд и снег, веројатно ќе имаше и повеќе воздухопловна техника да беше ок.
User avatar
gocka_990
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 473
Joined: 25 Feb 2013, 23:22
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by gocka_990 »

Iko wrote:https://www.rts.rs/page/stories/sr/stor ... ivade.html

Od probite denovive:

http://www.youtube.com/watch?v=Qb0p1RZpLi8" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=bODmtGxpgjM" onclick="window.open(this.href);return false;

Na prvoto video navodno na 01:12 se slusha dejstvoto na najnovata borbena instalacija na BOV-16M "Miloš" - povekje-cevniot rotacionen mitralez M-134G "Minigun" (instalacija koja beshe najavena ushte vo 2016-ta)...

Mislam deka odamna e toa montirano na Milosh na SAJ, 2018 ili 2019 godina go rokaa na vezbata so Zandarmerijata koga gi prezentiraa i Pragite so trocevcite...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45809
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Ne e novost, dobro znam deka beshe i te kako vo plan istoto - edino dosega ne zateknav (lichno) video kade tokmu toa se gleda (shto ne znachi deka nema)...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45809
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

:lol:

Image
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by dragan_mig31 »

Ova janez jansa e? :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45809
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Iko »

Yup...:lol:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 11 guests