Балканот низ геополитичка призма

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Ja preklani lapnav kljuc i nalepnica monkeydonians, parkiran megju dve drugi srpski koli na koi nisto ne im falese.
User avatar
gocka_990
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 473
Joined: 25 Feb 2013, 23:22
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by gocka_990 »

James wrote: 08 Jul 2021, 14:44 Ja preklani lapnav kljuc i nalepnica monkeydonians, parkiran megju dve drugi srpski koli na koi nisto ne im falese.
Mislam notoren fakt e toa, drugarot filip ocigledno ne patuval vo grcija pa ne mu e jasno kako stojat rabotite na terenot. Ova so turistive ajde i taka i taka, fakt koj ushte povejke zagrizuva e sekojdnevnoto maltretieanje na kamiondzii od makedonija po grchkite patishta bezniski i tn. Za koe nikoj nejke ni da bekne....
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by filipv »

Другарот филип патува често во грција и е комплетно свесен дека понекогаш коли се оштетуваат од наци-причини. Но, исто така, другарот филип знае дека кључирање коли има во цел свет - од боливија до кореа и од шведска до бурунди и дека не секое клучирање што ќе се деси во грчка на македонска кола е ради преспански договор, политика итн итн.

Во конкретниот случај со конкретната кола објавена во инфомакс тоа не знаеме дали е случај или се работи за рандом-кључирање на кола која е неповрзана со преспански договор.

Кога веќе спомна, и малтретирање камионџии е, исто така, релативно редовна појава на балканот. Прашај ги, на пример, турските шофери од која балканска земја имаат „најубави“ искуства со полиција. И за тоа никој не бекнува.
James wrote: 08 Jul 2021, 14:44 Ja preklani lapnav kljuc i nalepnica monkeydonians, parkiran megju dve drugi srpski koli na koi nisto ne im falese.
Ало. Ја не викам „у грчка никад не е оштетена кола од наци-причини“ па сеа вие да ми презентирате примери и да ми докажувате дека не сум у право. Викам дека во конкретниот случај за кој ревносно рапортира макфакс не се гледаат такви елементи. Кључирање на коли е можно од цела низа други причини, не се сите поврзани со дневна политика. Аман.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Ja nisto ne ti dokazuem be drugar Filip, samo pisav. Nit vikam site Grci se vakvi onakvi nit pa dru zakljucok. U mojot slucaj bese politicki posto mi nacukaa nalepnica, cak se sumnjav na edni batki koi bea otsprotiva i gi ispolnuvaa site vizuelni odliki na ovie so gi opisa i bukvalno gledaa so kje napraam, posto bea povekje na edna masa so upereni pogledi. Normalno ne izreagirav nisto si ja ostajv nalepnicata da postoi otidov na plaza i to.

Tipicno balkanski.

Od druga strana imav incident na plaza so edni gazdi na lezalki, i dojde sea dali policija dali krajbrezna straza, ali bea prilicno korektni i zastanaa na moja strana i mu objasnija na gazdata da ne kenja, a ja na raat si isterav denot. Mi proverija dokumenti i mi posakaa ubav prestoj.
Nalepnicata ja ostajv dodeka ne se vrativ na nasa granica i prijaviv na nasive, i dobiv reakcija koja u najmala raka bi ja okvalifikuval ko daleku poselska od Grckite oficijalni sluzbi so savet da ne idam ako ne mi se svigjalo.

Ne sum neso meraklija po setanje, ali moreto e top i mi se svigja Grcka ko Grcka. Jbg govna ima sekade, posebno na Balkanov glup, nekogas kje naletas...
Last edited by James on 08 Jul 2021, 16:39, edited 1 time in total.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33414
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

filipv wrote: 08 Jul 2021, 14:33ЕДИТ: дури сега гледам: инфомакс. Не знам како да ви објаснам дека ваквите медиуми немаат цел објективно да ве информираат, туку да ве индоктринираат. Фактот што се успешни во таа подмолна цел ме растажува.
Да, иако изворот е тој, и истиот не го следам со оглед за каков профил на портал станува збор... сепак останува фактот дека овие работи се случиле деновиве во Грција, како и дека истите се случуваат СЕКОЈА година, уназад десетици години. Е сега да ги наредиме приоритетите, дали е побитен изворот, или веста за инцидентиве? Дали истите се случиле или некој можеби ги измислил? Криви ли се луѓево што сликите од оштетените автомобили ги пратиле на Инфомакс наместо на DW, VOA, РСЕ или МИАЕ, или тие што ги испогребале?
Се фати за медиуми и индоктринација, статистика и семантика, а проблемот со македонскиве аута во Грција се повторува секоја година одново и одново и одново. Да нарачаме студија зошто и колку често се случува ако не? Со табели, графикони и пити.

BTW, се обврзувам дека ќе се потрудам да најдам друг news outlet со истава вест ако претходно споменатиов не е доволно веродостоен.

И да, последната опаска морам да ја искоментирам, патронизирачките лекции одат малку на нерви, може и без нив please, pretty please.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33414
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

James wrote: 08 Jul 2021, 16:38Ne sum neso meraklija po setanje, ali moreto e top i mi se svigja Grcka ko Grcka. Jbg govna ima sekade, posebno na Balkanov glup, nekogas kje naletas...
Јас сум по шетање (и тоа баш здраво пешачење од 20km на ден), али па не сум нешто особено по море и сончање... така да не ми паѓа тешко ко на куп луѓе. Последен пат бев во Хрватска пред 5-6 години, а и тоа беше на поминување. Добро комбо ми е ако се погоди голем (пристанишен) град што излегува на море... тоа штовам. Широко ги избегнувам балканскиве летувалишта и за истите пари терам одмор од пар недели во некој европски град (авион/airbnb), минус последниве пар години ради Covid срањево и истенчен буџет... пак ради C-19 срањево.

P.S. Во Грција последен пат ми имаат ставено печат на пасош во 81-ва на 5 годишна возраст, не верувам дека во догледна иднина ќе се смени тоа. Знам, знам, али тоа е, дебел инат. 8)
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

alvarhanso wrote: 08 Jul 2021, 17:01
P.S. Во Грција последен пат ми имаат ставено печат на пасош во 81-ва на 5 годишна возраст, не верувам дека во догледна иднина ќе се смени тоа. Знам, знам, али тоа е, дебел инат. 8)
Ne si edinstven, ali iskreno cenam. Mene licno me nervira so glumat nekoja Evropska drzava a se klasicen govno Balkanski mentalitet, posebno delov na sever nagore, onie podole iam vpecatok deka ne se zamaraat mnogu mnogu i se nekako drug mentalitet. Ali ova e mislenje bazirano na mal broj kontakti i e licno naravno.

Mislam jbt elitni sili na paradi im se ponasaa ko paravojska od _______(popuni bilo koja eks ju drzava) so pesmi i site saltanati prenesuvani na drzavni televizii.

Odmor mi e mene daleku od guzvi, mrazam guzvi a osobeno mrazam leto koa site se u nekoja glupa "odmor" euforija, i ko muabeti ko kje me pogledne nekoj nakrivo posto ne znam kade e Leptokarija ili 3 plazi na kracite naizust.

Idealno sakam da e ladno, da sum onaka sam ili so epten malo odbrano drustvo, posto zadnjive godini odbrav pravac kade ne gubam vreme da vleguam u muabeti so lugje na koi dzaba trosis vreme da im objasnis deka Amerikancite ne ne prskaat so hemikalii (coece prijatel za koj stvarno bi mu pomognal so mu treba, doktor, mi napraj muabet za virusov da bev bukvalno ko sheldon).

Nekoe selce u pizdu materinu, so dobra terasicka ili trem i teras labavi muabeti ili tepas nekoj dobar film, meraci.

Aj dosta e ispovesti i offtopic. :)
Last edited by James on 08 Jul 2021, 18:11, edited 1 time in total.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9675
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Bobo »

gocka_990 wrote: 08 Jul 2021, 15:13
James wrote: 08 Jul 2021, 14:44 Ja preklani lapnav kljuc i nalepnica monkeydonians, parkiran megju dve drugi srpski koli na koi nisto ne im falese.
Mislam notoren fakt e toa, drugarot filip ocigledno ne patuval vo grcija pa ne mu e jasno kako stojat rabotite na terenot. Ova so turistive ajde i taka i taka, fakt koj ushte povejke zagrizuva e sekojdnevnoto maltretieanje na kamiondzii od makedonija po grchkite patishta bezniski i tn. Za koe nikoj nejke ni da bekne....


Ja na nova kola stara 3 nedeli na platen parking mi ja repnaa.ama pa rabotam so Grcive, opnav stranki poeke i da iam mirna sovest hahaha.uste mi e izgrebano predno desno krilo namerno ne go pravam
Ready to take photos!
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Zoran MAF »

АКо
пак у Грекос на врегање кај лицемерите.
Не знаете чартер и одмор у Аланија у олинклузив за исти пари
Пречекан како човек испоштуван.
Грк не презира и што и д а напаравиме нема да се смени тоа.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by filipv »

Јас кога идам у грчка секогаш идам со МК овал на колата. Може драган да ви потврди пошто сме иделе еднаш заедно.

Аа кога ќе ме прашаат од каде сум им викам „од македонија“.

Мислам дека тие „детали“ морално ме валоризираат да идам без да ме гризе патриотската совест: јас НЕ се откажувам привремено од својот национален идентитет за сметка на плажирање.
alvarhanso wrote: 08 Jul 2021, 16:39 сепак останува фактот дека овие работи се случиле деновиве во Грција
Факт е дека се случиле, но НЕ Е факт дека случката е поврзана со преспански договор или што било во врска со политика. Тоа второто - врската меѓу гребењето и политиката во овие конкретни фотографии - е мислење, т.е. измислица која инфомакс ја опнале за да си направат кликбејт статија. Тоа е неодговорно и злобно од нивна страна и не треба да се поддржуваат со шерување. Медиумите треба да објавуваат проверени факти, а не непроверени шпекулации (без да нагласат дека се „непроверени шпекулации“). Вакви говна-статии како оваа конкретнава на инфомакс не помага во решавањето на политичките проблеми, туку одмага. Таквите статии и нивното шерување се дел од проблемот, а не дел од решението.
alvarhanso wrote: 08 Jul 2021, 16:39 И да, последната опаска морам да ја искоментирам, патронизирачките лекции одат малку на нерви, може и без нив please, pretty please.
Другар алвар, морам да признам дека не знам на која опаска точно мислиш. Те молам цитирај ми ја, за да знам како да не правам во иднина. Последно нешто што сакам е да те нервирам или омаловажувам.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33414
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

filipv wrote: 08 Jul 2021, 18:40Факт е дека се случиле, но НЕ Е факт дека случката е поврзана со преспански договор или што било во врска со политика. Тоа второто - врската меѓу гребењето и политиката во овие конкретни фотографии - е мислење, т.е. измислица која инфомакс ја опнале за да си направат кликбејт статија. Тоа е неодговорно и злобно од нивна страна и не треба да се поддржуваат со шерување.
Да, се сложувам дека нема врска со Преспанскиот договор и дека насловот им е глуп и класичен кликбејт (терање вода на воденица), но таа вест е објавена само на тој портал, а 10-тина други го шеруваат и го наведуваат тој извор (Инфомакс). Да најдев друг извор, пре ќе го споделев тој, но не успеав.
filipv wrote: 08 Jul 2021, 14:33ЕДИТ: дури сега гледам: инфомакс. Не знам како да ви објаснам дека ваквите медиуми немаат цел објективно да ве информираат, туку да ве индоктринираат. Фактот што се успешни во таа подмолна цел ме растажува.
На оваа. Инсинуираш дека Инфомакс ми(ни) е новинарски параклит во државава и дека безрезервно голтам(е) се што ќе ни сервираат како вест. Пу, пу, скраја да е. Но како пишав погоре, единствено таму ја најдов веста за оштетениве аута... и мимо насловот решив да го споделам, бидејќи луѓе веќе наголемо одат на одмори во Грција па не е лошо да бидат претпазливи. Еве завчера неколку пријатели комплет фамилијарно отидоа токму во Вурвуру, па денес им пишав да припазат каде и како паркираат. No hard feelings, поз.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by filipv »

Ајде, ко за промена, малку Балкан и геополитика:

https://drivetribe.com/p/a-country-on-t ... mhum05lbPw
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33414
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

И ние си имаме кинески road to nowhere, нешто поевтин до душа, но сепак дупло поскап од она што требаше да чини.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14214
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by karamba »

alvarhanso wrote: 08 Jul 2021, 20:51 И ние си имаме кинески road to nowhere, нешто поевтин до душа, но сепак дупло поскап од она што требаше да чини.
ќе биде и поскап бато, долга е нивата за орање
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33414
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

Еве сега и на Бехтел-Енка им даваме бланко чек да си попунат колку ќе не чини изградбата на Коридор 8 и 10, без тендер.

https://www.dw.com/mk/%D0%B0%D0%B2%D1%8 ... a-58197959
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Redoven gledac na vasata emisija, da prasam, zakonot so evropsko znamence kje se glasa? Fala.

/Stiska submit, se javue po rodnini u njemacka i ostrelija da vidat dali kje izleze prsanjeto na kajron.
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Zoran MAF »

alvarhanso wrote: 09 Jul 2021, 14:31 Еве сега и на Бехтел-Енка им даваме бланко чек да си попунат колку ќе не чини изградбата на Коридор 8 и 10, без тендер.

https://www.dw.com/mk/%D0%B0%D0%B2%D1%8 ... a-58197959
Само не знам со што ке платиме.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33414
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

Ќе платиме како се што се плаќа во Македонија, со компензација. :D
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by filipv »

Едно нешто не разбирам: зарем нашите градежни претпријатија не знаат како се прават патишта и вијадукти и како се бушат тунели?

Или овие странциве ја нудат истата работа за пократко време/помалку пари?
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by Zoran MAF »

filipv wrote: 09 Jul 2021, 18:25 Едно нешто не разбирам: зарем нашите градежни претпријатија не знаат како се прават патишта и вијадукти и како се бушат тунели?

Или овие странциве ја нудат истата работа за пократко време/помалку пари?
Знаат и прават сосем солидни,
Т.е. правеа, Цела Либија, Сите автопативо Бугарија ги правеа Гранит, Пелагонија
АМА во поново време условите за тендер најчесто ги распишува ЕУ по нејзини услови ние немаме бројка на луѓе.
А реално и Штрабаг и Рубау и ТЕРА работат со наши луге и собираат кајмак.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests