Балканот низ геополитичка призма

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

https://denesen.mk/zaev-imam-eden-glas- ... i-stavovi/
Помала земја сме од нивните, но не слушаат, запишуваат и нашите ставови и препораки се дел од политиките на НАТО, рече Заев
Kje se otrujam :)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33412
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

Он мисли дека запишуваат, гарант цртаат карикатури со него.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

Gledajki go što pravi, vekje nekoe vreme se sožaluvam nad konstatacijata deka duri ni so milioni e nevozmožno da se zdobieš so maniri i solidno znaenje, ako za toa ne te biva. Čovekov e Tramp za Makedonci, site dilovi i pregovori mu se baziraat na biznis princip. Toa ne sekogaš e po default lošo, no vo kombinacija so deficit na znaenje od megjunarodna politika i sens za državništvo, toa e recept za katastrofa.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

https://sitel.com.mk/nimic-posebnosta-n ... egovara-za

Go boli cev, 30 godini zemase plata za bezveze :)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33412
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

Page not found, не работи линкот.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

James wrote: 17 Jul 2021, 20:19 https://sitel.com.mk/nimic-posebnosta-n ... egovara-za

Go boli cev, 30 godini zemase plata za bezveze :)
Hm, ne e baš taka. Traenjeto i rezultatot od pregovorite so Grcija za imeto se vo golema merka i naša vina. Kombinacija na nedostatok na državništvo i vizionerstvo so neiskisna diplomatija... i toa e toa otprilika što možeše da se očekuva. Imav prilika mnogu detalno da go proučuvam sporot za imeto i definitivno, bez nikakvi mučki, smetam deka so malku poodgovoren odnos kon toa prašanje, do pred Bukurešt, knedlata koja što moravme da ja goltneme kje beše pomala. Od Bukurešt pa do Prespa, Grčkite pozicii vsušnost bea manje-više konstantni, što ne beše slučaj prethodno. Inaku, može da se zakluči deka Kotzias ispadna najtvrdokorniot Grk, vo sporedba so bilo koj drug pregovarač prethodno :)
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Spor? Nasa vina? Seriozno? Naredno so e za analiza, siledzija napadnal zena, i ona pruzala otpor pa sea sudot ja razgleduva nejzinata vina zatoa sto go odolzila aktot na siluvanje?
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14213
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by karamba »

Naceka grkot selo bez kucinja i si iskoristi maksimalno sve
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33412
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by alvarhanso »

Taka sega kje bide i so bugarot.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Ma toa e klasika siledzistvo i nisto povekje. Kosa mi se kreva koga na toa se dava nekakvo seriozno znacenje, namesto da se klasificira onaka kako sto e, siledzistvo i tolku. Uste pa i vina da se baralo kaj nas.

Ako ima nesto seriozno da se proucuva toa e prvo debilnosta na edna razstimana zaednica ko EU, totalnata glupost i nedostatok na vizija na edna zemja koja i istoriski i u segasnosta treba da bide evropska a u stvari propadna u balkanski kretenizam i pokaza 0 politicka intelegencija.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35587
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by dragan_mig31 »

Toa se tie zapadnjaci na branikot na zapadnata civilizacija
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

James wrote: 18 Jul 2021, 10:34 Spor? Nasa vina? Seriozno? Naredno so e za analiza, siledzija napadnal zena, i ona pruzala otpor pa sea sudot ja razgleduva nejzinata vina zatoa sto go odolzila aktot na siluvanje?
A, ne. Poleka druže. Takvoto poimanje i ignoriranje na realnosta, na nas i ne koštaše ime, a i sega bričenje na suvo so Bugarite.

Sakale nie da priznaeme ili ne, sporot postoeše. Za krajniot rezultat od toj spor itekako i nie imame svoj doprinos. I toa mnogu seriozno ova go kažuvam. Toa što ti misliš deka ne postoel spor, ili kako i da go narekuvaš toa prašanje, očigledno e deka okolu nešto 30 godini se sporevme, neli?

Toa što toj beše moralno nepraveden, pa i teoretski ili pravno, dokolku gledame prema presudata od Hag i ja čitame samata Povelba na ON, no itekako politički nie imavme problem. Mnogu ti e izmestena analogijata i ne te pravi ništo pogolem Makedonec od mene dokolku istoto go negiraš.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

1. Nie ne sme sporele nisto, nas ne sporele.
2. Za tie 30 godini dodeka nie go ignoriravme problemot stignavme da ne priznaat 100+ zemji megju koi i najbitnata SAD. Nesto sto i samiot Cipras im go kaza od govornicata u parlament.
3. Neame nikakva realna pridobivka od "resenieto".

Nejse mene mi e sasvim druga poentata. Kakov god i da e ishodot ne moze da se davaat raznorazni formulacii na nesto sto e kratko i jasno cisto siluvanje.

Mislam navistina mi e nepojmlivo da se napise da trgneme nastrana nesto so i teoretski i pravno e taka. Aj da mu turime kurot i na pravoto i na teorijata i na moralnoto, i da pocneme da gi resavame site sporovi. So znam da ima pravo i Pero prodavacot od pijaca utre da vleze u ministerstvo za zdravstvo i da proglasi deka ima spor so istoto radi toa so ne misli deka se dobri. Nema bre vakciniranje dodeka ne se resi sporot ko so saka Pero. I kje go vikame spor, tacka. Easy as pie.


Cisto proceduralno, koj so si potpisal negovo e , ja kje si go vaspitavam detevo i so e i kako e, so moze da mi napraat? Da mu staj kec nekoja od opstinski komitet Kriva Krusa na pozicija nastavnik u OU komandat krcova? Pa use i po predmet istorija? Me zdobole.

Nikakvo znacenje nit sum mu daal nit pa nekad kje mu daam poise od silovanje i glupokja.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

Kje povtoram, se toa e potpolno nebitno vo onoj moment koga predstavnicite na TVOJATA zemja vlegle vo PREGOVORI da go rešavaat SPOROT. Kje te potsetam, Prespanskiot dogovor ne go rešava SAMO sporot za imeto, pregovaravme i za drugi prašanja. Eve da go narečeme problem, namesto spor. Makedonija i Grcija go rešavaa problemot koj zemjava ja čineše vreme i pari. Bez da učestvuvavme vo rešavanjeto na toj problem, samo kje ja prodolževme agonijata.

Toa kako go doživuvaš rešenieto na toj problem, dali go počituvaš ili sakaš, dali donelo benefiti ili ne e totalno nevažno. Ni mene ne mi se dopagja, kako na bilo koj samosvesen Makedonec. Apsolutno e amoralno, nepravedno i sl. No vo realnosta postoi. Toa e edinstveno važno osven ako živeeme vo iluzija.

Da ne zabegame vo offtopic, poentata mi beše sledna: Tokmu toa ignoriranje na problemite i nivno neprifakjanje ne činea kolku što ne činea. Imeto, tolkuvanjeto na antikata, malcinstvoto vo Grcija itn. Da bevme mažišta so vizija za idninata na Makedonija i na Makedoncite, veruvam deka možeše da se ispregovara (a moraše da se ispregovara bidejki drug izlez očigledno nemaše!) pobezbolno rešenie. Ništo poveke i ništo pomalku od toa ne sakav da kažam.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

Mnogu me interesira sto toa promeni "resenieto"? Koe vreme i pred se koi pari? Kade zavrsi agonijata moes da mi posocis? Mene mi e istata vukojebina i agonija koja sto bese, a toa resenie nemase apsolutno nikakvo vlijanie na toa kako se razviva drzavata, t.e i da ne bese toa "resenie" bukvalno kje bevme na istoto so i sega. Kako stl bese izmislen i problemot taka se izmisleni i tie nekakvi pridobivki.

Nie bezbolno resenie imavme i ja bev sosema ok so toa. Na sekoj eban dokument mozese da se staj u fusnota deka republika Grcija ima butthurt koga kje se spomne Makedonija i nejzinata Makedonija e nivna za vek i vekov i deka nivnoto tolkuvanje na istorijata e zapisano u kamen i _____________ i po zelba nek se dopuni so saka. Ako nemaat druga rabota. I site zadovolni.

Arno ama neli ne bilo do toa problemot, ko so se ispostavi, i vednas posle toj "spor" sea iame drug koj uste poise e vam zdrave pameti. I posle si cesaat glavite koga gi shupchat Rusite i Turcite na bukvalno glupavi finti ali koi ete radi vakvi glupi izmisleni "sporovi" nameneti za sitni politicki poeni i ishrana na amebovidnoto glasacko telo u sopstvenite zemji se vekje real politika, pa i uste im se dava vaznost da se proucuvale, a u realnost treba da predizvikuvaat dijarea kaj sekoj iole pismen i skoluvan coek.

So se odnesuva do mazestvenosta, nie da bevme mazista kje si ja sredevme drzavata sami i koga ke imavme zdrava drzava, ili uste poarno kje si ja zacuvavme i sredevme onaa bivsata, koa koga kje go pokazev pasosot na Evzoni mozea samo da mi duvaat, sami kje ne viknea i u EU i u NATO. Nema nisto mazestveno na sekoj so kje ti mavta so kureto da mu svrtis gzot, oti kako sto pokaza i samiot ishod samo kje se javuat se novi i novi kurinja i na kraj cmarot kje ni bide taman da parkira kamion slep sofer u rikverc so prikolka bez da zakaci, a da ke ostaneme da plivame u govnata.

Dodeka ignoriravme bevme Makedonija za 100+ zemji i u govna. Sea sme so sme za site (ako ima eden pismen coek so moze da go istumaci so sme posle dogovorot) i pak u govna, ama pa plus odozgora na govnata mesto da se zanimaame so realni problemi, se zanimaame so toa dali i kade smeeme da kazeme Makedonija i prasanje na vreme e koga nema da dobieme i Gebels style ministerstvo so sve policija so 14000 administrativci koi kje se zanimvaat isklucivo so tumacenje na toa govno od nedorecen dogovor, i lupanje kazni, brusenje sahti i 100000 iljadi drugi nepotrebni pizdarii.

Na kraj imeto, tolkuvanjeto na istorijata i ostalo e rabota na istoricarite. Tamu e ringot kade so oni mozea do mile volje da debatiraat se pcujat, dokazuat i so se mene tice slobodno i da se tepaat posto istorijata ja gleam ko zabavno cetivo za covestvoto i mestoto i e samo u retrovizor. Se dodeka svetov nosi odluki bazirani na kupista pretpostavki i tolkuvanja, kje zavrsue kako sto zavrsi poslednive dve godini so pandemijava.

Mojata poenta e treba ova da se narekuva kako sto treba, silovanje na pravoto i apsolutna glupokja na nedorasnati zemji, zloupotreba na mokj i totalna nefunkcionalnost na edna zaednica. Samo taka site kje naucime ona sto treba. Sekakva druga formulacija e samo tonenje u septicka jama.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by AlexGreat »

@James, NIKADE ne spomnav deka rešenieto donelo ova ili ona. Znam samo deka negovoto odlaganje odnese najmalce 10 godini od toa zemjava da bide členka na NATO ili da terame nakaj EU.

BTW, nema šansa da padnam vo zamkata na "skepticite" koi pokraj eden kup opravdani kritiki, probuvaat da me ubedat kako isti kurac e i vo EU i nadvor od EU. NE E! A, ako e, togaš site što kritikuvaat vednaš neka se vratat da živeat vo Makedonija ili neka zasekogaš zamolčat.

Također, AGAIN, jas ti kažuvam KAKO JE, a ti mi kažuvaš KAKO TREBA DA JE, nešto što i samiot mnogu dobro go znam i go mislam no ne mi e nešto od pomoš vo realniot život. Od takvo odnesuvanje, kaj najslabi ami i najkurnazi, ostanavme najgolemi dibeci na cel Balkan i jače. Duri i žal da mu padne na čovek da ne gleda. I za kraj, ušte povekje boli što aber neame da se opravime, ušte so taa matrica hrabro, Don Kihotovski itame napred.

Izminatiov period, poveke od bilo koga mi e jasno zošto kako nacija i država edvaj opstojuvame i napreduvame. Nepostoenjeto na elementarno čuvstvo za samokritika e ahilovata peta na makedonskiot narod i negova pričina za skoro site neuspesi.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Балканот низ геополитичка призма

Post by James »

AlexGreat wrote: 22 Jul 2021, 00:10 @James, NIKADE ne spomnav deka rešenieto donelo ova ili ona. Znam samo deka negovoto odlaganje odnese najmalce 10 godini od toa zemjava da bide členka na NATO ili da terame nakaj EU.
Pa vikas kje prodolzela agonijata. Vikas resenie na problemot. Ne kostalo pari. Toa prasuem da se razjasnime. Koi pari? Ne e valjda deka sme plakjale nesto, e deka impliciras deka otkoga se resilo zavrsila agonijata, stanavme pobogati...
AlexGreat wrote: 22 Jul 2021, 00:10
BTW, nema šansa da padnam vo zamkata na "skepticite" koi pokraj eden kup opravdani kritiki, probuvaat da me ubedat kako isti kurac e i vo EU i nadvor od EU. NE E! A, ako e, togaš site što kritikuvaat vednaš neka se vratat da živeat vo Makedonija ili neka zasekogaš zamolčat.
Eh vajld kartata, malo kritika i odma evroskeptici. Pa u drzavava duri i sega koga bukvalno EU ne ebe u zdrav mozok ima 60 posto poddrska na evrointegraciite. Ja sakam odma sega u EU, kao od pred pola saat vekje da bideme clenka. Nie sme prirodno del od Evropa. Zaso bi gubel vreme da se nerviram i kritikuam ako nejkam obedineta evropa? Moze li da mi se ispolni taa zelba, eve ti posto zivees u EU, od utre Makedonija da bide clenka na EU?
AlexGreat wrote: 22 Jul 2021, 00:10 Također, AGAIN, jas ti kažuvam KAKO E, a ti mi kažuvaš KAKO TREBA DA E,.
Vaka treba da bide :)

Pa dobro de koj negira toa? Ja napomenav od pocetok deka problemot e u poimanjeto i obidite da se dade nekakva dimenzija na taka glupa rabota.
AlexGreat wrote: 22 Jul 2021, 00:10 Od takvo odnesuvanje, kaj najslabi ami i najkurnazi, ostanavme najgolemi dibeci na cel Balkan i jače. Duri i žal da mu padne na čovek da ne gleda. I za kraj, ušte povekje boli što aber neame da se opravime, ušte so taa matrica hrabro, Don Kihotovski itame napred.

Izminatiov period, poveke od bilo koga mi e jasno zošto kako nacija i država edvaj opstojuvame i napreduvame. Nepostoenjeto na elementarno čuvstvo za samokritika e ahilovata peta na makedonskiot narod i negova pričina za skoro site neuspesi.
Ne mi e jasno od kade ispadna sevo ova i kogo u stvari kritikues ali ajde.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 16 guests