ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Зоран »

http://24vesti.com.mk/index.php/ekonomi ... 1-13-16-42" onclick="window.open(this.href);return false;
кому да веруваш????
brynner

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by brynner »

?... Nema Turci?!?... :shock:
brynner

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by brynner »

Зоран wrote:http://24vesti.com.mk/index.php/ekonomi ... 1-13-16-42
кому да веруваш????
Hmmm... Dali progresivniot nezavisen nepotkupliv nepartiski "Kurir", ili nedostojnite 24vesti, sram za novinarstvoto...? Bogami "DILEMA"... :lol:

A i ti, bre, Zoki, bas si zapnal so kurirov... :shock:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45825
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Iko »

Ova go vidovte? :lol: :lol: :lol:

http://www.jutarnji.hr/u-srbiji-ce-se-g ... u/1009164/" onclick="window.open(this.href);return false;
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Зоран »

Iko wrote:Ova go vidovte? :lol: :lol: :lol:

http://www.jutarnji.hr/u-srbiji-ce-se-g ... u/1009164/" onclick="window.open(this.href);return false;

Vo igra bevme i nie a znaesh po klku treba da si ja otkupish taa struja 120 Eura Mw kako od TEC Negotino ke ti dojde ( Bato to treba da se plati) :shok:

Popatno Grci bea tie shto sakaa da ja pravat vo Skopje , popatno znaete li kolku ke koshta strujata od mini hidroelektrani ( 80 eura Mw i toa na nasha smetka) :bravo:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45825
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Iko »

Zoki, istava pricha ja slusham koj znae koj pat za ovaa navodna namera vo Srbija... :roll: ....samo edno kje kazham...

"Izbori se blizhat, izbori se blizhat!" :wink:
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Зоран »

Iko wrote:Zoki, istava pricha ja slusham koj znae koj pat za ovaa navodna namera vo Srbija... :roll: ....samo edno kje kazham...

"Izbori se blizhat, izbori se blizhat!" :wink:

Со приближувањето до ЕУ се превземаат и обвски 20 % од енергијата мор ада ти е од обновливи извори (мза срека ние имаме ) е то атребада се плати.
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Bobby »

Зоран wrote:
Iko wrote:Zoki, istava pricha ja slusham koj znae koj pat za ovaa navodna namera vo Srbija... :roll: ....samo edno kje kazham...

"Izbori se blizhat, izbori se blizhat!" :wink:

Со приближувањето до ЕУ се превземаат и обвски 20 % од енергијата мор ада ти е од обновливи извори (мза срека ние имаме ) е то атребада се плати.
Отсекогаш сум се прашувал како ќе најдеме енергија за помалку од дваесетина години кога Суводол ќе се исцрпи целосно.
Постојано зборуваме за наводни инвестиции кај нас ама еден не се најде да инвестира, за тоа веке 100 пати погоре сме зборувале.
Зарем не е доволен фактот дека РЕК Битола произведува
80% од енергијата што ја трошиме, па не сфаќаме дека ни уште десет хидро-централи како Шпиље, Тиквеш, Глобочица и т.н. не не спасуваат?
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Зоран »

јаглен во МКД има
треба припрема докажани наогалишта има во Мариово , Пискупштина и оклу Неготино и Берово.
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Bobby »

Зоран wrote:јаглен во МКД има
треба припрема докажани наогалишта има во Мариово , Пискупштина и оклу Неготино и Берово.
Докажани наоѓалишта со докажана неисплатливост за експлоатација.
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Зоран »

Bobby wrote:
Зоран wrote:јаглен во МКД има
треба припрема докажани наогалишта има во Мариово , Пискупштина и оклу Неготино и Берово.
Докажани наоѓалишта со докажана неисплатливост за експлоатација.
Бобби и Фелпс -дојч работеше со документација од поранешен рударски ( за Иловица за кој имаат и концесија за експлатација) и знаеш кој коментар го кажаа!!!!
Фрапатно прецизни податоци така речи на готово завршивме се.

Почит за момците !

значи лигнит има , нема термо централи .
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Зоран »

http://kurir.mk/makedonija/vesti/62112- ... teren-park" onclick="window.open(this.href);return false;

fino ama nishto bez Grci.
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Зоран »

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDe ... anie=22525" onclick="window.open(this.href);return false;


Покрај тоа што ќе се намалат потребите на државата за увоз на струја, ќе се намалат и трошоците на МЕПСО за пренос на енергија - Димитар Хаџимишев, претседател на управниот одбор на „Топлификација“



ТЕ-ТО има капацитет годишно да произведува струја до 1.850 гигават-часа

Ќе се намалат зависноста на Македонија од увоз на струја и трговскиот дефицит на државата, ќе се зголеми капацитетот на гасоводот до 50 отсто, што ќе овозможи намалување на цената на природниот гас, ќе се отвори можност за намалување на цената на парното греење... Ова е само дел од ефектите од активирањето на гасната електрична централа и топлана ТЕ-ТО, која веќе почна со комерцијална работа.

Димитар Хаџимишев, претседател на управниот одбор на „Топлификација“, компанија што поседува 20 отсто од сопственоста во ТЕ-ТО, вели дека вклучувањето на првата најголема приватна енергетска гринфилд-инвестиција во регионот ќе ја стабилизира енергетската состојба во земјава и ќе ги намали загубите на државните компании.

- ТЕ-ТО има капацитет годишно да произведува струја до 1.850 гигават-часа, што е еднакво на 30 отсто од досегашното производство во земјава. Покрај тоа што ќе се намалат потребите на државата за увоз на струја, ќе се намалат и трошоците на МЕПСО за пренос и на домашна енергија. Постои можност и за трајна соработка со МЕПСО и ЕЛЕМ во насока на зголемување на стабилноста на енергетскиот пазар во земјава - вели Хаџимишев.

Тој објаснува дека производството на струја, независно дали ќе биде за потрошувачи во државата или ќе биде за потрошувачи во странство, физички ќе се потроши најголем дел во Скопје и во Македонија.

- Со тоа значително ќе се намалат реалните загуби во преносниот систем на МЕПСО за снабдување на Скопје со струја. Ако загубите при преносот на струја се ценат на три отсто од пренесената енергија, намалувањето на загубите на годишно ниво реално би било околу 50 гигават-часа, или околу 60 отсто од годишното производство на ХЕ „Козјак“ - вели Хаџимишев.

Тој додава дека отворањето на ТЕ-ТО ќе има значајно влијание и врз работата на „Топлификација“.
- Практично околу 60 отсто од потребите за топлинска енергија „Топлификација“ ќе ги добива од ТЕ-ТО.
Ефектите од активирањето на топланата веќе можат да се видат. Успеавме да постигнеме и најблискиот и најоддалечениот корисник во исто време да добиваат топлинска енергија со иста јачина - вели Хаџимишев.

Според него, со зголемувањето на производствениот топлински капацитет значително ќе се зголеми сигурноста во испораката на топлинска енергија при пониски надворешни температури и ќе се овозможи приклучување на нови потрошувачи во подрачјата што ги покрива топлификацискиот систем, со што ќе се обезбеди следењето на развојот на градот во следните десет-петнаесет години. Се очекува цената на произведената и пласираната топлинска енергија од овој нов извор на топлинска енергија во системот на „Топлификација“ да биде од 10 до 15 отсто пониска во однос на цената на произведената топлинска енергија од денешните топлани на компанијата.

Уште еден производ што ТЕ-ТО ќе може да го нуди на меѓународниот пазар се сертификатите за редукција на јаглероден диоксид при производство на електрична и на топлинска енергија. Имено, станува збор за еколошки капацитет, кој работи исклучиво на природен гас, поради што со продажбата на овие сертификати ќе се реализира девизен прилив во земјава.

Во однос на прашањето какво влијание ќе има ТЕ-ТО врз финансиските резултати на „Топлификација“ и што може да очекуваат акционерите, Хаџимишев вели дека пазарот ја диктира цената на акциите и дека тој во моментов е пасивен. Според него, ТЕ-ТО работи многу краток период и во иднина ќе се види дали ќе се исполнат очекувањата од овој капацитет.



Какви ефекти ќе има со почнувањето на производството во ТЕ-ТО
намалување на зависноста од увоз на струја
помал трговски дефицит на државата
можност за намалување на цената на природниот гас
пониска цена на топлинска енергија
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by kocov »

Паметен пристап кон нештата, некогаш некој решенија се толку едноставни и лесни и ни се пред нос, оваа можи да биди добра идеја за во Свети Николе, или за во Струмица. Имено овој тип на турбина е измислен од леонардо да винчи

http://iprojectideas.blogspot.com/2010/ ... imney.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Flug »

Изградбата на ТЕТО во центар на Скопје не е така едноставна работа затоа што многу други параметри на ЕЕС на градот ќе се сменат. Пред се`, струите на куси врски. Една куса врска во индустриска постројка или во трансформатор ќе значи појава на напони кои НАЈВЕРОЈАТНО веќе не се во дозволените граници (135 V за постројки и 65 V за цивилна околина). Тоа ќе значи дека на сите метални површини и на почвата по која што газите секој ден низ град, ќе се појават напони кои ќе бидат смртно опасни. Треба да се редизајнира и заземјувањето, а ако не се редизајнира истото, барем треба да се измери дали напоните излегуваат од дозволените граници и што може да се направи за да се вратат во безбедносни граници. Имам информации од проверен професионалец - активен академец професор кој ми го објаснуваше ова. Така да, не е само "Направи ја ТЕТО и пушти ја да работи".
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Flug »

Bobby wrote:
Зоран wrote:
Iko wrote:Zoki, istava pricha ja slusham koj znae koj pat za ovaa navodna namera vo Srbija... :roll: ....samo edno kje kazham...

"Izbori se blizhat, izbori se blizhat!" :wink:

Со приближувањето до ЕУ се превземаат и обвски 20 % од енергијата мор ада ти е од обновливи извори (мза срека ние имаме ) е то атребада се плати.
Отсекогаш сум се прашувал како ќе најдеме енергија за помалку од дваесетина години кога Суводол ќе се исцрпи целосно.
Постојано зборуваме за наводни инвестиции кај нас ама еден не се најде да инвестира, за тоа веке 100 пати погоре сме зборувале.
Зарем не е доволен фактот дека РЕК Битола произведува
80% од енергијата што ја трошиме, па не сфаќаме дека ни уште десет хидро-централи како Шпиље, Тиквеш, Глобочица и т.н. не не спасуваат?
И јас се прашувам, Bobby, и јас не знам како ќе најдеме. Спрема тоа што го учев, моите професори навиваа за гасна централа во МКД како единствен спас. Но гасоводот е проблем.

Ние луѓето не знаеме колку всушност ОГРОМНИ количини енергија користиме. Тоа е најверојатно затоа што сме навикнати да ги гледаме процесите во кратки временски рамки. Скоро се` на кое што обрнуваме внимание и се трудиме да го перцепираме преку нашите сетила трае кратко: движење, паѓање, трчање, зборување... Сме навикнале на краткотрајни процеси. Кој е тој што има претстава колку долго траат 10 000 години или пак колку е габаритен еден куп од 10 000 000 кубни метри земја. Така е и со енергијата - немаме претстава колку е тоа многу. Еве ти пример - еден литар бензин отприлика носи во себе 10 kWh енергија. Ако колата ти троши 8 литри на 100 km, тоа значи вкупната енергија која ти е потребна за да поминеш 100 km е отприлика 80 kWh. Популацијата која има кола изнесува 6%. Тоа се 360 000 000 луѓе. Нека има секој од нив по една кола и нека врви секој ден по 100 км. Потребната енергија е 28 800 000 000 kWh или 28 800 GWh ili 28.8 TWh за еден ден за 100 km. А за години и години секојдневно возење по неколку илјади километри??? Јас не можам да си замислам колку многу енергија е тоа и тоа за еден ден.

Јас сум голем поборник на обновливите извори на електрична енергија, се занимавам со нив и знам дека не можеме да се потприме само на нив, но знам дека онаму каде што можеме да ја прекинеме зависноста од конвенционални извори, треба веднаш да го направиме тоа со помош на обновливите извори на енергија.


Хидроцентралите се само за мачкање очи. Некои од нив во МКД се од акумулационен тип, некои се од проточен тип. Тие од акумулационен тип можеме да ги избришеме веднаш, пошто служат за пеглање на дијаграм на дневна потрошувачка и се ветер во магла. Само за манипулирање на неинформираните граѓани од страна на политичарите. Една централа од акумулационен тип во МКД може да работи само НЕКОЛКУ часа во текот на денот, ане пак цела година. Тие од проточен тип, колку сака нека се на број во МКД наша, не верувам дека сите заедно можат да дадат моќност од околу 700 MW колку што даваат блоковите во РЕК. Затоа јас мислам дека електричната енергија треба да се добива како резултат на комбиниран труд - онаму каде што може, обновливи извори со што ќе заштедиме на јаглен, онаму каде што не може - конвенционална централа.


За нуклеарна енергија не сум заинтересиран, особено не во МКД затоа што како прво тоа што велат некои чичиња со ракијата во двор дека сме имале вода е ветар во магла, имаме сушни лета во МКД па уште нуклеарка ни фали сите да не испусти. За ладење на реакторот/вртење на турбината се користат големи вештачки езера, а не рекче како Вардар или Црна. Второ, во МКД со нашиве политичари и со кадарот наш, немаме критично знаење, па сето тоа ќе биде едно огромно коцкање. Кога аплицирав за постдипломски во Германија, на тамошниот факултет имаа централа за да вежбаат студентите. Ете тоа е критично знаење за работа на нуклеарка.

И последно, да не гњавам, сметам дека нашиве политичари за кои што во еден пост кажав дека за мене се беспотребна категорија на извршители на должност, заедно со поповите, треба да не бидат толкави ропаци и да форсираат користење на обновливи извори. Зошто секоја куќа да нема барем неколку стотини вати фотоволтаици на покривот? Не мора скроз да биде независна куќата, но тие неколку 100ни вати на годишно ниво ќе дадат големо растеретување и заштеда. Тоа ќе значи дека тие што живеат во куќата нема да имаат потреба од толкави плати за да се плати сметката за струја, може да си прават она што го викам "зимница од струја" - собирај додека е сончево и додека го има, троши ко ќе нема. Само нашиов народ е толку затуцан, си ги гледа сите тие турски серии и ич не го боли. Лани бев во Грција, на секоја куќа имаше по неколку стотини вати фотоволтаици. КОлку толку, штедат. Не се само фотоволтаиците, има и други извори за црпење на обновлива енергија. Многу навивам за обновливи извори на енергија во секој дом. Ама, тоа е во МКД... смотана држава. И не велете дека ако појдиш во друга земја немаш ништо. Скоро сите мои колеги инженери се по земјиве и се снајдоа и со куќа и со кола, само ние смотаните немаме ја*ца да заминеме од овде пошто таму ништо не не чекало. Па во Америка децата од полнолетство си одат од кај мајка му и татко му па ете ги се снашле очигледно. Уште живее југословенското смотано во постарите наши и тоа нас не зафркнува.
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Bobby »

Flug wrote:И јас се прашувам, Bobby, и јас не знам како ќе најдеме. Спрема тоа што го учев, моите професори навиваа за гасна централа во МКД како единствен спас. Но гасоводот е проблем.

Ние луѓето не знаеме колку всушност ОГРОМНИ количини енергија користиме. Тоа е најверојатно затоа што сме навикнати да ги гледаме процесите во кратки временски рамки. Скоро се` на кое што обрнуваме внимание и се трудиме да го перцепираме преку нашите сетила трае кратко: движење, паѓање, трчање, зборување... Сме навикнале на краткотрајни процеси. Кој е тој што има претстава колку долго траат 10 000 години или пак колку е габаритен еден куп од 10 000 000 кубни метри земја. Така е и со енергијата - немаме претстава колку е тоа многу. Еве ти пример - еден литар бензин отприлика носи во себе 10 kWh енергија. Ако колата ти троши 8 литри на 100 km, тоа значи вкупната енергија која ти е потребна за да поминеш 100 km е отприлика 80 kWh. Популацијата која има кола изнесува 6%. Тоа се 360 000 000 луѓе. Нека има секој од нив по една кола и нека врви секој ден по 100 км. Потребната енергија е 28 800 000 000 kWh или 28 800 GWh ili 28.8 TWh за еден ден за 100 km. А за години и години секојдневно возење по неколку илјади километри??? Јас не можам да си замислам колку многу енергија е тоа и тоа за еден ден.

Јас сум голем поборник на обновливите извори на електрична енергија, се занимавам со нив и знам дека не можеме да се потприме само на нив, но знам дека онаму каде што можеме да ја прекинеме зависноста од конвенционални извори, треба веднаш да го направиме тоа со помош на обновливите извори на енергија.


Хидроцентралите се само за мачкање очи. Некои од нив во МКД се од акумулационен тип, некои се од проточен тип. Тие од акумулационен тип можеме да ги избришеме веднаш, пошто служат за пеглање на дијаграм на дневна потрошувачка и се ветер во магла. Само за манипулирање на неинформираните граѓани од страна на политичарите. Една централа од акумулационен тип во МКД може да работи само НЕКОЛКУ часа во текот на денот, ане пак цела година. Тие од проточен тип, колку сака нека се на број во МКД наша, не верувам дека сите заедно можат да дадат моќност од околу 700 MW колку што даваат блоковите во РЕК. Затоа јас мислам дека електричната енергија треба да се добива како резултат на комбиниран труд - онаму каде што може, обновливи извори со што ќе заштедиме на јаглен, онаму каде што не може - конвенционална централа.


За нуклеарна енергија не сум заинтересиран, особено не во МКД затоа што како прво тоа што велат некои чичиња со ракијата во двор дека сме имале вода е ветар во магла, имаме сушни лета во МКД па уште нуклеарка ни фали сите да не испусти. За ладење на реакторот/вртење на турбината се користат големи вештачки езера, а не рекче како Вардар или Црна. Второ, во МКД со нашиве политичари и со кадарот наш, немаме критично знаење, па сето тоа ќе биде едно огромно коцкање. Кога аплицирав за постдипломски во Германија, на тамошниот факултет имаа централа за да вежбаат студентите. Ете тоа е критично знаење за работа на нуклеарка.

И последно, да не гњавам, сметам дека нашиве политичари за кои што во еден пост кажав дека за мене се беспотребна категорија на извршители на должност, заедно со поповите, треба да не бидат толкави ропаци и да форсираат користење на обновливи извори. Зошто секоја куќа да нема барем неколку стотини вати фотоволтаици на покривот? Не мора скроз да биде независна куќата, но тие неколку 100ни вати на годишно ниво ќе дадат големо растеретување и заштеда. Тоа ќе значи дека тие што живеат во куќата нема да имаат потреба од толкави плати за да се плати сметката за струја, може да си прават она што го викам "зимница од струја" - собирај додека е сончево и додека го има, троши ко ќе нема. Само нашиов народ е толку затуцан, си ги гледа сите тие турски серии и ич не го боли. Лани бев во Грција, на секоја куќа имаше по неколку стотини вати фотоволтаици. КОлку толку, штедат. Не се само фотоволтаиците, има и други извори за црпење на обновлива енергија. Многу навивам за обновливи извори на енергија во секој дом. Ама, тоа е во МКД... смотана држава. И не велете дека ако појдиш во друга земја немаш ништо. Скоро сите мои колеги инженери се по земјиве и се снајдоа и со куќа и со кола, само ние смотаните немаме ја*ца да заминеме од овде пошто таму ништо не не чекало. Па во Америка децата од полнолетство си одат од кај мајка му и татко му па ете ги се снашле очигледно. Уште живее југословенското смотано во постарите наши и тоа нас не зафркнува.
Не бе, не гњавиш. Баш убаво си напиша, се ти е на место.
За обновливи извори се залагам и јас до степен што сум се замисувал како газда на едно 500 ветерници и бар неколку мали хидроцентрали од проточен тип. :D За моја живеачка сосема доволни. :D
Користење на енергијата на сонцето, исто така е значајно, барем светилките дома ќе ги извадиш од сметката за струја, колку толку.
Ама и народов наш е аздисан од неконтролирано трошење. Повеќето луѓе кај нас не се свесни колку непотребно им се уклучени еден куп електрични апарати и други уреди, кои не мора 24 часа да се на ON.
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by kocov »

Најдобро беше и тец неготино да се направи на плин, ама тое кај нас. И уште оваа не лошо да се почепка по истражувањето на Nathan Stubblefield и на Никола Тесла за земјните струји и за струјте во воздухот.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33447
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by alvarhanso »

Катар ќе го купува ЕЛЕМ?

На средбата на македонската делегација со катарските власти, од страна на властите во Катар бил покажан интерес за купување на 49% од ЕЛЕМ како и останати цврсти инвестиции во енергетиката на земјава.

Од посетата на Катар е задоволен и премиерот Груевски кој вели дека оваа посета ги надминала и очекувањата, причината е големата заинтересираност како што кажа Груевски, но и политичка волја за инвестирање во Македонија.

"Интересот ќе треба да се конкретизира и со доаѓање на специјална делегација од Катар која ќе има единствена задача да ги анализира проектите и да се донесе одлука во кои од нив би почнале инвестиции" изјави Груевски.
http://www.sky.mk/ekonomija/18718-2012- ... 01-08.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Катар заинтересиран да купи 49 отсто од ЕЛЕМ

Катар е заинтересиран за купување на 49 отсто од ЕЛЕМ и најавува дополнителни силни инвестиции во енергетиката.

Овој интерес од страна на Катар бил презентиран на средбите на македонската делегација со катарските власти.

Премиерот Груевски е задоволен од посетата која, според него, ги надминала и очекувањата, зашто и од средбите со претставниците на компаниите, но и со премиерот и емирот на Катар, бил забележлив голем интерес и политичка волја за инвестирање во Македонија.

- Интересот ќе треба да се конкретизира и со доаѓање на специјална делегација од Катар која ќе има единствена задача да ги анализира проектите и да се донесе одлука во кои од нив би почнале инвестиции, изјави Груевски.

Владиниот економски тим, предводен од премиерот Никола Груевски, денеска ја завршува официјалната посета на Катар со средби со претставници на компании, агенции и фондови од таа земја.
http://kurir.mk/makedonija/ekonomija/65 ... to-od-ELEM" onclick="window.open(this.href);return false;

Треба кеш, а? :roll:
Прашање на време е кога на некое "road show" ќе не продадат и нас.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35634
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by dragan_mig31 »

Па што не ја шитнат цела држава под концесија мајку им лоповска.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests