ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Bobby »

alvarhanso wrote:Енергетска криза – штедете струја
http://kurir.mk/makedonija/ekonomija/60 ... ete-struja" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=KPaon-WrwXQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Море море, за се да се имало песна.
Од министри и расфрлање со кеш(арац), па се до сиромаштија и штедење!
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
User avatar
Avijaticar
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1870
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Avijaticar »

Зоран wrote:
Од колегите знам 100 % проверено Те_То работи турбо 220 Мвати снага на час, во Европа струјава почна на лажиче да ја даваат како лек!
Зато и споманв плачеме за КОГЕЛ- Енергтика проектот лежи во фјока 10 години ...плаче за јавно приватно партнерство.
Држава да е умна да пласира акции на берза јас прв би си купил акции!
ТЕ-ТО работи турбо, но за жал струјата ја извезува за Србија. Сега Скопје е во темници, а србите ги спасивме од криза.

http://www.kurir-info.rs/vesti/drustvo/ ... 181758.php" onclick="window.open(this.href);return false;
NEMA RESTRIKCIJA
BEOGRAD - Srbija je uspela da obezbedi dodatne količine električne energije iz Makedonije, ali i dalje je neophodno da građani više štede struju, rekao je državni sekretar za energetiku Dušan Mrakić.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45825
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Iko »

Teshko deka NIE gi spasivme (se razbira deka imaat korist od uvoz od nas - no ne sme nie tie koi DOMINANTNO gi spasivme)...sepak e toa zemja koja proizveduva ramno 6 pati povekje elektrichna energija od nas a e samo 4 pati pogolema...oni kolku znam se dominantni vo toj pogled vo regionov (a i kako ne bi bile so tolku polno-vodni reki), i isto kolku znam nivnoto domashno proizvodstvo 100 %-tno ja pokriva nivnata domashna upotreba - pa zgora i izvezuvaat...godishno vo prosek izvezuvaat okolu 12 Giga-Vat chasovi so shto redovno se poslednite 10-tina godini megju 20-te najgolemi izvoznici na elektrichna energija vo svetov (redovno kotiraat pomegju 17-to i 18-to mesto)...tokmu toa im e edna od posilnite (vo regionalen smisol) "tochki" na nivnata ekonomija...moshne silnoto proizvodstvo (vo relativen smisol - sprema teritorija i naselenie) na elektrichna energija...
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by kocov »

То е ти е директива од Белград нема бегање се смејам :D :D , топливикација се го гледа интересот а тоа се парите, доста пари дават Србите за испорака на струја. Според мене наместо да се правеја оние спомениците и не кошташе 400 милони долари можевме да направиме барем, мала централа во вевчани или во делчево или да го гасификацираме ТЕЦ Неготино, и сега си ставам на ум како можеше една Кина 60 посто од домакинстава своите потреби од стурја да ги задоволуват само со Био гас, а ние само во пелагонија можи да се произведува доволно био гас за Македонија ама тое кај нас.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by kocov »

Iko wrote:Teshko deka NIE gi spasivme (se razbira deka imaat korist od uvoz od nas - no ne sme nie tie koi DOMINANTNO gi spasivme)...sepak e toa zemja koja proizveduva ramno 6 pati povekje elektrichna energija od nas a e samo 4 pati pogolema...oni kolku znam se dominantni vo toj pogled vo regionov (a i kako ne bi bile so tolku polno-vodni reki), i isto kolku znam nivnoto domashno proizvodstvo 100 %-tno ja pokriva nivnata domashna upotreba - pa zgora i izvezuvaat...godishno vo prosek izvezuvaat okolu 12 Giga-Vat chasovi so shto redovno se poslednite 10-tina godini megju 20-te najgolemi izvoznici na elektrichna energija vo svetov (redovno kotiraat pomegju 17-to i 18-to mesto)...tokmu toa im e edna od posilnite (vo regionalen smisol) "tochki" na nivnata ekonomija...moshne silnoto proizvodstvo (vo relativen smisol - sprema teritorija i naselenie) na elektrichna energija...
Сушата и зимата ги јаде и нив
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45825
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Iko »

Nikoj ne spomna deka ne uvezle od nas ili deka i oni nemaat problemi...jas samo spomnav deka teshko radi nashiot uvoz se spasile...
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Зоран »

Druagri ozbilno e!!!
Indusrija pravi remonti dodeka projde zlo vreme!!!!
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by apo_bullseye »

Avijaticar wrote:
Зоран wrote:
Од колегите знам 100 % проверено Те_То работи турбо 220 Мвати снага на час, во Европа струјава почна на лажиче да ја даваат како лек!
Зато и споманв плачеме за КОГЕЛ- Енергтика проектот лежи во фјока 10 години ...плаче за јавно приватно партнерство.
Држава да е умна да пласира акции на берза јас прв би си купил акции!
ТЕ-ТО работи турбо, но за жал струјата ја извезува за Србија. Сега Скопје е во темници, а србите ги спасивме од криза.

http://www.kurir-info.rs/vesti/drustvo/ ... 181758.php" onclick="window.open(this.href);return false;
NEMA RESTRIKCIJA
BEOGRAD - Srbija je uspela da obezbedi dodatne količine električne energije iz Makedonije, ali i dalje je neophodno da građani više štede struju, rekao je državni sekretar za energetiku Dušan Mrakić.
Како што знам од денес е забранет извозот на ел. енергија. Тоа е пазарна економија, кој плати ќе добие. Да имало воведено забрана, па да направиле извоз, па да ги има по весници и сл.
User avatar
Avijaticar
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1870
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Avijaticar »

Значи не е работата кој е поголем произведувач или дали сме ги спасиле, туку апсурдот е што ние од вечерва спроведуваме кај нас рестрикции, значи сме во криза, а струја извезуваме.

Иначе забраната за извоз беше донесена, проблемот е што се работи за приватна компанија.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33447
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by alvarhanso »

Srpska pozajmica struje ugasila Makedoniju!

Državni sekretar za energetiku Dušan Mrakić obelodanio je da je Srbija uspela da obezbedi dodatne količine električne energije iz Makedonije, ali je, po svemu sudeći, ova pozajmica “nokautirala” komšijski elektroenergetski sistem!

Naime, Vlada Makedonije na jutrošnjoj sednici donela je odluku o proglašenju elektroenergetske krize i usvojila interventne mere štednje da bi se obezbedila stabilnost energetskog sistema! Vlada Makedonije je uvela i zabranu izvoza električne energije do kraja meseca.

Niko iz Vlade Makedonije nije želeo da komentariše sadašnju situaciju u toj zemlji. Iz pres službe su nas uputili na nadležno ministarstvo, oni na portparola Vlade Martina Martinovskog, a on je isključio svoj mobilni telefon.

Komentara nije bilo ni iz srpskog Ministarstva za energetiku.
http://www.telegraf.rs/vesti/69406-srps ... makedoniju" onclick="window.open(this.href);return false;
(Telegraf.rs / Agencije)
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by karamba »

Точно, имате право ТЕ-ТО е приватна фирма со мнозинство руски капитал мислам, така да е нормално тоа што ќе го произведат си го пласираат на пазарот кога има највише ќар... нема тука збор, прашањето е дали производтсвото на ел.енергија од ТЕ-ТО во моментиве е доволно за нашите потреби, ако е доволно дали домашниве играчи имаат приоритет(во поглед на првенство на купување и евентуално повластена цена?)
Може ли, нормално ако некој знае и е поупатен да каже кој беше капацитетот на РЕК Битола(вкупен) и кој е капацитетот на ТЕ-ТО, чисто да напрајме една споредба...
User avatar
Avijaticar
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1870
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Avijaticar »

karamba wrote:Точно, имате право ТЕ-ТО е приватна фирма со мнозинство руски капитал мислам, така да е нормално тоа што ќе го произведат си го пласираат на пазарот кога има највише ќар... нема тука збор, прашањето е дали производтсвото на ел.енергија од ТЕ-ТО во моментиве е доволно за нашите потреби, ако е доволно дали домашниве играчи имаат приоритет(во поглед на првенство на купување и евентуално повластена цена?)
Може ли, нормално ако некој знае и е поупатен да каже кој беше капацитетот на РЕК Битола(вкупен) и кој е капацитетот на ТЕ-ТО, чисто да напрајме една споредба...
РЕК Битола 675 мегавати, а ТЕ-ТО 227.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by karamba »

Avijaticar wrote:
karamba wrote:Точно, имате право ТЕ-ТО е приватна фирма со мнозинство руски капитал мислам, така да е нормално тоа што ќе го произведат си го пласираат на пазарот кога има највише ќар... нема тука збор, прашањето е дали производтсвото на ел.енергија од ТЕ-ТО во моментиве е доволно за нашите потреби, ако е доволно дали домашниве играчи имаат приоритет(во поглед на првенство на купување и евентуално повластена цена?)
Може ли, нормално ако некој знае и е поупатен да каже кој беше капацитетот на РЕК Битола(вкупен) и кој е капацитетот на ТЕ-ТО, чисто да напрајме една споредба...
РЕК Битола 675 мегавати, а ТЕ-ТО 227.
Да, РЕК-от е 3 х 225MW, ТЕ-ТО кај нив на сајтот вика 220MW ел.енергија, а 160 топлинска, фала колега Avijaticar :) како и да е добра моќност дава ТЕ-ТО, колку еден блок од Битола, а изградбава коштала околу 170 милиони евра, тука е математиката негде само измешани ни се приоритетите!
П.С По паркинзиве е рај за апашанава вечерва, ќора темница е, а башка ладно ѕивра, жив петел нема надвор вадете радијата од колите :lol:
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Зоран »

Rek so novite turbini mozhe da postigne 233,333 MW

Do sega se modernizirani ( turbina 1 na Blok!, turbina 2 na Blok2 za godinava e vo plan Blok3 ) Izveuvach Silovie Mashini !!!! :D :D :D
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by kocov »

Што знам се добри тие гасни централи ама многу тогаш зависиш од страна
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Зоран »

И сега зависи ме од туга милост!

Попатно страшна работа коеф на искористеност е 93 % фантазија.
Мерак за енергетски сиромашни држави.
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Зоран »

Добра анализа

За да не работи ТЕЦ Неготино, плаќаме 10.700 евра дневно!
Image
http://www.time.mk/read/NONE/f2d60720d5/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Оваа централа се чува како ладна резерва или народски речено, за не дај боже – како резервната гума на автомобил, ја носиш, но не сакаш да ја искористиш никогаш. Друго е прашањето зошто овој капацитет од 1978 година досега не го промени погонското гориво, од мазут на гас.


ТЕЦ Неготино годишно ги чини македонските граѓани 2,8 милиони евра, иако не работи и централата не произведува електрична енергија. Улогата на овој производствен капацитет е да биде ладна резерва во електроенергетскиот систем на земјава. Според официјалните податоци од таа компанија, која е во државна сопственост, секој ден иако компанијата не произведува електрична енергија, нејзиното опстојување чини 10.692 евра. Таа термоцентрала вработува над 200 лица, чија задача всушност е да одат на работа и да чекаат наредба за пуштање во погон.

Оваа производствена електроенергетска станица е втор по големина производител на електрична енергија во земјава со расположива производствена моќност од 195 мегавати и максимална моќност од 215 мегавати. Таа термоцентрала може дневно да преработи 1.200 тони мазут и од него за 24 часа да произведе 4.680 мегават-часа струја, со што би можела да задоволи околу 20 отсто од потребите на македонските тарифни потрошувачи, кои годишно за нејзино одржување преку своите сметки за електрична енергија издвојуваат 2,8 милиони евра.

Деновиве оваа „заспана ѕверка“ влезе во фокусот на јавноста токму поради политичките кавги на позицијата и на опозицијата. Паднаа обвинувања на сметка на власта дека овој капацитет се држи на страна наместо да произведува енергија што ни е неопходна во овие денови, а купува скапа увозна струја.

Сепак, реалноста покажува дека ТЕЦ Неготино во овие моменти со оваа цена на мазутот, која според официјалните податоци на Регулаторната комисија за енергетика изнесува 48.750 денари за еден тон, е нерентабилна. Нејзината работа дури и во услови кога е најевтина, односно има највисоко полезно дејство, е поскапа од највисоката понудена цена. За еден ден, односно за 24 часа, таа станица во најдобар режим на работа ќе потроши до 1.200 тони мазут, за кој треба да се платат 58,5 милиони денари. Односно барем 950.000 евра дневно. Тоа значи дека цената на еден мегават-час произведена електрична енергија би изнесувала околу 200 евра. Значи доколку како влезен параметар се земе последната и актуелна цена на килограм мазут, таа централа е неконкурентна.

Поради тоа се чува како ладна резерва или народски речено, за не дај боже – како резервната гума на автомобил, ја носиш, но не сакаш да ја искористиш никогаш.

Друго е прашањето зошто толкав капацитет, изграден и пуштен во работа во 1978 година, не се користи рационално и зошто досега не се направи промена на погонското гориво, поради тоа што мазутот е замена за природниот гас чија цена за производство е драстично пониска од таа на мазутот. Доколку ТЕЦ Неготино добие еден крак од бугарскиот гасовод, оваа централа ќе стане златна кокошка. Особено поради тоа што е проектирана и градена за двојно да го зголеми својот производствен капацитет и да стане силен производител во регионални рамки. Неговата атрактивност ја зголемува близината до Грција, земја што постојано е гладна за увозна електрична енергија, особено во долгата летна туристичка сезона.
brynner

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by brynner »

1,3 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА УВОЗ НА СТРУЈА ЗА 11 ГОДИНИ! ЗОШТО НЕ СЕ ИЗГРАДИЈА НОВИ КАПАЦИТЕТИ?! - Катерина Попоска
  • Дека без инвестиции електроенергетскиот систем е осуден на колапс се докажа оваа недела. Тоа што недоволното домашно производство на струја 10 години се покриваше со скап увоз и ништо не се инвестираше во нови електрани и рудници, резултира со увоз на струја за 11 години од 1,3 милијарди долари.
  • Иако Владата, ЕЛЕМ, МЕПСО и ЕВН Македонија не признаваат, рестрикции во снабдувањето со струја има. Наредбата да се штеди електричната енергија, да се исклучува осветлувањето, компаните да не трошат многу струја оти ја нема, не е ништо друго туку рестрикција.
  • Дека македонскиот електроенергетски систем допрва ќе се соочува со сериозни проблеми се покажа во реалноста. Бугарија и Романија почнаа помалку да произведуваат струја и се сочија со проблем, а проблемот се прелеа во земјава. Но, во Македонија енергетската криза се случи како последица на децениското неинвестирање во нови клучни енергетски капацитети. Не е изградена нова термоелектрана, не се отвори нов јагленов рудник, а идејата за изградба на нуклеарка во Мариово веќе почнаа да ја напуштаат и тие кои ја заговараа.
  • Во меѓувреме, македонските компании и ЕЛЕМ плаќаат сè поскапа струја од увоз. Народната банка бележи дека само во последните 11 години за увоз на струја од земјава се одлеале ни повеќе ни помалку туку 1,3 милијарди долари (струја која ја купуваат и големите компани и ЕЛЕМ).
  • Code: Select all

    80% од производството на струја во земјава е од термоелектраните кои работат токму на лигнит
    4,9%просечно ќе расте домашното производство на струја во следните четири години
  • Дека домашното производство на енергија од година во година нема да расте драматично, наспроти сè поголемата потрошувачка, покажуваат и податоците од петгодишниот енергетски биланс на Македонија. Во него стои дека вкупната финална потрошувачка за 2012 година ќе порасне за само 4% во споредба со оваа година, достигнувајќи 82.118 тераџули. До 2016 година, пак, финалната потрошувачка на енергија се предвидува годишно да расте во просек по 2,2%. Документот кој ја исцртува енергетската слика на Македонија покажува и дека во 2012 година ЕЛЕМ предвидува помало домашно производство на струја од хидроцентралите за околу 140 гигават-часови.
  • Code: Select all

    Томе Бошевски, академик: „Од 2011 до 2016 година најголеми проблеми ќе имаат рудниците на лигнит зашто завршуваат отворените копови, а треба да стартуваат новите. Само за следните пет години ни требаат околу 40 милиони тони лигнит. Најлабавата алка во петгодишниот енергетски биланс е обезбедувањето со лигнит. Него треба да му се даде посебно внимание и предност при обезбедувањето пари за започнатите инвестиции за да се гарантира работењето на РЕК Битола и на РЕК Осломеј.“
    
    Влатко Чингоски, генерелен директор на ЕЛЕМ: „Лигнитот е клуч за енергетиката во Македонија. Ако во следните неколку години не инвестираме околу 250 милиони евра во рудниците, се доведуваме во опасност 80% од домашното производство да го затвориме. Ако потрошувачката не се намали за сметка на домашното производство, ако гасот не се донесе поскоро, ако не се вклучат обновливите извори на енергија, ќе ни крахира енергетскиот сектор. Ако очекуваме дека само ЕЛЕМ ќе произведе 7.000 гигавати, тоа, за жал, не може да се случи, не дека ние не сакаме.“
  • На Македонија ѝ требаат нов рудник на јаглен, нова термоцентрала...
  • За да се спаси од можниот колапс на електроенергетскиот систем во следните неколку години, за кој експертите веќе отворено предупредуваат, Македонија мора да изгради нова термоцентрала, да отвори рудник на јаглен (во Живојно?!) и да ја гасифицира целата земја.
  • Академикот Томе Бошевски критикува дека рудниците за лигнит воопшто не се третираат сериозно, иако се клучни за електроенергетскиот систем.
    Генералниот директор на ЕЛЕМ, Влатко Чингоски, признава дека ако во следните неколку години не инвестираат околу 250 милиони евра во рудниците, демне опасноста да затворат 80% од домашното производство. Но, никој од Владата не кажува зошто наместо за увоз на струја парите досега не ги вложиле во изградба на нови капацитети, кои ќе го решат проблемот на дефицитарното домашно производство на струја.
  • „Луѓе, треба да знаете во каква состојба се наоѓа ЕЛЕМ. Тешко се надоместуваат годините наназад кога не се инвестирало, кога цената на струјата била страшно депресирана, кога сите пари се испумпани од енергетскиот сектор од Македонија. “, неодамна истакна Чингоски.
  • Последните информации од терен се дека јагленовото наоѓалиште Живојно во Пелагонсискиот басен најверојатно лежи на околу 60 милиони тони јаглен, а може да дава лигнит со калориска вредност од 8.100 килоџули за килограм. Тоа е доволно за ЕЛЕМ да почне со јамска експлоатација на лигнитот. Во јули минатата година Чингоски изјави дека од Живојно најверојатно ќе можат да вадат од 2,5 до 3 милиони тони јаглен годишно, што е доволно за да се отвори една нова термоелектрана со капацитет од 200 до 300 мегавати.
  • Од компаните бараат и гас, кој е неопходен и за ТЕЦ Неготино, која последен пат произведуваше струја во 2008 година. Наместо итна гасификација, Владата планира да бара странски инверститор кој ќе ја модернизира ТЕЦ Неготино за да почне да произведува евтина струја. Не е јасно зошто Владата со години најавува дека излезот за ТЕЦ Неготино е гасификацијата, а сега ја осуетува сопствената. Термоцентралата ТЕЦ Неготино сè уште работи на мазут. Мегават-час од оваа електрана чини помеѓу 160-180 евра.
  • Code: Select all

    Без енергија нема економски раст од 5% до 7%?!
    
    Несфатливо е како Владата планира да оствари економски раст меѓу 4%-5% оваа и следната година или за 2014-2015 година проектира раст од 5,5% до 7%, а енергијата клучна за производството ја нема или е прескапа. Поради енергетската криза во земјава компаниите беа приморани да го намалат производството, да прават ремонти само за да ја намалат потрошувачката на струја. Државата во изминатите 10 години не изгради клучен енергетски капацитет кој ќе произведува струја. Наместо одлив на 1,3 милијарди долари за увоз на струја, досегашните премиери требаше да го зголемат домашното производство преку нови инфраструктурни капацитети.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33447
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by alvarhanso »

brynner wrote:Иако Владата, ЕЛЕМ, МЕПСО и ЕВН Македонија не признаваат, рестрикции во снабдувањето со струја има.
Не да има... само минатата недела два пати ја ислучуваа струјата во цел блок од 6-7 згради и 20-30 куќи.
Ќе дојде екипа на EVN, ќе се вртка 15-тина минути и наводно нема да биде во состојба да го пронајде кварот. По 10-тина часа оп, "ќе го најдат". :roll:

А тоа зошто се идеше на купување скапа струја.. отколку истите средства да се вложат во изградба на енергетски капацитети е повеќе од јасно.
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: ЕЛЕМ- електрани оди на продажба

Post by Зоран »

http://www.kurir.mk/makedonija/ekonomij ... razresnica" onclick="window.open(this.href);return false;

До крајот на неделава ќе биде познат поповолниот понудувач на тендерот за Чебрен и Галиште.



Се очекува Владата, по оценувањето на пријавите од двете фирми што конкурираа на последниот тендер за изградба на хидроцентралите „Чебрен“ и „Галиште“ на реката Црна, да излезе со информација до крајот на неделава, а не по три недели како што беше претходно објавено.

Имено, „Курир“ дознава дека во вторникот Владата ја задолжила Комисијата за спроведување на постапката да прибере дополнителни информации од понудувачите кои недостасувале во тендерската документација. Тие треба да се комплетираат за Владата да може што побргу да ја објави оваа вест, каква и да биде, што сите ја очекуваме, што сите не тангира и не окупира во последниве можеби 15-тина години.

Да се потсетиме дека досега беа објавени три јавни повици за доделување концесија за вода за ХЕЦ Чебрен и ХЕЦ Галиште и за учество во јавно приватно партнерство со АД ЕЛЕМ и тоа на 13 јуни 2006 година, на 19 декември 2008 година и на 28 јануари 2011 година.

Постапката за доделување концесија во првите две постапки беше прекината, додека постапката од третиот јавен повик е во тек и крајниот рок за доставување на понуди беше 15 декември 2011 година. На 15 декември 2011 година, Комисијата за спроведување на постапката изрши јавно отварање на пристигнатите понуди, при што беше констатирано дека понуди доставиле две странски компании.

Consortium CTGPC & China Water Electric од Народна Република Кина понуди 40,5% акции на АД ЕЛЕМ во заедничката компанија, додека Public Power Corporation С.А од Грција понуди 28% на акции на АД ЕЛЕМ во заедничката компанија.
Всушност, овие проценти се еден од главните критериуми што Владата ги бара со тендерските постапки, односно процентите на акциите што фирмата ќе и' ги отстапи на ЕЛЕМ.

Владата не сака и овој тендер да пропадне. Тој што ќе го реши прашањето на изградбата на овие два капитални објекти ќе ја понесе славата. Нивното производство колку-толку ќе биде супститут во домашното производство, за чиј недостаток фрламе огромни пари за увоз.

Цената во кризните години достигнуваше и до 120 милиони евра за годишен узоз. Пред 10-тина дена берзанските цени на струјата достигнаа и до 600 евра за мегават-час, кога беше шпицот на потрошувачката во Европа поради големиот студ.

Министерот за економија Ваљон Сарачини пред неколку дена рече: „Не би сакал да пропадне тендерот. Станува збор за две добри понуди и за проекти што се многу битни за економскиот и за енергетскиот развој на Македонија“.

Капиталните хидриенергетски капацитети не се битни само од аспект на енергетските потреби, туку и од аспект на негувањето на нашата животна средина, особено во актуелнава огромна опасност што ни се заканува од глобалното затоплување, односно за постигнување баланс меѓу економскиот развој во корист, а не на штета на природата и на животот на граѓаните.

Имено, конкретно за капацитетите што произведуваат струја: во Македонија Хидро-производството учествува со само 15% во вкупното производство на електрична енергија во АД ЕЛЕМ и тоа пред сè за задоволување на дневните варијации на потрошувачката.

Владата е под императивот и на зголемување на домашното производство на енергија од обновливи извори. Европските препораки налагаат да се интензивира примената на законодавството поврзано со животната средина и со управувањето со водите.



Бране Стефановски
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Iko and 16 guests