"Don't Stop Me Now..."

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by James »

Ne znam dali da cestitam ili da izrazuam saucesce. Koj pobogu nabavue UAZ patriot u klasa na terenski vozila?
User avatar
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4131
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Airbus »

За идење на лош терен ќе идат. Од друга страна комоција и потрошувачка нема да коментирам. :lol:
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30748
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by alvarhanso »

Image

Image

Image


У оваа конфигурација ве бендисува?
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by karamba »

alvarhanso wrote:У оваа конфигурација ве бендисува?
Ќе прогледаме низ прсти за оваа канаринец конфигурација ај :)
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by James »

Kako mrazam zeni so tetovazi, neverovatno nesto.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Iko »

Ne koristam aplikacija tuku direktno gledam preku browser na mobilen - pa ne znam dali kje vi dade precizen link (se nadevam), ama ako da - vredi da se pogleda...Kamaz-ovskaya zdyelanka...:twisted:

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0087510223" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by James »

Haha ne za dzabe se kralevi na Dakar. Ne daj boze nekoj da sedi pozadi u sanduk, osovinite u gz ke mu se nabijat
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by karamba »

Kamen u bubreg krsi ova bez isklucok :)
User avatar
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4131
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Airbus »

Одамна неам глеано вакви легенди :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=FqBLGJCW ... tomdemerly" onclick="window.open(this.href);return false;
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by filipv »

Иначе, не знам дали го видовте новото ѓе-те ферари. Јас сум голем мераклија на гран-турери и во паралелен универзум у кој сум милионер сигурно имам таква барем една ѓе-те кола у гаражата.

Ферари Рома го направиле перверзно добро, и у сува визуелна лепота опасно им парира на моите фаворити aston martin db9 и mustang gt

A под хаубата се прибрани, цивилизирани, господски 600+ коња двојно турбо-полнети, со два различни режими на работа: пат и патека. перверзии.

Image

Image

Image

Ко што вика Џ. Кларксон: „оваа кола е таква што ако тргнеш со неа море, па кога ќе стигнеш ќе ти текне дека нешто важно си заборавил, па мораш да возиш назад и уште еднаш напред, ич не ти е криво. Напротив, се радуваш.“
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30748
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by alvarhanso »

I hear you... но кога се GT аута за крстосување по француска ривиера со скокнување до Сардинија или викенд до Комо, сепак преференца ми се британски машини, рецимо... Bentley Continental GT...


Image

Image

Image

Image

Image

Image


или пак... Aston Martin DBS Superleggera Volante...


Image

Image

Image

Image

Image

Image


Ferrari? Може 812 GTS или 812 Superfast.

Не умри магаре до зелена трева. 8)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30748
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by alvarhanso »

Нешто од Хрватска...


http://www.youtube.com/watch?v=HjUoU3-TzEw" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=QI0bc0OdbvQ" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by filipv »

alvarhanso wrote: Bentley Continental GT...
да, ова е класичен голтач на километри. респект.

сепак, во иделниот замислен свет, неразумниот тинејџер во мене сепак би одбрал астон мартин или некое вакво ферари со четири седишта и гепек
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by James »

Da se ja pitam

http://www.youtube.com/watch?v=lTliFsuvEbg" onclick="window.open(this.href);return false;

Ili ako e dozvoleno epten bezobrazen da bidam

Image
User avatar
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4131
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Airbus »

Веќе кога сме кај тоа... ова ми е изборот

A Maserati heart, an Alfa Romeo badge, exhausts made out of Otis Redding and a handcrafted body to die for. 8)

Image
Image
Image


Благодариме на внимание.
Last edited by Airbus on 04 Sep 2020, 23:56, edited 1 time in total.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by James »

Bas sea ko se ufilmavme, zamisli ides na servis, filter za ulje, za gorivo, vazduh, ulje, op 6500 pounds, radna ruka 1500 pounds.

Majstorce da zirnes ova so tropa od desna strana, ko da krcka? Tk tk so cekanceto, cek da stajme na kompjuter, op 7500 pounds.

Teraj bato, se gleame.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by karamba »

Сите аута нагоре што ги посочивте се тешки и големи мераци од аута, една нема лоша али си сака *база* за тоа точно е, за овие аута да возат беспрекорно мора внимание многу и новчаницеее :) , мада ако го имаш ќе ги имаш и нив.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by filipv »

James wrote:Bas sea ko se ufilmavme, zamisli ides na servis, filter za ulje, za gorivo, vazduh, ulje, op 6500 pounds, radna ruka 1500 pounds.

Majstorce da zirnes ova so tropa od desna strana, ko da krcka? Tk tk so cekanceto, cek da stajme na kompjuter, op 7500 pounds.

Teraj bato, se gleame.
Еден од двајцата газди на фирмата во која работам има Maserati GT.

Во географска релативна близина на македонија, имало два овластени сервиси за уље-филтри: еден во Атина и еден во Будимпешта. Он два пати годишно го вози масератито во Будимпешта, пошто еднаш у грчка му залепиле онаква налепница „не ја признаваме македонија“ на колата и се изнервирал.

Имало и у софија некој тип што на своја рука (т.е. не е овластен сервис) сервисирал масератија, и као добар бил, ама неќел да ризикува.

Бтв, еднаш како на полузаебанција го прашувам „ок, колку време треба да ти работам у фирмата и да ти се докажувам како одговорен тип за да частиш едно крукче по заобиколница со масератито?“ а он ми вика „па, едно дваес години“ :-)

има и порше, ама не знам какво тачно, девојка му го вози.

Image
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30748
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by alvarhanso »

karamba wrote:Сите аута нагоре што ги посочивте се тешки и големи мераци од аута, една нема лоша али си сака *база* за тоа точно е, за овие аута да возат беспрекорно мора внимание многу и новчаницеее :) , мада ако го имаш ќе ги имаш и нив.
Хм, веројатно треба да имам 10-15 милиони € на конто за да купам/возам ауто од 200-300 илјади. Кај нас неретко луѓе трошат и пола од тоа што го имаат на луксуз кои реално не можат да си го дозволат (in the long run), додека пак на запад имам видено и навистина богати луѓе како возат Smart или Fiat 500.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by filipv »

Мене ми збореле дека во Њујорк повеќето богаташи немаат никаква кола, пошто просто не се исплати. Мнозинството леки коли што ќе ги видиш на њујоршките улици се или такси или рентакар или по некој залутан провинцијалец :-) што дошол од фармата у големиот град и сега се чуди кај да паркира :-)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests