"Don't Stop Me Now..."

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13627
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by karamba »

Iiii majku mu, ke go reces An-12-kata e babacko ama pa i Cajkava glejte kako e knap unutra, fes,

legendi upm :bravo:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41788
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Iko »

https://www.dw.com/mk/%D0%BF%D0%BE%D0%B ... a-56134074" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=C9QwcOwhbGM" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41788
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Iko »

https://m.facebook.com/home.php#!/story ... n__=%2As-R" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29915
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=6Ul6X3FkHc8" onclick="window.open(this.href);return false;

:D
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13627
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by karamba »

Шо бе не пасуе убао??!?..чекај да видам... :lol: :bravo:
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by James »

Kontrola na kvalitet e zahtevna i pred se odgovorna rabota. :) Jbg kapitalizam mora target da se fati.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by filipv »

1. Втората снимка е од Романија, не од Русија
2. Се работи за две сосем различни фази од произодствениот процес.

:-)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29915
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by alvarhanso »

filipv wrote:1. Втората снимка е од Романија, не од Русија :-)
http://www.youtube.com/watch?v=ZpGjYr0l1RI" onclick="window.open(this.href);return false;
Final adjustments on the doors of a Dacia's Sandero in Russia

1. Dacia / Renault Logan / Sandero се произведуваат и во Москва, Русија

https://en.wikipedia.org/wiki/Renault_Russia" onclick="window.open(this.href);return false;

2. Филип, loosen up, сатиричен е клипот. :D
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by filipv »

Клипот е стар. И од Романија е. (и намерно е заматен да не се чита ливчето)

Многу сум loosed-up друже, го знам видеово одамна и затоа пишав.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8648
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Bobo »

filipv wrote:Клипот е стар. И од Романија е. (и намерно е заматен да не се чита ливчето)

Многу сум loosed-up друже, го знам видеово одамна и затоа пишав.
Може ли да поставиш релевантен извор за тоа дека видеото е од Романија? Независен да биде секако
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1387
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Makedon »

Ова датира уште од времето на Иссточен блок :D :D
Трабант кар фактори :D

http://www.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by James »

Toa e toj friz.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by filipv »

Bobo wrote:
filipv wrote:Клипот е стар. И од Романија е. (и намерно е заматен да не се чита ливчето)

Многу сум loosed-up друже, го знам видеово одамна и затоа пишав.
Може ли да поставиш релевантен извор за тоа дека видеото е од Романија? Независен да биде секако
Не, бидејќи зборувам од сеќавање. (ако случајно налетам - секако ќе го пуштам)

. . .

Воедно, ќе ја искористам можноста уште еднаш да потенцирам дека „релевантно“ и „веродостојно“ не се синоними, а во јавниот дискурс (вклучително, чинам, и твојот претходен пост) забележувам мешање на употребата на овие два збора. Да се потсетиме:

„Релевантно“ е нешто што е поврзано со темата. „Нерелевантен“ извор би бил доколку пуштам линк за овогодинешната берба на јагоди во Турција - неповрзано со земјата во која се склопуваат автомобилите од погоре. Дополнително, некој извор може да биде „релевантен“ но истовремено и „неверодостоен“. На пример, сите фејк-њузовачи се релевантни, но невистинити.

„Веродостојно“ е нешто на што можеш да му веруваш. „Неверодостоен“ извор би бил доколку пуштам линк за локацијата на составување на овие автомобили, меѓутоа изворот да каже дека е Микронезија. Тој линк, значи ќе биде „релевантен“, но истовремено и „неверодостоен“.

И уште нешто: не можам а да не забележам дека повеќе пати се подјебаваш со моите настојувања спорните теми да се разрешуваат со помош на репутабилни, веродостојни извори. Дали сметаш дека тоа не треба да биде така? Дали, можеби, сметаш дека се работи за непотребно тупење што безвезе ја оптеретува дискусијата, без да придонесе кон истата?

Наместо ваквиот пасивно-агресивен однос, предлагам јасно и гласно ко прав муж просто да си кажеш што имаш точно на ум.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13627
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by karamba »

Makedon wrote:Ова датира уште од времето на Иссточен блок :D :D
Трабант кар фактори :D

http://www.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A" onclick="window.open(this.href);return false;
Imam vozeno i Trabant i Wartburg...pa toa e drugari edno dozivuvanje koe vecno ke ostane vo moe sekjavanje, wartburzite pogotovo posto dedovcite mi imaa edniot karavan drugiot obicen, menjac gore, motorno kocenje nemaa koga vrakjash od povisoka vo poniska brzina, mozesh da shaltash i bez kumplung pogotovo na toj obicniot, ulje so sve benzinot ide u rezervoar, dimi ko kjumbe plav dim koj mirisa na motori mehanika i instantno gi ubiva site komarci, 7mo ili 8mo odelenie sam so pomos na stariot mu imam menjavano set lamela potisna i druk lager na edniot, napraeno prosto cista mehanika upm :D wartburg limuzina 3 metara lima 5 metara dima :)
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8648
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Bobo »

filipv wrote:
Bobo wrote:
filipv wrote:Клипот е стар. И од Романија е. (и намерно е заматен да не се чита ливчето)

Многу сум loosed-up друже, го знам видеово одамна и затоа пишав.
Може ли да поставиш релевантен извор за тоа дека видеото е од Романија? Независен да биде секако
Не, бидејќи зборувам од сеќавање. (ако случајно налетам - секако ќе го пуштам)

. . .

Воедно, ќе ја искористам можноста уште еднаш да потенцирам дека „релевантно“ и „веродостојно“ не се синоними, а во јавниот дискурс (вклучително, чинам, и твојот претходен пост) забележувам мешање на употребата на овие два збора. Да се потсетиме:

„Релевантно“ е нешто што е поврзано со темата. „Нерелевантен“ извор би бил доколку пуштам линк за овогодинешната берба на јагоди во Турција - неповрзано со земјата во која се склопуваат автомобилите од погоре. Дополнително, некој извор може да биде „релевантен“ но истовремено и „неверодостоен“. На пример, сите фејк-њузовачи се релевантни, но невистинити.

„Веродостојно“ е нешто на што можеш да му веруваш. „Неверодостоен“ извор би бил доколку пуштам линк за локацијата на составување на овие автомобили, меѓутоа изворот да каже дека е Микронезија. Тој линк, значи ќе биде „релевантен“, но истовремено и „неверодостоен“.

И уште нешто: не можам а да не забележам дека повеќе пати се подјебаваш со моите настојувања спорните теми да се разрешуваат со помош на репутабилни, веродостојни извори. Дали сметаш дека тоа не треба да биде така? Дали, можеби, сметаш дека се работи за непотребно тупење што безвезе ја оптеретува дискусијата, без да придонесе кон истата?

Наместо ваквиот пасивно-агресивен однос, предлагам јасно и гласно ко прав муж просто да си кажеш што имаш точно на ум.
Епа ете и јас настојувам да се разрешат дилемите за тоа каде е снимено ова видео, според ова истово видео јас СКРОЗ неможам да заклучам каде и во која држава е снимено.

Алаварчо извади линк и повеќе му поклонувам нему верба дека е во Русија него тебе колку само да се пише дека е Романија. За да јас ти поверувам тебе и денес нешто да научам ти тоа треба да го поткрепиш со некаков линк, извор, доказ или што и да е.

Ти имаш некој доказ дека ова е во Романија? или само колку да се каже дека е таму?Јас сметам дека си ти пристрасен и битно е да се каже нешто контра, исто ке прашав и да речеше дека ова е во друга Х држава. Доколку имаш нешто со што ке НЕ УВЕРИШ СИТЕ дека е стварно во Романија..бујрум, затоа е и форум.

Ако те нервираат моите прашања и сметаш дека се подјебавања , во иднина те молам со задоволство прескокни ги истите.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29915
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by alvarhanso »

karamba wrote:... ulje so sve benzinot ide u rezervoar, dimi ko kjumbe plav dim koj mirisa na motori mehanika i instantno gi ubiva site komarci... wartburg limuzina 3 metara lima 5 metara dima

Пред 30-тина и кусур години ко копиљана од маало стално го гуравме на еден постар манга Wartburg-од да запали, па ми текиња еднаш еден од другариве се погоди да биде од кај ауспухот, а детево првпат беше искочено со нови светло плави фармерки надвор... брм, брм, бам, бам, димови, масла.... другиот ден фармерките станаа бермуди. :)
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by filipv »

Bobo wrote:Ако те нервираат моите прашања и сметаш дека се подјебавања , во иднина те молам со задоволство прескокни ги истите.
Секако. Но, дали си подготвен да го примениш истиот принцип и на себе? Пошто вака искача нефер: ако мене нешто не ми се свиѓа - ќутенка. Но, ако тебе нешто не ти се свиѓа - пасив-агресив пецкања??

Не бива така. Или обострано ќе си отќутуваме, или обострано ќе си одговараме.

Така да - повели почни со сопствениот пример: ако нешто не ти се свиѓа, т.е. мислиш дека пишувам само колку да контрирам (sic!) - прстот на тркалцето и скрол надоле. Оукеј?
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8648
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by Bobo »

filipv wrote:
Bobo wrote:Ако те нервираат моите прашања и сметаш дека се подјебавања , во иднина те молам со задоволство прескокни ги истите.
Секако. Но, дали си подготвен да го примениш истиот принцип и на себе? Пошто вака искача нефер: ако мене нешто не ми се свиѓа - ќутенка. Но, ако тебе нешто не ти се свиѓа - пасив-агресив пецкања??

Не бива така. Или обострано ќе си отќутуваме, или обострано ќе си одговараме.

Така да - повели почни со сопствениот пример: ако нешто не ти се свиѓа, т.е. мислиш дека пишувам само колку да контрирам (sic!) - прстот на тркалцето и скрол надоле. Оукеј?
Имаш да изведеш некаков податок како заклучи дека видеото е од Романија?
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by filipv »

Bobo wrote:Имаш да изведеш некаков податок како заклучи дека видеото е од Романија?
Веќе ти пишав погоре:
filipv wrote:Не, бидејќи зборувам од сеќавање.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29915
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: "Don't Stop Me Now..."

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=iRYIKIGwq78" onclick="window.open(this.href);return false;

Електричниве аута ми се ептен интересни, безшумни, инстант забрзување, автономија од 300 до 600 километри (зависи од модел). Секако, треба и потребна инфраструктура како полначи итн, што во развиениве држави не е проблем... супер мазни патишта ко овој холандскиов горе исто не се на одмет.
Норвешка е лидер во продажбата на електрични и хибридни возила во светот, веројатно за пар години и воопшто нема да купуваат возила со мотор на внатрешно согорување.

https://www.voanews.com/europe/norway-s ... e-electric" onclick="window.open(this.href);return false;
https://cleantechnica.com/2021/03/02/no ... -february/" onclick="window.open(this.href);return false;

Додека во Германија субвенциите за, да речеме Škoda Enyaq се речиси 1/3 од цената на возилото.

https://automedia.mk/objavi/skoda-enyaq-iv50-deu/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.skoda.com.mk/aktuelno/novos ... a-enyaq-iv" onclick="window.open(this.href);return false;

Signature доле v v v v v v v
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests