Компјутери, телефони, геџети...

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Компјутери, телефони, геџети...

Post by alvarhanso »

Барав, но не најдов соодветна тема... а прилично сум во цајтнот со време.
Имено, треба да купам ASAP нова машина а сум во недоумица што да земам. Од изборот помеѓу лаптоп и десктоп... па се од кој бренд или од каде би го купил. Лаптоп машина ми е ОК бидејќи можам да го носам наваму натаму... тоа секако, но од друга страна ме јаде јанѕа дали може да биде соодветна машина за она што го работам (пред и се програми од Adobe Suite... Ilustrator, Photoshop, In Design... ), значи, програми кој добро знаат да загреат процесор. Од тие причини (ладењето) вагата пак ми иде накај десктоп.
Пари за Apple Mac Pro или MacBook Pro немам... најскупите машини на Dell како Precision M4600/6600 Mobile Workstation исто така ми се недостапни (овие се све околу или над 2000-ки), па изборот ми е помеѓу Dell XPS (15'6" или 17") и Dell Latitude E6520. И дали вреди да се додат тие 150-200 евра за првиот (XPS)?
Обете машини се со i5/i7 процесор, 6 или 8GB рам меморија... HDD над 500GB (мада тоа не ми е толку битно) NVidia/ATI графички карти од 1GB.
Или евентуално некоја друга машина доколку имате предлог или искуство со слична. Lenovo, SONY, Toshiba, Acer, Asus....

P.S. Не сум некој фан на HP, но доколку имате позитивно искуство (сурфање на нет не го земам предвид како работа :D ).. кажете. :)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by alvarhanso »

filipv wrote:1. Во денешно време секој компјутер е доволно добар за фотошоп и сл, така да тоа не е фактор на одлука.
Фотошоп можеби не... но кога Илустратор дрнда некој билборд од 4 х 3 метра... богами. (Мада ова ретко го правам)
Од лично искуство знам дека и Apple Mac Pro се поти малку под мишки... или барем на времето, пред 5-6 години. За последните машини не знам.
filipv wrote:3. Ултимативно, одлуката зависи од тоа дали мислиш да играш игри или не. Тоа е факторот на одлука! Ако играш игри: десктоп. Ако не играш: лаптоп или десктоп, сеедно. Ако не играш игри, лаптоп е можеби сепак подобро пошто е тивок и пренослив.
Апсолутно не. Не сум некој фан на игри... искрено, не ми ни текнува на последната која ја имам играно. Нејсе, ако и некад добијам craving за игрица... ќе го позајмам PlayStation-от од брат ми. Мада па ти велам... тешко, никад сум немал доволно нерви за игрици.
filipv wrote:4. Ако зимаш дексктоп - не фрлај пари на бренд-нејм десктопи. „склопи“ си го сам од нормални, евтини компоненти купени од нико-мико-сет-мет. Така за истите пари ќе добиеш значајно по моќен компјутер, а подеднакво траен/квалитетен како бренд-нејм компјутерот.
Апсолутно, немам намера (ниту финансии) да фрлам 2500-3000 евра за Mac или нешто слично. Мада, имаше фина понуда на Dell десктопи во Макпетрол. Со некој попуст кои го имаа... излегуваа некои 10-15% поскупи од овие што ги има по Анхоч, АМЦ, Сет, Нико....
Како и да е, ако се одлучам за десктоп, најверојатно ќе го склопам негде.
filipv wrote:А сега, две прашања:

1. Што е разликата меѓу двата Dell лаптопи, освен цената?
Па и двата спаѓаат во некој премиум сегмент на Dell програмава, со тоа што XPS-то е нешто "попремиум" од Latitude-от.
Е сега што носи ова... алуминиумско куќиште (значи е нешто поробустен од овој другиот), ми се чини има подобро ладење бидејќи отворите од страна му се бајаги поголеми, има glossy дисплеј што го прави полесен за чистење и има подобра графичка. А да, и JBL звучници и backlit keyboard. :)
Мада, и другиов е далеку од лош. Исто така солидно склопен лаптоп, но искрено.. кај него повеќе ми се допаѓа цената отколку tech spec-от.
http://www.dell.com/content/topics/segt ... l=en&s=dhs" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.dell.com/us/business/p/latitude-e6520/pd" onclick="window.open(this.href);return false;

И двата идат со лиценциран Windows.
filipv wrote:2. Од овие марки лаптопи што ги наброја ја би одбрал Lenovo, иако се малку поскапи ако не се лажам. Изработени се како тенк, многу квалитетно, немаш утка. А плус - барем мене лично - и ми се суптилно секси и шизички.
Lenovo-то се нешто поевтини од Dell-ов, само не знам каква понуда имаат во МК. Едно е кога им ја гледам америчката страна па има се и сешто... али кај нас во дуќаниве е друга прича. Мада да... ипак се бивши IBM, и тоа носи нешто позади себе. :)

Muchas gracias во секој случај.
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by Flug »

Да си земиш Dell? Јас купив Dell пред 4-5 месеци, даваат гаранција од 5 години. 5 години се долг период, треба да биде добра машината за да ти гарантираат за 5 години. Плус, не можев да инсталирам нешто сам, ми требаше совет, се јавив во сервис 4 пати и секогаш беа коректни и пријатни. За Lenovo имаше еден лев сервис, не беа заинтересирани, не можев ни да ги најдам и даваа една година гаранција, не мислам дека имаш добра поддршка од нив. Дали десктоп или лаптоп, ти си знаеш. Јас го користам мојот за програмирање, елктроники, симулации, математики и ми врши работа повеќе од добро. Core i3 втора генерација, 500 GB HDD на 7200 rpm, on-board grafika, 4 GB рам.

Погоре пиша дека некој од лаптопите имал glossy displej i bil dobar za cistenje. Glossy i matt se za користење во затворен простор и на отворено надвор, респективно.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by alvarhanso »

Да, мат диплеј е полесен за користење надвор бидејќи нели... нема одблесок. Но јас воглавно би го користел во затворен простор, така да glossy ми е плус. Барем еднаш дневно чистам монитор од прсти... бидејќи некој паметен секогаш сака да покаже ко да е на хартија. :wink:
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by Scylla »

Добрата работа кај Дел е што доаѓа со 3 години гаранција (или 2?), јас имам еден XPS со Core2Duo, во ред е, немам лошо искуство само знае да загрее иако има вграден држач на батеријата за вентилирање. Исто не би ти го препорачал ХП, 3 ги сменав последниве 4-5 години и сите после 5-6 месеци грееа ко луди и дуваа нон стоп (иако немаа прашина). Единствен лаптоп кој мене ми оставил впечаток е Fujitsu Siemens, мислам дека беше некоја серија Е 8..., исклучиво метално тело, лаптопот работеше НОН СТОП со месеци без да биде исклучен и не покажа НИКАКОВ замор на материјал, греење...Фантастичен лаптоп, сега имам ХП кој нема ни 1 година а веќе дува нон стоп и грее ептен, прва прилика би го сменал за ФС...

Ако работиш графика не знам дали 15-17 инчи ќе ти бидат доволни, ама ако имаш монитор можеш да си го вклучиш и лаптопот.

Исто гледај во перформансите и максимална РАМ меморија, денес РАМ меморијата е премногу ефтина и веќе и најобичните лаптопи доаѓаат со 4/8 гига меморија. Провери која е максималната меморија за да можеш подолго да го користиш без многу нервози, кога тогаш ќе мораш да му ставиш максимален РАМ. Под 8 гига (максимална меморија) немој да купуваш, за 2-3 години ќе сакаш да го надградиш. Јас на мојот ХП имам и3 процесор и 8 гига рам (максимален) па знае да ме нервира (додуше јас имам во секое време околу 40-50 таба во Опера, плус скајп, плус ред други работи...не сум баш репер :) )
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by alvarhanso »

И брат ми има HP... не е задоволен, доста други луѓе исто така ми се жалеле од HP. Еден пријател зема лани 2 x HP Pavilion за работа, на хартија ѕверски машини... али еве ова време греат ко луди (дури непријатно за куцање), а не им помага ни cooler pad. :roll:

Fujitsu Siemens се навистина топ компјутери... но за жал веќе не се прават, т.е се разделија двете компаниии, така да сега само Fujitsu прави PC-а (без профи линијата). На времето еден 17" Amilo ептен ми фаќаше око.
Инаку да, планирам да го уштекам на поголем (22") монитор кога ќе има потреба за тоа. XPS 15-ката има мах 8GB рам, 17-ката до 16GB. Latitude-от има исто до 8GB.

На ebay се наоѓа и Dell Mobile Workstation m4600 за некои 1200$ (со i7 процесор, 16GB ram, 1TB HDD.... ), најчесто репарирани машини, но од страна на Dell. Сепак, не ми се даваат толку пари за репарирана машина, колку и да е моќна.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by Scylla »

И мојот е Павилион дв6, ѓубре невидено е, го зедов само поради што го даваа со 2 години гаранција и ептен ефтина цена...

Не знаев дека ФС се разделиле, штета, какви лаптопи правеа јас се чудев...

Јас да сум на твое место би зел со максимален 16 гига рам. Кога тогаш ќе ги пополниш а и ќе ти требаат со графика итн. 8 гига барем мене ми изгледаат малку со денешниве програми и оперативни.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by IgorMKD »

И јас заменив златен Fujitsu-Siemens Amilo Li 1718 за едно гомно невидено - HP G72... На FS-от душата му ја извадив, не беше исклучен од декември 2007 до декември 2011 година кога се упокои :D Причината поради која замина во отпад беше фактот што попушти кошот т.е. делот од кутијата која ги држи шарките ... Се работеше за 17 инчен ѕвер кој поради отвори-затвори доживеа замор на материјал како резултат на што пукнаа шарките кои ги заменив еднаш но залудно. Значи го демонтирав тој компјутер и истиот заврши на отпад со тоа што корисните елементи ги дадов по другари кои работат тие работи. И како замена дојде HP G72, повторно 17 инчен лап-топ. Еве го имам некои шест месеци и да Ви кажам дека е тешко разочарување. Како и секој лап-топ треба да е отпорен на мрдање ваму-таму и преместување од едно место на друго. Е да, ама не е така, ако малку погрубо го мрднеш HP-во веројатно поради меката пластика од која е изработена кутијата доаѓа до микро вибрации на елементите внатре како резултат на што тач падот престанува да биде осетлив т.е. движењето на маусот почнува да зеза, поткочува што ужасно иде на живци. Решение е рестарт :evil: Башка, грее ко ненормален, цело време дува иако е нов. Прва шанса иде у канта!

Значи ако нешто можам да кажам, а не се разбирам у компјутери, подалеку од HP, гомно невидено... барем во категорија на лап-топ компјутери за секојдневна употреба. Од друга страна немам поплаки на Acer кој го имам во 10 инчна лап-топ комбинација и Sony Vaio кој сопругата го има во 15 инчна изведба.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by alvarhanso »

HP-то убаво изгледаат на око, навистина добар дизајн. Но тоа е тоа, очигледно тука им завршува приказната.
Dell-ов може естетски не се нај-нај, но доста луѓе ми ги фалат. И тоа оние кој навистина ги користат во разно-разни услови.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by Bobo »

Јас имам Hp 4510s веќе еве го 3та година и фура ненормално добро да не го урочам.Немам проблеми ни со греење ни со прегревање ни со ладење.

Другиот Hp свтарно незнам што модел е хаха,ама има АМД процесор,е кај него се се осеќаа греење ама ништо страшно,бар не е до ниво да е неиздржливо.

3тот HP на мајками е од тие малите,12 13 инчи незнам колку тачно со 4гб рам и 500хд ..Исто и тој работи како мојот без греење без никакви проблеми.

Овие 3 се употребувани за секојдневна работа,слики документи интернет куцање немаат некоја обврска со програми „големи„

Така да јас од HP сум задоволен!Не не,Презадоволен :)
Ready to take photos!
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by alvarhanso »

Аха... 2:1, noted. :)
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by Scylla »

Долго четиво за тоа како ХП стигна до дното...

http://tech.fortune.cnn.com/2012/05/08/ ... apotheker/" onclick="window.open(this.href);return false;

Кога купувам лаптоп не гледам толку на марката колку што гледам да има повеќе гаранција...Затоа Дел ми гледаат интересни.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by AlexGreat »

Јас имам HP 15 инчен монитор, и по некое време почнав да имам проблеми со прегревање, тошиба ко лудо! Го отворив, го исчистив од прашина сега се стиша, НО, имам проблем веројатно со контактот кога ќе се стави полначот, да го мрднам малце светка сигналната лампица за батери-лоу и се гасне, веќе 2 години не се давам и ќе го држам дур не пукне. Кога би имал прилика да купувам нов, а наскоро ќе имам, веројатно ќе идам на Делл/Леново опција а размислувам и за Епл Мек, околу 1000 и нешто евра мислам доаѓа, десктоп варијанта, али ќе се распрашам додатно. Имам пријател кој работи во една продавница за техника TehnoMax , и вика према рекламации, најмалку имаме од Делл и од Леново, значи тие се на врвот, додека најмногу ми се чини рече дека имаат од Тошиба не ме држете за збор, углавном HP-то е далеку од врвот. Незнам колку ова ќе ти значи другар алвар али ете...сто људи сто чуди :sluzim_narodu:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
brynner

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by brynner »

AlexGreat wrote:... имам проблем веројатно со контактот кога ќе се стави полначот, да го мрднам малце светка сигналната лампица за батери-лоу и се гасне...
Da ne e do baterijata? Si probal HP Battery Checker? http://h20239.www2.hp.com/techcenter/ba ... ery_ts.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by AlexGreat »

brynner wrote:
AlexGreat wrote:... имам проблем веројатно со контактот кога ќе се стави полначот, да го мрднам малце светка сигналната лампица за батери-лоу и се гасне...
Da ne e do baterijata? Si probal HP Battery Checker? http://h20239.www2.hp.com/techcenter/ba ... ery_ts.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Мислам дека батеријата треба да се менува али ти благодарам многу братче, ќе го пробам програмчево! :sluzim_narodu:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by Canemakedonski »

Микрософт ќе го откупува одделот на Нокиа за мобилни телефони за 7+ милијарди $:
The Next Chapter: An open letter from Steve Ballmer and Stephen Elop

okia and Microsoft have always dreamed big – we dreamed of putting a computer on every desk, and a mobile phone in every pocket, and we’ve come a long way toward realizing those dreams.

Today marks a moment of reinvention.

Nokia has an identity spanning 150 years of heritage, innovation, excellence, and change which began and will continue in Finland, as well as around the world. From humble beginnings as a paper mill, to manufacturing rubber boots and car tires, and then to mobile phones, reinvention is in Nokia’s blood.

Now Nokia will write its next chapter, focused on enabling mobility through its leadership in networking, mapping & location, and advanced technologies.

For Microsoft as well, today is a bold step into the future, a huge leap forward on our journey of creating a family of devices and services that delight people and empower businesses of all sizes.

Our partnership over the past two and a half years, which combined our respective strengths to build a new global mobile ecosystem, has created incredible results: award-winning phones and amazing services that have made Nokia Windows Phones the fastest-growing smartphones in the world.

Building on this successful partnership, we announced some important news today: an agreement for Microsoft to purchase Nokia’s Devices & Services business, to deliver more choices, faster innovation, and even more exciting devices and services to our customers.

Today’s agreement will accelerate the momentum of Nokia’s devices and services, bringing the world’s most innovative smartphones to more people, while continuing to connect the next billion people with Nokia’s mobile phone portfolio.

With the commitment and resources of Microsoft to take Nokia’s devices and services forward, we can now realize the full potential of the Windows ecosystem, providing the most compelling experiences for people at home, at work and everywhere in between.

We will continue to build the mobile phones you’ve come to love, while investing in the future – new phones and services that combine the best of Microsoft and the best of Nokia.

Nokia and Microsoft are committed to the next chapter.

Together, we will redefine the boundaries of mobility.

Steve & Stephen

The transaction is expected to close in the first quarter of 2014, subject to approval by Nokia shareholders, regulatory approvals and other customary closing conditions.
http://conversations.nokia.com/2013/09/ ... phen-elop/" onclick="window.open(this.href);return false;
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by Зоран »

Сега кога ке не заредат скалмерии.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=n_6p-1J551Y" onclick="window.open(this.href);return false;
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by Bobo »

Alvarcho не кажа со што се поднови,ја уште сум на 4510с пробоок,шиба ко луд :D
Ready to take photos!
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by alvarhanso »

Еве, сум пишал на друга тема уште пред скоро година дена. :wink:
http://forum.avijacija.mk/viewtopic.php ... ng#p167791" onclick="window.open(this.href);return false;

Карамба друже, отиде постот. :?
Го имаше на две страни како дупли пост, го избришав вишокот на втората страна... се избриша и тој на првата (WTF!?). :roll:
А баш сакав да реплицирам за искуството со touch vs. цигла телефониве. Кога беше прочка? :)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 11 guests