Компјутери, телефони, геџети...

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29915
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by alvarhanso »

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by filipv »

James wrote: 06 Oct 2021, 21:10 Nikakov provlem drugar Filip, ako ne te nervira malko apple vkus (mada moes u podesuvanja kompletno da vratis ponstaro u smisol klasicen windows interfejs) drugoto e manje vise 10 ka so dosta podobreni raboti. Ja bez problem idam na oficijalna 11 ka stom mi stigne ili se pozamaram da ja dobijam i da se upgraduvam od testnava.
Што имаш од кракиран софтвер?

Дали офис (ворд, ексел...) кракирани работат исто како порано?

адоби програмите? фотошоп индизајн илустратор... имаш нешто од тоа?

Упм имам еден куп софтвер што ми треба за секојдневна работа, не можам да си дозволам ниту еден ден да бидам „аут“ и да решавам проблеми и затоа уште не сум направил апгрејд на 11. А ме чеша, многу ме чеша...
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by James »

Office imam da, nema problem.U sustina se so raboti na 10 bez problem bi trebalo da raboti na 11. Nema nekakva promena u jadroto na windows.

E sea ne znam so upgrade so znam mislam deka mozda pa kje treba da pacues/krakues...
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by filipv »

James wrote: 02 Nov 2021, 17:37 Office imam da, nema problem.U sustina se so raboti na 10 bez problem bi trebalo da raboti na 11. Nema nekakva promena u jadroto na windows.

E sea ne znam so upgrade so znam mislam deka mozda pa kje treba da pacues/krakues...
OK, dense sobrav hrabrost

Cubase 11 mi se ujeba. Za sreka, ne morav da go preinstaliram, tuku samo da go pre-kraknam.

Far Cry 5 se ukocuva na start. Neke da se pusti.

Balanced Annihilation pocna da secka. Mislam, mazno raboti, ama na sekoja sekunda-dve na kratko se smrznuva slikata.

office i adobe rabotat, Prepar3D raboti. Doom eternal raboti.

Vecer ubavo ke gi isklikam site programi za da vidam da ne se ujebalo uste nesto.

MNOGU me nervira sto taskbarot ne mozam da go stencam, tuku mora onakov debel so ikoni namesto tenok so pravoagolnici. Najdov u regedit kako "vestacki" da go stencam, ama pa togas datumot pod saatot e isecen :-\
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by James »

Zemi directx (9ka obavezno da imas instalirano) da preinstaliras za igricive eventualno i driveri za grafickata, taskbarot moes ako sakas po staro skroz levo ako ne ti praj kejf vaka
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by filipv »

не е за лево-средина-десно, туку колку е висок, колку одзема од доле од површината. Сега е висок колку дифолтниот на десетката, ама во десетката имаша можност "small taskbar buttons". Тука нема. Не знам шо толку тешко им било да ја остават таа опција ебаго.

драјвери-мајвери све си е најтазе што може

преинсталирање си е стандарден метод на решавање проблеми, само што одзема време. Јас фантазирав дека само ќе направам апгрејд и ќе си продужам со животот најнормално, дека нема да морам ништо да преинсталирам. И горе-доле така е, со пар детали. Не е трагедија.

ќути ќубејс шо проработе за дивно чудо, пошто у него имам еден плагин од 100+ гига и иљадупесто евра купечки, којшто беше PITA да се инсталира и кракне и ми се темнеше од можноста да морам све тоа одново да правам. За среќа испадна дека не, само хост-апликацијата требаше да се прекракне.
Last edited by filipv on 04 Nov 2021, 19:23, edited 1 time in total.
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by James »

Aha da, sea ko procitav povnimatelno, razbrav.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41788
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by Iko »

User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29915
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by alvarhanso »

R.I.P. Toshiba.

Лани и Olympus го распрчкаа на неколку комада...

https://www.dpreview.com/news/782671843 ... ess-to-jip
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by James »

RIP indeed. 300 babi kilavo dete, te dofatat li ova investitorite otide u penis.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29915
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by alvarhanso »

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by James »

Kakvo sranje e toa tik tok ne e mogukje.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by filipv »

срање-несрање, тоа е
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13627
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by karamba »

civo e ova tik tok-ot drugari? pozadinata koj e?
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by filipv »

кинез којшто работел за мајкрософт во америка, па откако научил што-како, се вратил во родната кина да почне свој бизнис

https://en.wikipedia.org/wiki/Zhang_Yiming

фирмата работи од пекинг, но е регистрирана на кајмански острови

https://en.wikipedia.org/wiki/ByteDance
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13627
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by karamba »

filipv wrote: 26 Dec 2021, 14:11 кинез којшто работел за мајкрософт во америка, па откако научил што-како, се вратил во родната кина да почне свој бизнис

https://en.wikipedia.org/wiki/Zhang_Yiming

фирмата работи од пекинг, но е регистрирана на кајмански острови

https://en.wikipedia.org/wiki/ByteDance
Fala Filip, shejtan golem ispadnal Zhang alal vera
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by James »

filipv wrote: 26 Dec 2021, 14:11 па откако научил што-како
Eh ama go izvrte sea mora da e Amerika nesto :) pomalku od edna godina rabotel u Microsoft, se drugo mu e po startapi i raznorazni platformi. Mu se slosilo od corporate shit. A Microsoft so se proslavi u mobilniov biznis koj sega mu e glavna target grupa na Tik tok si ibalo mamata.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by filipv »

James wrote: 26 Dec 2021, 14:52 Eh ama go izvrte sea mora da e Amerika nesto :) pomalku od edna godina rabotel u Microsoft, se drugo mu e po startapi i raznorazni platformi. Mu se slosilo od corporate shit. A Microsoft so se proslavi u mobilniov biznis koj sega mu e glavna target grupa na Tik tok si ibalo mamata.
lele druze ej
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by James »

^^
He went to work for Microsoft in 2008. Although this was a good opportunity, it wasn’t a good fit for him. While there are some young business hopefuls who would stick it out to get the experience, the rules of the company made Zhang feel as though his creativity was being stifled, so he left the company soon after starting
.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Компјутери, телефони, геџети...

Post by filipv »

a ja kaj rekov deka U MAJKROSOFT naucil sve? u tvoite fantazii?

daj ne me jebi
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 10 guests