Случувања во Мали

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Случувања во Мали

Post by MaKoM »

Мислам дека заслува тема, Освен владини сили на Мали се укучени на велики и сили на Р.Франција ,кои и покрај силната воздушна подршка изгубија еден град. Станува интересно .

8) 8) 8)
...shoveling shits up the hill...
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by MaKoM »

http://www.time.mk/read/cc7a925abf/c704 ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
...shoveling shits up the hill...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by karamba »

http://www.youtube.com/watch?v=yIbyX56M ... r_embedded#" onclick="window.open(this.href);return false;!
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by alvarhanso »

http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... mando.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.longwarjournal.org/archives/ ... es_pho.php" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.liveleak.com/view?i=4e1_1358173225" onclick="window.open(this.href);return false;
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by Зоран »

Еве ги батките.

Image
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by dragan_mig31 »

Што мерак ќе ми се напраи ако го попијат французиве овде.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Христијан
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 2749
Joined: 16 Sep 2009, 23:14
Location: Република Македонија
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by Христијан »

Гола вода се французиве без Америка не можат, сегашниот претседател бил бетер од она гомното Саркози.
The only easy day, was yesterday!
$h@doW m@n
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1240
Joined: 13 Feb 2009, 23:02
Location: Skopje

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by $h@doW m@n »

Каде е темата каде што се дискутираше за француските воени "победи" ??? :D :D :D
Господ простува и на терористи... А наша задача е да им организираме средба со него. ЕСЗ-ТИГАР
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by Skopjeair »

$h@doW m@n wrote:Каде е темата каде што се дискутираше за француските воени "победи" ??? :D :D :D
Не постои таква тема, зашто немаат воена победа! :))))
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5629
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by Столе Маф »

Ма не сум сигурен дали Мали има навта или некое друго рудно богатсво што го црпат Французите иначе нив многу ги заболе за народот на Мали.А иначе сигурно другата страна од конфликтот е подржана или од Иран или Саидиска Арабија ама си слушнал ли некаде САД да кажат лош збор за Саудиска Арабија а таму колку што знам цвета демократијата.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by dragan_mig31 »

Кај што се меша француз или енглез веруј ми не е тоа од сожалување а некој неухранет народ него чисто ради профит.У овој случај навијам за легитимната влада на мали али пошто се французи у питање кои ги мрзам од дно на душа(ЧИтај - нивната надворешна политика која ипак на крај ја креира поголемиот дел од народот кој ГЛАСА за некој од хоштаплерите што ја праат политиката) се надам дека добро ќе пропатат чисто ради тоа што ко што глеам колонијализмот се враќа на голема врата у светов.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by Зоран »

filipv wrote:
stojce wrote:Ма не сум сигурен дали Мали има навта или некое друго рудно богатсво што го црпат Французите иначе нив многу ги заболе за народот на Мали.А иначе сигурно другата страна од конфликтот е подржана или од Иран или Саидиска Арабија ама си слушнал ли некаде САД да кажат лош збор за Саудиска Арабија а таму колку што знам цвета демократијата.
јас ниту реков дека западот го здоболе за мали, ниту дека не е таму ради нафтата или што-веќе. Поентата ми беше друга, како што веројатно ќе забележеше внимателниот читател.
Бидејки често не се согласуваме да појаснам бар за мене.
Кога мразам мразам Естаблишмент ( веројатно и другите така резонираат).
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5629
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by Столе Маф »

Мразам ,неправда ,дволичнист, неработници,грабачи на туѓа пот.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by dragan_mig31 »

stojce wrote:Мразам ,неправда ,дволичнист, неработници,грабачи на туѓа пот.

А тоа се?Западњаци дами и господа :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by MaKoM »

dragan_mig31 wrote:Што мерак ќе ми се напраи ако го попијат французиве овде.
Тие бунтовници во Мали се истата багра што хараше по Либија ,само што сега се во други бои . Иначе треба да се позаангажираат малце Французите, оти тие се тие што и ги создадоа ,сега ке ги испотепат.

А што се однесува до попивање и ја сум за...некој Тигар , Газела или Кугар ...за Рафале или Мираж мисла дека стоката нема сила...
...shoveling shits up the hill...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by dragan_mig31 »

Абе ја ко што читав не е баш така.Пошто тамо изгледа живее племето туарег а тие баш и не хараа по либија пошто беа уз гадафи.Е сеа дали они се милитантните исламисти у мали или се само населени на тоа подручје па го јадат истиот бед ко у либија од тие милитантни исламисти остнауе да видиме.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Христијан
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 2749
Joined: 16 Sep 2009, 23:14
Location: Република Македонија
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by Христијан »

Ги заболе французиве за демократијата во Мали си имаат некој интерес, впрочем што има да ги сакам и подржувам како тие за мојата земја така и јас за нивната!
The only easy day, was yesterday!
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1256
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by Loaded_Dice »

dragan_mig31 wrote:
Што мерак ќе ми се напраи ако го попијат французиве овде.


не те разбирам. тука западњаците и помагаат на легитимната влада да се справи со исламски милитанти.

Сличните напори на сириската влада ги поздравуваш, но тука навиваш за другата страна?

Како тоа?

Дали можеби - и само можеби - клучниот фактор за кого ќе навиваш НЕ Е легитимитетот, туку тоа дали таа страна (без оглед дали е про или контра легитимна влада) има поддршка од западот или не?
Мора да го поддржам Драган во потполност. Дојде време французите да платат за нивната дволична политика во однос на Либија и генерално на блискиот исток, што би се рекло на нашки, рани куче да те лае :bravo:

Голема е веројатноста да се тоа истите исламисти од Либија со оглед што двете земји се граничат.

Не ме радува евентуалното страдање на французи, сепак нивните мерки во надворешната политика од втората светска војна па наваму се одвратни, лицемерни и достојни за секаков презир.

Време е да се соочат со реалноста дека си ја имаат пуштено чергата повеќе од потребното ...
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5629
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by Столе Маф »

Не е истата багра од Либија тие беа подржани од Франција овие че да се подржани од Судан ,Иран или Саудиска Арабија.
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Случувања во Мали/Mali`s Shit

Post by Makedon »

Драган е до некаде во право, тоа се племиња Туарег кои беа лојални на Гадафи, и после неговиот пад тие беа протерани од Либија, од страна на бунтовниците и навлегоа на територија на Мали, каде сега присвоија територија и сакаат да прават држава. Инаку има и староседелци Туарези во источен Мали кои не беа лојални на владата и на самата држава Мали, заради кои се прекина традиционалното рели Париз - Дакар поради грабнувања на учесници и се пресели во Јужна Америка. Е сега после падаов на Гадафи им дојдоа оние од Либија и сега ќе буткаат власти и ќе прават држави, веќе видено на Балканов бљак!!!!!!
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 47 guests