FOR COMMENT или За Коментирање

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by James »

Naravno i po svom tvrdokornom jugoslovenskom duhu.
SFSN drugar Dragan!!

PS krvaviot raspad na Cehoslovacka e najbolji, tekstov e topoi.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by dragan_mig31 »

SFSN drugari iako sme sega i zvanicno na fasisticka strana na istorija !
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by AlexGreat »

:lol: :lol: :lol:

Cvoroviciii, opet ste rendali pecurke u hasis?
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by dragan_mig31 »

Jacaj se dok se tvoi 5 minuti drugar ;) ke doe pak vreme ko 45ta kaj so gz preku glava ke se bega samo ovoj put nema da ima pomiluvanje ;)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by AlexGreat »

Hahahaha, kaj da se bega be druze? Goli otok? Čento ke me praite?

Jas apsolutno ne mislam deka kako država sme na pogrešnata strana. Naprotiv, kako nikogaš prethodno e očigledno deka sme na vistinskata i nikakvi sporadični incidenti toa ne možat suštinski da go promenat. Navistina se obiduvam ama valjda pošo sum dunster ne možam da najdam nikakov rezon vo takvite logiki i ne mi se veruva deka seriozno gi mislis i veruvas vo takvi scenarija. Ko nekoj grč da imame (vo dobra merka i opravdan doduša) što ete sea kako država "sami" treba da izbereme nekakva strana i treba da odlučime so koj ke bideme. Kako nacija, kolektivno očajno patime od nedostatok na drskost, malku bezobrazluk i hrabrost.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by dragan_mig31 »

Koa ti vikam deka si ko zaljubena tinejedzerka h prv jebac ti ne mi verues :D ajde ke projde vreme moze ke ti stane jasno kakva greska iame napraeno ;)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5903
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by Airbus »

Не го стаај Ченто у уста. Он си беше антифашист до коска. За разлика од усташите, и голем дел од нивните наследници :)
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by Iko »

Čento i negovite bea smrttni neprijateli na Bandera i negovite...

Istiot onoj Bandera koj sega e veličan ko nacionalen heroj na državata so čija poddrška sme na "vistinskata" strana od istorijata?!?

:lol: :lol: :lol:

Apsolutno me zabole za Rusite i Putinovite bajki...no - aposolutno isto me zabole i za Ukriancite...nit gi poddržuvam ednite - ama proklet bil i ako simpatiziram pozdrav od kalibar na "Slava Ukraini!" - koj E fašizoidna izmišljotina na onoj gnasen Ukro-fašistički ološ od OUN...

Nešto slično ko "Za dom spremni!" - koj E fašizoidna izmišljotina na Ustaškite legii i koj NEMA apsolutno nikakva vrska nitu so nekakov si Šubić-Zrinjski, niti so nekakva si opera na plemeniti Zajc...

Za koj toa "svoj Hrvatski dom" bil spremen da gine Madjarskiot kapidan Mikloš Zrinji branejkji go Segedin od Sulejman?!? Vo koj del od svojata opera Zajc - patem Čeh koj nemal kaoka Hrvatska krv vo sebe - se sluša toj povik?!? Tri pati uzduž i popreku sum ja preslušal - nikade ja nema...

Taka da - ako go mrazam "Za dom spremni!" - go mrazam i "Slava Ukraini!"...a vo odnos na samiot običen Rus ili Ukrainec - načisto me zabole...niti mene ili nas oni ili nekoj drug ne žaleše - niti gledam zošto niv posebno moram da gi žalam vo odnos na drugite...

Vo Etiopija od početokov na godinava izginaa skoro dva pati povekje lugje nego vo Ukraina...ne gledam nekoj deka solzi roni?!?

Me zdobole za Vukovar...me zdobole za Sarajevo...me zdobole za Priština, Belgrad, Aračinovo ili Šipkovica...me zdobole za Kabul, Bagdad, Tripoli, Damask, Sana - i da, me zdobole za Donjeck...taka da i sega - me zdobole i za Kiev...

Nit nego nit Moskva gi smetam za faktor vo mojot život - nit bilo kogo od obete strani ja smetam za vistinskata...isti, ama baš isti govna - sekoj na svoj način...dovolno znam i čitam istorija da ništo ne može da mi go smeni toa mislenje...

Eve so istiot kamen...Krim osum godini beše bez voda, Donjeck osum godini bez greenje...ne gledam deka nekoi roneše solzi...zošto bi plačel sega ako Kiev ostane bez greenje, voda, struja - što god...

"Vistinskata" strana...Kiev?!? Moskva?!?

Pfhahahahahahahahahaaaaaaaa...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by dragan_mig31 »

Da aleks nie sme drzava koja svoite temeli gi gradi na antifasizmot koja e sega i te kako na pogresnata strana a toa e stranata so podrzava i sorabotue so otvoreni neonacisti so koristat nacisticki slogani i slicni sranja taka da dosta vise relativiziras i pravdas i izvrtues vistini.Eve ti plaketa od centar na skopje.Znaci zvanicno imas i dole logo na opstina centar i sve.I zvanicno sme drzava sto podrzava neonacisti i fasisti!Zatoa sme na pogresna strana.Ne deka sme uvele sankcii na rusija me zabole za toa.

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by AlexGreat »

Jas ne znam vo koj svet vie ziveete drugari. Od 45ta ne ste izlezeni so majndsetov.

Sea pa antifasizmot ne bil onoj vistinskiot. Isto ko i komunizmot... so nema dobieno vistinska prilika da se pokaze u poln sjaj. Pa sea ke go tolkuvame iskonskiot antifasizam.

Da ne e nekoja druga tinejdzerkata so osven toa drugo ne moze i ne saka da vidi?

Ke go zastaneme sega svetov na par dena, da go posedite na fabricki postavki, praveden i ednakov, pa ke terame dalje. Boze, Petra.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by dragan_mig31 »

kja neznam ti u koj svet zivees drugar eve ti go borecot za sloboda zelenski kako odlikue ukrainski nacist.Se lozis na sranja ko za dom spremni i slava ukraini sto se otvoreni naci/fasisticki pozdravi.Stvarno ne mi e jasno kako moze da si takov slepec.Toa sto u momentov naci sranjava im se korisni na tie so gi praat site sranja u svetov a ti imas neviden hardon na niv nenzaci deka si na ispravna strana i deka e sve ova ok.

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by Iko »

AlexGreat wrote: 11 Nov 2022, 10:52 Jas ne znam vo koj svet vie ziveete drugari. Od 45ta ne ste izlezeni so majndsetov.
Ova e potrebno da im se kaže na Arestovič, Podoljak, Avakov i ostala pro-OUN bolumenta koja dojde na vlast po Majdan 2014-ta i rehabilitira edna fašizoiden pokret od 1941-va - a ne '45-ta...

Govoriš deka Kiev e "vistinskata" strana - a istiot rehabilitira takov fašizoiden monstrum ko Šuškevič i ostala imbecilna bratija i gi proglasi za nacionalji heroi?!? So istata logika - Maks Luburić ne e monstrum nego Hrvatski nacionalen heroj?!? Dimitrije Ljotić ne bil fašistički izrod i predavnik na Srpskiot narod nego Srpski junak?!?

Ovde i sega otvoreno kažuvam...da se NASERAM na takva "vistinska" strana...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by James »

Ako dozvolis i ja bi ti se pridruzil, so cigarce kje gi kenjame u posebni kabini naravno, ali da ide muabet. Iam taman SFRJ maici kje si gi opneme, kje zeeme i EU toaletna za finish.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by Iko »

Zašo be u posebni kabini?!? Jas nemam homofobni stravovi...siguren sum vo ubavinata na svoeto dupe...:lol:
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by James »

U pravo si, kje si sedneme na onie vojnickine ko klupi.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by Iko »

I posle muški kje brišeme dupe so koprivi i kje mieme vnimatelno race po instrukcii na Ursula...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by dragan_mig31 »

Ali samo so soodvetna ABHO zastita drugari :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by Iko »

Da, obavezno...burence prepečena komovica od 56-st stepeni...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by James »

E da drugar Dragan za Ursulu mora ABHO, kje mirisa.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: FOR COMMENT или За Коментирање

Post by AlexGreat »

A ne. Takva lepenka, po ne znam koj pat... dzaba ste krecili.

Toa sto mislis deka podrzuvam deklarirani pronacisti ili deka na bilo kakov nacin "rehabilitiram", e samo tvoj (vas) zaklucok i obid da se relativizira ova so se desava na teren i vo 2022 godina.

Vo takvi polemiki i ideoloski debati neam namera da navleguvam. Bespolezni i beskonecni se. Nacizmot, kako i komunizmot, imaat naneseno, sistematski, metodicno i svesno, tolku zlo vrz covestvovo, sto bilo kakov obid da se pere edno so drugo, kako i toa da se brani nekoj od niv e vo najmala raka bizaren i licemeren. Najmalku e korektno i nevkusno, cak e i bezobrazno veke.

Ideoloska rasprava e totalno nebitna vo vojnava. Narocito koga kako argument za agresija ja plasira i forsira samo agresorot.

Kakvi partizani, ustasi ili banderovci?! Nasle par budali i sea ke praime fama od toa dodeka tokmu tie najtvrdokorni komunjari sto smenaa uniforma vo 91va sea anektiraat teritorija?! Pa daj vaka pravednicki skokajte koga e toa vo prasanje. Mnogu tapa muabet iskreno. Me potseka na scenana od Lepa Sela Lepo Gore kaj sto Koljo polemizira so pukovnikon... sad bi da pricamo o postenju. :roll:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests