Воен удар во Египет

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35634
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Воен удар во Египет

Post by dragan_mig31 »

Ајде дечки да размениме малце мислења и да почнеме маалско коперациски муабети ко по обичај по ова прашање.Во моментов војскава има дадено ултиматум кој што прецедникот го одбил.Дали коначно у Египат ќе дојде на власт саглам кадар а не исламистичко лоповски банди со вези у ал каеда,овај циа.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45825
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by Iko »

Deneshniot Egipetski voeno-komanden kadar e sosema poinakva prikazna od nekogashniot - porano pred decenii...deneska se raboti redum za lugje koi poteknuvaat od bogati semejstva i se shkoluvani nadvor...i cel zhivot go pominale vo "aristokratski" sredini...toa e zasluga shto na Sadat svoevremeno, a shto na Mubarak - vodachi koi so vreme svatija deka Egipet mora da izgradi sosema nova generacija na inteligentni i shkoluvani voeni kadri...daleku pokvalitetni od nekogashnite koi ja vodea prethodno Egipetskata Armija po star, konzervativen, tradicionalno "tupav" (bez navreda) Arapski manir - vo onie katastrofi koi ja snajdoa taa ista armija protiv Izraelcite...

Kako takvi...deneshnite Egipetski komandanti koi se Zapadni uchenici, se sovremeni, progresivni lugje...so sekularni i liberalni idei...kaj niv deneska vekje ne uspevaat onie prikaski za "novata Arapska Imperija - obedineta pod znameto na Dzihadot i Sherijatskiot zakon"...svesni se deka takva dekadencija - deneska kje predstavuva propast za Egipet...zemja koja relativno (ako se izostavi lokalniot Arapski nacionalizam) - nikogash ne bila osobeno "isfanatizirana" vo religiozen pogled...sosema sprotivno, kako poraneshna Britanska "krunska" (edna od najbitnite) kolonija, i kako turistichka zemja - bila odsekogash poznata po svojata internacionalnost i kosmopolitizam (prva Islamska zemja zaedno so Ataturkova "nova" Turcija - koja svoevremeno ushte pred Vtorata Svetska Vojna - celosno izvrshi separacija na verskiot faktor od drzhavnata politka i koja zakonski gi izednachi i zashtiti site verski i nacionalni zaednici - na isto nivo vo svojot Ustav)...

Ova e samo produkt na realizacijata na eden sega vekje daleku posposoben voen kadar - na narodnite tendencii za liberalizacija na opshtestvoto...i za ekonomski prosperitet (od "revolucijata" pred dve godini - Egipetskiot turizam koj beshe glavna ekonomska aktivnost na drzhavata, i koja obezbeduvashe desetici i desetici milijardi Dolari - e rechisi "srozan" za nad 85%, shto e strahovita zaguba za taa zemja)...

Za Egipet ne se sekiram...znam deka tamu vojskata e so narodot...mene me sekira Turcija...tamu neshto ochito "ne e vo red" so vojskata...i toa me plashi...aj barem da se nadevame deka sega Egipetskite generali kje gi "okurazhat" svoite - sega vekje i povekje od jasno..."uprpani" Turski kolegi...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by karamba »

Моментално има ли *абер* од чива ќе игра западот, од кај Морси шабанот или од кај армијава? Или може се уште мери вагата на кај да натежне...не ги пратам баш неам време денојве, али сеа што читнав делува држ недај упм :?
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Воен удар во Египет

Post by kocov »

две работи ке се случат или успешен пуч или најлошото граганска војна, едноставно испадна дека во исламски држави не можи да успеје секуларизмот едноставно лугето повеке веруват во шеријетот и кога ке се види кога тогаш ке имаа судир мегу нас христијанската цивилизација и исламската и ке настани некоај глобална катстрофа се на крајот испајга како што било напишано. Најинтересно што ми остана во очи за Египет дур разгледував википедијата

Establishment
- Unification of Upper
and Lower Egypt[1][2] c. 3200 BC

Еј кај биле тие тогаш а кај беше тогаш светот :D
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by IgorMKD »

Iko wrote:Za Egipet ne se sekiram...znam deka tamu vojskata e so narodot...mene me sekira Turcija...tamu neshto ochito "ne e vo red" so vojskata...i toa me plashi...aj barem da se nadevame deka sega Egipetskite generali kje gi "okurazhat" svoite - sega vekje i povekje od jasno..."uprpani" Turski kolegi...
Токму тоа и јас го помислив, дека сега ќе се окуражи аскерот да разбрка тоа џганот по дома.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5670
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by Столе Маф »

http://www.utrinski.com.mk/default.asp? ... B6646D8C62" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by AlexGreat »

IgorMKD wrote:
Iko wrote:Za Egipet ne se sekiram...znam deka tamu vojskata e so narodot...mene me sekira Turcija...tamu neshto ochito "ne e vo red" so vojskata...i toa me plashi...aj barem da se nadevame deka sega Egipetskite generali kje gi "okurazhat" svoite - sega vekje i povekje od jasno..."uprpani" Turski kolegi...
Токму тоа и јас го помислив, дека сега ќе се окуражи аскерот да разбрка тоа џганот по дома.
Изгуби Ердо добар сојузник...
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35634
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by dragan_mig31 »

Војскава партали напраи у Египат.Морси исламистот е у притвор.Похапсени се сите воџи на сите исламистички удружења.Похапсени се нивни подржавачи и новинари.Затворени сите новински агенции.Свака част тоа е војска.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45825
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by Iko »

Dragche...kakva takva - Arapska Republika Egipet e najgolema Arapska nacija...drzhava so teritorija od nad 1 milion kvadratni kilometri i naselenie od nakaj 85 milioni zhiteli....i so celata ekonomska kriza poslednive godini - sepak zemja so nakaj 600 milijardi Dolari godishen BNP...

A shto se odnesuva za Egipetskata Armija....mozhebi se sozdava "kriva slika" za nea zaradi teshkite voeni porazi od Izrael vo periodot 1948-1973 - ama od togash "mnogu voda proteche"...se raboti za deneska - edna sovremena i kvalitetna vooruzhena sila so aktiven sostav od "samo" nakaj 500 000 pripadnici...i voen budzet koj se meri so milijardi i milijardi Dolari...

Trgni od faktot deka mnogu (a megju niv siguren sum deka ima i dosta od nashive chlenovi na ovoj forum) - ne ni znaat kolku deneska taa e sovremeno vooruzhena i opremena voena sila...megju ostanatata gooooolema kolichina na sovremeno vooruzhuvanje - trgni od faktot deka istata armija ima "samo" okolu 250-tina komada F-16C/D Block-40 i nad 1000 komada "Abrams" M1A1+....nastrana shto se ne drugo...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35634
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by dragan_mig31 »

Ја Египат никад не сум го потценувал.Од увек сум ги сметал за права воена снага у тој регион и покрај сите порази кои ги имаат претрпено.Еврејската држава и западот водат невидена пропаганда за да го прикажат Израел како непобедлива сила на сметка на арапиниве.А никој не го спомиња фактот дека евреите за влакно се имаат извадено у сите можни ратови кои ги воделе до сеа и тоа е све резултат на огромна и хитна воена помош од САД и остали белосветски лопужи кои им се десна рука.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45825
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by Iko »

Paaaaa...ne bi se slozhil deka e bash taka - no site si imame svoe razlichno razmisluvanje....
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35634
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by dragan_mig31 »

Општа пракса е преувеличување на В-В победи и криење на губитци од страна на еврејско амерички извори.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45825
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by Iko »

Nishto shto ne pravat i Arapite...
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by МАРТИН »

Зато Израел бришеше прашина 4 пати со Египет, Сирија, Јордан, Либан и сите други :D
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45825
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by Iko »

5 puti - ako ja smetame i poslednata 48-sum chasovna vojna so Sirija vo 1982-ta...vo koja gi isperdashija kako nikogash pred toa...
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by МАРТИН »

Iko wrote:5 puti - ako ja smetame i poslednata 48-sum chasovna vojna so Sirija vo 1982-ta...vo koja gi isperdashija kako nikogash pred toa...
тоа е против еден противник, не се рачуна, само 2+ противници :D :D :D :D
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by apo_bullseye »

dragan_mig31 wrote:и тоа е све резултат на огромна и хитна воена помош од САД и остали белосветски лопужи кои им се десна рука.
А Египет, Сирија и останатите не добивале воена помош у вид најнови авиони, пво системи, ПО опрема и друго од СССР у тоа време?
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by IgorMKD »

apo_bullseye wrote:
dragan_mig31 wrote:и тоа е све резултат на огромна и хитна воена помош од САД и остали белосветски лопужи кои им се десна рука.
А Египет, Сирија и останатите не добивале воена помош у вид најнови авиони, пво системи, ПО опрема и друго од СССР у тоа време?
И не само тоа... Мал исечок од мојот текст за Ф-4Е објавен во Штит, Јуни 2013: "Ништо помалку интересна за анализирање не е ни Војната на исцрпување (1 јули 1967 г. - 7 август 1970 г.) во која израелското воено воздухопловство многу успешно војуваше со воените воздухопловства и противвоздушните одбрани на Египет и во помал степен на Сирија, а за прв пат отворено и директно се судри и со Советскиот Сојуз кој во почетокот на 1970 година во Египет како дел од oперацијата "Кавказ" распореди комплетна советска противвоздушна дивизија опремена со 60 пилоти и 40 борбени авиони МиГ-21МФ од составот на 135. ловечки авијациски полк и 42 пилоти и 30 борбени авиони МиГ-21МФ и МиГ-21РФ од составот на 35. одделна ловечка авијациска ескадрила, како и со тогаш најсовремените верзии на советските ПВО ракетни комплекси С-75 "Двина" и С-125 "Нева".

Јас не се сеќавам негде да сум прочитал американски авиони и пилоти да се маскираат зад Давидовата ѕвезда за да војуваат против Египет, Сирија... Израел добивал помош во техника но факт е дека сите победи ги извојувал со сопствена крв.

Ги бива евреите и за тоа можеме само да им пружиме рака.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Воен удар во Египет

Post by МАРТИН »

Него се прашвам, 1973 до кај имаја евреиве сила да стигнат??? Каиро, Дамаскус......
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Воен удар во Египет

Post by kocov »

МАРТИН wrote:Него се прашвам, 1973 до кај имаја евреиве сила да стигнат??? Каиро, Дамаскус......
Mислам дека стигат 160 км од Каиро ама тогаш под дипломатски притисок на ссср се повлекуват кон суец
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests