Украинска криза (Алекс KAJ SE 3X IL-76? neka trepka)

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2343
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Украинска криза

Post by Вељо »

https://twitter.com/I30mki/status/13783 ... 72000?s=20" onclick="window.open(this.href);return false;
Predupreduvanje 18+
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

Ej upm, jezivo stvarno ne gleajte koj ne trpi.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Украинска криза

Post by filipv »

малку се онади
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33350
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Украинска криза

Post by alvarhanso »

Ко што пишал некој и во коментари, на овие и не им треба непријател. Каква багра.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Украинска криза

Post by filipv »

James wrote:Najaktivno so moze, neam ispusteno pa ni den mi se cini.
беше таму? или преку твитер?
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

E sea zaebaas, neli nejkes ceripiking? Aj cel pasus iscitaj go.
Najaktivno so moze, neam ispusteno pa ni den mi se cini. Normalno kolku so toa aktivno moze da se kaze za armchair generali so vaka po forumi si praat muabet.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Украинска криза

Post by AlexGreat »

Poleeeeeka druže James. Da počneme od krajot.

Veliš: 1.
Ja neam simpatii kon nikoj, osven kon toj narod tamu da prestane da go tormozat rqznorazni neonacisticki govna i da ginat dodeka golemite si gi merat kurovite.Suverenitetot na Ukraina nikogas ne bil doveden u prasanje, stavise Ruskata strana i vo dejstvata na teren i vo site pregovori sekogas go naglasuvala toa, stavise i prakticno na teren iscisti se so tezneese kon nekakva nezavisnost na istocna Ukraina.
i 2.
Intervencijata bese taman tolku kolku da im go skrsat nosot na vlastite u Kiev i nista vise. Da sakaa stvarno da interveniraat kolku so mozat kje go nabieja onoj skapanicana na celo na togasnite sili na nekoja bandera u Kiev i nikoj nemase da gi spreci.
E sega, kako nemaš simpatii kon pro-ruskite separatisti koga ovie drugive što go branea teritorijalniot integritet na SOPSTVENATA zemja, gi narekuvaš fašisti, nazi i sl.? Simpatišaš edni povekje od drugi, a vikaš nemam simpatii kon nikoj. Očigledno.

Vtora rabota, tvrdiš, Rusite intervenirale TAMAN TOLKU kolku da im go skršat nosot na UKRAINSKATA VLAST i deka suverenitetot na Ukraina nikogaš ne bil doveden vo prašanje.

E sega, Ako Rusite intervenirale TAMAN TOLKU, pa makar toa bilo i edna peda na ukrainska teritorija, kako togaš tvrdiš deka suverenitetot na Ukraina ne bil doveden vo prašanje? Što, po tebe, trebaše da se sluči za da ukrainskiot suverenitet beše doveden vo prašanje? Dali možebi trebaše Rusija da odi tolku daleku pa da bukvalno okupira del od ukrainska teritorija za da toa bide prekumerno? Dali možebi trebaše voeno, politički, finansiski i logistički da poddržuva separatizam vo sosedna zemja? Da go okupira Krim?

I koj ima pravo, vrz koi principi, nekomu da krši nos vo tugj dvor, pa makar i da e najgolem fašist? Pogolem "fašizam" od okupacija na nekoja zemja NE POSTOI.

Dali od nevnimanie, nedovolno poznavanje na pravna terminologija ili od nekonzistentnost vo principite, ovde aaaaapla grešiš. Citirav TVOI zborovi i rečenici koi se kontradiktorni. E sega, me interesira kakvo salto mortale so argumenti kje sledi po kažanoto. :D
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33350
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Украинска криза

Post by alvarhanso »

https://twitter.com/Archer83Able/status ... 0945635334" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Украинска криза

Post by filipv »

James wrote:Ja neam simpatii kon nikoj
neiskren si so samiot sebe, a po avtomatizam i so drugite
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

Posto ja spustame vaka diskusijava na ova nivo ajde.
E sega, me interesira kakvo salto mortale so argumenti kje sledi po kažanoto. :D
Kakvo finale za eden taka vatren post od kvazi moralnost. Za malce kje otidev da si istetoviram Franjo....ovaj Petro Poroshenko na ruka. Deka se ubi od argumenti u tvojov post, osven lovot u mutno okolu toa za kogo naviva James. Zamisli mora da se naviva.
koga ovie drugive što go branea teritorijalniot integritet na SOPSTVENATA zemja, gi narekuvaš fašisti, nazi i sl.?
Mislam sram da mi e.

AlexGreat wrote: E sega, kako nemaš simpatii kon pro-ruskite separatisti koga ovie drugive što go branea teritorijalniot integritet na SOPSTVENATA zemja, gi narekuvaš fašisti, nazi i sl.? Simpatišaš edni povekje od drugi, a vikaš nemam simpatii kon nikoj. Očigledno.
Ti moes da zaklucis i da kazes deka e ocigledno deka po nacinot na koj so pisuvam sum i peder, ama "ocigledno" moze da ti bide samo tebe. Za da gi ubedis i drugite treba da stajs nesto kaj so nekoj kje gi potkrepi tie tvrdenja a koi ocigledno treba da donesat do zakluckot deka prvo James gi vika site neonacisti, ili James se obrakja na nekogo so neonacisti. Na primer vaka

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Azov_Battalion" onclick="window.open(this.href);return false;
Azov Detachment, (Ukrainian: Полк Азов) is a Neo-Nazi Ukrainian National Guard regiment
I sea mozda treba da se obratis na mega idiotot koj so inkorporiral nazi edinica u nacionalna garda pred da produzis so "analizata" kogo James simpatise, m?

Da ne trujam za drugite bataljoni a koi od Ukrainski izvori moes da citas deka bea udarni edinici po pohodot za zacuvuvanje na suverenitetot, a koi site u stavkite na Viki imaat po cel eden clen za voeni zlostorstva utvrdeni od megjunarodni organizacii.

Znaci za sekoe moe prozivanje ima eden kup izvori. Bujrum stavi nekoj kontra, pa kje debatirame. "Ociglednoto" me interesira ko lanski sneg.
AlexGreat wrote: Vtora rabota, tvrdiš, Rusite intervenirale TAMAN TOLKU kolku da im go skršat nosot na UKRAINSKATA VLAST i deka suverenitetot na Ukraina nikogaš ne bil doveden vo prašanje.

E sega, Ako Rusite intervenirale TAMAN TOLKU, pa makar toa bilo i edna peda na ukrainska teritorija, kako togaš tvrdiš deka suverenitetot na Ukraina ne bil doveden vo prašanje? Što, po tebe, trebaše da se sluči za da ukrainskiot suverenitet beše doveden vo prašanje? Dali možebi trebaše Rusija da odi tolku daleku pa da bukvalno okupira del od ukrainska teritorija za da toa bide prekumerno? Dali možebi trebaše voeno, politički, finansiski i logistički da poddržuva separatizam vo sosedna zemja? Da go okupira Krim?

I koj ima pravo, vrz koi principi, nekomu da krši nos vo tugj dvor, pa makar i da e najgolem fašist? Pogolem "fašizam" od okupacija na nekoja zemja NE POSTOI.
Prvo pred da pocnes da moralises za "principi" navrati se na nezavisnosta na Ukraina pa nataka koga toa Rusija pokazala teritorijalni pretenzii, intervenirala i ostalo, i koj bese katalizatorot da dojde do toa. Posle toa posto ja ete sum go sledel na tviter dodeka sudejki po vaka itro smislenite odgovori izgleda ko da ste go sledele u stabot na Avakov, potenciraj mi eden bilo kakov pasus ili izvor ili nekoj od detalite na Minskiot dogovor kade Rusija e eden od potpisnicite i kade e doveden integritetot na Ukraina u prasanje.

Isto pred da moralises na temata nemeseanje u vnatresni raboti na druga drzava, navrati se i iscitaj si gi tvoite duboko "nepristrasni" postovi na temite za Irak, Sirija i posebno Iran.

AlexGreat wrote: Dali od nevnimanie, nedovolno poznavanje na pravna terminologija ili od nekonzistentnost vo principite, ovde aaaaapla grešiš. Citirav TVOI zborovi i rečenici koi se kontradiktorni. E sega, me interesira kakvo salto mortale so argumenti kje sledi po kažanoto. :D
A sto u tvojov post nesto posocuva deka bilo sto od ova so go napisa e pravno izdrzano?


Mislam coece ne mi se verue so procitav od kolega forumas u cij avatar na profilot stoi ni manje ni vise, Franjo faking Tudjman. :)
Last edited by James on 03 Apr 2021, 21:01, edited 2 times in total.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

filipv wrote:
James wrote:Ja neam simpatii kon nikoj
neiskren si so samiot sebe, a po avtomatizam i so drugite
A so te navede na takov zaklucok drugar Filip?
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Украинска криза

Post by AlexGreat »

Ne mi kažuvaj koi se Azov ili Desen sektor. Mnogu dobro znam, a toa ne go diskutirav nitu spomnav. Znaeš ti kakvi bagabonti bea Motorola i Givi i deka ekvivalent na niv vo Makedonija bi bile domašni komandanti na UČK od tipot na Taljat vo 2001?! Dali vo 2001 beše protiv dejstvuvanjeto na makedonskite bezbednosni sili protiv teroristite ili istiov principielen aršin go upotrebuvaše bidejki RM go isprovocirala nivnoto povedenie vrz baza na nepočituvanje i zagrozuvanje nivnite politički prava?

Prvo da gi razjasneme dvata citati na tvoi stavovi koi gi podvlekov.

Me ubeduvaš deka lošite nacisti ja isprovocirale Rusija da intervenira. Dali imaš SAMO EDEN OBJEKTIVEN MEGJUNARODNO-PRAVEN osnov vrz koj ja temeliš ovaa tvoja teza? Dali znaeš deka po tvojava logika Bugarija ima pravo utre da se vmeša vo vnatrešno ureduvanje na Makedonija bidejki, neli, nie sme agresivni i maltretirame bugarski narod tuka.

Azov i Desen sektor bukvalno na krst da gi raspnuvaa onie od drugata strana, Rusija nemaše nikakvo pravo ili avtoritet, pa nitu moralen, da intervenira na način na koj što interveniraše. Mislam, dali čitaš što mi pišuvaš? Opravduvaš AGRESIJA i OKUPACIJA vrz del od suverena i nezavisna država koja što rešava VNATREŠEN problem. I što sakaat možat da pravat se dodeka ne e predizvikana humanitarna kriza koja što rezultira so intervencija na UN.

Ne znam i ne gledam so koi objektivni argumenti, ARGUMENTI (a ne mislenja), mi opravduvaš i relativiziraš voena agresija, čista ko solza od kakov sakaš aspekt. Ne nameravav da demonstriram nikakov moralen avtoritet bidejki nikogaš toa ne sum go praktikuval toa tuka, no definitivno ne možam da premolčam svesno i namerno relativiziranje i menuvanje tezi na nevozmožen način, duri i navredlivo e vo odnos na konstruktivna debata so forumski kolega. Čisto trolanje. Imam vpečatok deka imaš seriozen otpor kon prifakjanje tugja izdržana kritika koja e vo sprotivnost so tvoj stav. Sfati kako sakaš, ova najiskreno ti go kažuvam.

P.S Šo ti zasmeta Franjo, žiti se? Za toa se fati? :D eve Slobo kje go stavam, a ne ovoj šo ne im ostai na brakjana na raat da mu dignat tretina od teritorija.

P.P.S Ako ne znaeš koe i što e praven argument što sum navel, otvori kniga po Megjunarodno javno pravo i pročitaj što e suverenitet, nezavisnost i samostojnost.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

AlexGreat wrote:Ne mi kažuvaj koi se Azov ili Desen sektor. Mnogu dobro znam, a toa ne go diskutirav nitu spomnav.
AlexGreat wrote: ovie drugive što go branea teritorijalniot integritet na SOPSTVENATA zemja, gi narekuvaš fašisti, nazi i sl.?
I posle mene me prasuvas dali se citam?
AlexGreat wrote: Znaeš ti kakvi bagabonti bea Motorola i Givi i deka ekvivalent na niv vo Makedonija bi bile domašni komandanti na UČK od tipot na Taljat vo 2001?!
Dobro be drugar Aleks me citas li pred da me prasas vakvo nesto? Mislam aj eve pak kje se samocitiram
James wrote:
Realno oni bea raspasana komanda, so lokalni glavestini i edinici, recimo Givi, Motorola, Strelkov samo imaa srekja so od drugata strana imaa ista takva bagra u forma na raznorazni neonacisticki budali i stranski istomislenici i oprortunisti
AlexGreat wrote: Dali vo 2001 beše protiv dejstvuvanjeto na makedonskite bezbednosni sili protiv teroristite ili istiov principielen aršin go upotrebuvaše bidejki RM go isprovocirala nivnoto povedenie vrz baza na nepočituvanje i zagrozuvanje nivnite politički prava?
Ti dali bese za Arkanovci i ostala bagra koja bese "pod komanda" na JA i se borese za odrzuvanje na teritorijalniot integritet na SFRJ?

* Cisto ti posocuvam deka ubacues nepotrebni raboti pred da pocnes mene da mi imputiras kako ubacuam.
AlexGreat wrote: Prvo da gi razjasneme dvata citati na tvoi stavovi koi gi podvlekov.
E aj. Eve ja posto ocigledno ic ne me citas kje zapocnam pak so samocitat
James wrote: Ja neam simpatii kon nikoj, osven kon toj narod tamu da prestane da go tormozat rqznorazni neonacisticki govna i da ginat dodeka golemite si gi merat kurovite.
AlexGreat wrote: Me ubeduvaš deka lošite nacisti ja isprovocirale Rusija da intervenira.
Ne, ja velam deka Rusija uleta u haos koj go predizvikaa radikalni govna i neonacisti koi nasila ja prezemaa vlasta u Ukraina od dotogas legitimno izbranite vlasti (koi bile i korumpirani i govna i sve so sledue no bea izbrani na izbori) sprotivno na dogovorot na vlasta i opozicijata poddrzan od megjunarodniot faktor.
AlexGreat wrote: Dali imaš SAMO EDEN OBJEKTIVEN MEGJUNARODNO-PRAVEN osnov vrz koj ja temeliš ovaa tvoja teza?
Ako ideme bas pravno i megjunarodno, kade toa Rusija oficijalno intervenirala?
AlexGreat wrote: Dali znaeš deka po tvojava logika Bugarija ima pravo utre da se vmeša vo vnatrešno ureduvanje na Makedonija bidejki, neli, nie sme agresivni i maltretirame bugarski narod tuka.
Pak neozbilni paraleli vleces, ali ajde ti napisa ova. Ja se iznasmeav prvo na boldov, a vtoro na muabetot Bugarija da intervenira.
AlexGreat wrote: Azov i Desen sektor bukvalno na krst da gi raspnuvaa onie od drugata strana, Rusija nemaše nikakvo pravo ili avtoritet, pa nitu moralen, da intervenira na način na koj što interveniraše.

Mislam, dali čitaš što mi pišuvaš? Opravduvaš AGRESIJA i OKUPACIJA vrz del od suverena i nezavisna država koja što rešava VNATREŠEN problem. I što sakaat možat da pravat se dodeka ne e predizvikana humanitarna kriza koja što rezultira so intervencija na UN.
Posto mene me prasa pa da te prasam ja go sledese uopste konfliktot u Ukraina? Znaes kako otprilika idea nastanite?

Inace da, redovno tri pati se procituam pred da stisnam submit, i redovno ti posocuam deka nit mene me citas nit pa sebe.
AlexGreat wrote: Ne znam i ne gledam so koi objektivni argumenti, ARGUMENTI (a ne mislenja), mi opravduvaš i relativiziraš voena agresija, čista ko solza od kakov sakaš aspekt.
Daj be prilozi eden argument pred da gi baras. Vrati se na prethodniov pasus i sledot na nastanite i posle vrati se na baranje argumenti.
AlexGreat wrote: Ne nameravav da demonstriram nikakov moralen avtoritet bidejki nikogaš toa ne sum go praktikuval toa tuka, no definitivno ne možam da premolčam svesno i namerno relativiziranje i menuvanje tezi na nevozmožen način, duri i navredlivo e vo odnos na konstruktivna debata so forumski kolega. Čisto trolanje.
Aj eve pa da te citiram
AlexGreat wrote:. E sega, me interesira kakvo salto mortale so argumenti kje sledi po kažanoto. :D
AlexGreat wrote: Imam vpečatok deka imaš seriozen otpor kon prifakjanje tugja izdržana kritika koja e vo sprotivnost so tvoj stav. Sfati kako sakaš, ova najiskreno ti go kažuvam.
Seriozno, pocnues da mi lepis etiketi od rakav kako sum pristrasen i sea pa use iam otpor kon kritika? Pa ti ne mi repliciras na toa pisanoto tuku poise vreme obrnues na analiza na mojov profil i za kogo navivam? Mislam vovedno pisav, postavues nekoe nivo i posle diskutirame od kade toa nivo?
AlexGreat wrote: P.S Šo ti zasmeta Franjo, žiti se? Za toa se fati?
Pa pokazues so prsti koj za kogo naviva, i zborues za teritorijalen integritet i moralnata pogresnost na intervencii u tugja zemja, a si zalepil avatar od coek so:

- e separatist
- poddruzvase separatizam vo druga megjunarodno priznaena zemja
- intervenirase voeno vo tugja zemja so soostvena vojska

Pa kje te potsetam postavues nivo na diskusija i ubacues nepotrebni elementi.


AlexGreat wrote: :D eve Slobo kje go stavam.
Epten ja uprai. Ali tvoe pravo.
AlexGreat wrote: P.P.S Ako ne znaeš koe i što e praven argument što sum navel, otvori kniga po Megjunarodno javno pravo i pročitaj što e suverenitet, nezavisnost i samostojnost.
Vazi, samo otkako kje go naprajs istoto po drugive temi. Recimo na onaa za Iran, ili ostanatite kade ti odgovara.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45758
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Украинска криза

Post by Iko »

AlexGreat wrote:I da se rčnat, nema taka bajno ovojpat da pominat separatistive. Ne e ova 2014.
Chitav Izraelski voen analitichar...72-va chasa im trrbaat na Rusite - da patos obrishat voeno so Ukraincite...govorime bez meshanje od strana...

Inache - istot tvrdi deka Ukraincite sega se vo daleku ponepovolna sostojba nego 2014-ta...silite na tkn. "VSN" sega se daleku pogolemi i poorganizirani nego togash - bashka sega vo sostav imaat vekje profesionalni borci, ne samo borbeno iskusni tuku i redovno trenirani godinive...obratno - Ukraincite sega na prva linija imaat neobucheni regruti dodeka malku shto imaat napraveno vo megjuvreme odoshto smeneto maskirni uniformi...
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2343
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Украинска криза

Post by Вељо »

Da pogodam Izraelecov e Jakov Kedmi :lol:
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Украинска криза

Post by AlexGreat »

Ok. Ne imputirav i ne imputiram ništo što ti samiot ne si go napišal. Tvoi zborovi bez cenzura.

1.
Ja neam simpatii kon nikoj, osven kon toj narod tamu da prestane da go tormozat rqznorazni neonacisticki govna i da ginat dodeka golemite si gi merat kurovite.
Ne go namaluvaj značenjeto na ona što go sporev jas, a toa e "ja neam simpatii kon nikoj", što e nevistina, so toa što mi potenciraš sosema nebiten del od rečenicata bidejki toa se vika relatiizacija i zamena na teza.

2.
Ne, ja velam deka Rusija uleta u haos koj go predizvikaa radikalni govna i neonacisti
Koj i da go predizvikal haosot i koi i da se pričinite za toa, nikoj ne ja povika, nitu pak Rusija imaše pravo da se meša na takov način vo rabotite vo Ukraina. Nitu Ukraina e protektorat nitu pak nekoj ja napadna Rusija. Ako ti poznavaš EDEN I EDINSTVEN PRAVEN USLOV koj dozvoluva takva intervencija vo slučajov, slobodno demantiraj.

3.
Ako ideme bas pravno i megjunarodno, kade toa Rusija oficijalno intervenirala?
Eve kade intervenirala, a ti sega najdi mi i najmal dokaz so koj ke mi dokažeš deka ovie, lično i personalno, ne se del od aktivniot sostav na ruskata armija, a isto taka najdi mi druga organizirana voena formacija koja koristela tehnika identična na ruskata vojska i bila sposobna da ja rasporedi na Krim vo toj period. Ako napraviš krivično delo, toa što nema da te fatat na lice mesto, ne znači deka ne si ti storitelot. A može i da te fatat, ko ovie na linkov npr.

http://euromaidanpress.com/2019/01/25/w ... from-2014/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=2zssIFN2mso" onclick="window.open(this.href);return false;

4.
Pak neozbilni paraleli vleces, ali ajde ti napisa ova. Ja se iznasmeav prvo na boldov, a vtoro na muabetot Bugarija da intervenira.
Mnogu ozbina paralela, za da ti dokažam kolku e apsurdno i neozbilno ona što ti go zastapuvaš kako teza i princip vrz koj gi opravduvaš pričinite za agresijata na Rusija. Kolku što Bugarija ima pravo da se povika na toa što go napišav, tolku i Rusija imala za da intervenira i okupira. Dokaži sprotivno ako ne se soglasuvaš.

5.
Daj be prilozi eden argument pred da gi baras. Vrati se na prethodniov pasus i sledot na nastanite i posle vrati se na baranje argumenti.
Ooooook, eve: Rusija, pomegju fevruari i mart 2014. godina, pripoi kon svojata teritorija, del od teritorija na Republika Ukraina od 27,000 km2 (pogolema od Makedonija) koja do januari istata godina ne beše nejzina. Šo se desi u tie mesec dena i od kade niz ulicite na Krim se sjati reka nečija vojska i zošo baš dodeka taa vojska beše na krimskite ulici organiziraa referendum na koj pak od nigde nikade odlučija baš kon Rusija da sakaat da se pripojat... pitaj Boga. Ama, verojatno vojskata beše Rumunjska, pa zatoa.

Ah da, mojot argument ke go zaboravev: https://en.wikipedia.org/wiki/United_Na ... ion_68/262" onclick="window.open(this.href);return false;

Eve, ova e mojata slika za toa kako treba da izgleda argumentirana diskusija. Ne vmetnuvam novi muabeti so arkanovci, ne vrtam tezi, jasno se povikuvam na tvoi pisanija...
Edinstveno što baram od tebe kako forumski kolega, e počit za moeto vreme, i ist odnos od tvoja strana. Razvivame muabet, odreduvame točki koi gi razgovarame i probuvame da dojdeme do zaklučok. Nema edna tema od 100 na koi sme diskutirale, a za koi sme se soglasile za nešto, da sme smenile mislenje ako sme pogrešile ili barem da se soglasevme deka nema da se soglasime. Tolku. Ako imaš kontra argumenti, vo vid na objektivni dokazi od relevantni izvori, pa i pomalku relevantni, ama da može da se potkrepat od drugo relevantno mesto, koi ke me demantiraat, slobodno druže. I da, i jas na dnevna baza sledev, čitav i slušav što se slučuva tamu. A ko kje go vratam filmot, toa poveke beše od pro-ruski izvori. Zamisli što stav tek ke imav ako bea pro-zapadni. padobranec
Last edited by AlexGreat on 03 Apr 2021, 23:35, edited 1 time in total.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Украинска криза

Post by AlexGreat »

Iko wrote:
AlexGreat wrote:I da se rčnat, nema taka bajno ovojpat da pominat separatistive. Ne e ova 2014.
Chitav Izraelski voen analitichar...72-va chasa im trrbaat na Rusite - da patos obrishat voeno so Ukraincite...govorime bez meshanje od strana...

Inache - istot tvrdi deka Ukraincite sega se vo daleku ponepovolna sostojba nego 2014-ta...silite na tkn. "VSN" sega se daleku pogolemi i poorganizirani nego togash - bashka sega vo sostav imaat vekje profesionalni borci, ne samo borbeno iskusni tuku i redovno trenirani godinive...obratno - Ukraincite sega na prva linija imaat neobucheni regruti dodeka malku shto imaat napraveno vo megjuvreme odoshto smeneto maskirni uniformi...
Moguće druže. Ne znam, samo posakuvam da ne bide taka :D
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

AlexGreat wrote:Ok. Ne imputirav i ne imputiram ništo što ti samiot ne si go napišal. Tvoi zborovi bez cenzura.
Normalno, fala bogu na forum se e u pismena forma, a zasega nemas privilegii da me cenzuriras. Ima i takvi koi imaat a koga i bi me cenzurirale, recimo da zemat da me izbrisat, imaat potpuno pravo na toa posto sum se soglasil so pravilata na forumot koga sum se registriral.

Dali imputiras ili ne, pak ostanuva na onie so citaat.
AlexGreat wrote: Ne go namaluvaj značenjeto na ona što go sporev jas, a toa e "ja neam simpatii kon nikoj", što e nevistina, so toa što mi potenciraš sosema nebiten del od rečenicata bidejki toa se vika relatiizacija i zamena na teza.
Ili u prevod, diskusija na konkretna tema i izneseni tvrdenja gi vrtis i nepotrebni prepiski. Mislam pazi sporis kogo ja simpatisem. Use pa bilo relativiziranje.

Mislam boze moj argumentov " ne James ne e vistina oti ne simpatises nekogo oti ja vikam simpatises"

Dobro.
AlexGreat wrote:
Koj i da go predizvikal haosot i koi i da se pričinite za toa, nikoj ne ja povika, nitu pak Rusija imaše pravo da se meša na takov način vo rabotite vo Ukraina.
Ajde, pak ko kisa oko kraguevca. Abe neli ja pratese situacijava? Ja ti kazav ukratko hronoloski. Imas demokratski izbran predsedatel i parlament, i opozicija koja se diga na protesti. Po meseci protesti, vlasta i opozicijata pod zakrila na megjunarodnata zaednica postignuvaat dogovor, a koj potoa e prekrsen i grupa na desno orientirani govna i neonacisti koi pukaat vrz policijata i nasilno ja prezemaat vlasta i parlamentot t.e ja frlaat drzavata u haos.

Kako toa ne e bitno koj ja poddrzuel taa opozicija nego bitno e od celiov muabet samo momentot deka Rusija se mesala? Ostatokov od svetov neli ic ne se mesal?

Da, aj da zborime kako James naviva.
AlexGreat wrote: Nitu Ukraina e protektorat nitu pak nekoj ja napadna Rusija. Ako ti poznavaš EDEN I EDINSTVEN PRAVEN USLOV koj dozvoluva takva intervencija vo slučajov, slobodno demantiraj..
a) Rusija intervenirala kolku so i SAD intervenirale

b) pravnoto u Ukraina zavrsuva onoj moment koga desnite govna kako i neo nazi grupaciite pukaat vrz policijata i nasilno go zazemaat parlamentot

c) koga od moraliziranje se prebacivme na tumacenje na pravo, procitaj ona kratkono rezime pogore, kade nasilno e prezemena vlasta, i kade Janukovic demek e smenet od dolznost i malku zainteresiraj se da procitas deka e smenet so 328 glasa za i nieden protiv (so e epten demokratski neli) a so e za 10 glasa pomalku od dvotretinsko mnozinstvo za istoto da se napraj. Pravno toa go pravi seuste predsedatel a koj :
On 4 March 2014, Russian permanent representative to the United Nations Vitaly Churkin presented a photocopy of a letter signed by Victor Yanukovich on 1 March 2014 asking that Russian president Vladimir Putin use Russian armed forces to "restore the rule of law, peace, order, stability and protection of the population of Ukraine".
I ako produzime u "pravnite lavirinti" mozeme do utre sabajle da polemizirame. Ama se kje se svede na toa deka haosot pocna koga desnite govna i neonacistite ja frlija Ukraina vo haos.
AlexGreat wrote: Eve kade intervenirala, a ti sega najdi mi i najmal dokaz so koj ke mi dokažeš deka ovie, lično i personalno, ne se del od aktivniot sostav na ruskata armija, a isto taka najdi mi druga organizirana voena formacija koja koristela tehnika identična na ruskata vojska i bila sposobna da ja rasporedi na Krim vo toj period.
Ama ostaj sea cii se tie, site znaat cii bile znam i ja. Ti vrtis sea na megjunarodno pravo. Ja ti kazav pogore od gledna tocka na Ukrainskiot predsedatel u negovata zemja e izvrsen puc a on pobaral voena pomos od Rusija, cii trupi od raspadot na SSSR se rapsoredeni na Krim vrz osnova na bilateralni dogovori. Baska onie koi se rasporedija nemaa vidlivi oznaki na sebe, pa pak pravno gledano se lokalni vooruzeni grupi. Da se potsetime Ukraina nema legalno izbrana vlast u tie momenti tuku pucisti. Istokot na zemjata seuste go priznava Janukovic, pa zatoa i nemaat dovolno glasovi da go impiciraat.
AlexGreat wrote: Ako napraviš krivično delo, toa što nema da te fatat na lice mesto, ne znači deka ne si ti storitelot.
Ako naprajs krivicno delo kriv si otkako kje se dokaze vinata na sud. Fatile, ne fatile.

AlexGreat wrote: http://euromaidanpress.com/2019/01/25/what-we-know-about-russias-active-duty-soldiers-captured-in-eastern-ukraine-from-2014/
I pazi sea, pocnues raspravava dali James bil pristrasen. :)

Uste pa
Later, the SBU shared the video of them being questioned by the “Donbas” on the scene
Vrti suci od sirotite braniteli koi "James" gi vikal neo nazi a demek ne se, i koi ti "odlicno gi znaes" ni pet ni sest eve ti James dokazi bas od tie neo nazi. Za da me ubedues u toa so ja vekje sum go napisal.
AlexGreat wrote: Mnogu ozbina paralela, za da ti dokažam kolku e apsurdno i neozbilno ona što ti go zastapuvaš kako teza i princip vrz koj gi opravduvaš pričinite za agresijata na Rusija. Kolku što Bugarija ima pravo da se povika na toa što go napišav, tolku i Rusija imala za da intervenira i okupira. Dokaži sprotivno ako ne se soglasuvaš.
Mnogu ozbilno. Bugarija imala malcinstvo u Makedonija, i Bugarija kje intervenirala u Makedonija. Daj be...

AlexGreat wrote: Ooooook, eve: Rusija, pomegju fevruari i mart 2014. godina, pripoi kon svojata teritorija, del od teritorija na Republika Ukraina od 27,000 km2 (pogolema od Makedonija) koja do januari istata godina ne beše nejzina.
Epten si pratel. Vsusnost so se desi e manje vise istata metoda od pogore u obratna rezija. Grupa vooruzeni lugje nasilno go prezemaat parlamentot na AP Krim i Sevastopol, formiraat paralelni privremeni vlasti koi odrzuvaat referendum i proglasuat nezavisnost i se pripojuvaat kon Rusija.
AlexGreat wrote: Ah da, mojot argument ke go zaboravev: https://en.wikipedia.org/wiki/United_Na ... ion_68/262" onclick="window.open(this.href);return false;
Moze da dopreciziras kon sto tocno ti e argument neobvrzuvacka rezolucija izglasana od zemji so redovno odobruat se so e anti rusko? So.tocno probues da dokazes so ova i so istovo smeni ili kje smeni po odnos na toa deka Krim ni u san nema da se vrati u ukraina?

AlexGreat wrote: . Ne vmetnuvam novi muabeti so arkanovci, ne vrtam tezi, jasno se povikuvam na tvoi pisanija...
Kje se obesam majke mi, kako bre ne vmetnues novi muabeti koa se ubiv citirajki gi. Prvo 2001 pa ja bukvalno arkanovci gi umetnav so zvezdicka objasnuvajki deka umetnues muabet i da ne prajs toa, pa posle bugarija i bugarsko malcintsvo i na kraj on ne umetnuel muabeti.
Ja otvaram debatava so mislenje deka Ukraina e isto sranje cak i beter i deka Rusija mozese i moze da ja raskupusa ako koga i kako saka, me utepa so 3 strani muabet ko Putin da me prael, ti postiraat nekoj Izralec so bukvalno istoto go kazuva i repliciras "mozno e se nadevam nema da bide taka".
AlexGreat wrote: Edinstveno što baram od tebe kako forumski kolega, e počit za moeto vreme, i ist odnos od tvoja strana.
AlexGreat wrote: E sega, me interesira kakvo salto mortale so argumenti kje sledi po kažanoto.
Prvo kje pokazes pocit za sogovornicite, posle kje baras. Nekolku pati nanazad ti pisav ako sakas nivo, najprvo kje se potrudis da se drzis do istoto.
AlexGreat wrote: Razvivame muabet, odreduvame točki koi gi razgovarame i probuvame da dojdeme do zaklučok
Se do momentot koga od temata najbitno stana koj za kogo naviva, so detalen osvrt na potpuno nebitni raboti izvadeni od rakav.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Украинска криза

Post by AlexGreat »

Točno znaev deka za euromaidan kje se fatiš. Namerno go postaviv baš toj link od stotici drugi i ne slučajno na krajot te povikav da postaviš svoj izvori pa duri i ako se pomalku relevantni, no pod uslov da može i od drugi mesta da se potvrdat. Jas alternativni za toj od euromaidan iam 100. Ti nemaš nitu eden koj ke demantira. :D

Definitivno se izemam od ponatamošna polemika i odgovori na bescelno trolanje. Iako ne se poznavame lično, veruvam deka sekogaš cvrsto i beskompromisno stoiš na svoeto mislenje i ti čestitam na istrajnosta.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Украинска криза

Post by AlexGreat »

Rumunjska vojska povtorno se dviži kon Ukraina.

Army trucks in Russia, near the Ukrainian border... They have masking tape on their plates, so probably not Russian (sarcasm, before somebody bites my ass again)!

Image
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests