Украинска криза (Алекс KAJ SE 3X IL-76? neka trepka)

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Украинска криза

Post by AlexGreat »

#Ukraine: Ukrainian forces continue to hit Snake Island in the Black Sea; new footage released shows multiple long range artillery/rocket strikes against Russian positions.

A Pantsir-S1 SAM system is claimed to be destroyed; regardless, anyone nearby would have had a bad day.

https://twitter.com/UAWeapons/status/15 ... VU9jNJtrIw

Mnogu dobro video od svež napad vrz Zmiski.

Ostrovov e grobnica za tehinika i ljudstvo. Čija god da e, osudena e na uništuvanje vo ovaa faza. Baška, dronov relativno blisku e do ostrovov i od povisočko snima.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Украинска криза

Post by AlexGreat »

From this week, 200 Ukrainian soldiers are set to arrive in the UK every day to receive training.

https://twitter.com/WarMonitor3/status/ ... VU9jNJtrIw

Ova e valjda del od onaa ponuda na Johnson za obuka.

Russian BMP-2 and Tigr IMV destroyed by Ukrainian Forces

https://twitter.com/PaulJawin/status/15 ... VU9jNJtrIw

Ukrainian official Anton Heraschenko was in Kremenchuk today. He went to the site and filmed ongoing rescue effort.

https://twitter.com/olliecarroll/status ... VU9jNJtrIw

Video od napadot vrz Mall-ot. Ne se gleda nikakva tehnika ili ostatoci od nea. Ova e kolateralna šteta radi nepreciznost i pogrešno info, ili radi varvarizam.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5909
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Украинска криза

Post by Airbus »

Avijaticar wrote: 27 Jun 2022, 21:40 East VS West. Игла со Стингер
Добра позиција фатиле, но и за двајцата беа надвор од домет?!

https://www.reddit.com/r/CombatFootage/ ... o_evade_a/
Дибеци, краток опис на видеово. Поише од ова да бараш нема. Употреби едниот и ладење, ама џабе. :D
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Украинска криза

Post by AlexGreat »

Da pocekaa uste malce.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Avijaticar
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1870
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: Украинска криза

Post by Avijaticar »

AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 23:18 Da pocekaa uste malce.

Имаа шанса за историско видео ако испалеа и двајцата :)
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

🇷🇺🇺🇦❗The fighters of the Armed Forces of Ukraine who have dug in in the forest belt near Lisichansk are methodically knocked out by artillery fire.
https://t.me/intelslava/32053
🇷🇺🇺🇦⚡Russian artillery destroyed Ukrainian militants near Lisichansk
https://t.me/intelslava/32069
🇷🇺🇺🇦❗A strike with high-precision air-launched missiles on the shops of the Artem Rocket-Building Corporation in the Shevchenko district of Kyiv

This enterprise produced ammunition for Ukrainian MLRS.
https://t.me/intelslava/32072
🇺🇦⚡The Ukrainian military was blown up on their own stretch of mines in the Donetsk direction.
https://t.me/intelslava/32073
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

🇷🇺🇺🇦❗The LPR confirms that the troops are already fighting in the city and expect the liberation of Lisichansk by the end of the week. Such terms indicate that a breakthrough of the Lisichansk grouping from the operational encirclement to Seversk is expected.

If so, then of course it is desirable to fill more equipment and manpower on the road near the Donets when they start to leave.

Of course, the liberation of Lisichansk will allow us to consider the strategic task of liberating the LNR fulfilled. Well, in July we will see the battle for the Slavic-Kramatorsk agglomeration.
🇷🇺🇺🇦🇬🇪⚡Footage of a captured Georgian from the 24th Mechanized Brigade of the Armed Forces of Ukraine Safil Allahverdiyev appeared
https://t.me/intelslava/32086
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

Borbena evakuacija so helikopteri

https://t.me/RVvoenkor/17590

Gagjanje na ukr celi kaj slavjansk

https://t.me/RVvoenkor/17591?single
Assault groups of the allied forces of Russia and the LPR have already passed about a third of the length of Lisichansk, said the Ambassador of the LPR Miroshnik
On the north side of Lisichansk, near the settlement Shepilovo and Privolye, the allied forces crossed the Seversky-Donets and entrenched themselves on the right side of the river, where they are equipping bridgeheads for a further attack on the city.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

Da napomnam uste od start da nema nedorazbiranje, ne terame inat nitu se podbivam, me mrzi da pisuvam poso demek odmor zemav mi se spiese, ama komsikive denes imaa G7 samit sabajlecki i ocigledno moive hostirale istiot i navodno nasiot bil vtor u pizde granda pa celo sabajle cekav dali kje baraat MNR da vlozi nota ili kje go palat sobranie, ceca bila orospika i sve to....
AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17
Druže James,

Nikoj ne vika da ne davaat ni peda zemja. Fintata e što Ukraincite ja trampaat zemjata za mnogu ruska krv. Vklučitelno i svoja, se razbira. No od site snimki i tekstovi što gi sledam, imam vpečatok deka se vodat po logikata: se dodeka protivnikot povekje krvari od nas - držime pozicija, potoa se povlekuvame na prvata rezervna pozicija itd. Taka ke bide i so Lisičansk. Kako što i prethodno kažav, situacijata se iskomplicira koga od kaj Zolote im pukna odbranata i sekade od sekoja točna se pokrieni so artilerija. Neodržliva pozicija.
Drugar aleks u tekot na cela debata koristam samo Ukrainski i proukrainski izvori, napomenav nekolku pati 90% od ruskive ne mozam da gi gledam/sledam. Znaci podatocite za Ukrainskite zagubi se ili nivni ili na stranci koi bile tamu a koi kako reputablini se proizvod pak na samite Ukrainci preku mediumskata eksponiranost sto samite im ja napravija. Vo site niv samite go opovrgnuvaat seto ova. Nivnata pozicija na celiot istocen front e neodrziva, i toa e problemot. Da bukvalno se borat za bezvezalni pozicii pod se cini politicki naredbi. Ja glavata ja davam deka Ukrainskiot GsH rado bi se povlekol bez problem, isto kako sto bez problem maltene kako i Rusite gi ramnat so zemja site naseleni mesta na prvo primetuvanje na Ruski trupi.

Ja dosega ne vidov ni eden razumen odgovor od proukrainskite izvori za ovoj fenomen.
AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 Dragan greši koga veli deka ruskite zagubi se pomali od ukrainskite (naročito vo urbana borba). Bukvalno se kosi so sekakva logika, teorija i praksa na vojuvanje, agresor koj na taktičko nivo e inferioren, napagja urbana utvrdena pozicija protiv motiviran, opremen i (najverojatno) poobučen protivnik. Može da raspravame do utre na taa tema, no mislam deka može da se soglasime deka ruskite zagubi se najmalku podednakvo strahovito visoki.
Ne mozat da bidat isti, matematika 101. Ukraincite imaat 700-800k lugje pod oruzje spored site procenki, Rusite i t.n LNR, DNR nemaat ni osmina od toa. Pak kje se vratam na ona pogore i od kade se moite procenki. Nikako ne mozat da bidat isti, naprotiv mnogu se polosi Ukrainskite.

AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 Vo odnos na komandniot kadar, pa očigledno e deka nema komandant na operativna zona koj od početokot dosega, izdržal povekje od mesec dena. Nema, nema nikakva zdravorazumska logika da "rotiraš" tolku komandanti vo taka kratok period dokolku rabotite ti odat po plan. Očigledno e deka imaa/t problem. Dali imaat profesionalci? Verojatno. Dali dosega Ruskata vojska demonstrirala nešto za koe što bi rekle deka izgleda profesionalno/bleskavo/iznenaduvački pozitivno?
Ova se cisti spekulacii, bez nikakva potkrepa i vo povekje navrati se pokazaa nevistiniti do stepen da blage veze nema.

Znaci totalen blackout e celava Ruska operacija, do den denesen na nikogo ne mu e jasno ni sto e celta, nitu pak namerite.
AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 Jas navistina od prviot den do sega osven traljavost, na jedvite jade, ne sum primetil. Navistina bi cenel ako mi izdvoiš eden primer/operacija za koja što može da kažeme, u jbt, stvarno ova go izvedoa da ti strese gakji.
Mene iskreno mi trese gakji cela situacija, ako sakas iskreno najveke od celava situacija mi strese gakji guvernerkata na Ruskata centralna banka. Na ovakov nuklearen ekonomski napad vrz Rusija bez nikakov presedan u istorijava zenava e krucijalna od nivni aspekt.
Od voen aspekt ja iskreno da bev na mestoto na Gerasimov i da mi naredese Putin da vlezam u ovakva zemja so ovolkav operativen prostor i na takva PVO, so tie sili, kje opnev ampula so cijanid. Ne znam kako da objasnam kolku e specificno od voena gledna tocka. To e za tresenje gakji.

Da nema zabuna iam takvi momenti i od drugata strana, za ukrainskata vojska, kako i za samite Ukrainci, pa do nekade i za Zelenski, za posledniov uste ne sum nacisto no moram da priznaam pola pola sum, mogukje i da smenam mislenje.

AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 Da, situacijata e idealna, ako se spremni da doniraat 100 komada Challenger-2, edno 500 komada Brimstone, 1000 NLAW, i dve eskadrili EF-2000 i 50 M270ki i 100 samohotki. Isto tolku i Francuzite. Koga na toa Rusite ne bi frlile taktička nuklearka, za edna nedela vo Donjeck i Lugansk ke se vee dvobojka.
Odma kje ti kazam, ako im go doniraat ova kje gi porazat Ukraincite samite tie, za toa i ne im gi davaat. Povekje pati iam napomenato koga se zboruva za ovie donacii. Logistika, logistika, logistika. Nemas poim sto sve treba za se ova eden den da raboti na teren. Za ovakva masinerija osven SAD nitu edna druga zemja nema ni priblizno kapacitet da operira na tolkav prostor pa prasanje i tie dali bi uspeale so Rusite na drugata strana. Znaat i samite pa zatoa ne se vo Ukraina, da bese drugo mesto odamna kje gleavme ona sto go gleavme vo Sirija kade brzo upadnaa so trupi na teren po Ruskata intervencija.

Drugo za razmisluvanje, dosega dobija skoro celo naoruzanje od istocna evropa megju koe i skoro 40% od kapacitetite na Baltickite zemji a nekoi zemji kako Polska koja se osakati za barem 30% od svoite efektivi a da ne prajme muabet za Ceska i Slovacka koi maltene si gi ubija svoite kapaciteti.

I treto so nikako da dobijam pak razumen odgovor, spored Oryx i site izvori so koi gi potkrepuvas ovie tvrdenja, zborime samo za brojkite navedeni kako zarobeni i napusteni od Rusite od prviot del na operacijata, istite se barem trokratno pogolemi od ovie sto gi navede. Kade se na teren i zasto ne davaat efekt a koj spored tebe e dovolen da bide kakonsto vikas t.e da ja vidime dvobojkata vo doneck/lugansk pa nek e i u Sevastopol?

AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 Zaebancija na strana, Rusija e i doprva kje izleze kako ponižena od ovaa vojna. So stigma slična na onaa na Srbite samo x100.
Za ova ne moze da se zbori posto nemas nacin kako da kvantificiras sto e ponizuvanje da sporedis vo odnos na sto itn itn. Ostaj ovie muabeti.
AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 I prati situacija samo kolku vreme ke im treba da se opravat i dali 20 godini kje im bidat dovolni dovolno da zakrepnat za da započnat "modernizacija" na vojskata za vo 2040 da ne teraat BMP-1 i 2, i T-62ki kako što tek vo 2010 go započnaa toj bran. A denes gledame ustvari kolku mal % e moderniziran od cela taa armada.
Ovde kje bidam kratok ali potpuno ne se slagame.

AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 Blagodetite na živeenje vo sredeni državi kako Baltičkite ili Skandinavskite, prosečen Rusin kje gi dostigne, brat bratu za 50 godini. Ruganjeto so tie državi, osven ako ne e inat ili zavidlivost, voopšto ne go razbiram. Tie narodi imaat takov (opravdan) animozitet kon se Rusko ili Sovetsko, da nikogaš i po nikoja cena nema da prifatat povtorno da im govori radio Moskva ili da gi pokorat. Vidi samo kolku se rezistentni na site ruski uceni. Umisleni šabani ko nas, na koi ne im doagja um i potsvrtšuvaat na petokraki možeš da gi trpaš i sto pati, ama tie narodi ne gi ebeš dvaput, druže.
So im falese i u koj moment bile na bilo koj nacin zagrozeni od Rusija, uste poveke so vo niv ima ist ili poglolem del Rusko naselenie od Ukraina? Eden primer? Imaa problem da vlezat u EU? NATO?

AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 So samiot helikopterski desant (200 komada?! Nebitno i samo 50 da bile), jasno e deka celiot fokus vo prvite časovi ili den bilo molskavično zavzemanje na Gostomel koe ke služi kako hub preku koj kje gi šokiraat, paraliziraat i eliminiraat na Ukraincite. Očigledno, katastrofalno pogrešnite procenki za sostojbata na ukrainskite sili gi šokira i paralizira niv.
Prvo nacinot na koj go izgubija bese potpolno sprotivno, najdobar pokazatel kako katastrofalna bese situacijata vo Ukrainskite OS, i bea i te kako paralizirani i uste se. Kje se povtorime po 100-ti pat, vojuvanjeto e profesija i edno od bazicnite pravila e koga neprijatelot ti diktira situacija na teren a ti ne moes nisto okolu toa, ondak ne moes da kazes imas kontrola.

Pak od ukrainski izvori, Gostomel e zazemen od Ruska strana i to u mnogu ozbilna akcija, i Gostomel go zazemaa povtorno duri otkako Rusite go napustija, uredno i na nivna inicijativa.

Celata grupacija okolu Kiev od voen aspekt naoravi ona sto trebase, vklucitelno pak kje recam od Ukrainski izvori, i vleze vo Kiev po sto posle i se povlece.

Politickiot aspekt, prevrati, vladi sakale da go ubijat Zelenski nemaat nikakva vrska so Ruskata vojska i sto moze i kako moze.
AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 Ako se sekjavate, na snimkite od Ka-52 okolu Gostomel, na ogromnata pista se gledaat zapaleni cisterni koi onevozmožuvaat sletuvanje na vozduhoplovi.
Drugar Aleks nikoj ne pali cisterni za onevozmozuvanje aerodromski pisti. Celata tehika tamo im ja srabotea Rusite, ostaj tie muabeti. Razberete vekje rat e profesija, ne pusta nikoj zdrav Iljusini na takvo PVO ako ne e siguren deka istoto e isterano na bar 80km u site pravci.
Pobogu kako bile spremni koga razdavaa oruzje na civili, Kiev mesec dena bese div zapad, najmalce bataljon Ukrainska vojska i tehnika ispotepaa istite tie tolpi za lincuvanje.
AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 Isto taka, ne možeme so sigurnost da znaeme koi i vo kolkav broj mehanizirani edinici stignale potoa kaj Gostomel. Možebi voopšto formaciski ne bile od ovie pripremenive na Il-76. Toa što pak Ruskoto MO vo taa faza na vojnata koga bukvalno dobivaa po timbara vo prvite nekolku denovi izleglo so takva informacija, izleglo so tvrdenje za pričinata, e samo dodaten argument da se veruva vo sprotivnoto :)

Moze da znaeme, rekov vekje i stajv video od vtoriot ili tretiot den. Kje me prasas kako znam deka e toj den, kazav vekje, Mrijata e zdrava i ziva na istoto. Na nego imas pun kurac Kamazi i ostali vozila koi ne gi koristi VDV koga se desantira.
AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 Kako god da bilo, a sekako deka špekulirajki duri i da pogodime koja bila vistinskata namera, za toa nema da dobieme potvrda, ne znači deka ne može po nekoja logika da eliminirame možni opcii. Rezultatot e deka doživeaa neuspeh i golemi zagubi na aerodromot za kratko vreme i na kraj celosno se sobraa od Kievska oblast.
Pak ne me svakjaj pogresno, posto i sam vikas deka si pristrasen, ali i da Rusite vlegoa vo Lavov pa i Varsava za 4 saati, od tvoj aspekt pak kje bese oceneto kako neuspesno. Da ostajme tie muabeti realno stvarno ovie argumenti koi gi stavas otvaraat poise prasanja i najcesto poise gi kompromitiraat Ukraincite a idat u prilog na Rusite nego obratno.

AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 Summa summarum. Koga agresorot koj e vo najslabiot segment 10 pati pomokjen
No ne e, obratno e Ukraina ima momentalno numericka prednost na teren vrz Ruskata grupacija. Tokmu toa e problemot od start sto nitu eden prifesionalec osven glupacive u politika nema da ti kaze deka so 200k vojnici e mozno da se zazeme Ukraina. Duri i da ja branele soobrakjajna policija i Ukrainskata uprava za javni prihodi samo.
AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 za vozvrat uspea cel Zapad da go svrti protiv sebe,
Sakas da kazes deka Zapadot e protiv Rusija od 24 Fevruari?
AlexGreat wrote: 27 Jun 2022, 22:17 a Ukraincite ne ni oddaleku ne pokažuvaat deka se vo nekakva kritična po niv faza
Najglasnite poddrzuvaci od pocetokot na Ruskava voena intervencija go vikaat tokmu sprotivnoto, i toa napravija salto vo izvestuvanjata i napisite so e povekje od evidentno. Znaci pak kje gi kazam onie heroite od stranskata legija koi gi proizvede samata Ukrainska propaganda vikaat bas toa deka sostojbata e bukvalno kriticna.


Na kraj pa mi ostana dolzen, dali go gledas stavot na Amerikancite za defetisticki?

Kje se povtoram od pocetokot, si prajme muabet nema nisto tendenciozno i nepocituvacki, da ne se razbereme pogresno.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Украинска криза

Post by AlexGreat »

Image
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Украинска криза

Post by AlexGreat »

НАЈМАЛКУ 11 ЗАГИНАТИ ВО РУСКИОТ РАКЕТЕН НАПАД НА ТРГОВСКИ ЦЕНТАР ВО ПОЛТАВА

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 50 се повредени во денешниот руски ракетен напад на трговски центар во градот Кременчук во регионот Полтава, објави гувернерот Дмитро Лунин. Претседателот Володимир Зеленски кажа дека во моментот на нападот имало илјада луѓе во трговскиот центар и дека се очекува бројот на жртвите да биде многу поголем.

„Спасувачите пребаруваат по урнатините, веројатно ќе бидат пронајдени уште тела. Ова е терористички чин против цивили, во близина немаше воени цели што Русија би ги напаѓала“, изјави Лунин.

https://sdk.mk/index.php/svet/najmalku- ... s.facebook
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

Od 1000 dusi zaginale samo 11? svaka cast.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

🇺🇲⚡National Security Adviser Sullivan said that in connection with the strikes of the Russian Armed Forces on Western arms supplies, the United States is forced to take measures to compensate for the losses.

It is worth noting that as recently as May, the Pentagon stated that it did not see the effectiveness of the Russian Armed Forces' strikes on Western supplies. Now we've seen it 😁
🇷🇺🇺🇦⚡The work of Russian fighters from the Kornet ATGM with a thermobaric projectile on the accumulation of the Armed Forces of Ukraine in one of the regions of Ukraine
https://t.me/intelslava/32093
🇷🇺🇺🇦⚡It's really hot in the forests in the Lisichansk direction! TOS "Heavy flamethrower" of the O group burns out the positions of militants located in the forests
https://t.me/intelslava/32094
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

Gagjani ukr pozicii u nikolaev

https://t.me/RVvoenkor/17607?single
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

Destruction of the ammunition depot of the Ukrainian special forces "Kraken" in the Upper Saltov region.
https://t.me/milinfolive/85926
Fragments of death: shelling of the positions of the militants of the Armed Forces of Ukraine with the help of VOGs

VOGs are grenades for underbarrel and automatic grenade launchers. On the footage, our fighters use them against Ukrainian Nazis in the area of the settlement. Novgorod. Of course, the fire is adjusted with the help of UAVs.
https://t.me/RVvoenkor/17623
🇷🇺🇺🇦⚡️ GRAPHIC
Destroyed positions of the Armed Forces of Ukraine in the Novoselivka-2 area (to the north of Avdiivka, near the Avdiivka-Konstantinovka highway).
https://t.me/intelslava/32103
🇷🇺🇺🇦⚡️LPR authorities are reporting that assault groups are already deep inside Lisichansk & fighting in the vicinity of the Shakhtar Stadium, that they have crossed the river at Shepilovo & that fighting is occurring both at Maloriazantsevo & the Lisichansk Oil Refinery.
https://t.me/intelslava/32105

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

The Ukrainian General Staff reports for the second day in a row that Russian troops are improving their tactical position in the area of ​​the city of Balakliya (Kharkiv region).

As indicated in the reports, the offensive is taking place in the areas of the settlements of Zaliman, Dovgalevka and Yavorskoye. It is noteworthy that since the beginning of April, the main efforts in the Balakleya zone of the Russian Armed Forces have been concentrated on holding occupied lines.

Apparently, the transition to offensive operations indicates that the Russian troops have restored their combat capabilities. At the same time, a large Ukrainian group that was in this zone, on the contrary, noticeably decreased due to the transfer of units to other areas, as well as large losses among personnel.
https://t.me/boris_rozhin/55392
🇷🇺🇺🇦⚡️The approximate line of defense that the General Staff of the Armed Forces of Ukraine will try to build on the Seversk-Soledar-Artemovsk line after the retreat from Lisichansk is completed.
Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

Novolugansko artilerija po ukr pozicii

https://t.me/milinfolive/85928

Ka52

https://t.me/RVvoenkor/17629
🇷🇺🇺🇦⚡The RF Ministry of Defense stated that yesterday Ukrainian attack aircraft attempting to attack Russian positions were shot down in the Nikolaevsky direction in the Pervomaisky area - 3 Su-25 attack aircraft were shot down + another 1 Mi-8 helicopter was overwhelmed.

It is also worth noting that as a result of massive attacks on Nikolaev, the headquarters of the 79th brigade was destroyed.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

Apparently, the transition to offensive operations indicates that the Russian troops have restored their combat capabilities. At the same time, a large Ukrainian group that was in this zone, on the contrary, noticeably decreased due to the transfer of units to other areas, as well as large losses among personnel.
A prethodno soopstenieto bese porazen neprijatelot na harkovskiot pravec, i ne im vrzuvale edinici.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

Raketen udar po ukr pozicii u slavjansk

https://t.me/RVvoenkor/17633?single

Pepel napraeni ukr vozila u dvor na gimnazija u lisicansk

https://t.me/boris_rozhin/55397

Ruska artilerija po ukr snagi pri povlekuenje od severodonjeck u lisicansk

https://t.me/boris_rozhin/55401
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35598
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

Su25 pri dejstvo nad front sninka od bpl

https://youtu.be/7c7Rcv0y-gU
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot], Helihopter, rascia82 and 9 guests