Новата криза во Ирак

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35587
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by dragan_mig31 »

Uste vi e aktulena forava?
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by Zoran MAF »

dragan_mig31 wrote:Uste vi e aktulena forava?
Ova ke e evergrin
Dodeka ne iskoci neshto pogolemo.
Na PR Tiranski Platfoprmashi/
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35587
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by dragan_mig31 »

Toa samo u vmrovski krugovi ;)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by Zoran MAF »

dragan_mig31 wrote:Toa samo u vmrovski krugovi ;)
Прав си , али не се сумњам дека че има глупости.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35587
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by dragan_mig31 »

E kaj nas nazalost nema deificit na gluposti :s
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by filipv »

Airbus wrote:Сите цитати за загинати луѓе се од амерички извори, односно, NYT, CNN, NBC News, и еден европски Reuters
Прво, Ројтерс е една од најреномираните новински агенции на светот и биди сигурен дека не би објавувале глупости, а ОСОБЕНО не затоа што така им наложила америчката или британската држава. Во земји со сепарирана власт и независни (од државата) медиуми тоа не само што не е можно, туку самиот обид би бил третиран како врвен скандал и САМИТЕ ТИЕ на фанфари би објавиле „вчера претставници од власта побараа да пишуваме/не пишуваме нешто бууууу срам да им е!“. За пропагирање на официјалниот наратив, америка и британија си имаат свои медиуми кои отворено си викаат „ние сме владина агенција и збориме во името на владата“, како напр. VoA, C-SPAN и слични.

Бројката од 1500 што ја пренесува Ројтерс е од Ирански извори. Околу таа бројка нема контроверза (нема едни извори викаат едно, други друго... ОСВЕН, се разбира, Иранските) пошто такви „информации“ Ројтерс не пренесува. Види ја, на пример, Руската страница за протестите. И таму вика дека има „повеќе од 1000 жртви...“

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1 ... %BD%D0%B5_(2019" onclick="window.open(this.href);return false;)

(За CNN и NBC нема да коментирам бидејќи не ги читам - не се доволно објективни за мој вкус. Но, Reuters... a богами и NYT се друга приказна.)

Второ, тоа што некој извор е амерички не значи дека ќе ја папагализира официјалната америчка политика, како што тоа го прават Руските или Кинеските извори. Сите Руски и Кинески извори се контролирани од државата и тие секогаш ќе ја презентираат „руската“ или „кинеската“ страна. Тоа е, врочем, експлицитно наведено во нивните програмски определби. Затоа, нив можеш слободно да ги сметаш за гласила на Руската или Кинеската држава и нема воопшто да згрешиш. Нивната основна цел не е објективното информирање, туку пропагирање на официјалниот наратив. Не заборавај дека најжестоките критики и спрдачења на америчката политика често доаѓа токму од некои амерички извори. Тоа е факт што не може да се игнорира.
Last edited by filipv on 06 Jan 2020, 16:56, edited 1 time in total.
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by Zoran MAF »

filipv wrote:
Airbus wrote:Сите цитати за загинати луѓе се од амерички извори, односно, NYT, CNN, NBC News, и еден европски Reuters
Прво, Ројтерс е една од најреномираните новински агенции на светот и биди сигурен дека не би објавувале глупости, а ОСОБЕНО не затоа што така им наложила америчката или британската држава. Во земји со сепарирана власт и независни (од државата) медиуми тоа не само што не е можно, туку самиот обид би бил третиран како врвен скандал и САМИТЕ ТИЕ на фанфари би објавиле „вчера претставници од власта побараа да пишуваме/не пишуваме нешто бууууу срам да им е!“

Бројката од 1500 што ја пренесува Ројтерс е од Ирански извори. Околу таа бројка нема контроверза (нема едни извори викаат едно, други друго... ОСВЕН, се разбира, Иранските) пошто такви „информации“ Ројтерс не пренесува. Види ја, на пример, Руската страница за протестите. И таму вика дека има „повеќе од 1000 жртви...“

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1 ... %BD%D0%B5_(2019" onclick="window.open(this.href);return false;)

(За CNN и NBC нема да коментирам бидејќи не ги читам - не се доволно објективни за мој вкус. Но, Reuters... a богами и NYT се друга приказна.)

Второ, тоа што некој извор е амерички не значи дека ќе ја папагализира официјалната америчка политика, како што тоа го прават Руските или Кинеските извори. Сите Руски и Кинески извори се контролирани од државата и тие секогаш ќе ја презентираат „руската“ или „кинеската“ страна. Тоа е, врочем, експлицитно наведено во нивните програмски определби. Затоа, нив можеш слободно да ги сметаш за гласила на Руската или Кинеската држава и нема воопшто да згрешиш. Нивната основна цел не е објективното информирање, туку пропагирање на официјалниот наратив. Не заборавај дека најжестоките критики и спрдачења на америчката политика често доаѓа токму од некои амерички извори. Тоа е факт што не може да се игнорира.

Филип пријателе
Кој амерички медијум не пренсува нешто што не е на курсот на амеручка влада.
1999
и 2001
се изнагледавме готови извештааи кои немаа врска со реалноста.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by filipv »

Па не знам кои си ги следел ти.

На западен балкан под „амерички медиум“ се смета CNN поштои се фаќа на сателитска и кабловска, и сите мислат дека тоа се „амерички миедиуми“. Амерички медиуми има мал милион, со мал милион различни ставови за актуелните прашања. Не е само CNN.

А ако очекуваш некој амерички медиум да биде „објективен“ така што ќе зборува за „разулавени нато орди што со касетни бомби гаѓаат градинки“ тогаш тешко дека ќе најдеш (мада сигурно има и такви), ама не затоа што се амерички, туку затоа што тој наратив не е „објективен“.

„Објективно“ не значи „се согласува со моите лични сфаќања“. Напротив.
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5909
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by Airbus »

filipv wrote: Прво, Ројтерс е една од најреномираните новински агенции на светот и биди сигурен дека не би објавувале глупости, а ОСОБЕНО не затоа што така им наложила америчката или британската држава. Во земји со сепарирана власт и независни (од државата) медиуми тоа не само што не е можно, туку самиот обид би бил третиран како врвен скандал и САМИТЕ ТИЕ на фанфари би објавиле „вчера претставници од власта побараа да пишуваме/не пишуваме нешто бууууу срам да им е!“. За пропагирање на официјалниот наратив, америка и британија си имаат свои медиуми кои отворено си викаат „ние сме владина агенција и збориме во името на владата“, како напр. VoA, C-SPAN и слични.

Бројката од 1500 што ја пренесува Ројтерс е од Ирански извори. Околу таа бројка нема контроверза (нема едни извори викаат едно, други друго... ОСВЕН, се разбира, Иранските) пошто такви „информации“ Ројтерс не пренесува. Види ја, на пример, Руската страница за протестите. И таму вика дека има „повеќе од 1000 жртви...“

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1 ... %BD%D0%B5_(2019" onclick="window.open(this.href);return false;)

(За CNN и NBC нема да коментирам бидејќи не ги читам - не се доволно објективни за мој вкус. Но, Reuters... a богами и NYT се друга приказна.)
Пак не ми одговори колку луѓе имало на протестите? Која е таа бројка, и кој е тој ирански извор? Ја ќе ги сметам у фејк њуз сите од горе, затоа што намерно или ненамерно повеќе пати до сеа исто така пренеле вести кои биле лажни кои и те како зазимале страна. Кој го боли к дали пишале на Википедија на руски, дел од артикл за протестите у Иран. Тоа што демек не е пишано, не се десило?
filipv wrote: Второ, тоа што некој извор е амерички не значи дека ќе ја папагализира официјалната америчка политика, како што тоа го прават Руските или Кинеските извори. Сите Руски и Кинески извори се контролирани од државата и тие секогаш ќе ја презентираат „руската“ или „кинеската“ страна. Тоа е, врочем, експлицитно наведено во нивните програмски определби. Затоа, нив можеш слободно да ги сметаш за гласила на Руската или Кинеската држава и нема воопшто да згрешиш. Нивната основна цел не е објективното информирање, туку пропагирање на официјалниот наратив. Не заборавај дека најжестоките критики и спрдачења на америчката политика често доаѓа токму од некои амерички извори. Тоа е факт што не може да се игнорира.
Жити се, што праеше CNN и еден куп како нив, пред и за време на бомбардирање на Авганистан, Ирак, Либија, Сирија? Од каде тоа дека сите Руски и Кинески извори се контролирани од државата? Имаш негде доказ? Ги читаш/следиш истите?
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by James »

https://m.mkd.mk/svet/vesti/amerikanska ... ushta-irak" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33412
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by alvarhanso »

https://www.mkd.mk/svet/vesti/ne-si-odi ... at-od-irak" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.mkd.mk/svet/vesti/pismoto-b ... eka-sad-se" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by James »

Aham vcera vidov, navodno tipov od DoD so potvrdil, izlegol od presot i se vratil za da negira toa so prethodno kazal. Kakov haos coece...
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by filipv »

Airbus wrote:Пак не ми одговори колку луѓе имало на протестите?
Не знам.
Airbus wrote:Ја ќе ги сметам у фејк њуз сите од горе, затоа што намерно или ненамерно повеќе пати до сеа исто така пренеле вести кои биле лажни кои и те како зазимале страна.
Пробај да најдеш каде тоа ројтерс објавиле фејк њуз. А откако нема да најдеш, пробај да прифатиш дека ти овие извори ги сметаш за „фејк њуз“ не затоа што се стварно фејк њуз, туку на трамповски начин - затоа што не се согласуваат со твоите претходно оформени ставови.
Airbus wrote:Тоа што демек не е пишано, не се десило?
Не разбирам што ти е поентата. Ако не е напишано - како знаеш дека се десило? Беше таму? А ако е напишано на сумњиви извори со илуминати и ќемтрејлс, а го нема на реномираните извори - зошто го нема? Масоните се договориле Ројтерс да не објавува?
Airbus wrote:Жити се, што праеше CNN и еден куп како нив, пред и за време на бомбардирање на Авганистан, Ирак, Либија, Сирија?
!!! Зарем не прочита погоре дека експлицитно се оградив од сиенен заради нивната необјективност? Или ќе черипикуваш само она што ти влага у наративот, а другото ќе го игнорираш? Ми ги подувте јајцата сите со сиенен, нит сум ги гледал, ниту сметам дека се објективни. Јебао вас сиенен.
Airbus wrote:Од каде тоа дека сите Руски и Кинески извори се контролирани од државата?


Од сопственичката структура.
Airbus wrote:Имаш негде доказ?
Ако не ми веруваш, прашај некој што се разбира.
Airbus wrote:Ги читаш/следиш истите?
Сигурно дека не. Не читам владина пропаганда, без оглед за која влада конкретно се работи. Мене читањето ми служи за проширување на сликата на светот, а не за потврдување и цементирање на сопствените предрасуди.
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5909
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by Airbus »

filipv wrote: Не знам.
Добро имаме напредок.
filipv wrote: Пробај да најдеш каде тоа ројтерс објавиле фејк њуз. А откако нема да најдеш, пробај да прифатиш дека ти овие извори ги сметаш за „фејк њуз“ не затоа што се стварно фејк њуз, туку на трамповски начин - затоа што не се согласуваат со твоите претходно оформени ставови.
Најдов бе Филип. Еве ти типичен пример за фејк њуз. Пренесуваат дека Русија при освојувањето на Алепо извршила воени злостори. Да не беше мајку му малце поразлично? Дали брадосаниот џган не држеше под опсада илјадници деца и жени како свој штит? Дали тие истите под прикритие на "White helmets" не обезглавуваа деца? Да копаме по видеата што голем дел тука ги видоа? Дали истите не палеа живи луѓе по кафези? Дали целата организација беше директна помош од запад кон брадосаниот џган? Да или не?
Нејсе нема ниту една вест од истиве, каде што пишуваат за колењата, убиствата и палењава на истиов смрад погоре спомнат. А да во текстот џганов се спомнати како rebels, срамота е да се терористи.

Можеби не се согласуваат со твоите оформени ставови, за мене не можеш да збориш.

https://www.reuters.com/article/us-mide ... SKBN145042" onclick="window.open(this.href);return false;

filipv wrote: Не разбирам што ти е поентата. Ако не е напишано - како знаеш дека се десило? Беше таму? А ако е напишано на сумњиви извори со илуминати и ќемтрејлс, а го нема на реномираните извори - зошто го нема? Масоните се договориле Ројтерс да не објавува?


Муабетот беше дека си ставил линк од Википедија кој на англиски е пишано за протестите во Иран. Си пуштил дека на руската верзија ништо нема од тоа. Истото го нема и на македонската верзија. Ако немал некој лик вишак време да пише на било кој јазик и посебно на Википедија не е никаков репер, дали нештото се случило или не.

Не знам за масоните, рептили, заговори, консултирај ги слободно Алекс Џонс и Дејвид Ајк. Они можат подетално да ти одговорат на темава.

filipv wrote: !!! Зарем не прочита погоре дека експлицитно се оградив од сиенен заради нивната необјективност? Или ќе черипикуваш само она што ти влага у наративот, а другото ќе го игнорираш? Ми ги подувте јајцата сите со сиенен, нит сум ги гледал, ниту сметам дека се објективни. Јебао вас сиенен.

Прв дојде на листата од еден од многуте кои шират такви вести. Поентата е дека секаде ги има по цел свет и моментално се шират експоненцијално.
Ама да тврдиш дека нема извори кои се кредибилни во Русија, Кина или било која друга држава надвор од САД, не е ни трагично, туку е смешно.
filipv wrote: Од сопственичката структура.

Значи ти имаш познавање за сопственичката структура на сите медиуми низ цела Русија и Кина. Just brilliant. :lol:

filipv wrote: Ако не ми веруваш, прашај некој што се разбира.

Те молам кажи ми кој е тој што се разбира, да му се обратам за информации.

filipv wrote: Сигурно дека не. Не читам владина пропаганда, без оглед за која влада конкретно се работи. Мене читањето ми служи за проширување на сликата на светот, а не за потврдување и цементирање на сопствените предрасуди.
А кој тука чита владина пропаганда? За болдираното се согласуваме целосно.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by James »

Svabistan gi povlekue vojnicite od Irak (site 30) a ostanuvaat 90 u Kurdskiot del. Lipa nasa vednas po stapkite na masterot isto taka gi povlekue site 14 vojnici.

Bliskiot istok vekje ne e isto mesto, strasno e narusen balansot.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9674
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Новата криза во Ирак

Post by Bobo »

Ми ги подувте јајцата сите со сиенен, нит сум ги гледал, ниту сметам дека се објективни. Јебао вас сиенен.
:mrgreen:
Ready to take photos!
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Новата криза во Ирак

Post by kocov »

Иран со ракетен напад во 00/00 ги нападна американските бази во ирак .
Сирени за воздушен напад веке свират низ Багадад и во Техеран

https://www.jpost.com/Breaking-News/Mul ... ops-613476" onclick="window.open(this.href);return false;




https://www.youtube.com/watch?v=rIos0ya ... TCQy30I2co" onclick="window.open(this.href);return false;
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Новата криза во Ирак

Post by kocov »

Наводно Хезболах извршил копнени напади врз америчките бази во Ирак.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Новата криза во Ирак

Post by kocov »

Најново вести погодени се воени бродиви на америкаснката морнарица ее кога пишев за нострадамус таму во 2017 кочов е будала ..е читај ти си тука сега .

The Arab Prince Mars, Sun, Venus, Leo,
The rule of the Church will succumb by sea:
Towards Persia very nearly a million men,
The true serpent will invade Byzantium and Egypt.

нострдамус....
Арабскиот принц на војната марс и сонцето и венера и лавот
Владетелот на црквата ке умри на умре .
Кон Персија( Иран) ке тргнат 1 милони луге
Вистинската змија(Сад) ке ги нападне Византија(турција) и Египет

Знамето на Американската морнарица е првото знаме е змија на црвени штрафти .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Новата криза во Ирак

Post by kocov »

Ирански авион надлетувале американски бази над авганистан многу многу е лошо .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 18 guests