Појacoт ГАЗА

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by karamba »

кога ќе склопи некој позабеган хумор од овој на МП нека пише, кога и да ги гледам ме смее значи стварно се вонвременски лудаци :bravo: :)
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by James »

Najbolji se, mada u sustina ja sum epten fan na humoristicna produkcija od UK.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by Iko »

https://www.index.hr/vijesti/clanak/sad ... 76816.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;


Uhhh - shukjur, mi olesna...a taman se zasekirav deka trajniot mir nema da bide obezbeden...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by James »

Imet snemeno :)

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2276638" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33348
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by alvarhanso »

https://defence-blog.com/news/army/trac ... srael.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33348
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by alvarhanso »

Image

Vo hi-res
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by James »

Nadrealni fotografii. Odma se znae koi se cii, smart on the left, dumb on the right.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33348
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by alvarhanso »

Well, maybe not so "dumb". :wink:

https://www.jpost.com/arab-israeli-conf ... ver-667908" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.mkd.mk/svet/analizi/dali-ha ... zbolah-kje" onclick="window.open(this.href);return false;

Дали Израел може да наштанца толкава количина на ракети за Iron Dome, колку што овие можат за заварат од тоа цевка-ракетите во гаражи и бункери. Патем, колку чинат една vs. една?
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by filipv »

alvarhanso wrote:Патем, колку чинат една vs. една?
никогаш не ја разбрав релевантноста на овие математики. оружјето не го употребуваш за да се „исплати“ една vs. една.

Цената на една противбалистичка ракета не треба да се споредува со цената на балистичката ракета, туку со цената на штетата што таа балистичка ракета може да ја направи доколку рокне во густо населено места. И така гледано - се исплати - макар не-знам-колку да чини една ајрон дом ракета: поевтино е отколку поправка на зграда, наоѓање нов дом за станарите што више не можат да живеат во рокнатата зграда, медицинскиот третман на повредените, загубата во даночни приходи и општествена репродукција на загинатите, намалената работоспособност на трауматизираните и/или ожалостените на кои им загинал некој близок, дрн, дрн... кога ќе ги ставиш сите трошоци на купче, тогаш една ајрон дом може да кошта милиони - пак и тоа како се исплати да ја употребиш.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by dragan_mig31 »

Pa realno nikoj ni izrael nemoze da ima neogranicen broj na pvo municjja.Do sega palestincive ispalile preku 4500 raketi.Dnevno pucaat po 500-1000 komada.i te kako ima.znacaj matematikana od pogore.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33348
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by alvarhanso »

filipv wrote:
alvarhanso wrote:Патем, колку чинат една vs. една?
никогаш не ја разбрав релевантноста на овие математики. оружјето не го употребуваш за да се „исплати“ една vs. една.

Да, веројатно на министерот за финансии на Израел му значи повеќе. Ако (според некои слободни проценки по нетов) една ракета за Iron Dome чини помеѓу 30к и 100к долари (и обете бројки ми се малку веројатни, сепак не се ракети за разбивање облаци), и доколку Хамас (исто според некои проценки) има околу 100,000 парчиња од самоделскиве ракети... израелциве за да ги пресретнат сите ќе го чини 10 милијарди долари (земена втората сума на цена за парче од Iron Dome)... еве пола нека ги пресретнат, 5 милијарди... или третина... итн...
Друга работа е колку време е потребно да се изработи една софистицирана ПВО ракета, а колку една импровизирана цевка со заварени стабилизатори, упаљач од минофрлачка мина, полна со експлозив.

Нејсе, не ми е целта да ги ставам на кантар животите на израелците и нивните имоти vs. оние во Палестина, но доколку ова оди во недоглед не верувам дека Израел ќе остане на тоа само да се брани од овие евтини но пакосни направи во недоглед со ПВО системи. Ќе дојде моментот (ако до сега веќе не е дојден во нивниот ГШ) дека треба да се прати чизма на терен и да се воспостави целосна контрола.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by James »

Logistika dobiva ratovi, vsusnost bas toj odnos na eden vs eden e krucijalna matematika na dolgi stazi.

Ali daleku e ova od rat na dolgi stazi, poise e top hrana za glasacite na Netanjahu/Hamas. Normalno onie so poise razmisljaat prvo prasanje e da se zacudi unazad od kade tolku raketi na Hamas na siot onoj interdiction u Sirija, kade Benjo go sopirase Iran da gi snabdue Hamas/Hezbolah i ostalo.

Inaku ne mi e cudno voopsto, saturacija na eden sistem ne e nesto novo. Ona so bi mi bilo interesno e da go vidam Iron Dome kako bi deluel u uslovi na nekoj sistem na ometanje.

Na krajot na denot u 2sv vojna Panter bil cudesija u odnos na t34, ali dzaba koga od druga strana imal po 30 komada od vtoriov.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33348
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=ec_HBRA7j-0&t=" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1256
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by Loaded_Dice »

alvarhanso wrote:Well, maybe not so "dumb". :wink:

https://www.jpost.com/arab-israeli-conf ... ver-667908" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.mkd.mk/svet/analizi/dali-ha ... zbolah-kje" onclick="window.open(this.href);return false;

Дали Израел може да наштанца толкава количина на ракети за Iron Dome, колку што овие можат за заварат од тоа цевка-ракетите во гаражи и бункери. Патем, колку чинат една vs. една?
Ова ќе биде сосема off-topic ама не баш. Ќе свртам кругче од Израел до Егејот и назад. На слична тема размислував лани во теков на изнегличката криза и повторно во текот на конфликтот во Ерменија. Но мојата идеја беше со дронови а потенцијалниот противник - Турција и нивната ароганта употреба на дронови во спротивнсот со меѓународно право при то заклучив дека Грција е најзагрозена земја од турската експанзија.

Како човек кој долго време се бавел со моделарство имав во предвид проект кој намеравав да им го понудам на грците - нормално од чисто комерцијални приини.

Идејата е на сосема легален начин да се направи преазситување на турската пво со expandable модуларни дрново што моќе да се штанцаат во огромни колилини по цени од 1000-3000$ во зависност од Payload-oт со Off the shelf компоненти.
Тоест да се удрат турците со нивниот камен по нивна глава ама појако ако пробаат да ги користат нивните дронови над Грчка и Кипар.

За секој дрон од 1000$ ќе треба да упортебат најмалку стингер или анти дрон ракета што кошта 40 000$ или голема количина артилериска муниција што кошта исто 5-6 пати поскапо при што вероијатност за оборување е 10-20%.
Па надолг рок или ќе пропаднат финансиски или ќе треба да прифатат пораз.

Намената беше за denial на одредена област со CS канистри те плажа каде што се товараа избеглиците со помош на турска тајна слуќба во текот на кризата а понатаму и за други намени.
И да се вратиме на темата, целата инспирација дојде од ваму:

https://www.youtube.com/watch?v=0DFJ9kFpSBE" onclick="window.open(this.href);return false;

Овие дронови се уптавувани од членови на воздухопловен сојуз на Израел, а не полиција или војска. Така да се е чисто од аспект на меѓународно право. За жал сега ситуацијата е малку повеќе ескалирана , место камења и tear gas летаат ракети и бомби :-(

Комбинацијата од вакви "цивилни" дронови и неинституцуонални играчи као цивили, фирми, аероклубови и сл организации дава можност за интрревенција во туѓа територија без последици по иницијаторот и на легален начин во склоп на межународното право како и голема флексибилност за политичко маневрирање.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by James »

Kako bi ja prezasitile drugar Dice, ovakvi dronovi nemaat ni domet, a plus bi bile lesni za ometanje. Baska kako vakvi ednostavno kje gi ignoriraat.

Turskite operacii se daleku od samo dronovi, Azerbejdzan odamna ima dronovi i go lupale, druga e prikaznata tamu.
Loaded_Dice wrote:
Овие дронови се уптавувани од членови на воздухопловен сојуз на Израел, а не полиција или војска. Така да се е чисто од аспект на меѓународно право. За жал сега ситуацијата е малку повеќе ескалирана , место камења и tear gas летаат ракети и бомби :-(

Комбинацијата од вакви "цивилни" дронови и неинституцуонални играчи као цивили, фирми, аероклубови и сл организации дава можност за интрревенција во туѓа територија без последици по иницијаторот и на легален начин во склоп на межународното право како и голема флексибилност за политичко маневрирање.
Ova ne mi e jasno malku, kako bi bilo cisto?
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1256
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by Loaded_Dice »

alvarhanso wrote:
filipv wrote:
alvarhanso wrote:Патем, колку чинат една vs. една?
никогаш не ја разбрав релевантноста на овие математики. оружјето не го употребуваш за да се „исплати“ една vs. една.
една ракета за Iron Dome чини помеѓу 30к и 100к долари (и обете бројки ми се малку веројатни, сепак не се ракети за разбивање облаци),
Ова делува на реалистична сума со сите маржи за компанијата, логистика и сл.

Имајте во предвид овие ракети немааат никаков сензор или глава за самонаведување туку боева глава мотор, мал сензор преку кој примаат команди од земја (преку снопот од AESA радарот при секоe озрачување на ракетата се даваат информации за командите) и можеби близински упаљач. Исто така процесирањето не се прави во ракетата него на земја. Радарот ја следи и ракетата (веројатно тоа е софтверски изведено со времето на испалување и пресметки од радарот - збориме за AESA radar што не се врти туку има прецизност од 1-2m ) и целта, всушност повеќе ракети и цели истовремено. Поточна самата ракета е глупа и нема ништо друго во неа освен сензор преку кој прима команди, боева глава, мотор и стабилизатори. Целото процесирање, наведување и моментот кога треба да детонира се одвива на земја. Тајната е во малото време на латенција на даталинкот и големата прецизност и софистикацијата на AESA radarot да следи повеќе цели и ракети истовремено, така да целата идеја е муницијата да биде ефтина и релативно едноставна.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1256
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by Loaded_Dice »

James wrote:Kako bi ja prezasitile drugar Dice, ovakvi dronovi nemaat ni domet, a plus bi bile lesni za ometanje. Baska kako vakvi ednostavno kje gi ignoriraat.

Turskite operacii se daleku od samo dronovi, Azerbejdzan odamna ima dronovi i go lupale, druga e prikaznata tamu.
Loaded_Dice wrote:
Овие дронови се уптавувани од членови на воздухопловен сојуз на Израел, а не полиција или војска. Така да се е чисто од аспект на меѓународно право. За жал сега ситуацијата е малку повеќе ескалирана , место камења и tear gas летаат ракети и бомби :-(

Комбинацијата од вакви "цивилни" дронови и неинституцуонални играчи као цивили, фирми, аероклубови и сл организации дава можност за интрревенција во туѓа територија без последици по иницијаторот и на легален начин во склоп на межународното право како и голема флексибилност за политичко маневрирање.
Ova ne mi e jasno malku, kako bi bilo cisto?
Еве вака, Ова е сценариото:

1. Плажа во Турска на 30км од Грчки остров, се товараат избеглици во гумени чамци под будното око на турски агенти во цивилка. Нема докази дека турска е на било каков налин умешана организирано во тоа.
2. Островот во Грча на 30км. 10 цивилни Pick up ( грците што собираат по нива истите оние терористи што ги користат) секој накрцан со по 50 dronovi od stirpopor i katapult, sekoj dron so po 8 kanistri CS gas. Pikapite i dronovite od katapult so guma gi lansiraat honorarno angazirani civili (dali se modelari dali e firma ne e bitno)
3. Vo rok od 15 min imas 500 drona so po 8 canistri CS gas toa se 4+5 000 kanistri CS, dimna zavesa vo dolzina od 5km plaza.
4. Turcija ima nekolku opcii te nema mnogu bez da bide kriva:
- Ako dojde policija i vosjka da gi rusi dronovite vo isto vreme so izbeglicite ili ako im dadat pomos so gas maski i sl se toa ke bide snimeno i pusteno po site mozni televizii kako dokaz deka oni se organizatori na seto toa
- Ako probaat da gi srusat slobodno, neka potrosat edno 500 x 40 000 $ i uste tolku municija za da srusat 100 od tie 500 dronovi.
- Ako probaat so vojska na kalsicen nacin da gi pronajdat i napadnat mestata od kade se lansirani na grckiot ostrov oni se agresorot - pocnuva vojna.
5. dronovite se vrakaat prazni i so determa bez golem isotetuvanja pagaat po grckite nivi. Istite civili ili drugi od timot gi sobiraat i za pola saaat ideme pak :-)
6. Znaci odgovor na vakov asimetricen nacin na vojuvanje ne postoi, Turska jedino moze da prati protesta nota - nekoj ni narusuva vozdusen prostor od kaj vas - Grcka ke se praat mutavi bea modelari ne mozeme da gi fatime ... ili klasicna vojna pri sto se znae koj prv pocnuva.

7. Najgolema zakana po ova e fizickata bezbednost na samite civili i moznosta od infiltrirani agenti megu izbeglicite direktno da gi napadnat. Zatoa celiot ostrov ke bide prepalev so grcki agenti sto ke ja nadgleduvaat celata operacija i vo bilo koj moment ke bidat spremni da gi zastitat civilite sto se operatorite na dronovite.

Efektot e ist, 24/7 dimna zavesa sto ke ja postigne celta ili disruption na turskata operacija na nivna teritorija ili attrition na neprijatelot.

P.S. Ako moroni kao hamas moze da napraat 100na raketi od cefki dnevno vajlda ne mislis deka drzava kao Grcka so obezbedeni zalihi na materijali (baterii, serva i sl od Kina) ne moze da naprai nad 500 dronovi dnevno i toa tajno bez da bide povrzana direktno !?
Last edited by Loaded_Dice on 20 May 2021, 20:23, edited 1 time in total.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1256
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by Loaded_Dice »

Ако ти биде нарушен воздушен простор од соседна држава имаш две опции:
- протесна нота
- да го срушиш нарушителот

Со ефтини дронови на massive scale управувани од неинстутуицонални играчи и двете опции тешко дека ќе дадат резултата а не можеш да ја обвиниш земјата.
Да не заборавиме пред некоја година имаше кај нас афера со комерцијални дронови што летаа над касарни и сл со албански знамиња и сл па на никој не му текна да го обвини Косово за тоа.
Тоа што нашиве немаа соодветна опрема да ги срушат е друга прича.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by James »

Aha zboris za ova so izbeglicite, ne te razbrav, se izvinuvam.

Inace vo toj slucaj mislam deka pak ostanuva ona so ometanjeto, ako po nekoj slucaj go resat dometot.

Od druga strana iskreno modelari ili aero sojuzi da frlaat solzavec mi e skakliva tema. Se stvara presedan so nesogledlivi posledici. Erdo i negovite postapki poise se posledica na stara bolka na zapadot, ona "we created a monster...". A iskreno i izbeglickiot bran evropa sama si go turi u gz, trebase malce poise da mislat koa uletaa u onaa glupava avantura u Sirija po pametot na SAD.

Erdo nastrana ama u celata guzva ne znam dali nemase i drug da igra isto. Ja prebaa Sirija i koga lajnata stignaa do ventilatorot ja ostavija Turska da gi lapa sama. Nesto slicno i nie go okrkavme, ko im rece Boris zemete 100 avioni pa nosete gi kaj vas.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1256
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Појacoт ГАЗА

Post by Loaded_Dice »

James wrote:Aha zboris za ova so izbeglicite, ne te razbrav, se izvinuvam.

Inace vo toj slucaj mislam deka pak ostanuva ona so ometanjeto, ako po nekoj slucaj go resat dometot.

Od druga strana iskreno modelari ili aero sojuzi da frlaat solzavec mi e skakliva tema. Se stvara presedan so nesogledlivi posledici. Erdo i negovite postapki poise se posledica na stara bolka na zapadot, ona "we created a monster...". A iskreno i izbeglickiot bran evropa sama si go turi u gz, trebase malce poise da mislat koa uletaa u onaa glupava avantura u Sirija po pametot na SAD.

Erdo nastrana ama u celata guzva ne znam dali nemase i drug da igra isto. Ja prebaa Sirija i koga lajnata stignaa do ventilatorot ja ostavija Turska da gi lapa sama. Nesto slicno i nie go okrkavme, ko im rece Boris zemete 100 avioni pa nosete gi kaj vas.
Ne bi rekol, vo toj dron nema da ima GPS, totalno pasiven sistem bez bilo kakva komunikacija so nadvoresna okolina, Samo INS i senzori za odbegnuvanje na air collision so drugite dronovi okolu nego. Predetermined koordinati pred misijata.
Ova so izbeglicite mi bese samo ednostaven primer kako moze na inovativen nacin da se napravi disruption na takvi covert operacii na tuga teritorija. Normalno ako pocnat da letaat bombi i raketi, korisnosta na takvi asimetricni pristapi e ogranicena vo konvencionalno vojuvanje.
Inace celiov muabet so dronovi potocno Izraelskiov heaxacopter so tear gas prd nekoja godina proizleze od toa sto palestincite prvi uptrebija inovativen pristap koga duva veter od more nakaj kopno preku den iskoristija zmaevi i so niv frlaa molotov i kokteli nad granicni punktovi normalno mnogu neprecizno. Izraelcite isto taka odgovorija propropcionalno i originalno sto nabrzina modificiraa komercijalni HEXacopteri so tear gas granati i gi upotrebija za razbivanje na masata. Voedno vo prvite obidi mislam deka ba upravuvani od civilni lica . Ne deka e bitno vo slucaj na Gaza sekako e toa Izraelski airspace te palestincite nemaat suverenitet megunarodern vrz neboto. Posle Izraelcite go dorazvija toj dron i sea nekoja firma mislam deka im gi prodava direktno na policija ama prvite potocno toj na videoto se civilni dronovi nabrzina modificirani i ocigledno e odlicna ideja za zgolemuvanje standoff megu policija i demosntranti pri riot control. Ke se obidam da najdam slika i detali od sistemot.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 23 guests