Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by James »

^^
Potvrda na sevo ova, Ermencite dobivaat koridor do ona sto ostana od NK, vrakjaat ostatokot od provinciite na Azerite. No ona sto malku cudi e sto Azerite dobija koridor do ona provincijata od drugata strana Nahcivan li kako i da bese. Prakticno vekje Turcija i kopneno se spoi so tie Turkofonski narodi tamu, Azeri, Turkmenistanci i sta vec....

Protesti vo glavniot grad na Ermenija poradi kapitulacijata kako sto ja narekuvaat....
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 649
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by aviationless »

За чисто ништо изгинаа куп деца . Ова е се однапред договорено , лесна им земја и нека почиваат во мир. Многу лоша позиција за Ермениве , пробаа во лош момент да ја отргнат Русија од себе и да се гушнат со западот...кој моментално нема политичка тежина, тука впрочем заборавија дека од животно прашање им се добрите односи со Москва .
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14213
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by karamba »

aviationless wrote:За чисто ништо изгинаа куп деца . Ова е се однапред договорено , лесна им земја и нека почиваат во мир. Многу лоша позиција за Ермениве , пробаа во лош момент да ја отргнат Русија од себе и да се гушнат со западот...кој моментално нема политичка тежина, тука впрочем заборавија дека од животно прашање им се добрите односи со Москва .
Епа тоа е друже, треба да учат на грешките на другите, во тоа опкружување кај што се и плус во светкиов поредок ко што е во овие моменти оваа грешка скапо ќе ги кошта, џабе народ што изгина :?
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by filipv »

aviationless wrote:Многу лоша позиција за Ермениве , пробаа во лош момент да ја отргнат Русија од себе и да се гушнат со западот..
Признавам дека многу-многу не ја следам состојбата во Ерменија. Всушност, на таа тема најмногу се информирам тука, на форумов. Може малку повеќе за ова нивно пробување да се „гушнат со западот“? Фала однапред!

Како што читам, нивното последно билатерално садење тикви со „западот“ било пред 14 години, а не сега. Што пропуштам од најновите случувања?
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 649
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by aviationless »

Филип , моменталната власт во Ерменија дојде на власт пред две години преку шарена револуција . Моменталниот премиер на Ерменија е некој вид на почитичар како ова копитово наше , влезен е у филм дека ке ги реши сите проблеми со соседите кои се многу покрволочни од нашиве . Арно ама овие го намирисаа дека е телетабис , одбра султанот екстра тајминг за интервенција и отиде Нагорно Карабах.
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by Makedon »

filipv wrote:
aviationless wrote:Многу лоша позиција за Ермениве , пробаа во лош момент да ја отргнат Русија од себе и да се гушнат со западот..
Признавам дека многу-многу не ја следам состојбата во Ерменија. Всушност, на таа тема најмногу се информирам тука, на форумов. Може малку повеќе за ова нивно пробување да се „гушнат со западот“? Фала однапред!

Како што читам, нивното последно билатерално садење тикви со „западот“ било пред 14 години, а не сега. Што пропуштам од најновите случувања?
Ерменскиот премиер НИкол Пашињан е дојден на власт со "револуција" односно со протести и туркање од власт на проруската влада. Животното обезбедување на Ерменија не лежи во ЕУ, нити па во САД, туку и само во Русија.
Грузија им е комшија но не научија лекција. Затоа овој пат русинот беше инертен и Ерменците го изгубија Карабах, доколку продолжи со лоши тонови кон Русија, ако решат Турциве да ја нападнат и сама Ерменија, ќе ја уништат а русот ќе биде "загрижен".

Поентата ми е тука, не може секој да биде во ЕУ и НАТО. Почитување на систем, почитување на институции, грижење за економија, околина, правен систем, не значи ЕУ и НАТО, да бидам појасен унапредувај ја државата ама види кој ти е гарант за државата.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by filipv »

aviationless wrote:Филип , моменталната власт во Ерменија дојде на власт пред две години преку шарена револуција .
ОК, ако добро разбирам, чим е некаква „шарена револуција“, тогаш по дифолт е масло на западот?
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35587
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by dragan_mig31 »

Ne e pod difolt maslo na zapadot.Nego revolucijata so se sluci tamo i ovde nemoze da se sporedat.Ovde sme opkruzeni so nato eu i nemame drug izbor.Tamo ne se ni u evropa geografski ne pa da se del od eu i nato.Eve ja posledicata na takvata glupa odluka za rusenje vlada i postavuvanje na pro zapadnjacka vlada ( od narodot ne od zapadot ).Etnicko cistenje i ogromemn broj na zaginati plus materijalna steta.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35587
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by dragan_mig31 »

https://sdk.mk/index.php/svet/gnevna-to ... o-karabah/
ГНЕВНА ТОЛПА УПАДНА ВО ЕРМЕНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ И ГО НАТЕПА СПИКЕРОТ ОТКАКО ПРЕМИЕРОТ ПАШИНИЈАН ПРИЗНА ПОРАЗ ВО НАГОРНО-КАРАБАХ
1378
10 ноември 2020Ереван, (Ројтерс)
ГНЕВНА ТОЛПА УПАДНА ВО ЕРМЕНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ И ГО НАТЕПА СПИКЕРОТ ОТКАКО ПРЕМИЕРОТ ПАШИНИЈАН ПРИЗНА ПОРАЗ ВО НАГОРНО-КАРАБАХСтотици луѓе излегоа на улиците на Ереван откако Ерменија и Азербејџан потпишаа мировен договор по шестнеделните борби (Фото: Ројтерс)

Демонстранти упаднаа во владини згради во Ереван откако Ерменија, Азербејџан и Русија потпишаа договор за крај на воениот конфликт во спорниот регион Нагорно-Карабах. Ерменскиот премиер Никол Пашинијан го опиша договорот како „исклучително болен за него и за неговиот народ“, додавајќи дека го потпишал на инсистирање на армијата.

Стотици луѓе излегоа на улиците на Ереван по потпишувањето на мировниот договор, при што искршиле прозорци на официјалната резиденција на Пашинијан, кого го обвинија за предавство. Гневната толпа успеа да влезе и во ерменскиот парламент, при што бил натепан спикерот Арарат Мирзојан.

Борбите во Нагорно-Карабах повторно беа обновени пред шест недели, при што загинаа илјадници луѓе, а 100.000 се раселени. Оваа територија е дел од Азербејџан, но е под контрола на етничките Ерменци.

Русија денеска почна да распоредува свои мировници долж линијата на фронтот. Тие ќе формираат коридор меѓу регионот и Ерменија и планирано е да останат таму пет години.

„Потпишаниот договор ќе биде клучна точка за трајно решавање на конфликтот“, кажа претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев.

Според договорот, Азербејџан ќе ги задржи териториите освоени во изминатиот период, што го вклучува и вториот по големина град во енклавата, Шуша, а ерменските сили мора да се повлечат од уште некои региони до 1 декември.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by Makedon »

filipv wrote:
aviationless wrote:Филип , моменталната власт во Ерменија дојде на власт пред две години преку шарена револуција .
ОК, ако добро разбирам, чим е некаква „шарена револуција“, тогаш по дифолт е масло на западот?
Прашање во прашање, а од истокот ли е?

И второ прашање, секојпат после "шарена револуција" имаме драстично вртење на политичкиот ракурс од некаква си политика, кон про-западна. Што е логичен заклучок?
Сакаш примери, Украина, Грузија, Сирија, Либија, Египет, Ирак, неуспех во Белорусија, Молдавија, Македонија.......
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by filipv »

Makedon wrote:И второ прашање, секојпат после "шарена револуција" имаме драстично вртење на политичкиот ракурс од некаква си политика, кон про-западна. Што е логичен заклучок?
За жал, овие информации не се доволни за логичен заклучок, бидејќи за заклучок се потребни најмалку две премиси. Оваа недоволност е олицетворена во принципот „корелација не значи нужно и каузација“.

На пример, при секој развод брака има „драстично вртење“ кон адвокати, но тоа не значи дека адвокатот го предизвикал разводот.

Конечно, каде да се врти политиката во една земја, откако ќе се ослободи од дефакто авторитаризам? Кон Уганда? Кон Микронезија? Или кон друг авторитаризам?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by Iko »

Fingiran konflikt...Baku i Ankara - so "AMIN!" (ova stana i povekje od ochigledno) od oficijalna Moskva, odpochnaa vojna koja imashe dve celi:

- Da Azerite za prvpat pobedat, no i da ostanat "so pochit" kon Moskva (shto i se desi);
- Da Ermenite bidat napleskani prvpat, ama na zhestok nachin i taka krvavo - da nema da im tekne da povtorno pomislat na Zapad...ako toa se desi - tek onda na*bale (shto mi se chini isto se desi ili kje se desi doprva)...

Zgora - i Turcite sega kje bidat "blagodarni" (ova ne znam dali e prokletstvo ili blagoslov - no znam deka dosta pari kje se frlat)...i zgora - pokraj formalno voeno prisustvo vo Ermenija, Rusija sega kje bide formalno voeno prisutna i vo Azerbejdzan...

Zhali Bozhe naivna dechurlaana od dvete strani shto izgina...

"Sovrsheno mi e dobro poznata vashata istorija so niv - no nikako ne mi e jasno zoshto tokmu sega se bunite protiv prisustvoto na Ruskite vojski na Polska teritorija...i pokraj grevovite od minatoto - sepak sega iljadnici Ruski momchinja go davaat svojot zhivot sekoj den za da ja oslobodat Polska od Germanskata okupacija..."

- Ser Vinston Leonard Spenser-Cherchil

"Vasha Eminencijo, vie ochigledno ne mozhete da go razberete nashiot strav...nie - podednakvo se plashime od Ruskite 'osloboditeli' isto kako i od Germanskite porobiteli...

...so Germancite - rizikuvame da ja izgubime SAMO nashata sloboda i zhivotot...so Rusite - ja gubime nashata dusha i bitie..."


- Stanislav Mikolajchik, V.D. Premier na Polskata Vlada vo egzil
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by James »

^^
Lekcija sto denes ja pravi Polskata vojska ona sto e. Sega bar i ednite i drugite malo kje podrazmislat dali kje se zadevaat so niv.

Inaku ova sto se sluci vo Karabah e odlicna lekcija, koja sekoja seriozna zemja uste od vcera treba da ja ima na meni za zestoka analiza u site relevantni krugovi za odbranata i politikata okolu istata.

Moram da priznaam objektivno, uste eden sahovski poteg, posebno od Moskva a i Ankara i Tel Aviv, gledano niz prizmata na nivnite interesi. Relacijata Erdo, Putin i Netanjahu funkcionira na nivou.

Zali Boze edna generacija Ermenci i Azeri. Najgolema odgovornost za niv snosat Gonzo i ovoj premierot na Ermenija so komplet rukovodstvata, kako i narodot so im dozvoli na ovie klovnovi da im ja nametnat ovaa nesrekja. Ovakov dogovor mozea samite da si napravat odamna ako kako prioritet si stavea dobroto na narodot pred nivnite ebani fotelji.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45808
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by Iko »

Dobar komentar od Srpska strana:
"Braćo, jedini način da mi ikada uspešno i potpuno vratimo Kosovo - je da nekako ubedimo ove Šiptare da postanu Ruski saveznici!"
:lol:

Dodushe - kje beshe navistina smeshno da ne beshe taka tazhno i vistinito...
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33412
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by alvarhanso »

aviationless wrote:За чисто ништо изгинаа куп деца. Ова е се однапред договорено, лесна им земја и нека почиваат во мир.
James wrote:Zali Boze edna generacija Ermenci i Azeri. Najgolema odgovornost za niv snosat Gonzo i ovoj premierot na Ermenija so komplet rukovodstvata, kako i narodot so im dozvoli na ovie klovnovi da im ja nametnat ovaa nesrekja.

https://mobile.twitter.com/roberto_trav ... 1616624640" onclick="window.open(this.href);return false;


Image


Ми се стега грло од вакви фотографии.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by James »

Mater im hohstaplerska, treba da gi soberat na kup i da im gi pustat u race na majkive so goli race da im presudat. Sekoj u svojata zemja.
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2344
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by Вељо »

https://tocka.com.mk/vesti/359373/se-ob ... azam-koj-e" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by James »

https://m.mkd.mk/svet/analizi/rusija-go ... azot-video" onclick="window.open(this.href);return false;

Ha
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2344
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by Вељо »

https://twitter.com/Russ_Warrior/status ... 72032?s=20" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14396
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Нагорно Карабах,нов конфликт на повидок или?

Post by James »

Sminkaat malku site, ali u sustina sevo ova nitu pocna nitu zavrsi bez dogovor na relacija Turska Rusija, slicno kako i vo Sirija. Pozadi kulisite si se dogovaraat, pred auditorium mislis samo so ne se stepale. Teatar...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Helihopter and 16 guests