Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Столе Маф
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4347
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Столе Маф »

Газелата пред ДОМОТ НА АРМ , мој прв близок контак со воено летало . :wink:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30748
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by alvarhanso »

stojce wrote:Газелата пред ДОМОТ НА АРМ , мој прв близок контак со воено летало . :wink:
X2 :)
User avatar
leopard
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2009, 11:47
Location: Skopje
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by leopard »

Дај не зафркавајте,сигурно сте биле на Стенковец 1987,на аеромитингот,летече sвезде,ми-8 статика,Орао летачки програм.......
Напред към комунизма
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by karamba »

leopard wrote:Дај не зафркавајте,сигурно сте биле на Стенковец 1987,на аеромитингот,летече sвезде,ми-8 статика,Орао летачки програм.......
На тој бев јас другар Леопард, е тоа и некои други моменти ми ја удрија чивијата за нашиве работи...се сеќавам дека од памет се извадив кога ради налети на ветар кои на моменти беа баш јаки една Газела едвај успеа да ја одржи цела показна точка и изведба без притоа да ја оддува ветрот, неверојатен впечаток ми има оставено тој ден во сеќавање. Иначе тоа беа времиња кога ко копиљаци нон стоп ѕверевме на небо кога во формација по два или четири авиона (понекогаш и комбинирано 2 па 4 или 4 па 4) многу често не прелетуваа и паѓавме у несвест :)
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Zoran MAF »

karamba wrote:
leopard wrote:Дај не зафркавајте,сигурно сте биле на Стенковец 1987,на аеромитингот,летече sвезде,ми-8 статика,Орао летачки програм.......
На тој бев јас другар Леопард, е тоа и некои други моменти ми ја удрија чивијата за нашиве работи...се сеќавам дека од памет се извадив кога ради налети на ветар кои на моменти беа баш јаки една Газела едвај успеа да ја одржи цела показна точка и изведба без притоа да ја оддува ветрот, неверојатен впечаток ми има оставено тој ден во сеќавање. Иначе тоа беа времиња кога ко копиљаци нон стоп ѕверевме на небо кога во формација по два или четири авиона (понекогаш и комбинирано 2 па 4 или 4 па 4) многу често не прелетуваа и паѓавме у несвест :)
@"karamba"

Дали сме стари или многу памтиме?

Од тоа време во спомен ми е врежан МиГ 21 у низок лет .
Сува убаина.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by karamba »

Зоки како и да е другар тогаш барем имаше опасни грмотевици на небо, замисли денес во ерава на компјутериве па еве и форумов наш да се има таква бројност и опременост и толку летање, па има форумов да има иљадници слики и стотици теми повеќе, ма има да грми нон стоп упм :)
User avatar
Столе Маф
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4347
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Столе Маф »

Е , па ако во мирнодопски услови во тоа време не сте виделе МиГ-29 во пар во низок прелет , ништо не сте виделе . :wink:
User avatar
Столе Маф
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4347
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Столе Маф »

Другари и другарки ова беше униформа :wink:
http://www.mycity-military.com/slika.ph ... PEDIJA.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Iko »

Ovie se postarite...zameneti od 1977-ma...
User avatar
Столе Маф
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4347
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Столе Маф »

Се носеше и покасно како работна облека за секојдневни активности , се разбира новата спакувана во ранец чекаше да избие некоја војна .За мене беше добра , нарочито шинелот во зима . :wink:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Iko »

Ne znam kaj i shto si sluzhel - no nam od prvo vleguvanje ni bea dadeni skroz novi kompleti...dodushe dobro - aj da ne preteruvam, VA-KoV sepak beshe reprezentabilna voena institucija...rachunaj, na posledna godina na studii - tokmu izbi vojnata...smesta ni bea podeleni kompleti na M-89 - koja maltene ushte ne beshe celosno usvoena i se testirashe...chak shto vishe - pochna na nekoi nashi edinici (na primer na Gardiskiot Bataljon na VP) - da im se dava ushte kon krajot na Mart, po golemite demonstracii vo Belgrad na 9-ti Mart...
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1383
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by МАРТИН »

10734038_1570541469873355_3955422064177679998_n.jpg
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by IgorMKD »

Image

Kronologija vojne za Slovenijo (uvod)
http://www.obramba.com/novice/kopno/kro ... nijo-uvod/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 13:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by Црн барон »

leopard wrote:Поздрав до Докторот и Црн Барон.

http://www.youtube.com/watch?v=k7DAbCbxdnY" onclick="window.open(this.href);return false;
Ова дури сега го видов :D

Благодарам, интересно видео....
[img]http://i34.tinypic.com/2q38al5.jpg[/img]
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30748
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=Lj6BlmIlj98" onclick="window.open(this.href);return false;

Останатите тука:
https://www.youtube.com/user/kokosi0053/videos" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30748
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=lstnC5b1d1o" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by dragan_mig31 »

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by IgorMKD »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by kocov »

IgorMKD wrote:Image

Kronologija vojne za Slovenijo (uvod)
http://www.obramba.com/novice/kopno/kro ... nijo-uvod/" onclick="window.open(this.href);return false;
словенците беа на дугме му беше кажано дечки излегувајте од југославија како и секогаш тие за тоа служеле распагање на големи држави
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си беше еднаш една војска... ЈНА (1941-1992)

Post by IgorMKD »

kocov wrote:
IgorMKD wrote:Image

Kronologija vojne za Slovenijo (uvod)
http://www.obramba.com/novice/kopno/kro ... nijo-uvod/" onclick="window.open(this.href);return false;
словенците беа на дугме му беше кажано дечки излегувајте од југославија како и секогаш тие за тоа служеле распагање на големи држави
Збориш за последиците... А причината за постапката на словенците ја забораваш. Да те потсетам на САНУ, политиките на Социјалистичка Република Србија кон САП Косово и поврзаното со тоа нарушувањето на уставниот поредок на СФР Југославија итн...?

П.С.
Пак не користиш голема буква, запирка, нов ред...
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests