Новата криза во Јемен

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Новата криза во Јемен

Post by kocov »

Хутите се заканија дека ке имаа нови напади на Судиска Арабија од како вчера саудиците бомбандираја една стамбена зграда во Сана .
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41789
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Iko »

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... ijaca.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by James »

Ima snimki po netov, gi sprasile za site pari. Kakvi tipovi, im simnuvam kapa. :bravo:

https://mobile.twitter.com/thoulfikar3a ... 1461681152" onclick="window.open(this.href);return false;

Del od kolonata
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41789
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Iko »

Kako trgnalo - na krajot samite Saudijci kje kukat i pishtat, kolenichat i cmizdrat za primirje - pred ovie da im vmarshiraat vo Rijad...po gumeni papuchi i toa...
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6318
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Zoran MAF »

Iko wrote:Kako trgnalo - na krajot samite Saudijci kje kukat i pishtat, kolenichat i cmizdrat za primirje - pred ovie da im vmarshiraat vo Rijad...po gumeni papuchi i toa...
I kadfieni sakoa

Pozdrav III smeno.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1898
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Вељо »

https://twitter.com/Sunkway_China/statu ... 70208?s=20" onclick="window.open(this.href);return false;
:)
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 440
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by aviationless »

I tuka doagja prasanjeto sto vredat onie Tajfuni, F 15ki u konkretniov slucaj. Totalen puzder gi napravile, pa kolku oprema im unistile toa e strasno, celo ARM nema ni pola od unistenovo :se_predavam:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13627
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by karamba »

Шампиони :) ич не треба да идат на Олимписки игри, ќе ги посрамотат *врвните* атлети
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Новата криза во Јемен

Post by kocov »

Mодерна герила исто вака и борците од ДАГ во 1948 успеале во близина на грчко албанската граница во округот на Костур во стил на хутите со изненадувчаки напад успеале да заробат 800 борци на грчката армија под команда на генералот Aлександро Папагос но ДАГ како ДАГ ја немаја онаа подршка и не го искористија овој момент .Хутите погажаја дека герлискиот начин можи да биди доста ефективен на пример да ја земиме ЈНА од период на 1945 па до 1951 година е концептирана чисто како партизнаска и герилска сила на пример со брдски топови од 76 мм м48, минфоралчи 120 мм м52 , баталони од 200 луге до бригарди се тоа е правено во стил н она партизанско војување.И тоа се види во војните во босна тој концепт на војување.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by James »

http://www.youtube.com/watch?v=G91ECyJ1kzQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Ama gi isprasile....

Inaku pak da ne ostane nezabelezano, odnosot prema zarobenite e sosema korekten. Kakva razlika od ona videata po Sirija i Irak, posebno od onie "demokratskite" sponzorirani od SA.

Za razlika od borcite, vozilata i opremata od druga strana, odma lapnaa upaljacot.

PS kakva vukojebina c c c...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13627
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by karamba »

Брееј пепел
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Новата криза во Јемен

Post by kocov »

Самата се запали или ја погодија овие со јемен со оние "ерусалим ракети"

http://www.youtube.com/watch?v=qyHhtpOMa6k" onclick="window.open(this.href);return false;
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by James »

Fejzo and the sandalars part deux.

Na prviot klip nekade 21 minuta, si nosat tubice i upaljac i toa u kadar onakov od 10 dinari i fino lepo po spisak ajt. Gospoda lugje sako, suknja.

Od kutura spalija, unistija ili zarobija taman za uste edna brigada.

http://www.youtube.com/watch?v=933OYbjy1Yg" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=4-sUl-byhQU" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=wcKyCQvMLvQ" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1898
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Вељо »

https://www.mkd.mk/svet/vesti/hutite-tv ... ter-apachi" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by James »

U sustina ovie ko ke kazat imaat snimki i sve...
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1898
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Вељо »

https://twitter.com/Sunkway_China/statu ... 85218?s=20" onclick="window.open(this.href);return false;
James navodno videovo e od soboruvanjeto,patem tviter profilov i tebe ti e chinam poznat pretezno e fokusiran na Jemen.
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by James »

Da ete ne zboruvale na prazno, fala druze Veljo, sum go ispustil ova.

Taman go zborevme Apacot, pa ajde da oborat eden radi muabetot. :)
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41789
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by Iko »

Verojatno ne chitaat...sigurno nekoj "babo" niven po gumeni papuchi i kadifeno sako - na vremeto preku nevrzanite studiral poezija na Filoloshki i chmael so godini u "Goce Delchev" ko organizator na studentski zhurki preku vikend...uz sokche i ekleri - treshtel "Leb i sol" preku kasetofon...
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by James »

http://www.youtube.com/watch?v=11GwSU6O3Yg" onclick="window.open(this.href);return false;

Rusite velat Osa, nekoi izvori velat zapleneto saudisko PVO, Hutite ne kazuvaat i go drzat zamagleno (verovatno Iranska napravija), bitno na klipov se gleda i lansiranjeto i kako go spicija Apacov.

U incognito mod, ne znaese so go snajde.
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8403
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Новата криза во Јемен

Post by James »

https://mobile.twitter.com/200_zoka/sta ... 5671539713" onclick="window.open(this.href);return false;

Ko za sandalasi im fakja crpkata.

/So pogled nakaj Iran
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 5 guests