Случувањата во Венецуела

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Случувањата во Венецуела

Post by James »

Ne bi da kobam ali nekako kako sto gledam epten poznato mi e, i se plasam deka pocna "prolekje" vo Venecuela

https://youtu.be/fDLNhPxeb5U" onclick="window.open(this.href);return false;

Neodolivo podsekja na pocetocite na FSA.

Se nadevam nema da zavrsat ko Sirijcite/Libijcite, vo smisol ne tolku dolgo, posto ne veruvam deka Maduro ke izdrzi, a deka ke zavrsat "demokratizirani", za zal e mnogu verojatno.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Slucuvanjata vo Venecuela

Post by James »

http://www.alsat-m.tv/mk/" onclick="window.open(this.href);return false;трамп-не-ја-исклучува-воената-опција-з/
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Slucuvanjata vo Venecuela

Post by James »

https://kanal5.com.mk/articles/343893/h ... duro-video" onclick="window.open(this.href);return false;

Dosta mi gi tepate diktatorive bre
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by karamba »

Со дрон ова мајку му а? Многу модерни средства за беља праење станаа дроновиве. Потфрлиле снајперите или може мислеле дека дронот е дел од *нивните* :?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by Iko »

http://www.youtube.com/watch?v=HwmZk6CE7bU" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by filipv »

Венецуела докажува две нешта:

1. Да имаш нафта во ненормални количини не е доволно за здравје, среќа и бериќет. Сепак требало и други работи.

2. Ако а) имаш нафта и б) си скаран со американците тоа НЕ значи дека американците ќе дојдат кај тебе да „шират демократија“.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by dragan_mig31 »

Isto taka dokazue deka tipov i ekipava okolu nego se totalno nesposobni da voadt drzava.Pa da ne stavat nas 4-5 dusi od forumov iako sme totalni duduci i dunsteri po toa prasanje bolje ke se snajdevme.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by James »

filipv wrote: 2. Ако а) имаш нафта и б) си скаран со американците тоа НЕ значи дека американците ќе дојдат кај тебе да „шират демократија“.
Kako toa?
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by filipv »

James wrote:
filipv wrote: 2. Ако а) имаш нафта и б) си скаран со американците тоа НЕ значи дека американците ќе дојдат кај тебе да „шират демократија“.
Kako toa?
Не знам како ама ете.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by James »

Pretpostaviv deka e taka, posto mnogu pausalno e izvlecen zaklucokot. Amerikancite i te kako sirat demokratija, toa sto nema "boots on the ground" epredmet na poobemna diskusija.

Glupokjata na rakovodstvoto pak e prikazna za sebe, ali toa verovatno si znaat samite gragjani na Venecuela.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by filipv »

James wrote:Pretpostaviv deka e taka, posto mnogu pausalno e izvlecen zaklucokot
Како тоа мислиш „многу паушално е извлечен заклучокот“? Што е тука паушално? Има нафта во венецуела? Има. Има влада непријателски настроена кон САД? Има. Дали САД можат воено да ја совладаат владата на Венецуела? Можат. Дали имаат стратешки интерес тоа да го направат? Имаат: ќе станат газди на најголемите докажани резерви на нафта ВО СВЕТОТ. Тоа, заедно со нивната инфраструктурализација и технологија и ќе станат УБЕДЛИВО најголем произведувач на нафта во светот, оставајќи ги Русија, Канада и СА дааалеку, далеку, далеку позади себе. Дали тоа го прават? Не.
James wrote:Amerikancite i te kako sirat demokratija
ОК. Да резимираме:

1) Америте идат со војска во замја каде што има нафта - „а-ха! тргнаа по нафтата со изговор дека шират демократија“
2) Америте НЕ идат со војска во земја каде што има нафта - „предмет на пообемна дискусија, не знам што прават, изгледа дека ништо не прават, ама пак шират демократија“.

Добро те разбирам?
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 649
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by aviationless »

Vo Irak bea onaka , od ljubov
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by Iko »

aviationless wrote:Vo Irak bea onaka , od ljubov

Al-Bubo peeshe: "Mnogu ljubam da Irakuvam"... :lol:
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by James »

filipv wrote:
Како тоа мислиш „многу паушално е извлечен заклучокот“? Што е тука паушално?
Taka, posto sega samo go nadopolni zaklucokot. Da reces deka Amerika moze tuku taka, posle eden takov logisticki napor na tolku godisni vojni vo Avganistan i Irak, koi patem uste ne se zavrseni, da odi i da ja napadne Venecuela, e ne pausalno ami neseriozno. Da mozese da siri nekade demokratija ke sirese vo Sirija, kade sega gi pakuvaat kuferite.


filipv wrote: 1) Америте идат со војска во замја каде што има нафта - „а-ха! тргнаа по нафтата со изговор дека шират демократија“
2) Америте НЕ идат со војска во земја каде што има нафта - „предмет на пообемна дискусија, не знам што прават, изгледа дека ништо не прават, ама пак шират демократија“.

Добро те разбирам?
Ni malku ne se razbirame, ova e samo banalizacija na diskusijata.

Proveri ja istorijata na sekoja intervencija na SAD i kako istite gi teraat. Voenite intervencii sekogas sledele posle eden kup prethodni merki ili razni dejanija koi SAD gi prezemal sprema odredeni zemji otkako ke gi proglasi za nepogodni po bilo koja osnova.
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by Makedon »

James wrote:Pretpostaviv deka e taka, posto mnogu pausalno e izvlecen zaklucokot
filipv wrote:Како тоа мислиш „многу паушално е извлечен заклучокот“? Што е тука паушално? Има нафта во венецуела? Има. Има влада непријателски настроена кон САД? Има. Дали САД можат воено да ја совладаат владата на Венецуела? Можат. Дали имаат стратешки интерес тоа да го направат? Имаат: ќе станат газди на најголемите докажани резерви на нафта ВО СВЕТОТ. Тоа, заедно со нивната инфраструктурализација и технологија и ќе станат УБЕДЛИВО најголем произведувач на нафта во светот, оставајќи ги Русија, Канада и СА дааалеку, далеку, далеку позади себе. Дали тоа го прават? Не.
Не е секоја војна на САД водена заради нафта. САД патем се најголем потрошувач на сурова нафта во светот со отприлика 19,5 милиони барели годишно, а има државни нафтени резерви за наредните 100 години со истово ниво на потрошувачка.
Војните на САД имаат многу содржана географија. Се шири НАТО се поблиску до границите на Русија, се отвараат војни и се шират демократии во постсоветските републики, се отвараат војни блиску до границите на Кина (Авганистан, С.Кореја). Војни во државите околу Иран (Ирак, Сомалија, Сирија, Египет, немири и пуч во Турција)

Воени бази во Јапонија, Ј.Кореја, Филипини, Катар, Цела Западна Европа, Турција а сега веќе и Источна Европа со Полска, Романија, Бугарија. Ако повлечеш линија на светска карта ќе видиш дека САД ги опколува своите "непријатели" , а не бара нафта.

Погледнете кои држави се под санкции и царини од САД.......Русија, Кина, Иран, С.Кореја. За овие држави во неколку наврати УС пресидент и неговиот претходник, а и неговиот противкандидат изјави дека се оската на злото и најголемите непријатели на САД.

Па што побогу имаат 10 суперносача (офанзивно оружје), за одбрана на САД од некого??? Колку од тие носачи се стационирани во САД и патролираат околу САД???


James wrote:Amerikancite i te kako sirat demokratija
ОК. Да резимираме:

1) Америте идат со војска во замја каде што има нафта - „а-ха! тргнаа по нафтата со изговор дека шират демократија“
James wrote:2) .2) Америте НЕ идат со војска во земја каде што има нафта - „предмет на пообемна дискусија, не знам што прават, изгледа дека ништо не прават, ама пак шират демократија“.
Не се согласувам ни најмалку со твоето резиме, особено со ширењево на демократијата. САД се светски хегемон, така и се однесуваат, немаат никаква врска со демократија. Не гледам ни најмалку некој што би можел да им го оспори тоа право, барем не во блиска иднина а за во подалечна ни америте нема да седат со скрстени раце.

Добро те разбирам?[/quote]
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by Iko »

Jao kuku lele mene Bachev ako te chueeee...:lol:
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by Makedon »

Iko wrote:Jao kuku lele mene Bachev ako te chueeee...:lol:
Врска нема ова со "мајка Русија", напротив и воопшто не сум нивен фан. Ова како мое гледиште на светските збиднувања, те молам исправи ме со факти.
Ова е форум за авијација пред се, но и за секакво останато вооружување, а не дал господ експерти па често на форумов забегуваме во политика, геополитика, историја..........
Last edited by Makedon on 07 Aug 2018, 15:15, edited 1 time in total.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by Iko »

Sosema sprotivno i ne me razbra...aludirav deka gledajkji realno vo situacijava - za zagrizhenite Makedonski patriotishCHa ispagjash "Amerikanski podlizurec i Zapadnjachko hohshtaplerche"...zatoa i rekov ako te chue Bachev ima da podivlja - samo majchica Rusija e pravedna i chista kako beliot sneg...ma shutrak beden - Putin e eden! :lol: :lol: :lol:
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by filipv »

aviationless wrote:Vo Irak bea onaka , od ljubov
Не, ради нафтата, операција која ги чинеше неколку реда величини повеќе од евентуалната добивка од вадење тоа нешто ситно нафта (ситно во споредба со нивниот вкупен увоз)

На амероканците им снема нафта и рекоа „ај чекај ќе ги нафураме СБ и ќе ги дрогираме, па тие така дрогирани ќе пишуваат едно миљон заеднички резолуции, башка ќе го дрогираме и садам да не соработува со ханс блик, за на крај идеме да си ги фатиме изворите за нафта“...

...и на крај, најголем ќар од ирачката нафта да има - тадаааам! - кинаааа, почитувани гледачи, кинаа (конфети и гудачи у позадина)

Значи, да. Америка отиде у ирак за да обезбеди непречено снабдување на кина со нафта. Потроши трилиони долари на даночните обврзници за да и помогне на братска кина и другите заинтересирани земји за ирачката нафта!

https://www.nytimes.com/2013/06/03/worl ... ml?hp&_r=0" onclick="window.open(this.href);return false;

https://shadowproof.com/2013/06/04/chin ... iraqs-oil/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.eia.gov/tools/faqs/faq.php?id=727&t=6" onclick="window.open(this.href);return false;

Пред да ја повторувате мантрата „америка е таму за да ја присвои нафтата“, де читнете малце официјалните бројки што викаат, колкав процент од увезената нафта во америка е од ирак (ронки). Немојте само безумно да повторувате пошто ви паше на наративот.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувањата во Венецуела

Post by James »

I isto taka, pred da pisete deka Amerika moze koga ke i prdne da napadne bilo koja zemja i da izleze na kraj so nea, bilo za nafta, bilo za raznorazni dogovori za iljadi hamvija, f sesnaestici, povolni helikopteri po 100 milioni evra i ostalo...

Ne e bas taka.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: dragan_mig31, Google [Bot] and 21 guests