Економијата кажана од нас лаиците

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Економијата кажана од нас лаиците

Post by kocov »

Да доларот ако земиме и во 1918 година е валута број 1 заедно со фунтата и франкот на пример заемот за германците во 1919 година американците го плајкат во долари 800 милони тогашни долари сепак тогаш имаше покритие во злато .Но до 1973 година нафтата како енергенс можеше да купиш во што сакаш на пример тито нафта си ја купуваше на база на размена на стоки даваме ние нешто еве храна во либија тие нас нафта па така и беше и со ирак .Истото така целото оружје од ссср е купено со размена на стоки мислам на југославија .ОД 1970 година па до 1973 година имаа еве голема економска криза во САД особено ембаргото на нафата во 1973 од Арапите и тогаш се размислува за воена окупација на Саудиска Арабија од САД но еве се договорија нафата да се тргува во долари и тогаш доларот до 1981 година прави бум .Не велам не дека доларот го прифатиле и ссср но сепак тие нели се заборчени кај сад со втората светска војна но подоцна русите многу повеке користа и размена на стоки па и скапоцени метали како сребро , злато.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by kocov »

Еве за ке ја земам советска економија кој во 1989 година беше втора економија со 154 милјарди долари на извоз и 157 милјарди долари на увоз на стоки а беше заборчена некаде околу 55 милјарди долари со 1 проценти на невработени и западните држави бараја економски да се прогласи банкрот од ссср и овие направија така .А сега ако земиме само sad имаа долг од таму 21 трилони долари па никој не бара да си прогласат банкрот
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by filipv »

kocov wrote:Еве за ке ја земам советска економија кој во 1989 година беше втора економија со 154 милјарди долари на извоз и 157 милјарди долари на увоз на стоки а беше заборчена некаде околу 55 милјарди долари со 1 проценти на невработени и западните држави бараја економски да се прогласи банкрот од ссср и овие направија така .А сега ако земиме само sad имаа долг од таму 21 трилони долари па никој не бара да си прогласат банкрот
Тоа е така затоа што долгот на САД по својата природа е многу, многу, многу различен од долгот на, шознам, Грција. Сувите бројки ни оддалеку не ја кажуваат целата приказна.

Ако има интерес, кога ќе имам повеќе време ќе објаснам на кој начин долгот на САД фундаментално се разликува од долгот на која било друга земја.
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Canemakedonski »

Може јас накусо? САД се сеуште економски најсилна држава и парите што ги земаат како кредит ги вложуваат во нешто што понатаму ќе донесе профит.
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Zoran MAF »

filipv wrote:
kocov wrote:Еве за ке ја земам советска економија кој во 1989 година беше втора економија со 154 милјарди долари на извоз и 157 милјарди долари на увоз на стоки а беше заборчена некаде околу 55 милјарди долари со 1 проценти на невработени и западните држави бараја економски да се прогласи банкрот од ссср и овие направија така .А сега ако земиме само sad имаа долг од таму 21 трилони долари па никој не бара да си прогласат банкрот
Тоа е така затоа што долгот на САД по својата природа е многу, многу, многу различен од долгот на, шознам, Грција. Сувите бројки ни оддалеку не ја кажуваат целата приказна.

Ако има интерес, кога ќе имам повеќе време ќе објаснам на кој начин долгот на САД фундаментално се разликува од долгот на која било друга земја.
So zadovolstvo ke citame.
U analaizata stavi i Topcider ( bivsha sfrj Shtamaparija i shto se slucuvase koga ke shtampaa pari bez pokritije -INFLACIJA).
Ne se somnavem deka ke ima kvalitetno cetivo.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Scylla »

Мене ме интересира
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Zoran MAF »

Canemakedonski wrote:Може јас накусо? САД се сеуште економски најсилна држава и парите што ги земаат како кредит ги вложуваат во нешто што понатаму ќе донесе профит.
Da
vo koj proekt ??? SDO - PRO - ??? KOj vpecatliv.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by James »

So bi rekol Nolan

http://www.youtube.com/watch?v=nppON29OZ_4" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Canemakedonski »

G3SG-1 wrote:
Canemakedonski wrote:Може јас накусо? САД се сеуште економски најсилна држава и парите што ги земаат како кредит ги вложуваат во нешто што понатаму ќе донесе профит.
Da
vo koj proekt ??? SDO - PRO - ??? KOj vpecatliv.
Чудни се патиштата буџетски. SpaceX доби пари од американските порезни обврзници за снабдување на МВС и со тие пари ги разви РН Falcon 9 и космичкиот брод Dragon. Класичен пример за враќање на државните пари (поточно парите на порезните обврзници) назад во стопанството. Извини ме за користење самоуправно социјалистички термини.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by kocov »

Нешто е труло во државата данска или норвешка во случајот .Инаку норвежаните од 2015 до сега загубиле еден трилон долари во акции во банки низ западна европа, америка и јапонија .

http://www.youtube.com/watch?v=772EiFvJU1A" onclick="window.open(this.href);return false;
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by James »

https://a1on.mk/archives/939668" onclick="window.open(this.href);return false;

Ovie odlepile skroz
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by James »

https://tradingeconomics.com/russia/for ... e-reserves" onclick="window.open(this.href);return false;

Nesto ne im ispadna matematikava so Rusija
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Zoran MAF »

Наздравје нови даноци

https://youtu.be/_Xaa5AvBKTk?t=431" onclick="window.open(this.href);return false;

Интервју во вестите на Телма со даночниот експерт, Павле Гацов
youtube.com

на кој фонд сте членка.
и реперкусиите.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by dragan_mig31 »

Ubavo vi bese u vreme vmro? Bitno se gradi,zalice gradot,ke ostane,ima kaj da se proseta?Epa jbg sea nekoj mora da go plati toa.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Zoran MAF »

dragan_mig31 wrote:Ubavo vi bese u vreme vmro? Bitno se gradi,zalice gradot,ke ostane,ima kaj da se proseta?Epa jbg sea nekoj mora da go plati toa.
Да бандата не опра
но овде е цехот и за чорбиче за пеевче !
17000 лепотани седи дома 70 % плата !
Драге не ти опонирам тебе .
поентата што некој не рокна нови 400 Милки а сега нема ни Скопје 2014 ни тркало на лудоста , дупкау у пензиски фонд , 2 столб . 3 столб..

3 Милијарди бузет а сегде дупка .
* армија тапа !
* Полицја Тапа !
* Здраство тапа !
****али мерцедес пулман има ...... :bravo:

мислам со накачување даноци нема да се собере повеќе пари кои реално требаат .
туку ќе има даночна евазија .
Ако догодина немаме ДДВ 22 % да ме плукнете .
Нај добар министер за фиунанси Никола Поповски со декрет да се стави назад.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Canemakedonski »

Е, сега ако успеат да го девалвираат денарот, што не се случило од 1997 во времето на Бранко, отиде последната стабилна работа во државата...
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6627
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Zoran MAF »

Canemakedonski wrote:Е, сега ако успеат да го девалвираат денарот, што не се случило од 1997 во времето на Бранко, отиде последната стабилна работа во државата...
Пу
Пу
Пу
Не малерисувај.
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Canemakedonski »

Туку нешто ми текна, не се оданочува добивката на газдите на фирмити,туку платите на вработените кој ионака се ниски...
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Bobo »

dragan_mig31 wrote:Ubavo vi bese u vreme vmro? Bitno se gradi,zalice gradot,ke ostane,ima kaj da se proseta?Epa jbg sea nekoj mora da go plati toa.
х 5
Ready to take photos!
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Економијата кажана од нас лаиците

Post by Canemakedonski »

Во оваа држава од 1991 се сменија не знам колку влади, не знам кои политичари кои и колку партии сменија, само едно остана константно: Давачките кој ги плаќа обичниот човек се зголемуваат:

Ќе се оданочуваат каматите на депозитите, хартиите од вредност, заемите, дивидендите …

https://www.biznisvesti.mk/ke-se-odanoc ... videndite/" onclick="window.open(this.href);return false;

Македонија, библиска земја со голема, скапа и неефикасна администрација...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: zmija and 16 guests