Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35636
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by dragan_mig31 »

Ali nafo bagra toa ne ko kopca :D imaat ogromni zalihi na copium pa nekako ziveat u iluzija :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by AlexGreat »

Helihopter wrote: 17 Apr 2023, 08:42
dragan_mig31 wrote: 17 Apr 2023, 08:28 Ekstremen :D :D :D
Dragan druže ti so koj sinonim bi go zamenil "ekstremen" :D :D
Nekogaš se zezam, znaejki deka Airbus i Dragan ozbilno go sfakaat toa, ama nekogaš sum i ozbilen. Vo pogled na literaturata koja ti ja preporačav, sum krajno seriozen. Nema čovek, iole uspešen, duri i na Balkanov, koj ne se vodi so rabotnite/etički i životni principi na tie avtori. Celiot ličen i kolektiven uspeh na Zapadot e izgraden vrz baza na niv. Imam prilika da poznavam takvi lugje i site od red se i zadovolni od životot i uspešni na svoite polinja. Bukvalno ništo korisno od Marx ne možeš da naučiš što ke ti bide od polza, osven toa da bideš besen na onie koi sozdale nešto i da go vperuvaš prstot vo drugi krivci za sopstveniot neuspeh, da kukaš zaedno so drugi tešejki se deka si barem ednakov vo "mizerijata". Fala bogu, relativno rano vo životot sum imal možnost da gi prifatam i da ne bidam luzer. A i da bidam, toa da bide moja odgovornost, a ne nečija druga.

Od onie vrednosti (vo najgolem del ekonomski!) so koi bile zadoeni našite roditeli, vo odredena merka i nie, treba da se oslobodime ASAP. Samo togaš pobrzo ke se oslbodoime i od makite i frustraciite koi ne ebat kako nacija kolektivno. No do niv morame prvo individualno. Se drugo e eftin populizam i bulšit so koj navodno "nekoj drug ke se pogriži za tvoite problemi". Ne druže, nobody is coming to save you. Its up to you! Ti biraš. Good luck! <3

- NAFO lifecoach
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35636
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by dragan_mig31 »

Per opraj se ozbilno :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5909
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Airbus »

Прво треба да престанеш да лажеш, и да превземеш одговорност за пишаното па после да бараш од други. 8)

п.с. пожелно е да не бидеш фул латент наци исто така.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Iko »

Denešniot Zapad - vo mnogu-što e daleku izvorno po-Marksistički - odošto Istokot toa bilo-koga beše...

Vsušnost - Zapadnjacite daleku podobro ja razbraa vistinskata priroda na Marksizmot...ekonomska kritika na togašniot kapitalizam...i pobrzaa da gi usvojat Marksovite soveti odkako uvidoa deka rabotničko-zemjodelska revolucija E vozmožna i deka kje bide krvavo brutalna protiv eksploatatorite...

Marks nikogaš ne beše politički ili opštestven filosof - kakov beše pogrešno percepiran na Istokot...on beše samo ekonomski kritičar...i toa poprilično precizen...Zapad toa jasno go uvide i go izučuva seušte na najrenomiranite Zapadni univerziteti...

Ona što beše na Istokot - ne beše Marksizam...tuku beše Marksizam-Lenjinizam...uslovno i prenosno taka narečen - bidejkji Lenjin i pokraj site pogrešni percepcii - nikogaš ne beše Marksist vo vistinski smisol na zborot...daleku poprivržan beše kon idejata na revolucionerniot Anarhizam na Bakunjin, onoj koj crpeše sila od idejata za reorganiziranje na nekogašnata Pariska "komuna" kako taa sega so svoite komunisti - bi bila daleku pouspešna...istiot onoj revolutiven Anarhizam za koj negoviot sakan postar brat Aleksandar i go dade svojot život vo 1887-ma - a što ostavi dlaboki rani vrz mladiot Vladimir...koj od togaš se zakolna deka revolucijata koja on kje ja sprovede eden den - kje bide nemilosrdna kon carizmot, kako osveta za smrtta na negoviot omilen postar brat...

...Ramno 30-set godini po smrtta na Alekdandar - Vladimir i ja obestini svojata zakletva...i istata - nemaše nikakva vrska so Marks...

Marks na Zapad i od strana na vrvnite Zapadni ekonomisti (Kejns, Fridman, Samjuelson, Hajek, Štiglic, Erou, Saks, Krugman, Bejker i mnogu, mnogu drugi) - beše i seušte e tretiran kako genij vo oblasta na sovremenata ekonomska kritika na moderniot kapitalizam...voopšto i ni najmalku NE e točno deka nikoj na Zapad ne go sluša, čita, izučuva ili primenuva...

Vsušnost - sosema sprotivno...daleku povekje odošto toa bilo-koga beše na Istokot...iako lažno se predstavuvaše deka on e "zvezdata-vodilka" vo nekogašniot socijalistički svet...

Karl Herman Marks, ili podobro da go oslovam so negovoto vistinsko ime - Somolon Hercel (iliti Heršl na naški) Mardohaj - NIKOGAŠ ne beše neprijatel na kapitalizmot...sosema sprotivno, iako se razbira jasno uvide deka istiot e daleku od sovršen - smetaše deka podobar sistem na ekonomija se nema (bar dosega) izmisleno od strana na čovečkiot um...vsušnost, zasekiran za idninata na istiot - ja formira svojata teorija na klasnata borba kako PREDUPREDUVANJE do togašniot kapitalizam vo vtorata polovina na 19-ot vek vo nasoka na "ili menuvaj se - ili ovie i ovie krvavi raboti kje ti se iznadešavaat"...istorijata pokaža - deka beše sosema vo pravo...zatoa Zapad - NE go ismevaše i ne go ismeva ni najmalku...naprotiv - učeše i uči od nego...Zapad samo go ismevaše lažnoto koristenje na negovoto ime od strana na Istokot...

Se izvinuvam za dlabokiot off...
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by AlexGreat »

Airbus wrote: 17 Apr 2023, 15:55 Прво треба да престанеш да лажеш, и да превземеш одговорност за пишаното па после да бараш од други. 8)

п.с. пожелно е да не бидеш фул латент наци исто така.
Očekuvam da me debunkovaš na taa tema isto taka, za da možam prvpat u život da tužam nekogo.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5909
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Airbus »

Борис можеш да се фатиш за стап вака најискрено. :)
П.с. срамота е шо се глупираш вака да ти се смее народ.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35636
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by dragan_mig31 »

:D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by AlexGreat »

:) ke se fatam, ke se fatam, ič da ne se sekiraš, kako god da se zoveš, junače.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35636
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by dragan_mig31 »

:D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Iko »

Bože Gospode - do kaj ja doteravte...ova naše omileno online "katče" treba da e mesto za duhovno i psihičko opuštanje i mesto za relaksirana razmena na znaenje i idei...se razbira, i te kako i učenje...

A vie majku mu stara - beter od Bahmut go napravivte...
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5909
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Airbus »

Image
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by AlexGreat »

Ok, Jerry, ako barem na forumov si glaven, staj se na ignore i odhebi u skokovima.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Helihopter
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 855
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Helihopter »

AlexGreat wrote: 17 Apr 2023, 15:29
Helihopter wrote: 17 Apr 2023, 08:42
dragan_mig31 wrote: 17 Apr 2023, 08:28 Ekstremen :D :D :D
Dragan druže ti so koj sinonim bi go zamenil "ekstremen" :D :D
Nekogaš se zezam, znaejki deka Airbus i Dragan ozbilno go sfakaat toa, ama nekogaš sum i ozbilen. Vo pogled na literaturata koja ti ja preporačav, sum krajno seriozen. Nema čovek, iole uspešen, duri i na Balkanov, koj ne se vodi so rabotnite/etički i životni principi na tie avtori. Celiot ličen i kolektiven uspeh na Zapadot e izgraden vrz baza na niv. Imam prilika da poznavam takvi lugje i site od red se i zadovolni od životot i uspešni na svoite polinja. Bukvalno ništo korisno od Marx ne možeš da naučiš što ke ti bide od polza, osven toa da bideš besen na onie koi sozdale nešto i da go vperuvaš prstot vo drugi krivci za sopstveniot neuspeh, da kukaš zaedno so drugi tešejki se deka si barem ednakov vo "mizerijata". Fala bogu, relativno rano vo životot sum imal možnost da gi prifatam i da ne bidam luzer. A i da bidam, toa da bide moja odgovornost, a ne nečija druga.

Od onie vrednosti (vo najgolem del ekonomski!) so koi bile zadoeni našite roditeli, vo odredena merka i nie, treba da se oslobodime ASAP. Samo togaš pobrzo ke se oslbodoime i od makite i frustraciite koi ne ebat kako nacija kolektivno. No do niv morame prvo individualno. Se drugo e eftin populizam i bulšit so koj navodno "nekoj drug ke se pogriži za tvoite problemi". Ne druže, nobody is coming to save you. Its up to you! Ti biraš. Good luck! <3

- NAFO lifecoach
Posleden off od moja strana, sorry

Drugar AlexGreat, iskreno krugot: ti, Airbus i Dragan ste mi vrv, u pozitivna smisla, i koa si ozbilen i koa ne si ozbilen :D Fala za preporakata nekolku od tie avtori mi se procitani : "The Road to Serfdom" od Hayek interesna kniga so denesniot svet da se napravi dobra paralela, isto taka Bastiat imam prolistano nekoi, sledna na lista mi e "The Law" od istiot avtor, Friedman nemam oste nesto procitano bi sakal da se zapoznaam so nekoi od negovite dela; Rand go obozavam posebno "The Fountainhead" koja mi ostavi dlabok vpecatok... I se soglasuvam so tvoeto mislenje deka tie se bas avtori koj sekoj bi trebal da gi procita. No, ne mozes da doneses zaklucoci direkno na mojata licnost na nekolku paragrafi so napisav :D, bev "malku" ironicen so komentarot od porano. Bas za istoto sto go velis se soglasuvam so tebe "nobody is coming to save you. Its up to you!".

Ne vikam deka ne e tocno deka nekoi luge koi go citat Marx moze da adoptiraat "ekstremna" perspektiva na ekonomicniot i politicki sistem okolu niv, no ne site ke gi blamiraat drugite za nivnata "mizerija". Toe e "oversimplifikacija" na negovite idei spored mene. Mislam deka citanjeto na Marx ili bilo koj drug avtor,filozof, itn... nosi novi gledani tocki na site oni koi se zainteresirani za politika, socialna pravda ili pak ekonomija. Ako eden poedinec e dovolno "curious" za negovite idei ili perspektivi ne gleam nisto loso u toa jas ako go cita Marx, se dokolku toj poedinec istite gi gleda samokriticno i znae da se postavi samiot sebesi sprema tie idei. :vojnik_wink:

Pozdrav druze
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by AlexGreat »

Se soglasuvam, vo toj slucaj. 🖖
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Helihopter
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 855
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Helihopter »

AlexGreat wrote: 17 Apr 2023, 18:36 Se soglasuvam, vo toj slucaj. 🖖
Wow koja cest za mene mora da bidam megu prvite MAFijasi so koi se soglasuvas hehe :D
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by AlexGreat »

Se soglasuvam jas i so drugi, samo malcinstvo sme. 😅
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5909
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Airbus »

AlexGreat wrote: 17 Apr 2023, 18:08 Ok, Jerry, ako barem na forumov si glaven, staj se na ignore i odhebi u skokovima.
Климе, по дома можеш со тој речник да се обраќаш. Тука со поштовање. Се што ти е пишано, ти е цитирано од тебе.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by AlexGreat »

Postovanje ne se bara. Se zalsuzuva. Koga ke go zasluzis so recnikot so go koristis, doma ili na ulica, togas ke go dobies. Do togas, back off so stapot.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5909
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Airbus »

Глеаш лесно е. Престани да лажеш и стои си позади пишаните зборови ко муж, макар и да се грешни. Зашо се е пишано, лесно се проверуе.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 12 guests