Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Iko »

gocka_990 wrote: 10 Apr 2023, 22:14
Iko wrote: 10 Apr 2023, 19:44 Poleka efendi...neka pomine Maj prvo...
zosto da pomine maj, izborite, shto mislis Iko kje otide Sultanot po voda?
Site se udružija protiv nego...kje vidime...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14437
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by James »

Kje dobie pak.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Iko »

Negovi žestoki fanovi od Turcija so koi sum vo kontakt - prvpat po dve polni decenii - ne se sigurni...zagriženi se i vikaat "ovojpat - 50:50 se šansite"...
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by AlexGreat »

Baš imav kontakt pred par dena so turski prijateli, politički aktivni, i prokomentiraa deka na anketite nezanemarlivo gubi i deka sega ima najseriozno šansi da bide šutnat.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Iko »

Vi vikam - šuto i sakato se obedini sega protiv nego pod Zapaden diktat...nekade čitav - preku 80-set politički partii i združenija se organizirani protiv nego za ovie izbori...se razbira - od site tie, najbitnite dve-tri se vlijatelni i golemi (pred i nad se opozicionite "Kemalisti" od sekularnata Republikanska Partija - koi so decenii vladeea so Turcija) - ama samata cifra govori za razmahot na opštiot front koj e dignat protiv nego...lošata ekonomska i osobeno finansiska situacija vo denešna Turcija, i pokraj site negovi "bienja u grudi" - ne mu odi vo prilog...

No, da počekame i vidime...ne ednaš bil do sega otpišan - pa pak se vrakjal posilen...

Vo osnova - neprečeno prodolžuva vekovniot sudir vo samata Turska nacija...progresivniot, školuvan, sekularen, demokratsko-liberalen i pro-Zapadno orientiran krajbrežen i urban del od Turskata nacija - protiv retrogradniot, neuk, fundamentalistički, tradicionalno-konzervativen i pro-Islamistički orientiean vnatrešnosten i ruralen del od Turskata nacija...konjak protiv salep i lakuvan čevel protiv kalliv opinok...oddaaaaamna trae taa borba vnatre samiot Turska narod i opštestvo...prviot del ja gleda Turcija civilizacijski kako edna od Evropskite nacii - vtoriot del ja gleda Turcija civilizacijski kako vodečka nacija vo Turkčinskiot svet...
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33448
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by alvarhanso »

Iko wrote: 16 Apr 2023, 18:56 ...konjak protiv salep i lakuvan čevel protiv kalliv opinok...
Nice
User avatar
Helihopter
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 855
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Helihopter »

Sorry za off temata: bev u Turcija pred okolku 2-3 nedeli, u Istanbul i okolina, so moeto iskustvo, moj krug na prijateli turci, pred da ja posetam, Turcija ja zamisluvav kako sekularna otvorena progresivna drzava... So samoto stiganje na nejzinoto tlo bev frapiran od slicnostite so nasiot mentalitet kako prvo, iaku ne bev na podolgo vreme da dovedam zaklucoci sepak, moeto prvo zamisluvanje na Turcija i aktuelnata sitauacija bea mnogu razlicni; ni sekularna ni otvorena mi ostavi vpecatok deka e i poveke pati vo rok na 5 dena imav nevkusni sredbi i bev svedok na nekolku isto taka "balkanski" slucki... Seuste baram se oporavuvam i cekam da padne euforijata od "rality check" "samar-ot" sto go dobiv za da mozam da donesam zaklucok za toa kako ja gledam Turcija ...

Inaku da se navratam na temata poveketo luge so koi zboruvav isto velaat deka ova e krajot na Erdogan, no da pocekame i vidime, i se nadevam deka ke bide taka
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by AlexGreat »

Hilihopter brat poddrska i pobrzo da se oporavis. Zapadot ke pobedi! Ostaj ovde so ni sirat defetizam na forum!

I cela ARM ke si ja opremime so zapadnjacko moderno malo ama mobilno naoruzanje. Da krckat!
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45826
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Iko »

Mislam deka i Zapad - konečno ja uvidi načistata imbecilnost na istiot koncept...

Bez gooooolema i teeeeeško vooružena armija, bez masovna voena sila - piši propalo so mali ama mobilni lovečki društva...
User avatar
Helihopter
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 855
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Helihopter »

AlexGreat wrote: 16 Apr 2023, 21:29 Hilihopter brat poddrska i pobrzo da se oporavis. Zapadot ke pobedi! Ostaj ovde so ni sirat defetizam na forum!

I cela ARM ke si ja opremime so zapadnjacko moderno malo ama mobilno naoruzanje. Da krckat!
Haha Aleks thanks :D za drugoto no comment, seuste go citam Marx :lol: Ne sum seuste opredelen haha :sluzim_narodu:
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by AlexGreat »

Auuu ZASTANI! Nemoj be dete be, nemoj be ne greši duša be. Čitaj Hayek, Bastiat, Fridman, Ayn Rand...

Marx - Kapital moze da ti sluzi samo kako dobar kuler za laptopot ako gree.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35636
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by dragan_mig31 »

AlexGreat wrote: 16 Apr 2023, 21:29 Hilihopter brat poddrska i pobrzo da se oporavis. Zapadot ke pobedi! Ostaj ovde so ni sirat defetizam na forum!

I cela ARM ke si ja opremime so zapadnjacko moderno malo ama mobilno naoruzanje. Da krckat!
Utthurt drugar toa e ;)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by AlexGreat »

Kakvi fotki ima da praiš od eskadrila na Black Hawkovi naoružani so HARMovi... pa JLTV so Javelini... pa Strykeri so 30mm... mh mh mh... :D
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35636
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by dragan_mig31 »

Pa nemam ja problem so toa sve dok se uabvo ofarbanj i mi se svigjaat ;)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Helihopter
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 855
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Helihopter »

AlexGreat wrote: 16 Apr 2023, 22:25 Auuu ZASTANI! Nemoj be dete be, nemoj be ne greši duša be. Čitaj Hayek, Bastiat, Fridman, Ayn Rand...

Marx - Kapital moze da ti sluzi samo kako dobar kuler za laptopot ako gree.
Haha druže ti si legenda! Se nadevam deka voa ti e samo internet karakter, i deka ne si tolko ekstremen ko šo izgleda vo tvoite veruvanja haha :)
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35636
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by dragan_mig31 »

Ekstremen :D :D :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Helihopter
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 855
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Helihopter »

dragan_mig31 wrote: 17 Apr 2023, 08:28 Ekstremen :D :D :D
Dragan druže ti so koj sinonim bi go zamenil "ekstremen" :D :D
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35636
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by dragan_mig31 »

Kako moze da ima bilo sto ekstremno u povtaranje na istite sranja so gi povtara recimo ministerkana za odbrana.Eu nato sojuznicite partnerite nepokoleblivi drn drn :D toa e povtaranje na neoliberalni mantri so gi slusame poslednive 30 godini od strana na lugje so se lozat na eu nato amerika.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Helihopter
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 855
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Чуној, кајчи-Н-а и остала бродшчарина

Post by Helihopter »

dragan_mig31 wrote: 17 Apr 2023, 10:25 Kako moze da ima bilo sto ekstremno u povtaranje na istite sranja so gi povtara recimo ministerkana za odbrana.Eu nato sojuznicite partnerite nepokoleblivi drn drn :D toa e povtaranje na neoliberalni mantri so gi slusame poslednive 30 godini od strana na lugje so se lozat na eu nato amerika.
Na mesto kazano, nisto novo... ali bolje optimizam nego defetizam, iako realnata slika od toa so go kaza ti e mnogu polosa...

Drugar Iko dobro go kaza istoto, sekoj zrel, samokriticen, covek zaklucok moze da donese do kaj sme stignati od koga deneska sekoj 2-3 mlad covek (ne site mnogu jasno da ne stavam site vo ista korpa) poise razmisluva za toa dali se oseka ko "toj" ili "taa" odkolku da raboti vredno za idninata i vlozuva vo obrazovanie i vo sebe...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot], MaKoM, Zkzk and 13 guests