Односите меѓу Иран и САД

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by filipv »

И? Какви нови аргументи воведе оваа снимка во таа дискусија?
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

Go slusna li generalot so rece na indeksot so go ostajv?
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by filipv »

Да.

"They hit where the wanted to hit" значи "ja погодија базата“ (што е успех сам по себе од толкава дистанца), a не "ја погодија куќарката со дециметарска прецизност пошто сакаа баш куќарката да ја погодат, внимавајќи да не убијат некого“

Размисли баце: да имаа иранците балистички ракети што гаѓаат со дециметарска прецизност од толкава дистанца, а без никакви активни помагала на лице место, тогаш ќе направеа револуција на пазарот на балистички ракети и ќе доминираа со истиот: сите на светов ќе се редеа во ред да купуваат баш ирански ракети, а интересот за сите други балистички ракети на светов ќе исчезнеше.

За да донесеш исправен заклучок, треба да ги земеш предвид сите расположиви информации и нивните нужни логички консеквенци, а не само одбрани (и амбигуозни) детали што се поклопуваат со претходното мислење и све друго на игнор. Така ука не бива.

https://rationalwiki.org/wiki/Confirmation_bias" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by filipv on 03 Mar 2021, 13:09, edited 1 time in total.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

Ne, vika "they were accurate, they hit pretty much where they want it to hit ". I video u prilog obelezano so kade pogodile ne Iransko, tuku Americko.

Ali ajde, nema veze, nema poenta ponatamu :)
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by filipv »

стварно нема поента...
James wrote:Ne, vika "they were accurate, they hit pretty much where they want it to hit ". I video u prilog obelezano so kade pogodile ne Iransko, tuku Americko.
Прво, што има врска чиво е видеото? Кој се посомневал кога во автентичноста на видеата од нападите на базата? И што има везе што покажува видеото? Една ракета удрила во куќарка. Во тоа никој никогаш не се сомневал, па сега да треба да се потврдува со видео.

Второ, „they hit pretty much wehere they want to hit" може да значи:

1. Ја погодија базата што сакаа да ја погодат (како што мислам јас)

...но може и да значи

2. Ја погодија куќарката што сакаа да ја погодат (како што мислиш ти)

И сега? Како ќе одредиме што сакал да каже? Со кој метод ќе одредиме кое од овие две значења го имаат зборовите на генералот?

Мојот метод е reductio ad absurdum. Со тој метод оценив дека одговорот е 1.

Твојот кој е? Како ти одреди дека е 2?
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by Makedon »

filipv wrote:стварно нема поента...
James wrote:Ne, vika "they were accurate, they hit pretty much where they want it to hit ". I video u prilog obelezano so kade pogodile ne Iransko, tuku Americko.
Прво, што има врска чиво е видеото? Кој се посомневал кога во автентичноста на видеата од нападите на базата? И што има везе што покажува видеото? Една ракета удрила во куќарка. Во тоа никој никогаш не се сомневал, па сега да треба да се потврдува со видео.

Второ, „they hit pretty much wehere they want to hit" може да значи:

1. Ја погодија базата што сакаа да ја погодат (како што мислам јас)

...но може и да значи

2. Ја погодија куќарката што сакаа да ја погодат (како што мислиш ти)






И сега? Како ќе одредиме што сакал да каже? Со кој метод ќе одредиме кое од овие две значења го имаат зборовите на генералот?

Мојот метод е reductio ad absurdum. Со тој метод оценив дека одговорот е 1.

Твојот кој е? Како ти одреди дека е 2?

Филип пак демагогии, јас велам Иранците и те како имаат напредна ракетна технологија, И ТЕ КАКО.

Колкава е базата Ал Асад која ја гаѓаа? Мала голема?
Зошто баш се погодени обејкти кои имаат значение за базата?
Како, ако е случајно според тебе, не падна една ракета онака у прашината?
Како, ако е случајно според тебе, зашто не падна ниедна ракета на писта?

Нападот беше најавен, затоа и немаше жртви и никако поинаку. Беа погодени објекти во нормлно би имало луѓе.

Image


Не ми одговарај на прашањата, нема потреба да влагаме во дискусии, прашањава се само за тебе.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by filipv »

Makedon wrote:Филип пак демагогии
знаеш што точно е „демагогија“ друже?
Makedon wrote:јас велам Иранците и те како имаат напредна ракетна технологија, И ТЕ КАКО.
да, погодување на замислен квадрат од сто-на-сто метри од дистанца од повеќе стотици километри бара „напредна“ ракетна технологија. Самото тоа што ја погодиле ни кажува дека имаат „напредна“ ракетна технологија.

Ја не викам „иран нема напредна ракетна технологија“. Велам „иран нема најнапредна у цел светот невидено прецизна револуционерно-напредна технологија“. А таква треба да има за да погодува куќички без дополнителни секундарни активни нишански системи.

Размисли: Зошто постојат крстаречи ракети и ракети воздух-земја со иц/визуелно/пичкематерине наведување ако можат со балистички ракети да се гаѓаат цели подеднакво прецизно? Глупи се руси амери кинези што се мучат да развиваат томахавк, маверик, авиони, дронови, пичкематерине?? Оно можело пуф си лансираш ракета и дециметарски CEP. Мислам дај...
Makedon wrote: Зошто баш се погодени обејкти кои имаат значение за базата?
сите објекти во базата имаат значение, иначе не би се замарале да ги прават
Makedon wrote:Како, ако е случајно според тебе, не падна една ракета онака у прашината?
од кај знаеш дека не паднала ни една ракета у прашината?
Last edited by filipv on 03 Mar 2021, 20:16, edited 1 time in total.
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 649
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by aviationless »

Offtopic

Другари , дали знаете како звучи жена во пмс , или Шелдон од Big Bang Theory ?
:roll:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by Iko »

aviationless wrote:Offtopic

Другари , дали знаете како звучи жена во пмс , или Шелдон од Big Bang Theory ?
:roll:
Jas znam!

"Like a ventriloquist dummy that came to life to become a sex offender!"


:lol: :lol: :lol:
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by AlexGreat »

Iran inicijalno polnel so gorivo 27 raketi, lansiral 16 (od 3 lokacii), a bazata ja pogodile 11, što znači deka duri 5 ne stignale do celta, nekade padnale, ili grubo ja promašile. Drugive eventualni 27-16=11 se ili lansirani na taa drugata baza kaj Erbil ili nešto treto.

Vnimavajte, imame 70% efikasnost za gruba preciznost, pritoa raketite na nikakov način ne se ometani, obarani ili nešto slično. Efektivna zaštita od niv Amerite nemale i ne primenile. Kje se soglasite, ne odi vo prilog na "najsovremena tehnolgija na izrabotka balistički proektili". Sovremeni - relativno, opasni - da, precizni - poprilično. Da bea state-of-the-art tehnolgija, verojatno kje zboruvavme za preciznost od okolu 90%.

Nie, do den-denešen ne znaeme što točno Irancite gagjaa, a možeme da pretpostavime što sakaa da pogodat (prema komercijalnite snimki od sateliti koi gi koristele, najverojatno sakale da uništat vozduhoplovi i tehnika koja mislele deka e vo momentot stacionirana). Znaeme samo što pogodija, deka ne ubija nikogo, ne uništija ništo naročito vitalno, a od strav od odmazda, vo panika oborija patnički avion so 100 i kusur duši.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by filipv »

Дополнително, соочен со буџетски кастрења, Пентагон има традиција пред гласачите да ги преувеличува моќите на потенцијалните противцници, со цел да го одоброволи когресот да им дава поише пари. Да се потсетиме на шеесеттите кога тврдеа дека Советите имаат ДЕСЕТ ПАТИ повеќе стратешки бомбардери отколку што сателитиските снимки навистина покажале, или за вежбата во Индија во која модернизирани миг-дваескецови обарале ф-15-ки, токму во моментите кога Сенатот се токмел речиси целосно да ги скрати парите за Раптор...

(Последно што протураат во јавноста е тврдењето дека „кинезите ја имаат најголемата морнарица на светот“, и покрај тоа што во реалноста тонажата на USN е барем три пати поголема од Кинеската.)
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by karamba »

Mama si trakal Pentagon :)
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

AlexGreat wrote:Iran inicijalno polnel so gorivo 27 raketi, lansiral 16 (od 3 lokacii), a bazata ja pogodile 11, što znači deka duri 5 ne stignale do celta, nekade padnale, ili grubo ja promašile.
AlexGreat wrote: Efektivna zaštita od niv Amerite nemale i ne primenile.
Aj malku dvava pasusa da gi doobjasnis ako ne e problem.

Vaka kako kazues ispagja tacno znaele i kolku gorivo natankale u gram, i ja ostavile bazata i vojnicite na milost i nemilost na spored tebe meh proektilite (posto eve imas oficeri i vojnici koi vikaat spasuevme ziva glava i komandantot na silite na bliskiot istok koj bas ti kontrira na se sto kaza za proektilive).
Nie, do den-denešen ne znaeme što točno Irancite gagjaa
Prvo normalno e da ne znaeme, mislam boze moj ti go turam u vojskata ako unapred na forumi znaat so sakale da gagjaat, ostaj neprijatelot.

Vtoro napraj edna matematika pogore u prvion pasus i dade ocenka, a vamu podole ne znaeme. Sega znaeme ili ne znaeme? Ne odat obete u ista recenica.

Oti znaes ja ko gragjanin na zemja cij sojuznik SAD vika deka stava stit od Iranskive proektili u evropa bas bi sakal da znam kolku ne stiti. Vaka ispagja deka kako sto vikaat oficerive stacionirani u bazata, koi eve sea ispagja i "preuvelicuvaat" ja kje treba da vezbam so semejstvovo i sogragjanive minesweeper uzivo, resi li utre Iran da gagja so znam nekoja baza na NATO u Skopje, Veles ili Bitola. Veruvam i gragjanite na Germanija i Polska gi delat istive grizi.

Fala unapred.
filipv wrote:Дополнително, соочен со буџетски кастрења, Пентагон има традиција пред гласачите да ги преувеличува моќите на потенцијалните противцници, со цел да го одоброволи когресот да им дава поише пари.
Ako ne e problem drugar Filip da pojasnis isto samo, sakas da kazes deka Pentagon namerno manipulira so procenkite i podatocite od razuznavacite za da dobie poise pari, taka?

Ili sakaa da kazes deka nemaat dovolno precizni informacii?

Celiov post otprilika go svakjam kako generalov koj e komandant na silite na BI i personalot lazat t.e preuvelicuvaat u emisijava i deka ova so snimil dronot e montirovka ili delumna vistina koja novinarov so nekoja skriena cel ja prikazuva? Ili pogresno sum razbral?

Fala unapred.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by AlexGreat »

SITE informacii koi gi navedov, se tokmu od istoto video, izneseni od istive lugje na koi ti se povikuvaš. Ako nekoj detalj ne si go čul vnimatelno, poslušaj go povtorno: https://www.youtube.com/watch?v=lGP7hZQuTL0&t=659s" onclick="window.open(this.href);return false;

I za 27-te raketi koi Američkite sateliti gi sledele koga Irancite počnale da gi razmestuvaat i polnat so gorivo, i so toa indicirale deka ke ja gagjaat bazata, i za toa deka se ispaleni 16 proektili od koi samo 11 ja pogodile bazata (za 5 nemame informacija no očigledno ili radi tehnička pričina ili nedovolna preciznost ne stignale do celta).

Tokmu Amerikanskite vojnik (specijalec) vo istovo video tvrdi deka bazata nemala nikakvi efektivni sredstva za odbrana od ovoj napad. Edinstveno što prevzele e da se naturkaat vo bunkeri, da gi poletaat avionite za da ne im gi razbucaat na zemja i del od vojskata se izmestila vo pustina na sigurna distanca od kade što gledale kako ja rokaat bazata (samiov oficer kažuva deka vo toj slučaj bi imalo 30-tina avioni i 100tina žrtvi).

Ne znam što od ona što go iznesov e vo sprotivnost so faktite izneseni tokmu od direktnive učesnici?

Poentata na postot mi beše, čisto statistički, matematički, da go zastapuvam stavot deka ne se raboti za state-of-the-art, najsovremeni balistički proektili so pin-point preciznost koi može da zastanat ramo do ramo so američki ili ruski.

P.S Kolku e e efikasen i na koj način funkcionira anti-balističkiot štit ne znam, a nitu pak dali e instaliran i operabilen tokmu vo toj del od regionot. Fakt e deka vrz balističkite proektili ne e izvršeno nikakvo protiv dejstvo. Očigledno zaštita koja može da se primeni - nemalo.

P.P.S: Vo odnos na "znaenjeto što sakale da pogodat", znaeme samo deka ne uspeaa da nanesat nikakva vitalna šteta po bazata, po životot na vojnicite ili po nivnata oprema. Se kažuva deka amerikancite sledele koga posledno Irancite ke gi "downloadiraat" poslednite komercijalni snimki prema koi avionite i se ostanato bilo na "tacna", i potoa gi razmestile. Logično e Irancite da sakaat žestoka odmazda, ako ništo drugo barem kon tehnika. Računaj kako bi odeknal naslov "Iran destroyed 30 U.S. military aircrafts". Takva šamarčina žetoko kje go zaboleše Vašington. Vo toa ne uspeaa, a se drugo što postignaa... osven samiot udar vrz bazata, e neznačitelno. Pokažaa samo deka može i tie da udrat, no ne deka toa može i da boli. Ne go namaluvam značenjeto na simbolikata na toj udar, no mislam deka mi ja razbiraš poentata.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

AlexGreat wrote:SITE informacii koi gi navedov, se tokmu od istoto video, izneseni od istive lugje na koi ti se povikuvaš. Ako nekoj detalj ne si go čul vnimatelno, poslušaj go povtorno: https://www.youtube.com/watch?v=lGP7hZQuTL0&t=659s" onclick="window.open(this.href);return false;

I za 27-te raketi koi Američkite sateliti gi sledele koga Irancite počnale da gi razmestuvaat i polnat so gorivo, i so toa indicirale deka ke ja gagjaat bazata, i za toa deka se ispaleni 16 proektili od koi samo 11 ja pogodile bazata (za 5 nemame informacija no očigledno ili radi tehnička pričina ili nedovolna preciznost ne stignale do celta).
Abe ja go gleav za toa go stajv. Nikade ne vika u videoto nikoj deka polnele gorivo na 27 proektili. Ispukale 16 stignale 11. U videoto gi ima tacno so pogoduat kaj pogoduat. Znaci znaele deka kje ima napad na bazata, i komandantot na Americkite sili na bliskiot istok vika znaeme deka se precizni i sea osetivme na nasa koza. Pogodija prilicno se sto sakaa da pogodat.

Znaci pak ne ide so ona tvoeto napisano
Nie, do den-denešen ne znaeme što točno Irancite gagjaa
AlexGreat wrote: Tokmu Amerikanskite vojnik (specijalec) vo istovo video tvrdi deka bazata nemala nikakvi efektivni sredstva za odbrana od ovoj napad. Edinstveno što prevzele e da se naturkaat vo bunkeri, da gi poletaat avionite za da ne im gi razbucaat na zemja i del od vojskata se izmestila vo pustina na sigurna distanca od kade što gledale kako ja rokaat bazata (samiov oficer kažuva deka vo toj slučaj bi imalo 30-tina avioni i 100tina žrtvi).
I so ti kazue toa?
AlexGreat wrote: Poentata na postot mi beše, čisto statistički, matematički, da go zastapuvam stavot deka ne se raboti za state-of-the-art, najsovremeni balistički proektili so pin-point preciznost koi može da zastanat ramo do ramo so američki ili ruski.
Da mene mi e jasna cela metamorfoza na stavovive od pocetnite
AlexGreat wrote: Najlogično mi e da se pridružam kon tvrdenjeto na gore spomenatiot polkovnik na US Army koj kaža: da, može da dejstvuvaat vrz odredena zona, no ne, seušte ne se vo možnost hirurški precizno da "biraat koja baraka kje ja pogodat".
Ne ja razbiram tvojata rezigniranost kon tie argumenti. Znači, nikoj ne gi negira kapacitetite na Iran, no zošto da gi preuveličuvame, hiperbolizirame i idealizirame kako čudo nevideno? Iskreno, osven SAD i Rusija, nitu Kina ne veruvam deka ima možnost za hirurški precizni udari od distanca na 500+ km (zboruvam za balistički proektili). I koga zboruvam za hirurška preciznost, togaš mislam od 500km distanca da se pogodi UH-60 ili barakata na portirnica vo nekoja baza.
Pa do segasnovo da ama ne se ko americkite i ruskite.

Toa ti e otprilika ovde

klik
AlexGreat wrote: P.S Kolku e e efikasen i na koj način funkcionira anti-balističkiot štit ne znam, a nitu pak dali e instaliran i operabilen tokmu vo toj del od regionot. Fakt e deka vrz balističkite proektili ne e izvršeno nikakvo protiv dejstvo. Očigledno zaštita koja može da se primeni - nemalo.
Normalno, nikoj ne znae. Ona so ni go kazale e deka toj stit stiti od Iranskite proektili. Moeto prasanje e kako ako ne uspevaat da si gi zastitat svoite efektivi, kje ne stitat nas?

Posto neli ako prajs stit od Iranskite proektili u Polska i Rumunija logicno e istoto da go primenis i za svoite sili koi se na prva linija protiv Iran.

Ili nesto ne stima?
AlexGreat wrote:
P.P.S: Vo odnos na "znaenjeto što sakale da pogodat", znaeme samo deka ne uspeaa da nanesat nikakva vitalna šteta po bazata, po životot na vojnicite ili po nivnata oprema. Se kažuva deka amerikancite sledele koga posledno Irancite ke gi "downloadiraat" poslednite komercijalni snimki prema koi avionite i se ostanato bilo na "tacna", i potoa gi razmestile. Logično e Irancite da sakaat žestoka odmazda, ako ništo drugo barem kon tehnika. Računaj kako bi odeknal naslov "Iran destroyed 30 U.S. military aircrafts". Takva šamarčina žetoko kje go zaboleše Vašington. Vo toa ne uspeaa, a se drugo što postignaa... osven samiot udar vrz bazata, e neznačitelno. Pokažaa samo deka može i tie da udrat, no ne deka toa može i da boli. Ne go namaluvam značenjeto na simbolikata na toj udar, no mislam deka mi ja razbiraš poentata.
Ama ostaj toa e ne pogodile ni eden avion i gotovo.

Pisav ja uste na pocetokot i tolku e muabetot.

Toa ne unistija nisto tananana i ne mozat da pogodat u milimetar ko Rusite/Amerikancite e totalno nebitno.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by AlexGreat »

OK. Vo videoto vika 27 raketi, ne znam kako toa ne go slušaš ili jas treba povtorno da go preslušam, ama taa brojka ne ja izmisliv. Vtora rabota, kaži mi ti mene šo pravime so ovie 5 šo ne stignaa do celta. Kakov indikator ti e toa tebe? Deka se najsovremeni, deka pogodile se što sakaat da pogodat ili deka ne uspeale da pogodat se što sakale da pogodat?

Od 15 topki, so 5 da go promašiš cel gol, znači deka si prosečen šuter, a ne Ronaldo. Mene eve ne mi e jasno, zošto Irancite ne go gagjaa edinstveniot najgolem bunker vo bazata vo koja bile stacionirani eden kup američki vojnici koga nastapila opasnost od napadot (spomnato vo intervjuto!). Toa e struktura so golemina od 100tina na 100tina metri. Nema šansa da go promašiš ako imaš možnost da go pogodiš. Dali toa znači deka sepak ne pogodile ona što sakale da pogodat?
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

AlexGreat wrote:OK. Vo videoto vika 27 raketi, ne znam kako toa ne go slušaš ili jas treba povtorno da go preslušam, ama taa brojka ne ja izmisliv.
Eve vidi kade vo videoto i napraj share od toj indeks/sekunda ko ja so naprajv. Kaj vika 27 proektili?
AlexGreat wrote: Vtora rabota, kaži mi ti mene šo pravime so ovie 5 šo ne stignaa do celta. Kakov indikator ti e toa tebe? Deka se najsovremeni, deka pogodile se što sakaat da pogodat ili deka ne uspeale da pogodat se što sakale da pogodat?
Pa toa e Americkata strana od prikaskata. Iranskata strana veli deka pri lansiranjata del gi lansira kako mamki, standardna taktika vo povekjeto vojski e da lansiras pogolemo salvo za efekt vrz celta tokmu od tie pricini ne znaes so kje ti oborat so kje padne itn itn.

Ja ne veruam ni na ednite ni na drugite. Ko internet armchair general brojam toa so e dostapno. 11 komada na Al Asad, 2 padnati, 1 na Erbil, 1 pokraj Erbil.
Bujrum ako padnale stavi nekoja slikicka ili nekoe video kade se gledaat tie 5 od 16 so padnale.

Mada e potpuno nebitno so poentata od celata rabota. Muabetot so pogodile baza na srekja ne go ni pocnav ja, posto e neseriozen. Cisto samo ja konstatirame situacijata na teren i transformacijata na stavovite u diskusijava.
AlexGreat wrote: Od 15 topki, so 5 da go promašiš cel gol, znači deka si prosečen šuter, a ne Ronaldo.
Haha e aj bar za toa ima sosem precizni podatoci, vika Ronaldo od 77 udari kon gol so mu prosle u zandja sezona 30 bile van golot. :)
https://www.infogol.net/en/player/crist ... 20goals%20(17.61%20xG" onclick="window.open(this.href);return false;).&text=The%20average%20Infogol%20Player%20Rating,2020%2F21%20season%20is%208.60.

Mu ispagja Iran e bolji od Ronaldo.
Daj drugo so kje ubacime :)
AlexGreat wrote: Mene eve ne mi e jasno, zošto Irancite ne go gagjaa edinstveniot najgolem bunker vo bazata vo koja bile stacionirani eden kup američki vojnici koga nastapila opasnost od napadot (spomnato vo intervjuto!). Toa e struktura so golemina od 100tina na 100tina metri. Nema šansa da go promašiš ako imaš možnost da go pogodiš. Dali toa znači deka sepak ne pogodile ona što sakale da pogodat?
Ha, ne go gagjale toj bunker, gi informirale Irackite vlasti kako i ostali strkturi na teren (Oman, Finska) potvrdeno informaciite bile prosledeni i do Amerikancite. Simnuele satelitski snimki od komercijalni provajderi i gi izvadile proektilite na lansirni pozicii. Se toa isksuna vojska koja znae tacno i koj gi sledi i koga. Zborime za vojska koja ima potvrdeno najbolja muzejska kolekcija od oboreni americki dronovi i igra macka i glusec zadnji 40 godini so dve od 5 najmokjni vojski na planetava.

Udri matematikata.

Bonus prasanje, zasto SAD ne vozvrati so masoven udar bar po edna baza kolku da kaze nema zaebancija so nas?
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by AlexGreat »

Mislam deka svesno relativiziraš tugji mislenja i skokaš od tema na tema. Stvarno mislam deka nema smisla da pišuvam referati za da objasnam što sum sakal da kažam. Smetam deka mojata teza e dovolno jasna za onoj koj saka da ja razbere.

Sea, tie 5 proektili bile mamci, ama sepak uspea da gi sobereš so se tie nameneti kon Erbil pa ispadnaa 5. E sea, imalo mamci ili nemalo mamci? Po matematikava tvoja ispagja deka sepak nemalo, a trebalo pošo neli ete, standardna procedura vikaš. As na tebe ti vjarvam, ama flesi mi v položenieto. Vsičko si ima procedura.

https://www.youtube.com/watch?v=Ov7tyctn1wg" onclick="window.open(this.href);return false; :D

Vtora rabota, misliš deka ne bi iskoristile sekakov izvor za da dojdat do najsveži snimki od bazata, pa makar i komercijalni sateliti, a deka pritoa nikoj vo Pentagon ne pomislil na takvo nešto i ne prevzel preventivni merki, kako što i se spomenuva vo intervjuto od ovoj visokiov oficer?

Treto, koga se lansira salvo, osobeno vo ovie okolnosti, nema što mamci da se lansiraat. Kje gi izrokaš site na celta, pa toj što se brani neka ima povekje rabota namesto 11, da obara 15 ili 20 proektili. Saturacija ke postigneš so povekje proektili vrz edna točka, a ne so mamci. So toa samo ja olesnuvaš rabotata na Amerite. Nema logika.

Četvrto, za 27 raketi: na 6:35 od videoto ti e infromacijata.

Petto, bonus prašanje apsolutno nema blage veze so slučkata. Nova situacija e, hipotetska. Tuka zboruvame za nešto što se sluči, so dostapni infromacii. Ne begaj od temata, bidi konkreten vo odgovorite te molam, da ne si go trošime vremeto bezveze.

Tezite ne ti držat voda duri i koga navistina se obiduvam da gi sfatam otstapuvajki od site moi argumenti. Jas nemam problem so toa, no nitu toa ne pomaga. Ustvari, daj samo EDEN edinstven dokaz deka Irancite poseduvaat VAKVI balistički proektili so preciznost i stepen na sovremenost koja može da se meri so američki ekvivalent i kje povlečam se što sum kažal. Vo sprotivno, džabe se ubeduvame koga očigledno deka nema volja da se razbereme. Ubava večer.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

E kako be ja skokam od tema na tema?

Pa za mene od pocetok tezata e prosta:
Iran said it will retaliate. It did

It said it will not use proxies. It didn't

It said it'll target military assets. It did

Message is clear: They will do what they say

Now they say they'll target all US bases in the region if Trump escalates further.

Take them at their word
I sega napadov trgna da go relativiziras prvo pogodile na srekja, pa posle ne unistile ni eden avion ova bilo nedovolno itn itn, pisue vo tvojov voveden post na temava so ti go linkuev.

I sea kako ja toa relativiziram so toa so prasuam konkretni prasanja i uredno citiram i odgovaram pasus po pasus. Ja li gi nametnav temite so Ronaldo ili dali Iranskite proektili se bolji od Americkite ili Ruskite?

Pazi vo vovednite postovi prasav i da posoci nekoj takov primer na Americki ili Ruski napad so proektili da sporedime, ama ajde.

I sea cisto kako primer koj kogo relativizira, da ne recam izvrtuva zborovite, kje ti posocam ova:

Ja pisuam:
James wrote:
Pa toa e Americkata strana od prikaskata. Iranskata strana veli deka pri lansiranjata del gi lansira kako mamki, standardna taktika vo povekjeto vojski e da lansiras pogolemo salvo za efekt vrz celta tokmu od tie pricini ne znaes so kje ti oborat so kje padne itn itn.

Ja ne veruam ni na ednite ni na drugite. Ko internet armchair general brojam toa so e dostapno. 11 komada na Al Asad, 2 padnati, 1 na Erbil, 1 pokraj Erbil.
Ti mi repliciras:
AlexGreat wrote: Sea, tie 5 proektili bile mamci, ama sepak uspea da gi sobereš so se tie nameneti kon Erbil pa ispadnaa 5. E sea, imalo mamci ili nemalo mamci? Po matematikava tvoja ispagja deka sepak nemalo, a trebalo pošo neli ete, standardna procedura vikaš.
I kako sea ja toa ti gi relativiziram?

Znaci mene mi e prilicno prosto prasanjeto:
James wrote:
Ja ne veruam ni na ednite ni na drugite. Ko internet armchair general brojam toa so e dostapno. 11 komada na Al Asad, 2 padnati, 1 na Erbil, 1 pokraj Erbil.
Bujrum ako padnale stavi nekoja slikicka ili nekoe video kade se gledaat tie 5 od 16 so padnale.
Znaci kratko i jasno, ne moze tie proektili da gi snemalo, nekade morale da padnat. Daj kazi eve link ili slika ko za onie 2 i toa e toa. U sprotivno tvoive tvrdenja se ramni na tvrdenjata na Siriskono PVO so kutna 70 od 100.

Ponatamu, uste na pocetok fino i lepo rekov deka celiot napad po mene e seriozno i dlaboko planiran. Argumentite vo prilog na taa teza se:

- Koristat satelitski snimki od komercijalni provajderi za koi obicen forumdzija znae deka Amerikancite instantno kje doznaat (potvrdeno doznale)
- kulturno ja izvestuat Irackata armija (koja e sozdadena od Amerikancite po okupacijata i za koja totalno neseriozno e da se pomisli deka istata informacija instantno Amerikancite nema da ja doznaat) kako i Oman koj e sojuznik na SAD i uste nekolku sluzbi isto taka sojuznici na SAD
- svesno go pripremaat napadot na izvolte na Americkite sateliti za koi potpuno neseriozno e pomisli nekoj deka Irancite ne znaele deka kje gi vidat posle 40 godini igranje macka glusec so armii ko Izraelskata i Americkata) potvrdeno (vidis mozelo) gi videle

Od druga strana se toa se potvrduva od samite Amerikanci u bazata, koi ja ispraznile i ja ostajle so personal koj treba da ja brani zatoa sto ocekuvale napad od zemja.

Na kraj Irancite vikaat nie napadnavme i tuka zavrsuvame, sekoj nareden napad/odgovor kje vozvratime. Amerika diga rucna.

So e pogresnoto u mojata pretpostavka?

Edinstvenata protiv teza na mojata pretpostavka bese Irancite ne mozele da pogodat toa so sakaat. Komandantot na Amerikanskite sili na videovo vika "da pogodija prilicno ona sto sakaa".

I sea?


Edinstvenoto prasanje van temata e ona za Amerikanskiot protiv balisticki stit, instaliran vo Evropa, cudno malku poblisku do Rusija ali ete SAD vikaat namenet e protiv Iranskite proektili. No ako ja gledame pogolemata slika, mnogu logicno e da se prasa, zasto go instaliraat u Evropa, a ne go razmestile u Irak? Logicno e neli koga gi ubedues sojuznicite deka kje gi zastitis od Iranskite proektili da si gi zastitis i sopstvenite sili i interesi u Irak.
Kako sto gledame ne gi zastitile. Zasto?

Poprosto od ova ne mozam.

PS patem mojot stav deka Iran e izuzetno opasen i seriozen protivnik e potpuno u linija so Amerikanskiot ili Izraelskiot stav po temava so potvrduat i samite.
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2341
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by Вељо »

https://foreignpolicy.com/2021/03/10/ir ... -the-bomb/" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 6 guests