Односите меѓу Иран и САД

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by karamba »

Имам добар другар ориѓанец а годиништа е Скопје на печалба, не се дават за жива глаа со зборвењето и си цепит охридски и то ти је..., се мењаме со сликици за европсково во изминатиов период и со него е смеа без пари, имат - немат од сликицине :lol: имам снемано дупли :lol:
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

https://www.slobodnaevropa.mk/a/" onclick="window.open(this.href);return false;кој-е-ебрахим-раиси-фаворитот-за-иден-претседател-на-иран/31314311.html

Ete, golemiot uspeh na Trump i Netanjahu, noviot predsednik na Iran
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by filipv »

James wrote:https://www.slobodnaevropa.mk/a/кој-е-е ... 14311.html

Ete, golemiot uspeh na Trump i Netanjahu, noviot predsednik na Iran
Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ), чиј командант, генерал-мајор Хосеин Селами, го пофали
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

Izglea pocna rat na tankeri dole, se zguzvalo denes u Omanskiot zaliv
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by karamba »

James wrote: 03 Aug 2021, 23:44 Izglea pocna rat na tankeri dole, se zguzvalo denes u Omanskiot zaliv
Што поточна James? ќе ја сјебат сеа ценава на нафтава гадовите :x
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

https://mobile.twitter.com/Charles_List ... 4306066436

https://mobile.twitter.com/larisamlbrow ... 9789029381

PS nas ne sjebaa so naftite od vcera drugar Karamba. 3 i pol dinari i kje jaca :)
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by karamba »

James wrote: 04 Aug 2021, 09:25 PS nas ne sjebaa so naftite od vcera drugar Karamba. 3 i pol dinari i kje jaca
Точно друже, матер им нивна, паднала цената на берзите и се активирал механизмот на повисока акциза..., тоа е објаснувањето овде кај нас мислам :?

Глеам од повисока акциза што збираат, како добро се погодија пасатите за гасење пожари, топ профи све, абе знаат нашиве како треба не се од вчера..., од завчера се :x
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by filipv »

Машала поклонче, пола миљарда.
Да се обрне внимание дека насловот може малку да го прелаже читателот. Ова не е најава за напад врз иран, туку дека разработуваат планови што е нешто најнормално: доколку утре нешто се деси што ќе бара удари врз Иран, треба да бидат спремни, а не тогаш набрзина да смишљаат што-и-како. Така да, ова е во суштиа non-news: сите сериозни војски имаат цела планета шарени континџенси планови за цела палета шарени сценарија, кои планови нон-стоп ги рафинираат и буџетираат.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

Ne e bas taka drugar Filip. Site seriozni vojski imaat takvi planovi ali istite si gi drzat za sebe interno. Koga predsednik/premier/nacalnik na GsH kje izleze i kje kaze prajme planovi za napad togas toa e poraka.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by Iko »

Pa dobro...eve da recheme i deka e...malce puti Teheran se zakanuval deka eden den kje go zbrishe Izrael od liceto na zemjata?!?
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

Nikade ne rekov deka ne :) Cisto samo go komentirav delot deka site vojski imaat planovi. Edno e koga interno kje go spremis i u slucaj na potreba go realiziras, drugo e koga kje izlezes i kje kazes iame planovi za napad na taa i taa zemja.

Mada obicno tie so imaat planovi na napad i se sigurni u istiot, ne predupreduvaat tuku go realiziraat. U spotivno vaka si laat preku plotot.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by filipv »

Како мали џо... иранците замишљаат оневозможување на непријателски носач на авиони:

Image

стварно не ми е јасно дали навистина се сериозни, или ова е повеќе шоу за домача публика
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

Oh man.
User avatar
Вељо
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1972
Joined: 13 Apr 2011, 19:17
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by Вељо »

Vakvo kolo vo radius od minimum 300 kilometri :)
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

U Hormutskiot tesnec pa mi se cini i u persiskiot zaliv slabo deka kje najdes tolkav radius. Americkata mornarica dosta seriozno si gi svakja ovie vezbi i Iran. Ostaj ti ovie muabeti koj so zamislja, tie najcesto zavrsuat so "im bil iskljucen radarot u reonot na borbeni dejstvija posto mornarot zaspal i zaborajl da stisne prekidacot" .
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by filipv »

Вељо wrote: 14 Dec 2021, 12:57 Vakvo kolo vo radius od minimum 300 kilometri :)
минимум
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by Iko »

User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10253
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by James »

Ima li Iran od ovie Tupoljev dronovive?
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Односите меѓу Иран и САД

Post by dragan_mig31 »

Nema
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests