Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45873
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by Iko »

Poshto gledam deka leka-poleka se pravi haos na site temi i deka se diskutira neshto shto ne e konkreten del od posochenite i nasloveni zaglavija na istite - za da ne brisheme sekade, odluchiv ovde da vi otvoram posebna tema kade do mila volja mozhe da merite dali mu bil pogolem na Tenesi Vilijams ili Anton Chehov...slobodno i komotno ovde kasapete se - samo drzhte se do drugite temi...iskremo ve molam - vo sprotivno, kje pochne da bie teshka artiljerija...pa ko voli - nek' izvoli...
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5689
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by Столе Маф »

Јас мислам бар од тоа што одамна сум пивнал од двете работи , вискито побрзо фаќа и тера на спиење а водката е попивка ама исто фаќа итера на спиење . :wink:
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14478
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by James »

Ja odma idam OT i ke recam Uzo.

Kolji drugar Iko :) .
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45873
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by Iko »

Chim si "Uzaš" - moj chovek si...:lol:

(Profesionalna deformacija po Uzo po 20-set godini prv brak so chistokrvna Grkinja)
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35703
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by dragan_mig31 »

Prebacete postovite oe vojna avijacija ovde
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by Canemakedonski »

А споредба медѓу Русинки и Американки? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by filipv »

Makedon wrote:Не сакам демагогии, сакам јасен одговор па да продолжиме ако има воопшто смисла.
Сега сфаќам каде не се разбираме.

Прашањето „дали светот ТРЕБА да им стегне санкции на сад“ може да се разбере на барем 2 начини:

1. Дали САД заслужуваат санкции од светот?

2. Дали светот ќе има корист од санкции за САД? Дали така светот у глобала ќе се подобри или, напротив, дополнително ќе се засере?

Јас мислев на 2, а ти си ми одговорил на 1. Тоа е моја грешка бидејќи очигледно не сум го поставил прашањето доволно јасно. Па така, откако тоа го расчистивме, ајде уште еднаш:

дали светот треба да им стегне санкции на САД? (значење 2 од горе)

Дур мозгаш околу ова прашање, не заборавај дека санкции секогаш идат у два правци. На пример, ако некоја земја X не тргува више со САД, тоа по дефиниција значи дека и САД више не тргува со таа земја. Санкциите се секогаш двострани.

P. S. Не знам зашто темава е „сад вс русија“ кога всушност треба да е „сад вс остатокот од светот“. Светот не е само сад и русија. Али нема везе...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14478
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by James »

Drugar Filip molikju lepo da bides mafijas i da odgovoris na prasanjevo za alkoholot. Posle drugoto ke se razglobi.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by karamba »

Pass za ucestvo vo ovaa tema e prvo da se razgranici wiskey or vodka :D koj za sto e
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14478
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by James »

Ama i ti da kazese drugar Karamba ne ide vaka...
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by filipv »

James wrote:Drugar Filip molikju lepo da bides mafijas i da odgovoris na prasanjevo za alkoholot. Posle drugoto ke se razglobi.
ја по пивото сум поише, друже. Вино и жестоко - слабо, да не речам ич.

руско пиво не сум пиел никад. На времето кога бев у ссср како тинејџер уште не бев пропиен и цепав кокаколи и џусови...

...а у амерка пиев хајнекен или бекс.

Така да немам коњ у таа трка :-)
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33491
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by alvarhanso »

karamba wrote:Pass za ucestvo vo ovaa tema e prvo da se razgranici wiskey or vodka :D koj za sto e
Уф, другови... кај на тема алкохол сабајлево (уште ми е сабајле јбг). Ја вчера почнав со две дупли водки, али неутрални, од братска Шведска... продужив со дегустација на околу 30-тина крафт пива (не сам нормално), и финиширав со два комада Tatra tea од 72%. Подлога, домашна кобаја со лук и праз и Врањанска самса пита со лук. Денес имам ждриг ко Суперхик.

Image

Image

Ова е некое крафт пивце на точење од Белград, етикета крш. Имаат и со маршал Тито btw. :)

Image
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by karamba »

Znaci za denes limitot za alkos prikaski i instrukcii e postignat, drugarot Alvar e master Djedajot za denes a boga mi i za mesecov :twisted:

Vratete se slobodno na lesnive temi tipa Usa vs Russia, alkos temata e resena, nagradata "jetra" na mesecot ide kaj Alvar
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33491
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by alvarhanso »

Служимо народу :D
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by Makedon »

filipv wrote:
Makedon wrote:Не сакам демагогии, сакам јасен одговор па да продолжиме ако има воопшто смисла.
Сега сфаќам каде не се разбираме.

Прашањето „дали светот ТРЕБА да им стегне санкции на сад“ може да се разбере на барем 2 начини:

1. Дали САД заслужуваат санкции од светот?

2. Дали светот ќе има корист од санкции за САД? Дали така светот у глобала ќе се подобри или, напротив, дополнително ќе се засере?

Јас мислев на 2, а ти си ми одговорил на 1. Тоа е моја грешка бидејќи очигледно не сум го поставил прашањето доволно јасно. Па така, откако тоа го расчистивме, ајде уште еднаш:

дали светот треба да им стегне санкции на САД? (значење 2 од горе)

Дур мозгаш околу ова прашање, не заборавај дека санкции секогаш идат у два правци. На пример, ако некоја земја X не тргува више со САД, тоа по дефиниција значи дека и САД више не тргува со таа земја. Санкциите се секогаш двострани.

P. S. Не знам зашто темава е „сад вс русија“ кога всушност треба да е „сад вс остатокот од светот“. Светот не е само сад и русија. Али нема везе...


filipv wrote:
Makedon wrote:
Мислам дека разјаснив другар.


О, боже...

ОК, ќе го сочувам твојов пост некаде локално, па полека-полека ќе отварам нови теми за да можеме да расчистиме со сите теми што ги начна.

За некои теми - ко шо гледам - ќе мора да почнеме од „земјата беше вжештена топка“ па натаќе. Имаме, ко шо гледам, многу работа.


Ич нема потреба друже. Сакам одговор со ДА или НЕ, дали САД и сојузниците фрлаа касетни бомби во Белград и Ниш, дали гаѓаа воз со цивили во Грделица. Ако и ова го оспориш и продолжиш да контрираш нема потреба да идеме у време на диносауруси. Ако е ДА сметаш ли дека е во ред истово и не заслужуваат санкции, се случуваше на 250км од тебе.
Не сакам демагогии, сакам јасен одговор па да продолжиме ако има воопшто смисла.
Филип другар, Худини си за одбегнување на одговор и вртење на тезата во твој правец. Веројатно сакаш да вежбаме Словенска антитеза со постовиве.
Од целото прашање до тебе кое го срочив, требаше да ми одговориш со ДА или НЕ, ти ми враќаш нови прашања, а при тоа не ми даваш одговор на моето прашање!!

На твоите прашања какви и дали треба санкции на САД, ми враќаш одговор дека треба да идеме у време на диносауруси, па после те прашувам конкретно со да или не, и ми враќаш нови прашања.
Имаш ли не кој проблем да срочиш одговор???
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by filipv »

Друже, зарем не прочита што ти пишав? Она што ти ми го пиша (низата прашања) се одговор на погрешно разбрано прашање. Затоа ти го поставив уште еднаш:

Дали светот ќе има корист од санкции за САД? Дали така светот у глобала ќе се подобри или, напротив, дополнително ќе се засере?

Дај прво тоа да расчистиме - пошто ТОА беше мојот почетен муабет - па после ќе се осврнеме на ДРУГИТЕ, РАЗЛИЧНИ прашања. „Дали САД заслужуваат санкции“ е скроз друго прашање. Нема проблем, ќе збориме и за тоа ама ја прво првото, пошто така е редот.
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by Makedon »

filipv wrote:Друже, зарем не прочита што ти пишав? Она што ти ми го пиша (низата прашања) се одговор на погрешно разбрано прашање. Затоа ти го поставив уште еднаш:

Дали светот ќе има корист од санкции за САД? Дали така светот у глобала ќе се подобри или, напротив, дополнително ќе се засере?

Дај прво тоа да расчистиме - пошто ТОА беше мојот почетен муабет - па после ќе се осврнеме на ДРУГИТЕ, РАЗЛИЧНИ прашања. „Дали САД заслужуваат санкции“ е скроз друго прашање. Нема проблем, ќе збориме и за тоа ама ја прво првото, пошто така е редот.
Ајде да ти одговорам пријателче, веќе одговорив но ајде кратко јасно и концизно.

НЕ, светот нема да има бенефит од санкции кон и од САД, исто колку и што нема бенефит од санкциите кон Русија.

Со санкциите кон САД особено во поглед на воената индустрија САД ќе се тие кои ќе претрпат загуби со намалување на извозот.

Е сега, биди доблесен, краток и концизен и одговори на моето прашање ДАЛИ треба. До тогаш без нови прашања.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by filipv »

Makedon wrote:Е сега, биди доблесен, краток и концизен и одговори на моето прашање ДАЛИ треба. До тогаш без нови прашања.
Не, не треба.
Makedon wrote:НЕ, светот нема да има бенефит од санкции кон и од САД
Тогаш зошто да ги санкционираме?
Makedon wrote:исто колку и што нема бенефит од санкциите кон Русија.
Не е исто. За разлика од САД, Русија е нуклеарна сила БЕЗ сепарација на власта и како таква е опасност за светот у глобала, па секое ослабнување на тој режим (пази - режимот! не народот, културата итн...) е добра ствар. За разлика од САД, Русија е de facto авторитарен режим на кои му требаат непријатели за да опстане.

(Ако имаш низа дополнителни прашања - а верувам дека имаш - те молам поставувај ми ги едно по едно, иначе ќе се расплинеме)
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14478
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by James »

Svetot treba da raboti vo nasoka na namaluvanje na zavisnosta od SAD i dolarot i nema da ima potreba ni od sankcii ni od nisto. Posebno toa vazi za Evropa koja ako saka da opstoi pod itno treba da se trgne od zavisnosta od SAD i da premine na partnerski odnosi so niv.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Амери Vs. Руси, М-16 Vs. AK-47, Виски Vs. Водка

Post by filipv »

James wrote:Svetot treba da raboti vo nasoka na namaluvanje na zavisnosta od SAD i dolarot i nema da ima potreba ni od sankcii ni od nisto.
Но, како дошло до таа „зависност“ in the first place? ЗОШТО светот го користи доларот како резервна валута?

Дошле америте со Б-2 и рекле „користете долар иначе мамата у п*ка“? Или се работи за некои други механизми?

Одговорот на ова прашање е многу важен за правилно сфаќање на односите на САД со остатокот на светот.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 12 guests