Случувањата на Африканскиот континент

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Случувањата на Африканскиот континент

Post by James »

Mislam deka ova mi e prva tema, so don't shoot me. Barav ama nemase soodvetna, a ova e region kade mislam deka za zal kje gleame guzvi u nareden period. Mislev da otvoram koga Egipet i Etiopija ne uspeaa da se dogovorat okolu branana na Nil, pa ocekuev deka Egipet kje najde nacin da ho aktuelizira ova, ama aj vikam da ne otvaram nova tema. Ali sega mislam deka kje treba.

Vo Etiopija regionot Tigray se izbuntue protiv vladata i vekje nekoe vreme vladinata vojska se mava so odmetnatite sili. No, sega vekje pocnaa i drugi akteri da se pikaat u guzvata pred se Eritreja i Sudan, i ako dosega bese tenzicno sega vekje se zgusna, posebno na relacija Sudan- Etiopija

https://mobile-reuters-com.cdn.ampproje ... SKBN2900J2" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Slucuvanjata na Afrikanskiot kontinent

Post by James »

Istovremeno i vo CAR se bodat aktivni dejstva

https://opserver.mk/svet/pretsedatelski ... ri-vo-car/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by James »

https://www.france24.com/en/live-news/2 ... -bangassou" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by James »

https://www.capitalfm.co.ke/news/2021/0 ... -strategy/" onclick="window.open(this.href);return false;
“The more we help Mali the more it collapses,” said Marc-Antoine Perouse de Montclos of France’s Institute of Development Research (IRD).
Kakov zaklucok :)
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 440
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by aviationless »

Breaking ; The republicans just turned into VMRO block 72 , fully upgraded version of VMRO 2016 , lead by head designer and engineer Isac the South , accompained by numerous engineers . The question is will Isac and the team be proclaimed as terrorist ?

Го замислувам Ердоган сега како седи у палатата негова во некоја фотеља со кожа од камила , пие чај , дува некој тутун ... подмукло се смешка и чеша мустаќ .Карма керата , пу јазк.

edit; promasena tema
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by James »

https://mobile.twitter.com/DejiAdesogan ... 4560828424" onclick="window.open(this.href);return false;

Ovie so begaat se boko haram. Jurisaat vladinite sili. Neverovatno
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13627
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by karamba »

иијј упм ова ко деветсто треќа кај нас мајку му :?
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 440
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by aviationless »

Ова као филм ми делува
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by James »

User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by James »

Maroko i Alzir su se malo posvagjali, trupaat vojska na granica, a vcera Marokancive opnale nekoi kamioni na Alzirska strana i poginale civili.

Se nadevam ne, ali ako se zacukaat ima potencijal za seriozen kjotek od povekje aspekti, posto se naoruzani pobaagi, ednive so zapadna drugive so istocna tehnika.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29915
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by alvarhanso »

Како да го играме ливчево?
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by James »

Treba prvo da vidime koi se nasi, go nema drugarot Karamba da svika savet.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41788
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by Iko »

Kratok opis...dve golemi i dobro opremeni armii...potencijalno - fino makljanje mozhe da ispadne...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13627
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by karamba »

James wrote: 04 Nov 2021, 18:59 Treba prvo da vidime koi se nasi, go nema drugarot Karamba da svika savet.
Ги средувам коефициентите уште, има доста варијабли и бараме добар офицер за интегритет и безбедност па ќе ставиме отворено да биде и ќе удриме по некое ливче...

Ах бре шејтани едни, многу обавези имам задње време и морам ОПР да користам од МАФ иначе ми фали доста ладењето муда овде, нема пораат место, ќе средиме редови и се читаме пак поинтезивно
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by James »

Samo proverka deka si ziv zdrav, prav :)
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4352
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by filipv »

Ја сум поише за Алжир

Во алжир има траги од демократија, целосно владеење на уставот, како и макар некакви религиозни слободи. Жените и децата се законски заштитени од малтретирање (тепање), т.е. мажот во куќата не е апсолутен семоќник. Колку навистина се спроведуваат овие закони е друго прашање, но бар има обид.

Во Мароко има само делумно владеење на уставот: монархот е обврзан да го следи уставот, НО може сам да го менува како-кога ќе му прдне, тнр. полууставна монархија. За религија различна од Ислам се иде у затвор (или полошо), а за тепање жени следува симболична парична казна доколку е во јавност - дома мажјакот може шо сака да праи, бидејќи жената и децата се дефакто негова сопственост, ко телефонот и телевизорот што се негова сопственост.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41788
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by Iko »

Dobro de, Alzhir e zvanichno socijalistichka drzhava...oficijalno sekularna...vsushnost, i sosema obratno - vo Alzhir pak se zabraneti sekakvi formi na "preteran" islamizam i slichno...
User avatar
James
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8402
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Случувањата на Африканскиот континент

Post by James »

Ondak je Alzir.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 8 guests