Су-25 пилоти 2001

Место за интересни фотографии, видеа и линкови.
A place for interesting photos, videos and links.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36001
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Су-25 пилоти 2001

Post by dragan_mig31 »

ова е наводно македонец на обука у украина 2001.....може некој да потврди?


Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6139
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Post by Trpkovski Vladimir »

Не знам за пилотот , ама авионот е еден од оние Су-25 што учествувале во тестирањето на авионот во Авганистан , само тие авиони имаат ознака гавран на носот. Инаку операцијата на тестирање на авионот во Авганистан се викаше , ми се чини Ромб , ама не сум сигурен.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Trpkovski Vladimir wrote:Не знам за пилотот , ама авионот е еден од оние Су-25 што учествувале во тестирањето на авионот во Авганистан , само тие авиони имаат ознака гавран на носот. Инаку операцијата на тестирање на авионот во Авганистан се викаше , ми се чини Ромб , ама не сум сигурен.
Така е Ромб е првата тест фаза за операционализација на Су-25 во Авганистан , после му даваат името ГРЕБЕН (Чешел) па накрајот ГРАЧ(Гавран) ....


...Абе тој пилотот не ли ви личи на шизик од друга раса, на пример азиска , има нешто монголоидна фаца.
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6139
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Post by Trpkovski Vladimir »

И мене тоа ми упадна во очи , ама реков ај да не зезнам нешто , па после некој да не се налути зошто тоа било нечив вујко чичко или слично. :D
А да бидам искрен , авионот баш личи на еден од оние во Авганистан , како му е изљупена бојата и како си фатил рѓа. :?
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
Ikar
Падобранец
Падобранец
Posts: 109
Joined: 24 Mar 2007, 14:27
Location: Skopje
Contact:

Post by Ikar »

Да, левиот е наш пилот на обука во Украина во 2001 година...сега веројатно е веќе во пензија или е некаде во Генералштабот на АРМ. Се гледа по летачкото одело, а и лично го познавав. Другиот е украински инструктор кој по казувањето на нашиот пилот загинал пред неколку години при изведување на рутински лет на мала височина со СУ-25.
User avatar
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 02:42
Location: Belgrad
Contact:

Post by cyber fulkrum »

Da uvecamo malo

Image
[img]http://www.imagesforme.com/upload/333cb403.gif[/img]

http://otpisani.niceboard.com/index.htm
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Post by IgorMKD »

Наш пилот е! Но од разбирливи причини нема да дискутираме за идентитетот. Плус човекот уште си работи. Јас имам над 60 фотографии од украинската "авантура", вклучително и од илустрираниот момент... Поздрав!
User avatar
sef
Едриличар
Едриличар
Posts: 288
Joined: 25 Aug 2006, 13:05
Location: Skopje
Contact:

Post by sef »

Сликата што е постирана, јас ја поставив на украинскиот сајт. Пилотот е „наш“ и е сликан после успешно завршената преобука на авионот Су-25 во воиздухопловната база Саки, на Крим во 2001 година. Неговиот инструктор, Сергеј Гудин загина април 2002 година во Запорожје, каде извршуваше „test flight“ после извршениот ремонт. Точната причина за уривањето на украинската Су-25 не ја знам.
Нашиот пилот сеуште е активен во службите на АРМ. Засега ќе остане тајна...иако многумина знаат кој е
User avatar
ProMKD
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 718
Joined: 26 Jan 2007, 01:21
Location: Skopje, Makedonija

Post by ProMKD »

а што е финтата со ова криење слики??!! сите имате слики, никој не ги покажува. Се жалат многумина нема слики од АРМ да се најдат, и после никој не ги споделува. Што има лошо во тоа да се делат сликите? Лупни watermark и copyright, и постирај ги. Ако сакате пари кажете кади да уплатиме па да си земеме ЦД со слики!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Post by IgorMKD »

а што е финтата со ова криење слики??!! сите имате слики, никој не ги покажува. Се жалат многумина нема слики од АРМ да се најдат, и после никој не ги споделува. Што има лошо во тоа да се делат сликите? Лупни watermark и copyright, и постирај ги. Ако сакате пари кажете кади да уплатиме па да си земеме ЦД со слики!
Poleka, poleka... Na nikogo ne mu e dojdeno do pari za slikite. Seuste e rano za otkrivanje na identitetite taka kako sto posakuvas. Tie lugje za koi zboruvame letaa i dejstvuvaa vo 2001. Taka da nivnata bezbednost e broj eden prioritet za mene. Se nadevam ke razberes za sto se raboti.
User avatar
sef
Едриличар
Едриличар
Posts: 288
Joined: 25 Aug 2006, 13:05
Location: Skopje
Contact:

Post by sef »

Единствената причина поради која ја поставив оваа фотографија на еден украински сајт за авијација беше тврдењето на неколку членови од тој сајт дека до крајот на конфликтот во Македонија, на авионите Су-25 летале исклучиво украински екипажи. Оваа слика го потврдува спротивното, дека опдреден број на македонски пилоти успешно ја завршија обуката на Су-25 во 2001 година.
Еве што кажува еден украински припадник на ВТС:

Code: Select all

Да, действительно, летчики и ИТС Македонии проходили в 2001 году переучивание в Саках(кстати, люди действительно хотели освоить самолет, а не просто походить вокруг, как те же руандийцы, например). А борта были куплены в Беларуси,не украинские.
User avatar
ProMKD
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 718
Joined: 26 Jan 2007, 01:21
Location: Skopje, Makedonija

Post by ProMKD »

Се разбира, безбедноста на луѓето е број еден. Но зборам општо за други фотографии, само од авиони / хеликотпери. Тоа за нас а уживање а не гледам баш како некој ќе биде откриен со прикажување на такви слики и не зборев само за тебе игор туку општо.
User avatar
Momak od Gjorce
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2461
Joined: 18 Jan 2011, 16:36
Location: Скопје
Contact:

Re:

Post by Momak od Gjorce »

IgorMKD wrote:Наш пилот е! Но од разбирливи причини нема да дискутираме за идентитетот. Плус човекот уште си работи. Јас имам над 60 фотографии од украинската "авантура", вклучително и од илустрираниот момент... Поздрав!

Ке ги ставаш сликите друже или човекот уште работи :?: :?:
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36001
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Re:

Post by dragan_mig31 »

Momak od Gjorce wrote:
IgorMKD wrote:Наш пилот е! Но од разбирливи причини нема да дискутираме за идентитетот. Плус човекот уште си работи. Јас имам над 60 фотографии од украинската "авантура", вклучително и од илустрираниот момент... Поздрав!

Ке ги ставаш сликите друже или човекот уште работи :?: :?:
Уште уште :) а и да не работи ја не би стаил име презиме и уште слики.Уште е свежо сеќавањето од 2001 кај двете страни а тек друго полувреме следи.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6139
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Re:

Post by Trpkovski Vladimir »

dragan_mig31 wrote:
Уште уште :) а и да не работи ја не би стаил име презиме и уште слики.Уште е свежо сеќавањето од 2001 кај двете страни а тек друго полувреме следи.
Ех, пусти надежи. :D :D :D
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33705
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re:

Post by alvarhanso »

sef wrote:

Code: Select all

Да, действительно, летчики и ИТС Македонии проходили в 2001 году переучивание в Саках (кстати, люди действительно хотели освоить самолет, а не просто походить вокруг, как те же руандийцы, например). А борта были куплены в Беларуси,не украинские.
Може превод?
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Су-25 пилоти 2001

Post by AlexGreat »

Ставете слики од летањето...немора никакви информации за пилотот да има. Не гледам причина зошто да не се поставуваат слики од 2001 година, доколку идентитот на некој кој е на нив нема да биде загрозен. Сликите се наши, треба да ги споделуваме, а така и да ги спасиме од заборав.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36001
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Су-25 пилоти 2001

Post by dragan_mig31 »

На сигурно се сликите.Е сеа пошто не сме ние автори на 90% од истите неможе да се ставаат тек така :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Су-25 пилоти 2001

Post by AlexGreat »

Ај че почакаме уш некоја година... :)
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36001
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Су-25 пилоти 2001

Post by dragan_mig31 »

има да почекаш малце поише од некоја година :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest