Спектакуларно слетување

Место за интересни фотографии, видеа и линкови.
A place for interesting photos, videos and links.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33707
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by alvarhanso »

Ау Ау Ау.... Бујрум дечки. 8)

http://www.youtube.com/watch?v=mMvLuUJFHYk" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33707
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=MltpX7TDjl8" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by KVARK »


Изгледа во Билбао не е баш така ретко слетувањето да биде "тврдо"! Пред две години имав можност и самиот да го искусам тоа. Не до овој степен, ама ел команданте имаше маки да не слета... Уууу, ама ич не ми беше пријатно.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14268
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by karamba »

Јас пак ланска година во ноември имав стресови при слетувањето во Дизелдорф, од првото клипче Алвар што го поставил, со опроштење али стварно се усрав :) па мораше уште ко за бељата при слетувањево ветаров да мава 300 на саат пропратен со дожд што сипаше како од црево, мислев дека ЈАТ-овиот Б737 ќе го оддува во Келн, башка тоа што авионов од што е *нов* нели внатре крцкаше, шкрипеше, тропаше ко коњска кола упм, онемев!
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33707
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/user/GatwickSpotting" onclick="window.open(this.href);return false;

GatwickSpotting каналот на YouTube, препорака. :wink:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14268
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by karamba »

Нема ништо спектакуларно во слетувањево, али глејте го детево и останативе која позиција ја имаат :) снимкава е од вежба или од парадата по повод 5ти јули, празникот на независноста на Венецуела, F-16 и Su30

http://www.youtube.com/watch?v=jtp1GJ-JnWo" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33707
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=8QEt6hHxb5o" onclick="window.open(this.href);return false;

Одлично го изхендла авионов.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33707
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=FO_mJbJn-04" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Avijaticar
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1870
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by Avijaticar »

http://www.liveleak.com/view?i=002_1350495356" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by firefox »

http://www.youtube.com/watch?v=A8tqCrMW ... detailpage" onclick="window.open(this.href);return false;

Е ова е пилот!
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33707
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=7IRiR3cF-cM" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by Skopjeair »

Не толку спектакуларно слетување

http://www.youtube.com/watch?v=_gTBe0FW ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by EDRILICAR »

Eeeee Na watch series go ima se vika ice pilots, letaat samo stari avioni edinstven turboelisen e Electra koj e I prviot turboprop buffalo airways, a ova so cananadierot Im go prodavaat Na Turci pa posle nekolku samostalni sletuvanja zaboravaat da spustat staen trap.
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by apo_bullseye »

EDRILICAR wrote:Eeeee Na watch series go ima se vika ice pilots, letaat samo stari avioni edinstven turboelisen e Electra koj e I prviot turboprop buffalo airways, a ova so cananadierot Im go prodavaat Na Turci pa posle nekolku samostalni sletuvanja zaboravaat da spustat staen trap.
И откако го спуштија авионот без стоен трап, продужија уште едно добри 500-600 метри по писта така :D Авионот одоздоле љом

http://www.youtube.com/watch?v=_gTBe0FWQ18" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by IgorMKD »

http://www.youtube.com/watch?v=FO_mJbJn-04" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by Canemakedonski »

http://www.youtube.com/watch?feature=fv ... F4y7c&NR=1" onclick="window.open(this.href);return false;

http://en.wikipedia.org/wiki/Courchevel_Airport" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by Skopjeair »

Фајнал!
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by Canemakedonski »

filipv wrote:Сепак на прво место би го ставил Лукла на Тибет: на другиот крај на пистата има факинг планина и нема missed approach опција! Идеш на фајнал* и шта-је-ту-је

http://en.wikipedia.org/wiki/Tenzing-Hillary_Airport" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

*) како се вика ова на македонски??
Па, бидејќи слетуваат поголеми авиони отколку на Коршевел, би се сложил. Инаку еве ги најекстремните аеродроми на History Channel:

http://www.youtube.com/watch?v=0jjybY3k5oY" onclick="window.open(this.href);return false;

П. С. Аеродромов сега се вика Тензинг- Хилари по Тензинг Норгај и Едмод Хилари првите луѓе кој се качиле на Монт Еверест. Дали е Коршевел баш Коршевел?
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by Canemakedonski »

http://www.youtube.com/watch?v=Fv_c6vA8DXE" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Спектакуларно слетување

Post by MaKoM »

filipv wrote:

Image

*) како се вика ова на македонски??
Ќорсокак 8) 8) 8)
...shoveling shits up the hill...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests