ANA 767 Hard Landing

Место за интересни фотографии, видеа и линкови.
A place for interesting photos, videos and links.
Post Reply
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

ANA 767 Hard Landing

Post by apo_bullseye »

http://www.youtube.com/watch?v=Jw-aUVa3 ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: ANA 767 Hard Landing

Post by IgorMKD »

Важно слета! :D
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9727
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: ANA 767 Hard Landing

Post by Bobo »

IgorMKD wrote:Важно слета! :D
767 бил го погоди..слета ама за последен пат,ова полетување веќе амин!
Ready to take photos!
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: ANA 767 Hard Landing

Post by Scylla »

Ех ништо не е ова...може и многу полошо... Освен кус визуелен преглед на подвозјето не верувам дека имало интервенција.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: ANA 767 Hard Landing

Post by apo_bullseye »

Scylla wrote:Ех ништо не е ова...може и многу полошо... Освен кус визуелен преглед на подвозјето не верувам дека имало интервенција.
На видеото се гледа како трупот е прекршен/згужван на неколку места.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: ANA 767 Hard Landing

Post by IgorMKD »

Дефинитивно од тој airframe не бива ништо... Фино лепо на расклапање а трупот може да се користи за увежбување на ПП екипи.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: ANA 767 Hard Landing

Post by Scylla »

Еј стварно се гледа згужваното сега кога го гледав на фул скрин (претходно бев на ајпад и изгледаше прилично меко и немаше детаљи) ама сега уште 2-3 пати го разгледав и навистина изгледа дека е written off...

Зезната работа.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: ANA 767 Hard Landing

Post by Makedon »

Ова авионче веќе ќе служи за вежба како што некој пиша претходно :)
За нарушување на стабилноста на трупот се потребни микрометри пукнатина, која преку варијациите на притисокот горе се шири постојано, веќе 1 cm значи паѓање на авионот. Ова што го видов на овој 767 би излгеда ептен сериозно.
User avatar
nudrat
Падобранец
Падобранец
Posts: 1
Joined: 06 Dec 2014, 06:39
Contact:

Re: ANA 767 Hard Landing

Post by nudrat »

Другар, невероватно добра презентација си направил, секоја чест. Продолжи така... Иначе сликите со Херкулесот и со А321 се закон, а 757 ми е толку ружен што не можам ни да го замислам. хехе Иначе оваква платформа во живо никогаш не сум видел!!!
Pass your Brain Dumps.com and 1z0-027 exams in first try by using our guaranteed newhaven.edu and olivet and best quality selftestengine.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests