Шведски воени авиони

Место за интересни фотографии, видеа и линкови.
A place for interesting photos, videos and links.
Post Reply
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Шведски воени авиони

Post by filipv »

коректно снимен аеромитинг во шведска, со егзотични хладноратовски шведски авиони.

вреди да се гледа ако ништо друго ради звукот на старите лоубајпас млазни мотори

https://www.youtube.com/watch?v=Kw8cfCxfMD4" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by karamba »

Сите машини во топ состојба. Супер видео, мене секогаш ми се интересни овие шведски дизајни на авиони поготово што ваделе производ од дома и за дома и никогаш немале потполна зависност од исток или запад за вака висока технологија
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28508
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by dragan_mig31 »

Kako nemale pa motorite im se uvozni.pogolemiot del od opremata u avionite e isto taka uvozen.Zavisni se od zapad i te kako.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by karamba »

dragan_mig31 wrote:Kako nemale pa motorite im se uvozni.pogolemiot del od opremata u avionite e isto taka uvozen.Zavisni se od zapad i te kako.
Јасно јасно, знам за тоа али ипак ги праеле да сибат векот, и тоа супер...еве земи ја Шпанија на пример, Норвешка, Финска, Аустрија...исто јаки држави и богати ама не стигнале да склепаат свој авион па макар и со делови од други земји
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by Iko »

Izvini Sale, ama konkretno za Shpanija - i te kako kje pardonirash...pletora na avionski proekti imale (47-dum sopstveni vozduhoplovni modeli) i uchestvuvale zdruzheno so drugi zemji isto vo razbrabotka na dosta drugi modeli...eve kako svezhi primeri - izgleda zaboravash deka edni sovremeni "Typhoon" ili A-400M "Atlas" - i te kako imaat Shpansko uchestvo vo niv - i nauchno, i tehnichko, i industrijsko...

Shpanija ima dolga i uspeshna lokalna voduhoplovna industrija - ushte od vreminjata vednash po Prvata Svetska Vojna...mozhebi ne e na ramnishte na gigantite - no deka Shpanija voopshto ne pravi ili ne pravela avioni (i toa sosema solidni shodno svojata namena, klasa i generacija) - ednostavno NE e vistina...vo toj pogled i voopshto vo celokupen avio-domen sprema posochenite Norveshka, Finska i Avstrija - Shpanija (ne ja branam no toa e apsolutno notoren i istoriski dokazhan fakt) - bila, e, i kje ostane vozduhoplovna vele-sila (komparirano sprema niv)...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by karamba »

Iko wrote:Izvini Sale, ama konkretno za Shpanija - i te kako kje pardonirash...pletora na avionski proekti imale (47-dum sopstveni vozduhoplovni modeli) i uchestvuvale zdruzheno so drugi zemji isto vo razbrabotka na dosta drugi modeli...eve kako svezhi primeri - izgleda zaboravash deka edni sovremeni "Typhoon" ili A-400M "Atlas" - i te kako imaat Shpansko uchestvo vo niv - i nauchno, i tehnichko, i industrijsko...

Shpanija ima dolga i uspeshna lokalna voduhoplovna industrija - ushte od vreminjata vednash po Prvata Svetska Vojna...mozhebi ne e na ramnishte na gigantite - no deka Shpanija voopshto ne pravi ili ne pravela avioni (i toa sosema solidni shodno svojata namena, klasa i generacija) - ednostavno NE e vistina...vo toj pogled i voopshto vo celokupen avio-domen sprema posochenite Norveshka, Finska i Avstrija - Shpanija (ne ja branam no toa e apsolutno notoren i istoriski dokazhan fakt) - bila, e, i kje ostane vozduhoplovna vele-sila (komparirano sprema niv)...
Не знам баце Ико, шведо отскокнува како и да е од сите овие и од времето со овие авиони како на видеото а и во денешницава, не ги познавам најдобро ама шпанциве знам дека прават компоненти за авиони но цел дома произведен авион како Сааб што прави на пример мислам дека немаат, инаку далеку од тоа дека не се способни да прават делови за здружени проекти, па не само овие кои ги наброја ти туку и на други проекти сигурно се дел, но цел авион немаат нивни

Нејсе, факт е дека шведо правел и прави добри авиони...може е па до швеѓанките :)
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by Iko »

Niven - "niven" (vo smisla sam koj Shpancite go napravile) posleden im e C-101 od 1977-ma...

Image

Tebe percepcijata za Shvegjanie kontra niv ti e mozhebi iskrivena bidejkji Shvegjanite zapnaa za lovechki borbeni avioni po Vtorata Svetska Vojna - a tokmu po nea Shpancite go namalija svojot lovechki razvoj i gi proshirija grankite...vo globala - vo smisla na proizvodi - Shpanija den-deneshen vo vozduh ja nadmashuva Shvedska, shto sama, shto vo kooperacija so drugi zemji - e da, edino, sami vekje ne pravat lovci kako Shvegjanite...ama zatoa se del od Evropski konzorciumi...opshto zemeno - Shpanska CASA odsekogash go nadmashuvala Shvedski SAAB - po razgranatost na razlichni tipovi na vozduhoplovni mashini...daleku jas od toa da go kudam SAAB - no fakt e deka istiot pretezhno se specijalizira za lesni lovechki platformi - dodeka drugite koi gi praveshe mu se pomalku poznati...CASA od druga strana pravela cela pletora na jurishni, transportni, trenazhni, opshtonamenski i slichno avioni - pa duri i helikopterska i bezpilotna tehnologija...shto sama - shto vo kooperacija so drugi...ni SAAB ne e imun na kooperacija...site Shvedski lovci i te kako zavisele od nadvoreshna tehnlogija (vo prv red pogonska)...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by karamba »

Да, да мајсторе за ловечките авиони од шведско производство мислев, не е битно да не се прераскажуваме по пет пати, добар е шведото и си тера по добар план со нивното производство, правеле и прават авиони и знам дека не се комплетен производ нивни, впрочем во денешно време бога ми и не знам кој прави се дома :)
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by Iko »

Indijcite? :lol: :lol: :lol:
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by filipv »

Ако ги тргнеме на страна „големите“ произведувачи на авиони како сад, русија, в.британија и франција и го гледаме само рестото, тогаш шведска отскокнува бидејќи

1. има свој претставник од секоја генерација досега (освен петта, но демек работат на случајот)

2. дизајнот им е оригинален

3. дизајнот им е самостоен

4. крајниот резултат сосем компетитивен во споредба со „големите“.

Заради овие 4 точки заедно, швеѓаните го имаат мојот авијациско-ентузијастички респект.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28508
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by dragan_mig31 »

Spancite imaat proizvodstvo uste megju dvete svetski vojni.Isto taka se za golemo postovanje.Tuka e i Jugoslovenskata vazduhoplovna industrija koja datira uste od pocetocite na avijacijata na planetava opsto.Rumuncite svoevremeno imaat isto taka seriozna proizvodnja uste pred vtorata svetska vojna so kompletno domasni dizajni na lovci i bombarderi koi se imaat pokazano kako mnogu seriozni masini.TUka e isto taka i italija so slicna vazduhoplovna industrija.Svegjanite otskoknuvaat so radikalni dizajni i masini koi sem draken u hladni rat ne se uopste izvezuvani i deluvaat nekako SCIFI.Svaka im cast.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 546
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by aviationless »

Ako ne se lazam Gripen-ot e kopija na model na ednomotoren avion od RAF sto bese izlozen docni 70ti kako opcija za Evropski lovec, podocna bese konstantirano deka im treba lovec so 2 motori pa se resija za Typhon-ot. Moze sum i greska ama se mi se cini imam nekade procitano okolu ova
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28508
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by dragan_mig31 »

Gripen e kompletno svedski dizajn.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by Iko »

Jas vo nikoj sluchaj ne gi nipodoshtuvav Shvegjanite i nivnite vozduhoplovni dostreli - ni pod razno, skraja da e...samo replicirav na komentar - vo stilot deka Shpancite vo nikoj sluchaj vo vozduhoploven pogled ne mozhe da se smetaat za "neaktivna" nacija - i cvrsto stojam na toa tvrdenje...ne vikam jas deka se oni nekoj gigant - no i te kako se drzhava so dolga i slavna vozduhoplovna tradicija - vo nauchen, tehnichki i industriski pogled...pa ne za chudo - se neizostaven del od sovremenite Evropski vozduhoplovni koooperantski proekti...od sam zachetok na svetskata avijacija - pa se do den-deneshen - Shpancite i kako narod i kako zemja se nimalku "nishtovni" igrachi - vo smisla deka nishto ne postignale ili ne pravat vo vozduhoploven domen...toa ednostavno - ne e vistina - i te kako se avijaciski aktivna drzhava...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by karamba »

Кај ги спомнав да им ибам шпанците да им ибам :)
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by Iko »

I Japoncite da gi spomeneshe vo ovoj kontekst - isto kje gi branev...samo Indijcite ne...za niv nema opravduvanje...:lol:
User avatar
aviationless
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 546
Joined: 08 Dec 2014, 20:48
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by aviationless »

Iko sto imas ti protiv romskata zaednica :shok: :mrgreen:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Шведски воени авиони

Post by Iko »

Mrazam Coca-Cola...jas sum Pepsi boy...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest