Microsoft Flight Simulator X

Flight simulator, Lock on и останати симулации.
Flight simulator, Lock on and other flying simulators.
Post Reply
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Microsoft Flight Simulator X

Post by avijacijamk »

Како што знаете во октомври оваа година излегува целата верзијата. Но деновиве излезе и демо верзијата која може да се симне овде: http://www.microsoft.com/games/flightsi ... efault.htm, ако некој ја симне и ја проба нека каже негово искуство.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Georgin
Падобранец
Падобранец
Posts: 1
Joined: 04 Oct 2006, 23:29
Location: Skopje
Contact:

Post by Georgin »

Јас го симнав и го пробав. По мое мислење фантастичен е. Не сум познавач на авиони авјација и сл. ама ме воодушевуал секогаш FS како можност барем виртуелно да леташ. Разликата меѓу оваа верзија и FS2004 мислам дека е далеку поголема од 2004 спрема 2002. Сценаријата и околината и се друго се скоро-перфектни .. мене ме импресионираа .. ма и автомобили се движат по патиштата .... Е сега за максимум потребен е јак компјутер и се разбира графичка картичка. Јас имам Pentium 4 /2.8GHz, 1GB RAM, ATI Radeon 9600 /256, и онака на "medium-hi setting" 1280x1024x32 иде солидно. Едина мана му е што те влече да поставиш се на "Hi details" т.е. нов PC :lol:
Спрема мене десеткава заслужува ДЕСЕТКА !!!

Имам намера да ја купам оргинал. (~60 $) Се јавив во Логин (као тие се застапници на MS) Одговорот беше: пфф...сега... ние не ... види кај Ахкоч, АМЦ и сл.)
Знае ли некој кај која наша фирма би можел да се нарача за набавка? Она со кредитна карта преку интернет не ме бендисува ама не го исклучувам како опција)
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Е тоа за оригинал кај нас тешко дека ќе го најдеш, ама ти држам среќа.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
NightCrawler
Падобранец
Падобранец
Posts: 12
Joined: 28 Aug 2006, 17:30
Location: Strumica R.Makedonija
Contact:

Post by NightCrawler »

Se spomnuva deka vo igrata ke moze da se posetat 24.000 aerodromi i Microsoft izjaviva deka tesko nekoj aerodrom ke bide izostaven.(da se nadevame deka i nasite aerodromi ke gi ima) :lol:
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

па нашите ги има и стариот, али во очајна состојба...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 02:42
Location: Belgrad
Contact:

Post by cyber fulkrum »

Georgine,probo sam ga i ja ali nisam bas zadovoljan zbog konfiguracije mog racunara.
Posto nisi u nekoj vecoj fori sa avijacijom i virtuelnim letenjem preporucujem ti da nabavis FS 2004 (fs9) i da sa njime pocnes letenje uz veliki izbor aviona,helikoptera,mesheva,tj.scenarija i drugih atributa potrebnih za jedno nesmetano letenje kako u lokaku tako i na netu.I nemoj bespotrebno ulaziti u troskove jer ce cena vrlo brzo padati.

I Bili je poceo u garazi,zasto da mu sada punis djepove. :D

Nidjo neka se oni koji se razumeju izrade scenarije za makedonske aerodrome,jer i u FSX nisu nista bolji.Na Avsimu ima scenarija za Beograd,podgoricu i Tivat,kao i za skoro sve arodrome u Hrvatskoj i Sloveniji.
[img]http://www.imagesforme.com/upload/333cb403.gif[/img]

http://otpisani.niceboard.com/index.htm
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1131
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Post by Loaded_Dice »

Decki imam i dobri i losi vesti !!! Na 17 Oktomvri izleze noviot Flight Simulator. Treba da se proveri dali go ima kaj pirative ( tie nekolku sto preziveaa :lol: ) ako nekoj go nabavi neka kaze. Inace ova bea dobrite vesti a sega slusnete gi losite : Doaga na 2 DVD a koga ke go instalirate na hard disk planirajte da imate slobodni fantasticni 15 GB !!! Ako uspeete da se snajdete so prostorot na HD sistemskite pobaruvanjata zemeni od oficijalniot sajt se:

Minimum System Requirements

System: 1.0 Ghz or equivalent
RAM: 256 MB
Video Memory: 32 MB
Hard Drive Space: 14000 MB

Recommended System Requirements

System: 3.6 GHz CPU or equivalent
RAM: 2048 MB
Video Memory: 512 MB
Hard Drive Space: 14000 MB

Pa so sreka :D Ako nekoj go instalira neka pise kakvi se prvite vpecatoci.
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Ќе ти кажам за една година кога ќе купам нов компјутер. :lol:
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 02:42
Location: Belgrad
Contact:

Post by cyber fulkrum »

avijacijamk wrote:Ќе ти кажам за една година кога ќе купам нов компјутер. :lol:
Znaci imas vremena da postanes kapetan na FS 2004 (fs9),
[img]http://www.imagesforme.com/upload/333cb403.gif[/img]

http://otpisani.niceboard.com/index.htm
User avatar
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 19:09
Location: Скопје, Р. Македонија
Contact:

Post by fly_macedonia »

Луѓе му се симнува ли на некој???
Најдов торент Microsoft Flight Simulator X DVD 1+2 repacked, 8.17GB)
Јас одма би го симнал да би имал бар приближно компјутер да одговори на потребите.
Зачленете се на VATSIM
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Имам време колку ти душа сака... :twisted:
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1131
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Post by Loaded_Dice »

Abe i na slab kopmjuter siguren sum deka ke ide, ama prasanjeto e kako ke izgleda. Kako i da e jas denovive ke go probam demoto pa ke vi kazam sto mislam.
User avatar
Moscow_BoY
Падобранец
Падобранец
Posts: 15
Joined: 26 Sep 2006, 22:14
Contact:

Post by Moscow_BoY »

Јас само што го купив, таман се израдував дека ќе ја изиграм, гледам дека неќе да се пушти... Не знам што е проблемот, едноставно не сака да се инсталира. Се прашувам да не треба да ја копирам во компјутер. Знае некој што е работата ?
http://korcagin.goodforum.net
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Имаш оригинал или пиратерија???
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Tito
Падобранец
Падобранец
Posts: 87
Joined: 19 Aug 2006, 21:04
Location: Скопје,Македонија
Contact:

Post by Tito »

Moscow_BoY wrote:Јас само што го купив, таман се израдував дека ќе ја изиграм, гледам дека неќе да се пушти... Не знам што е проблемот, едноставно не сака да се инсталира. Се прашувам да не треба да ја копирам во компјутер. Знае некој што е работата ?
Друже кажи ми, ти се појавува нешто или ништо не ти се појавува?
Јас ја имам играта и никакви проблеми не ми прави.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1131
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Post by Loaded_Dice »

Eve vo sto e rabotata. Ako si zakacen na internet vo momentot koga ja instaliras piratskata verzija nema da mozes da ja zavrsis instalacijata posto ti proveruva dali ti e legalna ili ne. Resenieto e da si offline vo tek na instaliranjeto.
User avatar
Moscow_BoY
Падобранец
Падобранец
Posts: 15
Joined: 26 Sep 2006, 22:14
Contact:

Post by Moscow_BoY »

Кај има нешто легално во македонија :)
Од АБА ја земав, али неќе ни да почне да се инсталира... Го пуштам инстал фијлот, али неќе... Вика нешо грешка... и се исклучува..
Можно да е зошто сум нонстоп на нет...
Ќе проверам сега да се дисконектирам...
http://korcagin.goodforum.net
User avatar
Tito
Падобранец
Падобранец
Posts: 87
Joined: 19 Aug 2006, 21:04
Location: Скопје,Македонија
Contact:

Post by Tito »

Moscow_BoY wrote:Кај има нешто легално во македонија :)
Од АБА ја земав, али неќе ни да почне да се инсталира... Го пуштам инстал фијлот, али неќе... Вика нешо грешка... и се исклучува..
Можно да е зошто сум нонстоп на нет...
Ќе проверам сега да се дисконектирам...
Друже, ај пробај, отвори го цд - то и кликни на Setup, не кликај на Autorun.
User avatar
Moscow_BoY
Падобранец
Падобранец
Posts: 15
Joined: 26 Sep 2006, 22:14
Contact:

Post by Moscow_BoY »

Друже, ај пробај, отвори го цд - то и кликни на Setup, не кликај на Autorun.[/quote]

Другар Тито, може не се разбирам кузнае колку во авијација, ама во компјутери се разбирам :)
Пробав на другиот компјутер, таму почна да се инсталира, али на сред инсталација застанува, покажува некоја греша... ( неможе да препознае некој Гроув авион, така нешто беше... )
Инаку компјутеров кај што не ја прифаќа е едно 4 пати подобар од другит...
http://korcagin.goodforum.net
User avatar
Tito
Падобранец
Падобранец
Posts: 87
Joined: 19 Aug 2006, 21:04
Location: Скопје,Македонија
Contact:

Post by Tito »

Moscow_BoY wrote:Друже, ај пробај, отвори го цд - то и кликни на Setup, не кликај на Autorun.
Другар Тито, може не се разбирам кузнае колку во авијација, ама во компјутери се разбирам :)
Пробав на другиот компјутер, таму почна да се инсталира, али на сред инсталација застанува, покажува некоја греша... ( неможе да препознае некој Гроув авион, така нешто беше... )
Инаку компјутеров кај што не ја прифаќа е едно 4 пати подобар од другит...[/quote]

Епа тогаш сигурно е нешто до цд - то.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest