Симулација на авиокомпанија онлајн

Flight simulator, Lock on и останати симулации.
Flight simulator, Lock on and other flying simulators.
User avatar
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 23:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by BORG »

Jas predlagam alijansata da se vika Forever Macedonia (i taka site ke bideme od Mk so avionite) potoa da se dogovorime koj kade da leta i da go pokrieme cel balkan a i evropa so letovi.Kako sto primetiv poeni i pari se pravat i so patnici i so tovar,pa taka site sto imat kargo avioni da gi derat ovie destinacii a site drugi da nosat patnici...(zavisno od toa kade i kakov avion poseduvate).

Moze da se predlozat nekolku nazivi na alijansata i da izglasame posteno,da postavime nekogo da gi organizira letovite (pak vie letajte vo slobodno vreme kaj sakate,ama da imame optimalno pokritie.)
Ednostavno predlagam da se organizirame malce poveke i da im pokazeme na site deka moze da funkcionirame i nie bratski i da ja izdigneme ovaa alijansa na eden stepen so toa sto svite ke ni zaviduvaat.
padobranec
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Scylla »

Сега разгледав околу алијансава и не е така едноставно.

Прво требаат 3,5 милиона за основање и 4 рејтинг. Ајде тоа ќе се снајдеме ама...Со алијансата не ги делиме слотовите односно алијансата треба наново да купува слотови кои се многу поскапи него обичните. После, не ни следуваат никакви попусти за купување на нови авиони, туку треба да се инвестира за тоа со импровментс кои коштаат од 50 милиона нагоре. Овие пари треба да се направат од рутите кои членовите ги оствариле во алијансата, од секоја рута по 10 посто оди на сметка на алијансата пари кои треба да се користат за попустите и слотови.

Земајќи предвид дека сме мали компании и немаме многу профит/пари за да ги купиме попустите кои доаѓаат со алијанса можеби е најдобро да се приклучиме на најголемата која има најмногу слотови низ Европа, да направиме рејтинг и пари и после тоа да направиме наша заедничка. Ако почнеме сами којзнае колку време ќе треба да се мачиме до првиот имровмент од 50 милиони, а повеќе се и поскапи има.

Ај разгледајте низ опциите и гејм инфото и кажете што да правиме.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Bobo »

епа кажи која е најдобра алијанса у еуропа и ке се стаиме сите колективно таму :D
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Bobo »

ja vlegov u One Sky od Nemacka
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Bobo »

One Sky има 82 слота низ цел свет :D
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Scylla »

И јас ја гледав Оне Скај ама немаа многу слотови низ Европа, а тие што ги имаа веќе ги имам и јас. А и немам авиони со голем прелет да ги брчам низ цел свет.

Јас се приклучив на Медитеранска Алијанса, не е многу голема ама има негде 30тина слота низ Европа, Северна Африка и Блиски Исток, таман за маливе авиончиња за летање по илјада километри и нагоре. Фалат доста слотови ама не е лошо, не се премногу комерцијални и големи ама мрежата не е лоша.

После 7 дена може да се смени алијанса. Мора да се разлетаме и да напавиме многу пари и рејтинг па да се обединиме заедно и да направиме план кои слотови да се земат за најголема ефикасност.

Некој да не сака Јак 40ка и АТР-42 двата патнички? Ќе му ги носам до кај сака само да ги купи одма :) Цена поволна. Ќе турам и бензин до грло ако треба :D
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Vlat4enceto
Падобранец
Падобранец
Posts: 159
Joined: 16 Jul 2010, 22:30
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Vlat4enceto »

Абе го гледам неколку дена што значи овоа ке може ли да ми појасните-Lease Used Aircraft!-(и како се користи) :D
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Scylla »

Лизинг на нов/стар авион. Дневно плаќаш сума за него, минимум 3 дена треба да го имаш. Ако одлучиш да го купиш сумата за лизинг ти се одбива од цената на авионот. Максимум 3 авиони во исто време. Секој авион има различни побарувања за цена/рејтинг.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1131
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Loaded_Dice »

Decki, posto stanuva zbor za simulacija na aviokompanii, odnosno virtuelna realnost, predlagam da ja prefrlime temata vo delot za simulacii. Jasno, so vasa soglasnost ...
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Bobo »

Као се шитка авион?
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Angel Arnaudov »

Bobo wrote:Као се шитка авион?
treba da ima minimum 50000 km pominato i ti da imas rating nad 2 mislam, i da ti bide na zemja :)
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Angel Arnaudov »

kako shto gledam ratingot na SKP airport e pokacen, koga zapocnav da ja igram beshe na 440 mesto, sega e na 427.
Ushte "malku" ke vlezeme vo top 400 :)
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by MK SU-25 »

Здраво дечки, гледам ептен сте се разиграле со авиокомпанииве, ама гледам темава сте ја запоставиле. :D
Јас денеска ја направив мојата авиокомпанија и си купив тазе нов Airbus 310-200F, па еве моментално авионот го прави првиот лет. Само некако ако може саатот да се смени, 6 саата наназад е.

Поздрав
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Skopjeair »

Не може да се смени саатот. Тоа ние е проблем на сите.
I fly BELL 206 when I am sober!
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by MK SU-25 »

Може ли некој да ми објасни како можам да гледам одредена тура колку карго би носел авионот или воопшто неможе да се гледа. Пред лет се гледа колку е минимум дистанца/максимум дистанца, колку се плаќа по килограм за карго, колку ќе се потроши на гориво, колку чини горивото, ама никаде не пишува колку карго товар ќе се носи, за да знам ако носи ептен малку да не го пуштам авионот.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Skopjeair »

Не можеш да видиш тоа. Пуштај ги прво што подалеку, на пример А310 на 4800км е најдобар, т.е носи највеќе пари повеќето време
I fly BELL 206 when I am sober!
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by MK SU-25 »

Skopjeair wrote:Не можеш да видиш тоа. Пуштај ги прво што подалеку, на пример А310 на 4800км е најдобар, т.е носи највеќе пари повеќето време
Аха, ОК, фала на информација. Знам дека што подалеку и што повеќе карго, повеќе пари и рејтинг носи, ама да не испадне одам далеку, трошам гориво, а нема доволно карго, па да отидам во минус со летот. :D
Amat Victoria Curam
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by Skopjeair »

Грешка ти е што си земал толкав авион а не си уште во алијанса
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
inmate1807
Падобранец
Падобранец
Posts: 16
Joined: 29 Dec 2010, 00:30
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by inmate1807 »

IgorMKD wrote:Kako dobro se zabavuvate... A nie na vremeto otkacuvavme na Tetris :)
:D :D :D :D :D и тетрисот знаеше да летне, ако утнам нешо :D
Има ли пилот во Авионот?
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Re: Симулација на авиокомпанија онлајн

Post by MK SU-25 »

Skopjeair wrote:Грешка ти е што си земал толкав авион а не си уште во алијанса
Во алијанса сум. OneSky :D
Amat Victoria Curam
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest